De liberale Propaganda. Uit Diksmude. Xog al een liberaal feest. Interparlementaire conferentie voor den Vrede hebben genoten vermogen niets voor eigen volk. Hier bestaat de broederlij ke wrijving niet tusschen menschen van verschillende standen. Geef aap/ ons volk die fierheid terug alleen een Nederlandsch onderwijs van hoog tot laag, kan ons daartoe in staat stellen. Geeft men ons geene Universiteit dan zullen wij doen wat de Ieren hebben gedaan, met eigen centen een Vlaam- sche Hoogeschool stichten. -- (Lange ovatie.) De lieereii Tokkie en Collig-non zingen met gloed Ons Vaderland, het aangrijpende lied van Jan Blockx dat door al de aanwezigen meegezongen worden. Een heerlijke landdag dus die tot eere strekt van de inrichters, de heeren Van Doosselaere en Van de Venne. Die landdag zal in de' Vlaanderen weerklank vinden. Werken is leven I Lang bleef de liberale partij in de werkeloosheid begraven. De beste strijders waren moedeloos en de kleri- kalen vol overmoed, zegden dat zij voor eeuwig het bewind in handen hadden. Hoe is de toon veranderd Nu hoort men ze bidden en schreien Zij voorspellen de grootste ongeluk ken voor ons land indien zij het be wind verliezen. Zij aanzien zelf hunne omverwerping van toekomende jaar als eene reeds geklonkene zaak. Ln om zich wat moed in te pompen, schrijven zij dat de liberalen niet zul len in staat zijn het land te regeeren. Dat zullen wij zien I De partij die in België verricht heeft en verwezen lijkt al hetgeen van overwegend be lang is, zal in de toekomst haar ver leden waardig zijn. Veel meer De vooruitgang heeft onze partij meer en meer volksgezind gemaakt, hetgeen ons toelaat de toe komst gerust in te zien. Zich steunende op deze waarheden die men blind moet zijn om te durven loochenen, gaan de vlaamsche libera len voort meteene kloeke aanhouden de propaganda te voeren. De behoorte tot hel weikelijk leven dagteekenl voor onze partij van het oogenblik dat hare jeugd blijken heeft gegeven van toegenegenheid aan onze onsterfelijke beginselen van Vrijheid en Rechtvaardigheid In deze laatste jaren, woonden wij in onze provincie talrijke grootsche en indrukwekkende betoogingen bij. 'k Geloof dat het te Dixmude was dat de reeks begonnen is met een on vergetelijk feest waar al het puik van onze redenaars en volksvertegenwoor digers het goede zaad kwamen strooien, dat zich zoo mild over den vlaamschen liberalen akker heeft verspreid. 't Was vervolgons Yper, Meenen, Roeselare, Brugge, Blankenberghe, en andere nog. Ln nu, alhoewel wij in volle vacan - tielijdzijn, alhoewel overal de politiek voor eenen korten tijd stil is geval len, nu vernemen wij dat in het fana- tiekeThielt, eeoige vastberaden man nen bezig zijn met grootsche indruk wekkende feesten in te richten, die veel zullen bijbrengen tot den goeden uitslag van de kamerkiezingen van 1906. Te Thielt, zal men op Zondag 24 September het tienjarig bestaan vie ren van de Maatschappij Amicitia en het tienjarig voorzitterschap van M. Richard Denys, Amicitia is de liberale volksmaat schappij die met den bijzonderen haat der klerikale dompers vereerd wordt. Onze lezers hebben niet vergeten hoe zekere liefde zusters ten gevolge van het laatste kerstfeest, zich gewro ken hebben op onschuldige kmders wier broeders cf zusters.aan dit feest hadden deelgenomen. Kleine kinders in de school werden gestraft en kre gen gecne koek bij eene uitdeeljng, of bever men gaf er eene, maar op het oogenblik dat het kindje er gretig de tanden wilde inslaan, rukte eene har- telooze non, die ongelukkiglijk niet weet wat het is moeder ziju hem de koek uit de hand, zeggende Gaat naar Amicitia. Dit schandalig feit, dat bij eenieder verontwaardiging verwekte, toont ge noeg hoede vervoigingsgeesl heerscht bij de machtige klerikalen van het verachterde Thielt. Ln hel zegt ons dan ook hoeveel moed. hoeveel toewijding, hoeveel volharding, die mannen hebben moeten aan den dag leggen, die deze liberale maatschappij tot stand brach ten en deden voortleven. De liberale maatschappijen zijn uit genood igd om hun een welverdien de hulde te brengen. Lene betooging zal plaats hebben, gevolgd van eene meeting waar de volksvertegenwoor digers Buyl en Persoons het wóórd zullen voeren. Niet een liberale strijder mag na laten dien dag te Thielt te zijn. Vergeet het niet, het is het eenigste arrondissement van West- Vlaanderen dat nog geen liberalen volksvertegenwoordiger kiest en wel ke dit jaar deze leemte zal aanvullen met een Bruggeling, M Gust. De Laerediesedert lang te Roeselare ver blijft, naar de Kamer te sturen. Liberalen van het arrondissement Yper., gij vooral vrienden van den buiten die wij sedert eenigen tijd in al onze beloogingen ontmoeten maakt u vaardig om den 21 September te Thielt te zijn. Dit schoone feest zal het sein wor den tot den onophoudelijken aanval, die wij van dan af tot in Mei 1906, aan de wankelende forleres onzer vijanden zullen leveren. Liberale overwinning te Beerst. Zooals wij reeds mededeelden was het Zondag kiezing te Beerst voor één gemeenteraadslid Onze wakkere vriend Juliaan Avereyn was onze vrijen kan didaat. Beuzelijnkske moestzichaanden wil van den opperbaas pastoor onder werpen en stond op rang voor de kalot jes. Doch onze gekruinde baas had zon der den waard gerekend, niettegen staande al zijn geloop, getier en ge stamp in zijn heiligen stoel kreeg Beu zelijnkske eene buis van 32 stemmen. Onmogelijk de geestdrift der bevol king te beschrijven. Dadelijk was het muziek opgetrommeld om onzen held eene serenade aan te bieden, het geju bel van het volk was grootoveral wapperde het vaandel. De liberale vrienden van Diksmuide, zoodra zij het nieuws vernamen, beslo ten den nieuwgekozene hulde te bie den, een 50 tal hunner namen deel aan den stoet. Paapmans zat vol woede achter zijne luiken verscholen en had den moed niet zijn boezemvriend te gaan troos ten. Deze kiezing is eene ware zegepraal voor de liberale partij Voor 4 jaren gaf Beerst 170 stemmen meer aan de katholiekenen nu 32 meer aan de liberalen. In Beerst heeft men den wil van den hemeldragonder getrotseerd, zij heb ben gedurfd, dit zal naklank vinden in de omliggende gemeenten. De liberale Voorwacht van Thienen (Tirlemont), zal op Zondag 1 ükloker aanstaande hare nieuwe vlag inhuldi gen. Ter dezer gelégenheid" richt zij schitterende feesten in. Lene betooging zal plaats hebben gevolgd van eene groote meeting waar de volksvertegenwoordigers Claes, Masson en Persoons het woord zullen voeren. Waarlijk de klerikalen hebben ge lijk van te zeggen dat de liberale partij dood is. TE BRUSSEL. Het Congres is Zondag in facto be gonnen. Reeds om 10 uren kwamen con gressisten hunne stukken afhalen in de Kamer terwijl het bureel, onder voor zitterschap van M. Beernaert, in de zaal der 49 sectie zekere voorstellen on derzocht o. m. die betrekking heb ben op een algemeen verdrag van wederlandsche arbitrage en het inrich ten van eene durende Conferentie. De Amerikaansche leden zijn de vaders van het voorstel Na eene lange bespre king werd de zaak verdaagd. Intus- schen zal er over verslag gemaakt worden. Heden morgen werd voorgesteld eene motie van gelukwenschen uit te Men gen voor M. Roosevelt wegens zijne bemoeiingen voor den vrede tusschen Japan en Rusland. De standregels van de interparle mentaire vereeniging zullen ook ge wijzigd worden. Men stelt voor de burgerlijke persoonlijkheid aan de in richting te doen verleenen ten einde haar in staat te stellen erflatingen te verkrijgen. Geene beslissing werd ech ter genomen. DAGORDE Ziehier de dagorde der conferentie I. Wensch ten voordeele van het houden eener nieuwe conferentie in Den Haag met de volgende agenda 1. Rechten en plichten der onzijdige landen. 2. Beperking der gewapende mach ten zoo te land als op zee en der mili taire begrootingen. 3. Het gebruik der mewe typen en kalibers van geweren en zeekanons. 4 Onschendbaarheid van den priva ten eigendom in de oorlogen op zee. 5. Beschieting der forten, steden en dorpen door eene zeemacht. II. Hernieuwing der verdragen van Den Haag die reeds verstreken zijn. III. Inrichting van het aanbod van bemiddeling. IV. Wederkeerigheid der algemeene conferentiën voor Staten V. Internationale academie van den vrede (Deensch voorstel). VI. Modeltraktaakt van arbitrage. VII. Durend Congres der Staten. VIII. Algemeen verslag van het in terparlementair bureel. IX. Herziening der standregels van de interparlementaire vereeniging. X. Benoeming der leden van den in terparlementairen raad. XI. Aanduiding der plaats van het eerste Congres. Zitting van Maandag 28 Augustus. Wanneer heden te 10 u. de vergade ring geopend wordt, biedt de zittings zaal van de Kamer een ongewoonen uitzicht aan. We zien er oude kennis sen zooals papa Carnot, Brouwer van Luik, senators, volksvertegenwoordi gers. De vreemdelingen zijn talrijk opge komen. Men stipt ook de aanwezigheid aan van verscheidene damen. De kommandant van het paleis, ma jor de Broux is in groote uniform evenals de deurwaarders. In de tribu nen die8chaarsch bezet zijn, vindt men geene soldaten. Onder d a belgische pacifisten worden vooral omringd MM. Beernaert, Hou- zeau, Goblet d'Alviella, Descamps Da vid. Ook de diplomatische tribuun is goed bezet. Onder voorzitterschap van M. Beer naert wordt om half elf de vergadering geopend. Op de eerste reien wijst men ons MM. Labiche, Frederick Passy, fran- schen Von Plauer, Oostenrijker, Barthold, Amerikaan, Jamez Sheyden, Cremer Stanhope, Engelschen graaf Apponyi en Banffy, Hongaren, Goe man Borgesius en Van Houten, Hollan ders markgraaf Pandolfi, Italiaan. Onder de Belgen bemerken wij MM. Lafontaine, Nenncx, De Coster, dé Brocqueville, Lavie, Sam Wiener t' Kint de Roodenbeek, Van der Linden Delporte, Bertrand, Buyl. M. Beernaert houdt de openingsrede en herinnert het jubeljaar van België en wijstop de 75 jarrnn vrede die België genoten heeft. M. Beernaert herinnert ook den l og van transvaal, die den vrede oor- in gevaar heeft gebracht Het ongelukkige uitzondering on a l6ere getraktaten werden Bedért dieé a" ten. M. Beernaert brengt nog h68'0" aan d'Estouvelles de Constant e n camps-David en eindigt men 3° van M. Roosevelt, aan wien een'0f van hulde zal gezonden worden ir 8 toef) an§. M. de Favereau, minister van k - tenlaudsche zaken, wenscht 0n beurt de kongressisten welkcrn1'118 brengt hulde aan hunne vredeliev^J0 gevoelens. D(k M. Stanhope (Engeland) bedank! stelt eene motie voor van hnlrlA België. (Toej.) ae aaQ M Labiche (Frankrijk) onderste™ die motie en roept Leve Belgenlans [Lang. toefQ Na,die voorbereidingen wordt H dagorde besproken, die we tnededfl? len. e" M. Gobat (Zwitser), ^en dor secreta rissen van het Congres, meldt aan t vergadering dat president Roosevei welwillend den wensch van de ant parlementaire Unie heeft beantwoord Verder maakt M. Gobat de historie van de werkzaamheden der vredecongres sen. s M. Colfs wil de zaak der Antwern sche versterkingen behandelen, doch men roept hem toe dat het eene bel gische kwestie is. M. Sam Wiener roept M. Colfs toe dat hij het besef niet heeft van de waardigheid. De voorzitter belet M. Colfs nog ver der te spreken. M. De Krabbe (Deen), Bartholdt (Amerikaan) die meermaals toegejuicht wordt hoewel hij engelsch spreekt nam nog het woord. De Amerikaaa- sche afgevaardigde drukt al zijnen af schuw uit voor den oorlog en hoopt dat Rusland en Japan vrede zullen maken. Verder ontwikkeld hij zijn voorstel, dat in de Vereenigde Staten goedgekeurd is geworden, om een mo- dedeltraktaat van arbitrage op te ma ken en een permament congres der Staten in het leven te roepen. M Bartholdt is een krachtig figuur, met grijs wordende haarlokken en gouden bril. Hij wordt daverend toe gejuicht wanneer hij de tribuun ver laat. M. von Plener, ondervoorzitter van het Oostenrijksch heerenhuis,bestrijdt het voorstel dat overigens reeds door het bureel is verworpen geworden, zooals wij hooger schreven. Als type zon kunnen dienen een arbitragever drag tusschen Spanje en Mexiko. De zitting wordt om 12 uren gehe ven. Namiddagzitting M. Beernaert zit voor. Talrijker zijn de Belgische leden opgekomen. Wij stippen de aanwezig heid aan van de senators Keesen, 0r- ban de Xivry, Simonis, Bergmann. De Kamerleden Vandevenne, Lemonnier, Fred. Delvaux, Dewandre, Buisset, Heynen, Brabant, Allard, P. Daens, Denis, Carton de Wiart, De Sadelear. Men bemerkt nog twee Oostenrijk- sche prelaten Monsignore von Komlos- sy, lid van het Heerenhuis en Mons. Geeswen, lid van het afgevaardigde huis. M Bomen (Amerikaan) antwooordt op den vorigen spreker. M. Lafontaine en M. Braun, senators en M. Pandolfi (Italiaan) voeren ook het woord. M. Houzeau de la Haie stelt voor dat eene bijzondere commissieverslag over het voorstel van M. Bartholdt binnen drie maanden zou uitbrengen. (Perma ment congres van vrede). M. Bartholdt doet aanmerken dat het moeilijk is voor de Amerikanen dikwijls naar Europa te komen, f8 raad der Unie zou als interparlemen tair lichaam kunnen dienst doen al' permament congres der Staten. M. Wiener ondersteunt M. Bartholdt en brengt hulde aan de Amerikanen- [Toef] Een verwarmde bespreking bestaat-1 net als in de Belgische Kamer. Find0 lijk komt men overeen. M. Labich0- lid vau den franschen Senaat, vervang M. Beernaert in den voorzitterszot61 Lerwijl M. Bartholdt altijd in hot®' gelach zijn voorstel ontwikkeld 0 ringd door een groep Oosten-rij 6 waaronder een der twee prelaten wi violette suier afsteekt tegen de zw kleederen. fl De taalkwestie wordt °PSeW,°rf0r. daar talrijke leden geen enge»80

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2