Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 51" Oogst 190o. 5 centiemen. Eerste jaar. X1' 42. Groote Vlaamsehe Landdag van 27 Oogst te Antwerpen. Eendracht maakt Macht. evüchijnCHtle tl€S ÏÏOièrfertittfJS. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nT 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buitenEen jaar, Fr. 3-OÜ. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Het'puik dervlaaniBche strijders vul de Zondag voormiddag de groote zaal van hei Kunstverbond. De landdag werd voorgezeten door advokaat Van Doos8elaere, bijgevoegd volksvertegen woordiger. Naast hem de heeren Adolf Verspreeuwen, senator, Pol de Mont, Max Rooses, Dr. Victor Fris, Sabbe, zoon, Cuperus, Frana Gittens, enz. Daarachter op het verhoog MM. Julius Sabbe, Jacob Sténiaaen, Fred. Delvaux, voorzitter der Lib. Associa tie, Arthur Cornette, bestuursleden van Vlaamsehe maatschappijen van Ant werpen, Gent, Brugge, Brussel, enz. Advokaat Van Doosselaere. De heer Van Doosselaere, in eene kor te toespraak heet de Vlaamsehe kam pioenen welkom Vandaag zijn hier de Vlaamsehe afgevaardigden uit de ver schillende hoeken van het land verga derd bij gelegenheid der 75 jarige onafhankelijkheid om te onderzoeken wat wij hebben gesticht en wat er in de toekomst dient te worden gedaan. Na de heer Van Doosselaere leest Mevr. Mina Dillis-B eersmans het puik gedicht van Raf Verhulst Welkom- groei aan de congresleden. In dit kern achtig gedicht wordt hulde gebracht aan Albert Rodenbach en Adolf Pau wels, die kloeke strijders die ons te vroeg werden ontrukt. De heer Jan Collignon zingt de heer lijke zang Artevelde's Geestuit het ora torio De Schelde van Peter Benoit en bij het einde breekt een storm van toe juichingen los. Dr. Fris, leeraar. Dr. Fris, leeraar aan bet Kon. Athe neum te Gent, handelt over Vlaanderen in 't verleden (vóór 1830). De Vereenigde Nederlanden vorm den een schoone staat die alles bezat om den bloei en de welvaart te verze keren en tevens een waarborg tegen de veroveringzucht in het Noorden Koning Willem, die veel buitengewone hoedanigheden bezat, was ook gekend voor zijne buitengewone koppigheid. Wat de hevigste strijd tegen deregee- iing van Willem verwekte, was de wet op het onderwijs. Gewapend door de grondwet, besloot de Koning overal, zelfs in de kleinste gemeenten lagere scholen te richten. Ook het middelbaar onderwijs werd heringericht, twaalf atheneums kwa men tot stand en de drie hoogescholen werden gesticht. Van toen begon een schoolstrijd die gelijk kon worden gesteld met den strijd door de geestelijkheid gevoerd van de jaren 1879 tot 1889. Door de jezuïeten werd ook een strijd tegen die scholen gericht die voornamelijk duur de van 21 tot 26. De koning die zijne ministers als zijne ambtenaren beschoude, had eene slechte keus. Het zijn deze ministers welke tot het verlies der zuidelijke provinciën hebben geleid. Drie partijen waren vijandig aan Koning Willem's regeering. Een dezer was eene Franschgezinde partij, groo- tendeels uit Franschen samengesteld, zooals de Rogier's de de Merode's die eeerst in 1825 uit Frankrijk waren ge komen,en meer anderen, waartusschen verscheidene Fransche bannelingen De spreker onderzoekt de verschillen de oorzaken die aanleiding gaven tot de omwenteling. Het voorloopig bewind schafte de Nederlandsche taal al» officieèle taal af en de officieële onderwijzers werden door geestelijken vervangen. M Fris werd herhaalde malen geest driftig toegejuicht. M. Max llooses. De heer Jef Van de Venne houdt le zing van de voordracht van den heer Max Rooses, door ongesteldheid ver hinderd. Die bladzijden geven heel kortbondig en in beeldrijke taal een lichtvol tafereel van de herwordende Vlaamsehe schilderschool. Hij wijst op de teruggevonden traditie. Nieuwe opvattingen hebben zich voorgedaan Oorspronkelijkheid is de leus gewor den van het huidige geslacht. Licht en lucht wemelen in onze Vlaamsehe schilderijen. Eenschaarstevige kunste naars hebben op elk gebied onze kunst beroemd gemaakt. Beeldhouwers en schilders van ons huidig geslacht mo gen wij met fierheid noemen. Hoo§leeraai"Aug.VerineyIen De heer Aug. Vermeylen(toej Enkele jaren van samengaan hadden alleen de kiemen gelegd van onze let terkunde. De Vlamingen werden zoo danig onderdrukt dat zij wel hun be wustzijn moesten terugwinnen. De wedergeboorte van Vlaanderen is eerst en vooral het werk van mannen van bezieling en poëzie. Zoolang er een dichter overblijft is een volk niet dood, al ware het dan ook verachterd en vernederd. Die hebben de toekomst van dat volk in hun hart gevoeld. Die mannen hadden het geloofTref fend is de hulde door Aug. Vermeylen aan mannen als Conscience, Van Duy- 86, Van Beers. Het moet gezegd worden dat de Vlaamschgeziuden niet al hun mannen erkendenin een land waar de kleinbur gerlijke geest zoo kleinzielig heerscht, in een land waar een man als Gezelle door elkeen miskend werd, waar de pers nog zoo weinig op de hoogte is van haar plicht. Dit bewijst dat onze vlaamsehe letterkunde bezield is door spontane kracht. Zij heeft een eigen wezen, zooals ons land een eigen stukje schoonheid is op de wereld en ook haar eigen traditie heeft en die traditie was onafgebroken. Zij heeft zich gestadig ontwikkeld. De lijn, die door heel onze letterkunde gaat, sedert 1830, kan men terugvinden. Ook het jonger geslacht heeft van het Vlaamsehe volk verdiend. Hoe die jongeren zich ook hebben moeten ver dedigen, zij hebben altijd gevoeld wat zij verschuldigd zijn aan het vroeger "geslacht. Noord- en Zuid Nederland kunnen thans een eenheid uitmaken op geestes gebied. Dat alles weten onze Fransch- Belgische broeders maar bitter weinig. Het is wel kenmerkend dat zij in dat hoekje altijd den mond vol hebben met Ame Beigewanneer ze stelselma tig de helft van die Patrie Beige blij ven verzwijgen. De vlaamsehe letterkunde zal eerst een volledige uitdrukking zijn wan neer de Vlaamsehe beweging ons ge heel leven sociaal en geestelijk zal in genomen hebben. Moge alles wat wij thans hebben verwezenlijkt, maar een begin zijn. Leeraar Maurfts Sabbe. De heer Maurits Sabbe. De herle ving van de muziek begon zoo vroeg niet als die van onze letterkunde maar we hebben haar te danken aan hetzelf de gevoel, het teruggewonnen nationaal gevoel. MM. Van Duyse en Snellaert vooral hebben daartoe op muzikaal gebied veel bijgedragen. In 1848, antwoordde minister De Theux aan Prayon Van Zuylen, die vroeg of in den Romeprijs- k j- p het NedeGandsch mocht ge bruikt worden, dat hier natuurlijk al leen van het Fransch, de meest ver spreide taal, kon spraak zijn. Meester Gevaert was de eerste die op Nederlandschen tekst werkte. Peter Benoit was het die de aanvoerder werd van onze jonge Vlaamsehe beweging. Hij was de stevige voorstander van die Vlaamsehe muziekschool, die in Ant- werpenzulke heerlijkemuzikale plech tigheden mogelijk maakte. Aldus ook kreeg Autwerpen zijn Lyrisch Too- Deel. Maurits Sabbe brengt hulde aan de HH. Fontaine en Keurvels. Hij handelt ook over onze Vlaamsehe toonkundigen Tinei, Brangier, üscar Roels, Paul Gilson, August De Boeck, Vau der Meulen, enz., enz. Die allen zijn een waarborg voor de toekomst. Dr Boonroy. M. Dl' Boonroy spreekt over de we tenschappen in Vlaanderen. Door het gebrekaan Nederlandsche wetenschap- pelijke boeken, is de Vlaamsehe lande lijke bevolking achterlijk gebleven. Uit al onze krachten moeien wij mede werken aan de vervlaamsching van de Gentsche HoogeBchool(ToejDe weten- schappelijke beweging die ons Vlaam sehe volk ten goede moest komen, is in den 3choot van de Gentsche Hooge- school ontstaan, dank zij vooral Prof. Julius Mac Leod. Hij schaarde rond zich een breede schaar jonge geleerden di9 in dien zin vol ijver en toewijding hebben gewerkt. Op September zal te Aalst het Viaamsch wetenschappelijk Congres gehouden worden. Ook Hol- landsche geleerden volgen de congres sen. Maar wat wij vooral moeten beko men, ia een Vlaamsehe Hoogeschool. (Ovatie.) Advocaat Stoffel». Mv Stoffels spreekt in plaats van volksvertegenwoordiger De Vigneover de Vlaamsehe taalwetten. Zeker deze Landdag is geen strijddag. Niettemin mag getoond worden dat het verkrege- ne niet zoo gemakkelijk als men zou kunnen denken tot stand kwam. Hij herinnert aan de verscheidene wetten welke opvolgenlijk den tegen- woordigen toestand vormden. Na de eerste verbastering komt Wil- lems en toont dat de Vlaming niet be zit wat hem toekomt. In zake strafrecht komt de wet-Co- remans een eerste paal bouwen op ad ministratief gebied, de wet welke den Vlamingen een bestuur in eigen taal toekent. In het onderwijs verkregen we de eerste wet Ooremans-De Vriendt, later volgt de gelijkheidswet De Vriendten volledigen het reeds aangroeiend Arse naal van Vlaamsehe wetgeving. Doch meer is noodig, die wetten zou den eerst waarlijk doelmatig worden, door het stemmen van het wetsvoor stel Coremans welke de wettige kracht der diploma's, onderwerp aan de ken nis der Vlaamsehe taal. Dat deze wet met de grondwet en met de door artikel 23 voorgeschreven vrijheid van onderwijs niet het minst tegenstrijdig is, werd reeds duidelijk en genoegzaam bewezen. Gok de doelmatigheid, misschieu beperkt, is ernstig endoet het stemmen der wet ons zoo wenschelijk schijnen. Een anderen triomf dien wij te be halen hebben, is de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool de Vla mingen hebben het recht naast Conser vatorium en Academie ook een Natio nale Vlaamsehe Hoogeschool te bezitten. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Congressen voor natuur- en genees kunde, evenals voor rechtswetenschap ou talrijke vergaderingen hebben be wezen dat Vlaamsehe Hoogeschoollee- raren voorbereid werden en onze Hooge school moet niet alleen diploma's afle veren, zij zal ook over heel het land een heerlijk licht verspreiden. (Lang durige toej.) Dl' Persoon» volksvertegenwoordiger. Dr. Persoons handeld over den maat- schappelijken toestand van ons volk en doet uitschijnen, dat de leerplicht eene nationale noodzakelijkheid is ge worden. Waar het onderwijs zich uitbreidt worden werkzucht en welvaart gebo ren. Door de taalkennis kan alleen eeno toenadering tusschen de standen wor den bewerkt. B. Tokkie lokt een storm van toejuichingen uit met het voordragen der Moederspraak van Peter Benoit. In de zaal bemerken wij nog senator Bergmann van Lier, volksvertegenwoordiger Buy IPaul PTedericq, enz De waarde onzer taal in liet onderwijs door Professor Vercoullie. Onze woordenschat moet voor den woordenschat van andere talen niet onderdoen. Het is onze plicht deze taal in al haar rijke schakeeringen aan te leeren. Ia enkele helder duidelijke beelden laat hij ons een blik werpen in het leven van die taal die, zegt Prof. Ver coullie, niet moet bestudeerd worden alleen in dorre boeken maar zooals men ze kan opvangen uit den volks mond, rijk aan kleur en klankgevoel. Na het fiergezongen Houd u her, door Den lieer Jan Collignon neemt Dicliter Pol De Mont het woord De toekomst van ons volk moet zijn de toekomst van een stam, ontwikkeld als zijnde Nederlandsch, als zijnde Nederduitsch. De proefne ming van 1830 strekkende om ons te verbasteren/is mislukt. Wij zijn nog steeds zooals wij waren, wij willen zijn wat wij niet waren na 1830, menschen ven eerste klas, bur gers van eerste klas. Wij moeten Vlamingen blijven. Waarom Een man schreef dat de Vlaamsehe beweging culte de Vavenir poussé jusgu'd l'utopie. (üav. pie 1) Wij teekenen protest aan daartegen, ondanks onzen eerbied voor dat verle den is onze beweging wat wij zouden kunnen noemen le culte de Vavenir pous sejusqu^a l'utopie. (Dav toejuichingen). Wij willen niet herhalen wat onze geschiedenis voor ons was, we moeten ons ontwikkelen door nieuwe idealen bezield. Het is onze plicht tegenover ons zelf. Wij hebben recht trotsch te zijn op wat wij aan de wereld hebben gegeven, de breede beweging van de Vlaamsehe gemeenten, onze Vlaamsehe schilder school, onze denkers, mystieken, maar ook heldere stevige vernuften als een Marnix dat alles hebben wij aan de beschaving gegeven. Tegenover de we reld is het een misdaad ons tot on vruchtbaarheid te doemen. Wanneer men Tzechen en Polen onderdrukt dan gaat een rilling door de wereld. Voor ons die men belet tot volle ontwikke ling te komen, bestaat dit gevoel niet. Een hoogeschool hebben wij niet eens, zij die een hoogere opvoeding DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1