État-Civil d'Ypres. a Te Zillebeke. Een priester die eene oorveeg krijgt. te Brussel. Eene Tentoonstelling te Antwerpen. Kaaseters. In 't land van Jordaens. £r Onze Markten, jjing aanleidiug gegeven tot de minste overtreding, maar men moet gelooven dat de heer Burgemeester zich liet be- heerschen door M. deu pastoor, aan gezien hij bevel gegeven heeft de her bergen te doen sluiten op het geregeld uur en zulks gedurende de kermis Onze vreedzame buitenlieden en vooral onze herbergiers zijn veront waardigd over deze handelwijze. Zij vinden met recht dat de Burgemeester meester is van de gemeente en dat de heer pastoor zich niet te bemoeien heeft met dingen die hem niet aan gaan. Ziedaar hoe de herder onzer ge meente handelt In plaats van vrede te zaaien in ons vreedzaam dorp, zoekt hij door dra conische maatregelen, het eenig ver zet te beletten dat oas overblijft en de herbergiers te plagen die zich aan zijn bevel niet willen onderwerpen. Wij zijn van gedacht dat de heer Burgemeester alleen moet meester zijn op het gemeentehuis Indien M. de pastoor onze zienswijze niet deelt, wij betreuren het voor hem, want indien hij voortgaat met zijne rechten te overtreden zijn wij beslo ten, bij de toekomende gemeentekie- ziugen, mannen te kiezen die zich niet laten overheerscheu door hem wiens zending vredelievend moet zijn. De kleine gemeente Zillebeke heeft Donderdag 11. den 75n verjaardag ge vierd der nationale onafhankelijkheid. Al de hoizen waren versierd met de vaderlandsche vlag. M. de Arrondissements Commissaris woonde het feest bij in officieel kos tuum. Ongelukkiglijk heeft een afschuwe lijk weder hetgeheele feest verhindert. Ten 12 1/2 ure boden de notabelen der gemeente een banket aan, waar aan deel namen de heer Burgemeester Baron de Vinck, senator de heer Com missaris Merghelynck de heer Co- laert, volksvertegenwoordiger en Bur gemeester van Yper; de leden der geestelijkheid en van het gemeentebe stuur, dezen van het bestuur van wel dadigheid en der kerkfabriek de onderwijzer en de hulponderwijzer, enz. Bij het nagerecht drinkt de heer Burgemeester op de gezondheid van den koning en wordt levendig toege juicht. Dan, gelukkig samentreffen drinkt hij op de gezondheid van M. Merghelynck, Arrondissements Com missaris sedert meer dan 25 jaren. De heer Commissaris 'antwoordt in eene taal-,Trillende van vaderlandslief de. Hij antwoordt ook op den persoon lijken heildronk, welken de heer Baron de Vinck hem gebracht heeft. De heer Commissaris is gelukkig te mogen zeggen dat de gemeente Zillebeke op eene voorbeeldige wijze bestuurd is. En den heer Burgemeester over zijne schoone woorden en de vergadering over zijne blijken van sympathie be dankende, drinkt hij op de gezondheid der gemeente Zillebeke, op haar wel zijn en op haren bloei. Men schrijft ons uit Oostnieuwkerke bij Roeselaere Sedert eenigo maanden wordt er te Roeselare een weekblad uitgegeven, getiteld De Dageraaddat op eene schandalige wijze de eerbiedwaardig ste personen der stad aanrandt, 't Is alzoo dat M. Cyriel De Clercq, zeer geacht te Roeseiaere en die hier ver scheidene eigendommen bezit, menig maal vermaad was geweest. Een be scheiden en ernstig onderzoek had M. De Clercq op het spoor gebracht van den naamloozen schrijver der laffe aanvallen waarvan hij het slachtoffer was geweest en die niemand anders was dan de onderpastoor onzer gemeente. Zondag 11. vierde men de instelling van den nieuwen burgemeester van Oostnieuwkerke. Op het einde van het banket waar aan M De Clercq deel °am, begaf deze zich rechtstreeks naar den onderpastoor die er insgelijks wa3 gaf hem eene geduchte oorveeg in bet bijzijn van al de genoodigden. Gelijk men het begrijpt, wordt het mcident- druk besproken het is won derbaar dat niet een katholiek dag- of weekblad er geene melding van ge maakt heeft. B ELIXIR D'AiXVERS, stilt maag- en buikpijn. Paardenmarkten De vierde foor is vastgesteld op Woensdag 13 September e. k., te 9 ure s morgens. Tachtig premiën te zamen eener waarde van 1000 fr. zullen uit gereikt worden onder de fokkers eige naars, en 150 fr. onder de eigenaars der schoonste zware paardenloten. Oorsprongsafschriften van wege het gemeentelijk magistraat worden ge- eischt. Men vraagt taks noch plaat- siitggeld. De Brusselsche paarden markten zijn vooral gekenschetst door de talrijke aanwezigheid van uitmun tende zware en lichte trekpaarden. Wij ontvangen goed nieuws over de internationale Tentoonstelling van Huishoudkunde, die te Antwerpen zal plaats grijpen, in het Park en in het Zomerlokaal der Koninklijke Harmo nie, gedurende de maanden April en Mei 1906. Deze Tentoonstelling, ingericht on der de bescherming van Staats-, Pro vincie- en Stadsbestuur, belooft een grooten bijval te bekomen. Van nu af, is de ernstige medewer king van vreemde landen verzekerd, de Belgische sectie zal merkwaardig zijn. De Tentoonstelling omvat vijftien groepen Voeding. Gezondheids leer. ReddingsmiddelenKleeding en bijhoorigheden. Versiering, meubelen en bijhoorigheden. Eiec- triciteitMaatschappelijke werken. Klein gereedschap. - Letteren, Kunsten en Wetenschappen. Land bouw, Hovingbouw en Boomteelt. Jachten Vischvangst. Sport. Ko loniën. Verschillende nijverheden. De voorwaarden van toetreding zijn zeer gunstig. Ten andere, indien de tentoonsteller zulks verlangt, wordt zijn plaatsgeld hem teruggekeerd in toegangkaarten, geldig gedurende gansch den duur der Tentoonstelling. Het Bestuur der Tentoonstelling is gevestigd Leopoldlaan, 104. te Antwer pen. Men noemt de Hollanders Kaas eters»Maar wat moet men dan van de Belgen zeggen Alleen voor ons land werden er in de maand Juli ingevoerd 997 duizejid 958 kilogr. kaas. Holland alleen leverde ons daarvan 918 duizend 522 kilogr. 'Na de Hollandsche kaas is het de fransche die hier het meest invoer heeft: 41,486 kilogr. voor dezelde maand Juli. De Zwitsersche kaas komt hier maar op den 3e rang, met 17,744 kilogr. voor dezelfde maand. In de eerste 7 maanden van dees jaar werden er in België 5 millioen en half kilogr. kaas ingevoerd. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. Er bestaat te Antwerpen nog een oude straat, die haar oorspronkelijk karakter na genoeg geheel bewaard heeft, door later ge slachten niet al te zeer verfomfaaid isgewor- den, smal en ietwat scheef loopend, met heel hooge slanke huizen, meest alle met trapge vels waar tal van uithangteekens nog aan vroeger zeden herinneren waar hoog tegen den hemel katroilen'hangen, en laag tegen den grond de keldervallen zich op het voet pad uitstrekken, als vrij domijn van de knik kerende en marmerende jeugd. Eun straat met een prachtig per spectief op het hoekhuis van een dwarsstraat, en daarachter een spitse juweelig sierlijke kerktoren, wonder van deze gewesten, en links een statig streng geboüw, zetel der hoogmogende en voorzienige heeren van den gestoelte. Een straat, waarin de huizen nog drie, vier ver diepen hebben er, dan soms nog twee kleine re verdiepen in het trapgeveldeel. Met kleine vierkante ruitjes in de vensters, en luiken tot ginds heel hoog. Met soms sierlijk ver heven werk gekapt onder de vensters der eerste verdieping tooneelen uit het Evan gelie, of poorten met fraai loofwerk in hout, aardige beeldjes van apostelen en heiligen En tusschen al dit oude is, ongemerkt schier, niet onbeschaamd genoeg om pijn te doen, het latere, het nieuwe gewone en alledaagsche komen indringen, en de trap gevels hebben onder aan de straat glazen kassen of vitrines en de onderdeur is ver vangen dooreen glazen deur, en., daar binnen is 't natuurlijk een estaminet gewor den. En öp ieder uur van den dag leeft en woelt en krioelt het in die smalle hoofd straat, vrouwen en mannen loopen bedrijvig van huis tot huis, de kwajongens steken hun perten uit fikfakken en roezemoezen lijk apen, tuimelen in klompen op elkaar, ontbinden, ontklissen zich weer, dribbelen weg in de dwarsstraten, en de stoere garde- vil met den helm op het hoofd, één hand op 't gevest van zijn zwaard, gaat nebel de straat cp en af en hult zich in een geheim zinnig zwijgen. Maar over alles heerschen de natiepaarden. Daar komen ze af, twee en twee. breêdgeheupt en weelderig uitge dijd, op wiegenden stap, klinkende als van verre 't gestamp van den hamer op 't aam beeld in de smidse en boyen op de eende lijke ruggen, als bedden zoo breed, zit inge- denkt de man met den vilthoed, met afgesla gen boorden, de beenen bengelend langs het schonkige paardenlijf En 't is een weel de, bij schemeravond vooral, dat echt Ant- werpsche leven na te gaan, cn den Konink lijken natiewerker met zijn paarden over heel dees wriemelende wereld te zien heer schen... terwijl ginds aan 't eind de srërlijke Onze Lieve Vrouwetorenspits den hemel doorboort. Dit is de Hoogstraat, en een der weinige volledig-mooi gebleven oude straten, zonder eenig bijsmaakje van archeologie of restau ratie, wat eilaas nu het verdwenen oude al te vaak vervangen wil. En in de Hoogstraat en in de omringende buurt moet gij eens gaan wandelen, als gij eerlang naar Jordaens komt, en in Kunst van Steden naar het moderne werk eener keurbent van levende kunstenaars komt kij ken. En dat zal u Antwerpen op zijn fraaist leeren kennen niet alleen, maar u ook... Jordaens en, jazelfs, de levende artistan, beter helpen verstaan. Want in die Hoog straat, met de hooge spitsgevels en schil derachtige zware drukte in de laagte, werd dieop-en-top Antwerpenaar, die nooit bui ten zijn stad geweest is tenzij om, op Hollandsch gebied (te Putte) als protestant bi graven te worden daar werd hij gebo ren, daar leefde hij en daar werkte hij, en daar vinden we thans nog sporen van terug. Zijn geboortehuis staat er nog, n1' 13, en van zijn huis, achter n1' 43, thans toegan kelijk langs de Reynderstraat n' 4/2, is de gevel van zijn woning en van het schilders atelier schier geheel ongewijzigd- overge bleven. Een buitengewoon levendig kijkje op de zeden van dien lijd geeft de volgende ge beurtenis, die de Antwerpsche archivaris van den Branden uit archifstukken heeft op- gedient. Ik vraag oorlof de an kdot, die waarlijk kleur en geur van onzen grond heeft, over te schrijven in de eigenaardige ongerept-Antwerpsche taal van den schrij ver. De vrouw van den zilversmid van Mael, Vertelt de geschiedschrijver der Antwerpsche schilderschool, had eenen sterken wrok Ugen de familie Jordaens, of schoon deze verklaarde, dat zij van Mael of desselfs huysvrouwe nyet en kenden, dat sij met desselve noyt wooren en hebben ge- hadt, 't waere in 't goet ofte in 't quaet, Omtrent één uur van den Zaterdag 26" Juli 1642 lag deze vrouw van Mael over haer onderdeur in de Hofstraat, toen de ecgtge- noote van Jordaens daar voorbijging. Zon der dat deze laatste iemand het minste mis zegde of misdeed, begon vrouw van Mael haar te schelden en te bedreigen. Dat zij haar ook niet met eenen op het lijf viel, kwam, omdat, ze nog niet gansch uit het kinderbed hersteld was. Toch snauwde zij Jordaens' gade toe Wacht mij vrij, ick sal u wel betrappen en een paer blauw oog met eenen dicken neus slagen Twee dagen nadien verscheen zij werkelijk in de Hoogstraat, om hare bedreiging ten uitvoer te brengen. Het was als een geregelde aan val op Jordaens' familie en woning Althans moet de gewelddaad gepleegd zijn met voor bedachten rade want het verbolgen wijf des zilversmids kwam bij het vallen van het avonddonker, gerugsteund door verscheide ne manspersonen. Zooals het destijds te Antwerpen, bij zomeravonden, het gebruik was, zat vrouw Jordaens voor hare poort rustig te kouten met hare dochter Elisabeth, hare zusters Anna en Elisabeth van Noort, de vijtigjarige Perijne Caesen en de zestig jarige Anna van den Boogaert. Daar kwam eensklaps vrouw van Mael met haren man en dezes handlangers toegeschoten. Zij leg de haar pasgeboren kind ten gronde, trok een mes, en schreeuwde Hier zitten do... Ick sal hun door hun aensicht snij den Vrouw Jordaens sprong ijlings op, vluchtte met hare zusters het huis binnen en sloeg de poort dicht. Ongelukkig was bij die overhaasting de dochter van Jordaens ook buitengesloten. Men hoorde haar om hulp krijten, te midden van de uitscheldin gen en bedreigingen der aanvallers. Moeder Jordaens doorgrondde den hachelijken toe stand. Onverschrokken opende zij weer de poort en schoot naar buiten, om haar kind aan het gevaar te onttrukken. Zij slaagde maar in dien eigen stond sprong ook de ra zende zilveramidsvrouw het huis binnen roepende ende tirende Sa ick sal se den hals afsnijden welke schrikkelijke kreet herhaald werd door van Mael, die zijne wederhelft volgde. In dit angstig oogenblik kwam Jordaens ter hulp gesneld, en zij ne krachtdadigheid weerde het gevaar, dat hem en de zijnen bedreigde. Daar de gewapende van Mael echter bui ten nog riep dat hij Jordaens ende die van sij ne familie soudo wachten ende van den lijve evelen zoo diende onze kunstenaar over deze gewelddadigheid eene schriftelijke aanklacht in bij het Magistraat. Reeds op 30 Juli 1642 gaf de stedelijke regeering die beroerde zaak in handen van den Schouteth, en ondertuschen werd het van Mael en zijne wederhelft verboden te misseggen oft mis doen Jasques Jordaens, sijne huysvrouwe oft familie in eeniger maniren directelijck oft indirectelijck, noch oock in haerlieden huys te komen, op alsulcke pene als naer gilegentheyt van de saecke sal bevonden worden te behooren. i Of de Schouteth de geschonden woning of de gehoonde familie Jordaens gewroken heeft gelukte het ons niet te ontdekken. Evenmin konden wij de eigentlijke oorzaak opsporen, waarom onze schilder en de zijnen zoo geweldig werden aangerand. Dat zijn gekende en druk besprokene veran dering van geloofsbelijdenis daartoe zou hebben aanleiding gegeven, is niet te beves tigen.,. n Vergeef mij het lange citaat, maar is het niet teekenachtig En... wanneer gij, eerstdaags, wellicht door de Hoogstraat zult wandelen, als ik daar straks nog deed, zult gij het tooneel kunnen vergeten van den vermaarden kunstschilder Jordaens, die, in zijn hemdsmouwen, een standje heeft met krakeelende buren 't Is of het gisteren ge beurt was en door-en-door Antwerpsch, van toon en taal, van huid en haar. Declarations du 2o Aoüt au PSeptembre 1905. Naissances Baelde, JeaDne, rue des Tuilea. Tanghe, Henri, rue de la Bourse. Simoens, Isidore, Zaalhof. Vanuxem, Emile, rue S'9 Cathérine. üegraeve, Maurice, chaussée de Dickebusch. Neirinck, Anne, Quai, (Ouest). De- crock, Marie, chaussée de Dixmude. Van Elslande, Renilde, chaussée de Poperinghe. Firlefyn, Gerraaiue, rue du Quai. Dècès Kerrinckx, Gabrielle, 1 1/2 an, rue Carton. - Poupaert, Marie, 32 ana, repasseuse, épouse de Vlaemynck, Emi le, rue du Passage. Hoorelbeke, Alphonse, 5 mois, chaussée de Menin. Cobbe, Victor, 49 ans, menuisier, époux de Buysse, Euphrasia, rue Lon gue de Thourout. s fl 4> -a: cs SS o O n u v A ft fl if) a t a N a a Verkochte kwantiteit. enz. Granen, Tarwe Rogge Haver Erwten Boonen Aardappels Boter Eiers De eieren golden 2 fr. 50 tot 2 fr. 60 de 26. De boter van 2 fr. 90 tot 3 fr. het kilogr. De vischmarkt'blijft altijd weinig ïw O O. CS N t- k» O 3D it C/3 O."* O 2 O bG>'r"i o O 03 JS CL oooooooo S020200000^3< OO^JOOOr^SiJfN -r-< O O th O CO t/3 i® C-o OJ OOOOOOOO OOOOOoOco cr. t- b/3 co Cl cz nri-HOOriCO Oi O O O O O O ©1 O O O O O O Oi so r- ■c* =»Kg>S<=-~: -

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3