Statoiieuws. Te S' Jan. Scholen en gevangenissen Liberale betooging. Iels voor de herbergiers Voor 'l Vaderland. Een weinig geschiedenis. Waartoe een rood-blauw pollood dient. Altijd twee maten en twee gewichten. de fijne kwartieren, 15 fr. voor het wild Ziedaar hoe gedurende meer dan 21 jaren de clericale valschaards het volk bedrogen en uitgezogen hebben. En het zijn die mannen die binnen eenige maanden zullen komen der kiezers stemmen afbedelen 1 Zij zijn waarachtignietbeschaamd 1 Hoe onderwijs en vermindering van ellende, ook vermindering van misdrijven medebrengen, daar levert England onseen sprekend bewijs van. In het jaar 1869 werden 9,4 per duizend inwoners in 't gevang gesto ken. In 1879 nog slechts.6,9 per duizend bewoners. In 1890 nog 3,3 per duizend. In 1900 nog slechts 1,8. In England kost een gevangene 39,16 pond sterling 'sjaars of 995 fr. Een kind dat ter school gaat kost er sléchts 2,6 pond of 57,50 fr. Zekeren John Knox schreef dus overtijds met veel gelijk iedere nieuwe leerling in onze scholen ge bracht is een vermeerdering van den algemeenen rijkdom van het land. De liberale Jonge Wacht van Kor- trijk richt voor den 29 October toeko mende, ter gelegenheid der overhandi ging van haar vaandel, eene groote betooging in, waaraan al de liberalen van het land dringend verzocht wor den hunne medewerking te verleenen. De maatschappijen die begeeren er aan deel te nemen, worden verzocht hunne bijtreding kenbaar te maken aan het inrichtend Comiteit, dat zetelt in het u Café Francais Groote Markt, te Kortrijk, vóór den 15 September. Geen twijfel of die oproep onzer vrienden van Kortrijk zal het onthaal bekomen dat hij verdient en den 29 October toekomende de liberalen van het vlaamsche land bijzonderlijk zul len in dichte rijen het groote feest van het blauwe vaandel bijwonen. Een afvaardiging belgische brouwers is dezer dagen ontvangen geworden door Minister de Smet de Naeyer om te spreken over het vergunningsrecht ziehier de juiste verklaring van het klerikaal kabinetshoofd 1. Alle herhergen, oude en nieuwe, zullen door zijne nieuwe wet aan het vergunningsrecht worden onderwor pen. 2. Elke nieuwe herberg zal een vast openingsrecht van 750 fr. betalen aan den Staat. De provincie zal eene twee de openingstaks mogen leggen. De gemeenten zullen geene openings rechten op drankslijterijen mogen heften. 8. Elke herberg of drankslijterij, die een jaar lang, van 1" Januari tot 81" December niet geopend was, is in ge val van heropening, aan bovenstaande rechten onderworpen. Elke herberg of drankslijterij welke gesloten, tot eene of aDdere bestem ming aangewend werd, is eveneens aan bovenstaaude rechten onderwor pen. In overoude tijden, toen ieder op zich zeiven was aangewezen om voor lijf en goed te zorgen, stond in een onveilige streek een hofstede,bewoond door een talrijk gezin, waaronder vol wassen zonen, en een, uit mannelijke en vrouwelijke personen samengesteld dienstpersoneel. In het omliggende woud huisden roo- verbenden, en om zich hiertegen te kunnen verdedigen, waren de knechts gewapend, werden geoefend in den wapenhandel en kregen eene hooge betaling, waarvoor zij verplicht waren de hofstede tegen de roovers te verde digen. De aan de knechts gestelde ei- schen waren oorzaak, dat hun aantal verminderde en bevreesd dat zij niet sterk genoeg zouden zijn om een mo gelijken aanval af te slaan, moesten enkele van de zonen, evenals zij, ge wapend en geoefend Worden om mede te kunnen werken tot verdediging der hoeve. Door loting werden de hiervoor bestemde zonen aangewezen, doch een paar, die door spaarzaamheid en vlijt over een goed gevulden spaarpot be schikten, vroegen en kregen vergun ning van hunnen vader om mannen te huren om in hunne plaats in tijden van gevaar met de knechten samen te werken. Ook op andere hofsteden heerschte deze toestand en gedurende langen tijd bleef alles rustig, maar op zekeren nacht werd een dezer naburen aange vallen, de eigenaar en de niet met de verdediging belaste bewoners bleven rustig slapen, en hoewel de roovers gedwongen werden af te trekken, ge lukte het hun een niet onaanzienlijken buit mede te nemen, terwijl het bleek dat de door de zonen gehuurde strij ders niet meer dan matig hunnen plicht hadden gedaan. Hierdoor wijs geworden, werd de vergunning om een ander aan te wijzen ingetrokken en moesten de dpor het lot aangewezen zonen persoonlijk hunnen krijgsmansplicht vervullen. En korten tijd daarna werd weer een hoeve aan gevallen en weer werd de aanval afge slagen, doch waren de verdedigers te zwak óm de gebarricadeerde woning te verlaten, zoodat de roovers de schu ren en stallen konden plunderen. Eindelijk begreep men, dat eveneens op een schip bij noodweer, om een zee mansterm te gebruiken, alle hens aan het dek moet zijn wanneer de nood aan den man is behalve de oude grootvader, een manke broeder en een paar jonge knapen, werden allen in den wapenhandel geoefend, en toen nu de roovers weer kwamen opdagen, verschool men zich niet achter de ge barricadeerde deuren en ramen van het hoofdgebouw, doch viel ze op het lijf zoodra zij het erf betraden. Van een huurleger voor den Napo- leontischen tijd zijn wij gekomen op een leger van vrijwilligers en mili ciens, maar nog blijft de toestand be staan, dat wanneer onze dierbaarste, onze heiligste belangen op het spel staan, het grootste gedeelte van onze weerbare mannen rustig de worsteling om ons volksbestaan blijft gadeslaan en geen hand uitsteekt of ten minste behoeft uit te steken om den vijand over de grenzen te werpen. Persoonlijke dienstplicht is het eeni ge middel om over dezen zoo schande lijken als gevaarvollen toestand heen te snappen. Aan de liberale partij zal de eer toekomen deze vaderlandslie vende en volksgezinde hervorming in te voeren. In liet jaa,i> 1856. De heer Malou was tot verslaggever van het wetsontwerp des heeren No- thomb benoemd geworden. Hij legde den 20n December zijn lijvig verslag neder. Het debat evenwel begon eerst den 12n April 1857. Vijf-en-twintig zittingen werden er aan besteed. Mannen van eerste gehal te zoo van links als van rechts, wissel den elkander beurtelings op het spreek gestoelte af. De heeren Vilatn XIV, De Becker, Malou trachten de opwer pingen, tegen het ontwerp des gouver- nements ingebracht te weerleggen heeren Frè'e-Orban, Orts, Verhaegen, Lebeau, Rogier, Tesch, daarentegen bekampten het, en met een krachda- digheid, welke, op grond van onweer legbare argumenten nooit tot brutali teit oversloeg. Zij was er nooit minder doeltreffend om Vervolgens zou de nieuwe wet het aantal kloosters op schrikbare wijze doen toenemen, en de doode hand, met haar nasleep van noodlottige gevolgen weder invaren. Frère-ürban schetste de bezwaren en het verzet der liberalen in enkele woorden Opgepast Gij gaat de weg van het voorrecht op Dit zal u geen geluk aanbrengen Eerst vraagt gij de gunsten voor de vrouwen-vereenigin- gen, nadien zult gij voor die der man nen verlangen. Gij beweert het tegen overgestelde doch juist uwe ontken ningen veroordeelen U Iadien manne- lijke geestelijke mogen samenleven, ongehinderd de liefdadigheid, zonder burgerlijke verpersoonlijking, zoo er kent gij voor dit feit zelf, dat de vrou wencongregaties kunnen blij ven voort- bestaan, onder het beheer van het aewoon recht. Het gewoon recht dat w de Grondwet, dat is toch recht van vereeniging, hetwelk niemand durlt aantasten. Eerst liet privelegie toege staan, dan zult gij aan de onweerstaan bare leus hebben verstrekt Weg met de kloosters De algemeeue beraadslaging werd den 19" Mei gesloten. Weinige dagen naardien waren de voornaamste bepa lingen der wet, met 60 stemmen tegen 41 aangenomen. De woelingen welke in de openbare tribunen der Kamer plaats grepen, gaven een voorsmaak van de ergp ontlusten, die later, buiten het parlement zouden geschieden. Deo 27" gingen de poppen voor goed aan 't dansen Rond het paleis der na tie stond eene onafzienbare menigte geschaard. Daaruit steeg een oorver- doovend gefluit op telkenmale of een lid der rechterzijde, het waagde de Kamer te verlaten. Dit duurde aldus verscheidene dagen. De woede der me nigte klom ieder oogenblik en werd gevaarlijk. Groepen van honderden manifestanten doorkruisten de hoofd stad in alle richtingen, brachten een bezoek aan de bureelen van klerikale bladen, aa.n de kloosters der kapucie- nen, der jezuieten en hieven daar se- renaden aan, welke niets gemeens had den met fuga en contrapunt noch met de negende symphonie van Beethoven of den Gregoriaanschen zang Zij hadden niettemin eene groote beteekenis, welke aan de overheid niet outsnapte. De burgemeester van Brus sel beproefde alles om de orde te hand haven De Ketjes toonden veel ingeno- mendheid met zijn persoon, doch sloe gen zijn raadgevingen, om wreedzaam naar hun huis te gaan, in de wind. Zij toonden hun misnoegdheid over een wet, die hij niet minder slecht vond dan zij zeiven. Wanneer de hertog en de hertogin van Brabant naar de muntschouwburg reden konden zij zich een denkbeeld vormen van de ontevredenheid der bevolking en door haar onrustwekken de houding en door de kreten weg met de kloosterwet! onophoudelijk en met klem geuit Da koning was door de betooging der laatste dagen zeer getroffen. In allerwijl werd een ministerraad samen geroepen en door hem zelf voorgeze ten waar hij, volgens sommigen, den wensch opperde Brussel in staat van beleg te doen verklaren, opdat de wet gevende .Kamer, ongestoord, haar werkzaamheden zou kunnen voortzet ten. Dat hij dit uiterste middel ver langde aan te wenden is twijfelachtig vermits hij, daags nadien, een tweede ministerraad belegde, waarin hij voor stelde, de voornaamste artikels der ge maakte wet, waarvan er twee reeds waren aanvaard, te laten vallen om het overige gedeelte op staanden voet te stemmen. De ministers om hun zetel beducht en het onweer vreezende dat boven hun hoofd dreigde los te. breken, slo ten zich hierbij aan. Zij begaven zich naar het l'aleis der Natie om er van de genomen beslissing kennis té geven. Daar hoorden zijdat Frère een on derhoud tusschen de hoofden der beide partijen had op touw gezet met het doel een minnelijke schikking te tref-, fen. De linkerzijde wilde er mets van hooren, dat het ontwerp gesplits werd, de rechterzijde, evenwel, legde er zich bij neer. Tot een akkoord kon men niet geraken, tenzij om te beslissen, dat bet debat over de kloosterwet gestaakt en later zou hernomen worden. Toen het publiek dit nieuws vernam schaterde het zijne vreugde uit, vreug de welke nog uitbundiger zou geweest zijn, hadde het kunnen vermoeden, in dit oogenblik, dat de stemming der wet ook hot aftreden van het ministe rie na zich zou slepen. Twee leden ervan, de heer Nothomb, de treurige held der laatste gebeurtenissen, en de heer Mercier, legden hun portefeuille neder waarin, hoogstwaarschijnlijk, nog meer dan één voorstel berustte, geroepen om de totale bekwezeling van Belgie te vervolgen. Niet alleen te Brussel, maar ook te Gent, Verviers, Bergen, Namen, Leu ven, Brugge waren de gemoederen aan f gisten geraakt, grepen erge wanor delijkheden plaats. Te Jemmappes werd een gesticht der Broeders van Kriste! ij ke Leering nagenoeg geheel vernield. De gemeentebesturen van bovengemelde pteden hadden 0 me, doch kranige manier gem?, teerd tegen het wetsontwerp N0th Ten einde over gansch het lanri ^°m^ gansch het land de tel I van 12" Juni echielijk geslotTerr Korte"* de te herstellen werd, op voorstel het ministerie de wetgevende tijd daarna geschiedden gemeenteki zingen waarvan de overgroots m derheid ten bate der liberalen uU e6r' Hierin lag een vingerwijzing V00r Z Katholiek bewind, dat het niet onk nuttigd liet en trad af. Iiarel Rogier werd met de vormi» van een nieuw ministerie gelast j genoeg hetzelfde was als dit, het'welt in 1852 gevallen was. Rogier werd k binetshoofd en nam de leiding van departement van Binnenlandschezaker waar, Frère, minister van Geldwezen Tesch, minister van Justicie, Partoe8' minister van Openbare werken, Gene! raai Berten, minister van Oorlog. Niet meer wetende van wat hout pb. len maken en toch moetende leven gaat een liberaal den klerikalen volks vertegenwoordiger X verzoeken hem bij den minister te willen aanbevelen tot het bekomen van een plaatske te Y O zeer gaarne lachte represen tant X en zijn potlood nemende Zie zegt hijdaar is 't al gedaan lees maar zelf eens. En de liberale goedzak las en geloof de 'tden heere minister aanbevolen, Toen de minister daar kennis van nam, trok hij zij n neus op en mompel de in het blauw dat verraadt den liberaal En de aanzoeker werd verwittigd dat de plaats even weggegeven was. Waar de aanbeveling in 't rood ge- weest, de aanzoeker hadde stellig de plaats gekregen. De uitvinder van het rood-blauv potlood verdient een standbeeld, met van voren het opschrift Liberale foppen is maar een wete En van achter Wie niet gefopt wil wezen Vermijde kerels gelijk dezen, Valsch te zijn, verstaat het goed, Zit den klerikaal in 't bloed. Niets is gemakkelijker voor sommi gen, om de verplichting te ontwijken zich te schikken naar de bedingen van eenen aankoop. Zij komen met vodde rijen voor den dag. 't Is alzoo dat koo- pers niet bouwen, ofschoon er uitdruk kelijk bedongen werd te bouwen bin nen de twee jaren. Beweeren dat zij niet kunnen bou wen omdat er nog geen steenweg gelegd is of dat de rechttrekking niet vastgesteld is, hetgeen geen waar is, dit is maar eene scherts. Wij hopen dat dit spel zal eindigen en dat M. Golaert zelfs zijne beste vrienden zal kunnen dwingen zich te schikken naar de voorwaarden die op gelegd zijn geweest aan de bewoner' der Maloulaan en der Statieplaats, dw er aan voldaan hebben. Twee maten en twee gewichten, zi0- daar wat men te Ype-r niet langer zoo kunnen verdragen. Men schrijft ons uit deze gemeeDt0 Ons dorp, dat gewoonlijk zoo rustig is, wordt ondert te boven gekeerd. Ter gelegenheid onzer kermis ver maakten zich eenige inwoners een wei nig laat in de herbergen der plaats. Deze handelwijs had het geluk Bi0' te behagen aan den heer Pastoor, dl0 nieuwelijks tot herder onzer gemeente benoemd is, en hij gaf den heer Burg0 meester het bevel dien staat van zak0lj te doen eindigen, zoo niet dat hij hst middel vinden die lieden te dwi° gen. j Ten allen tijde, gedurende de mis, werd het pohtieregiement ni uitgevoerd en nooit had onze bev nrriM/I U U6 Of.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2