POSTKAART Liste des variétés d arbres des promenades publiques k Ypres, Aan de ouders en de onderwijzers État-Civil cT Ypres. Opschriften in volgorde, te beginnen aan de Esplanade Aanwerving. Ten bureele van dit blad Mengelingen. NOMS LATINS. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 Erable sycomore ou pseudo plalane. Erable plane ou platanoïde. Erable sycomore pourpre. Erable champêtre. Erable negundo. Erable negundo panaché. Erable (blanc) de Virginie. Erable panaché. Peuplier du Canada Peuplier baumier. Peuplier tremble Peuplier blanc a feuille d'é- rable. Peuplier blanc (Picard). Peuplier d'ltahe. Tilleut a petite feuille. Tilleul a grande feuille. Tilleul a long pétiole. Tilleul argenté. Orme klimmer. Orme pleureur. Orme hollandais. Orme de Pitteurs. Orme pyramidal. Orme Dumont. Planère ou orme du Japon. Robinier ordinaire ou faux acacia. Robinier Decaisne. Robinier semper florens. Févier a épines. Chêne pedonculé. Chêne a fleurs sessiles. (drêne rouge d'Amérique. Marronnier blanc. Marronnier rouge. Chataignier cultivé. Chataignier commun. Hêtre ordinaire Hêtre pourpre. Hêtre a feuilles découpées. Mé léze- Epicéa. Frêne commun Frêne doré. Frêne pleureur. Saule blanc Saule pleureur. Plalane occidental. Noyer commun. Noyer noir d'Amérique. Catalpa. Sorbier des oiseleurs. Ailante. Sumac (vernis Japon). Aune commun. Rouleau blanc. Sureau noir. Epine Tulipier de Virginie. Cytises faux ébénier (ou pluie d'or) Azérolier. Caragana. Framboisicr du Japon. Valscbe plaan of ahorn syco more. Plataan ahorn. Purpere ahorn. Veld ahorn. Negundo ahorn. Bonte negundo Wiite ahorn. Bonte ahorn. Canadasche populier. Balsempopulier. Abeel (Ratelaar). Witte abeel (erabelblad) Witte abeel (abeelblad). Italiaansche populier Kleinbladige lind. Grootbladige lind. Lind met lange steel. Zilverlind. Klimmer olm. Treur olm. Hollandsche olm. de Pitteurs olm. Pyramidale olm. Dumont olm. Planere or Japon olm. Robijnboom oP valsche aca cia. Robijnboom Decaisne. Robijnboom semper florens. Boonboom (Christusdoorn). Gesteelde eik. Ongesteelde eik. Amerikaansche eik. Paardecastanje. Roode castanje. Gekweekte castanje. Oprechte castanje. Gewone beuk. Purpere beuk. Beuk met getande bladeren. Lorkeboom (larix). Epicea. Gewone esch. Vergulde esch. Treuresch. Witte wilg. Treur wilg. Amerikaansch plataan of plaan Gewone noot. Zwarte noot. Trompetboom. Lijsterbes. Ailanlhus. Vernisboom. Gewone els. Witte berk. Gewone vlier. Doorn. Tulpeboom. Goudregen. Wilde mispel. Caragana. Japaansche wijnbezienstruik Acer pseudo platanus. Acer platanoïdes. Acer pseudo platanus var purpurea. Acer campestris. Acer negundo. Acer negundo, var: variegata Acer dasycarpum. Acer variegata. Populus Canadensis. Populus Balsamifera. Populus tremula. Populus alba var: acerifolia. Tilia parvifolia. Tilia grandifolia. Tilia petiolaris. Tilia argentea. UImus klimmerii. Ulmus montana varpyrami- dalis. Planera Crenata. Robinia pseudo acacia. Robinia Decaisneana. Robinia semper florens. Gleditschia ti iacanthos. Quercus pedunculata. Quercus sessiliflora. Quercus rubra. OEsculus hippocastanum. OEsculus rubicunda. Castanea satwa. Castanea vesca. Fagus sylvatica. Fagus sylvatica varpurpurea Fagus sylvatica varaspleni- foiium. Larix Europea. Epicea. Fraxinus excelsior Fraxinus excelsior varpen- dula. Salix alba. Salix Babylonica. Platanus "occidentalis. Juglans regia. Juglans nigra. Catalpa Bignonioïdes. Sorbus aucuparia. Ailanthus glandulosa. Alnus glutinosa. Betula alba. Sambucus nigra. Berberis vulgaris. Liriodendron tulipifera. Cytisus labarnum. Cratoegus azarolus. Caragana arborescens. Rubus Phoenicalaseus. Esplanade. 1. Hollandsche olm. 2 Witte populier (Hollandsche). 3 Plataan-ahorn. 4. Treurwilg. 5 éilverlind. 6 Bonte ahorn 7. Tulpeboom 8 Amerikaansche plataan. 9. Canadeesche populier. 10. Gewone els. 11. Witte wilde castanje. 12. Gewone ahorn. 13. Witte ahorn. 14. Balsem populier. 15. Treuresch, 16. Grootbladige lind. 17 Gewone castanje (Rijsselpoort). 18. Witte wilg. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. Pyramidale olm. Witte berk. Lijsterbes. Ongesteelde eik. Robijnboom of valsche acacia. Gewone boonenboom. Klimmer olm. Zwarte vlier. Gewone esch. Kleinbladige lind. Lorkenboom (larix). Roode wilde castanje. Trompetboom. Zwarte beuk (Meenenpoort). Gewone noteboom (Dixmudepoorl). Zwarte noot (park). Beuk met getande bladeren (park) Veldahorn (Tribunaal). Robijnboom Decaisne (Rijsselstraat). Geleid de kinderen op onze prachtige openbare wandelingen, leert hun de namen der boomsoorten DE SCHOOL BUITEN DE SCHOOL Men wordt verzocht deze lijst te willen verspreiden. nabob te vinden, die den edelsteen van hem koopen zal. LEVENSSCHETS* van MAXIM GORKI. Het «N. W. Tagbl. schildert in korte jaartallen het leven van Maxim Gorki als volgt 1878 loopjongen in een schoenmakers- winkel. 1879 leerling bij een teekenaar. 1880 koksjongen op een stoomboot. 1883 bakkersjongen in een winkel van krakelingen. 1884 houtzager en pakjesdrager. 1885 weer in een bakkerswinkel. 1886 korist bij een operettentroep 1887 koopman in appelen. 1888 poging om zich van kant te ma ken. 1889 spoorwegwachter. 1890 stationchef klerk bij een advokaat. 1891 vagebond en arbeider in een zoutmijn. 1892 schrijft zijn eerste novelle t Makor Tsjoedra 1903 beroemd letterkundige. OVER SPAREN. Uit verschillende talen. Watje spaart uit den mond Is voor de kat of den hond. (Hollandscb). Het sparen Heeft zijn voordeel maar ook zijn gevaren (Fransch). Wie spaart zonder overleg. Werpt meestal slecht zijn duiten weg. (Italiaansch). Goedkoop koopen is geen sparen 't Langst toch duren dure waren. (Engelsch). Het beste sparen is gewis Nooit koopen wat niet noodig is (EngeLch). Als sparen in gierigheid ontaard, Dan is verkwisten nog meer waard (Portugeesch) let geld is er om te koopen Niet om het te stapelen op hoopen. (Italiaansch). Wie te veel spaart, Is 'tgeld niet waard. (Russisch). IETS OVER BEWEGINGEN. Ia een seconde groeit de nagel van den mensch twee millioensten m.M. beweegt de slak zich van de eene plaats naar de andere met een snelheid van 0,0015 meter, vliegt een gier 15 65, een kwartel 17,80, een postduif 27, een arend 31 en een zwaluw 67 meter en verspreidt de electriciteit zich in een onderzeesche telegraafdraad met een snelheid van 4000 kilometer en in een bovengrondsche telegraafdraad met eene van 36,000 kilometers. Ministerie van SpoorwegenPoste rijen en Telegrafen. In September 1905, worden door het Beheer van Spoorwegen een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen uitgeschreven, voor de aanwijzing van 48 candidaten-klerk, te verdeelen tus- fichen de diensten van Spoorwegen, van Posterijen en van Telegrafen. Jongelieden, die de voorwaarden van toelating tot die examens verlan gen te kennen, gelieven de berichten te lezen, die in de spoorwegstatiën en in de post- en telegraafkantoren aan geplakt zijn. Die berichten vermelden ook de overheid, aan dewelke de aanvragen voor eene bediening moeten gezon den wordqn uiterlijk op 31 Augustus kan men de bekomen van het Groot Proces, aan ÏO cent. het stuk. Paartlenphllosophie. (SCHETS.) John do huurhouder, was in 't bezit van een zoon Arnold van twee paarden en van twee vigilanten en werd door zijnen zoon geholpen, waardoor hij een huurkoet sier kon uit sparen. Op zekeren dag kwamen John en Arnold, elk op zijn gerij, maar in tegenovergestelde richting, malkaar tegen in t midden van de brug De brug was t6 smal om tei zelfdertijd twee rijtuigen door te laten, zoodat de eene voor den anderen moest achteruit wijken. Lomperik riep John tot zijnen zoon gij kondet uw vader toch eerst laten over rijden vooraleer op de brug te komen. Wat zegt gij Lomperik Gij zijt zelf een ezel. Ik was de eerste op de brug en gij kondet wel een weinig wachten om mij door te laten zoo antwoordde Arnold aan zijnen vader. De voorbijgangers bleven staan of schaar den zich rond de twee rijtuigen die malkan der den weg versperden. Wat durft gij ezel tegen uwen vader zeggen bromde John maak u spoedig achteruit, zeg ik u. Er schaarden zich al meer en meer voor bijgangers rond het twistend paar. Gaat gij u achteruitmaken, lompe vle gel donderde het uit den mond van John d:e een kleur kreeg en recht op zijner, bok sprong. Arnold rees ook recht op zijnen bok en siste dat hij niet zou achteruitgaan. Voorde laatste maal stotterde John, bevend van woede en zijne zweep in de hoogte houdend - gaat gij achteruit. Verdoemd neen klonk het antwoord en Arnold liet zijne zweep kletsen. Verdoemd, achteruit, z^g ik u, achter uit bulderde John en klits kletsend vloog zijne zweep door de ruimte, zoodat de uit- gevezelde punt van de pees even Arnold's neus streelde. Alle duivels, dat verdraag ik niet riep de zoon. Twee zweepen slingerden klitskletsend door de ruimte twee vloeken volgden da delijk op het geslinger en de twee vigilant- paarden, als geëlectriseerd door de twee vechtende koetsiers die de teugels hadden los gelaten, vlogen malkaar op. Een gehuil van menschen en paarden steeg eensklaps op John strompelde van den bok af, kreunend de hand voor zijn rechteroog houdend en Arnolds paard stuik te bloedend op de knieën, de borst opge drukt door den dissel van John's gerij. De politie kwam dan toegeschoten en de gevolgen van de vechtpartij werden vastge steld. Arnolds zweep was vlak in zijns vaders oog terecht gekomen en de gekwetste moest naar zijne woning overgebracht worden. Arnold had alleen bloedige striemen in het gelaat, maar zijn paard was zoo erg geha vend dat het moest afgemaakt worden. De voorbijgangers gingen nu hunnen weg voort, tegen malkander zeggend Dat waren nu tweebrutale ezels van koetsiers. Arnold zelf werd naar het politiebureel gebracht waar proces-verbaal werd opge maakt voor slagen en verwondingen aan zijnen vader, voor scheldwoorden aan de politie en voor belemmering van den open baren weg. John bleef eenige maanden bedlegering. Het rechteroog was voor goed verloren. John's huurhouderij was ondertusschen ten onder gegaan en hij kreeg op den hoop toe eene ferme gepeperde rekening van dokter en apotheker. Met Arnold verliep het al niet voel beter. De correct'oneele rechtbank paste hem zes maanden gevang toe voor slagen en verwon dingen en 26 frank boete voor de scheld woorden en belemmering van den openba ren weg. Verder «erd hem voor een jaar het recht ontnomen als koetsier dienst te doen.op den openbaren weg. Denzelfden dagen in dezelfde omstandig heden kwamen twee andere koetsiers Jan en Pauwel malkaar tegen op dezelf de brug. Dezelfde koetsierachtige lieftalligheden van lomperik en ezel werden gewisseld, de zelfde vloeken dreunden in de lucht en Jan had reeds de zweep opgeheven, wanneer Pauwel van zijnen bok sprong, glimlachend mompelde 't Is de moeite niet er zich kwaad om te maken zijn paard bij den toom pakte en het deed achteruitwijken tot over de brug, zoodat Jan vrijen doorgang had, alhoewel Pauwel de eerste op de brug was gew.eest. Jan, zijn paard van de zweep gevende, reed dan ook vooruit, wierp rijnen gedien stigen gezel nog een scheldwoord naar het hoofd en vervolgde zijnen weg, vloekend en inwendig wrevelig tegenover zichzelven. O, die lomperik dachten vele voor bijgangers wij zullen dien kerel in het oog houden en, als 't pas geeft, zijnen con frater onzen penning jonnen s. Pauwel, die zich toegevend had getoond, reed op zijne beurt weg, goed geluimd, en zijn paard huppelde lustig voort, met eenen goedigen glimlach op de muil, als bewust dat het, dank der wijsheid van zijnen pa troon, aan eene vlaag zweepslagen kwam (e ontsnappen. Hebt gij nooit opgemerkt dat zelfs een paard kan glimlachen, wanneer het goed behandeld word H. KEURVELS. Déclarations du 11 au 18 Aoül 1905. Naissances Kerkhove, Albert, rue du Chateau d'Eau. Declercq, Alida, Marché au Bétail. Declercq, Maurice, Marché au Bétail. Lesage Jean, rue Grim- minck. Debreyer, Palmyre, Zaalhof. Cottegnie, Irma, rue de Dixmude. Bail lea 1André, rue Jeansénius. De Potter, Julien, Zaalhof. Volle bout, Eugène, rue des Boudeurs. Deltombe, Henri, chaussée de Dixmu de. Ghesquiere, Antoinette, rueGrim- N" NOMS FRANQAIS NOMS FLAMANDS.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3