Stadsnieuws. Zeg ne keer, wanneer Ter gelegenheid van ill uzieken. Yper ingenomen. Ach, Goci, waar zijn mijn zinnen Droevige alleenspraak. Handel en Mi ve rheid. Geleverde stad. Ja, als het misschien weeral te laat zal zijn, zul len er weer van ons man nen komen afgeloopen om de kiezerslijsten na te zien; om te zien waarom zij niet op de kiezerslijsten zijn ingeschreven. Gewoonlijk komen die nalatigen af als de kies- brieven worden rondge dragen, dan zien zij dat zij geen kiesbrief ontvan gen.... en dan komen ze vragen waarom ze geen kiezer zijn. Wij antwoorden van nu af aan die mannen: DööR UW ESGElY SCHULD omdat gij u niet eens de moeite hebt gegeven de kiezerslijsten te komen raadplegen in het lokaal» KOMT DUS l\U L\ STELT IIET MET I'LL 't is achter de stemmen van de volks vertegenwoordigers dat hij vischt, ten eindeer z,ijn millioenenontwerpte kun nen doorhalen De clericale volksvertegenwoordi gers van 't Land van Waas weten dat zij met klank door hunne kiezers gaan weggekegeld worden, indien zij dezen keer de tanden niet laten zien. De koning en minister de Smet de Naeyer hebben wel een beroep te doen op hunne vaderlandsliefde, het behoud van hunue zetels hangt hun meer aan 't harte dan deq voorspoed van Ant werpen en de redding der grootste ha ven, tevens de grootste f'orteres van België. Zij moeten hunne kiezers zand in d'oogen werpen en minister de Smet komt de clericale vriendjes van Loke ren S'-Nikolaas met het bovenvermel de ontwerp een handje toesteken. De sluwe visscher heeft zelfs de ver dienste niet met iets nieuws voor den dag te komen. Zijn ontwerp is zoo oud als de stra ten. Meer nog Het werd gedeeltelijk reeds door de Kamers gestemd Maar het was dan ook voor de frime, uit oog verblinding, om de goedszeudige kie zers van 't Land van Waas langs hun nen kant te houden. In 1873 of 1874 -- de juiste datum is ons ontvlogen deed papa Malou een krediet stemmen voor eene brug over de Schelde bij Antwerpen. In de jaren 80 kwam men eens op het ontwerp terug, maar het werd dan uitgesteld onder voorwendsel dat een tunnel misschien beter dienst zou kun nen doen dan eene brug. De brug was voorgoed... in 't water gevallen. - En nu wil deSmet de Naeyer-ze weer opvisschen. Die grove klucht duurt bijgevolg reeds ongeveer dertig jaren. Wat goedzakken moéten die kiezers van 't Land van Waas toch zijn De pliclit van allé liberaal Is van zich te abonneeren aan De Weergalm Wij weten niet als er hier eene ver ordening bestaat die aan de muzieken verbiedt 's avonds, na zeker uur, te spelen in de straten der stad. Zeker is het altijd dat, telkenmale dateene maatschappij 'savonds van een uitstapje terugkomt de politie aan de statie is om haar, namens den heer Burgemeester, het spelen te verbieden. Goede Hemel Wat is dat klein geestig In alle tijden, was het hier anders (gelijk in menige andere stad overi gens) en nooit bij onze wete heeft het tegenovergestelde gebruik aanleiding gegeven tot de minste klacht van het volk noch tot het kleinste misbruik. Welk ander uitwerksel kan dat ge bruik wel hebben dan dat van de ooren te streelen, die altijd vertangen eenige mar6chen te hooren En welk is het uitwerksel van dat onhebbelijk verbod Juist het omge keerde van wat men wilde voorkomen het misnoegen en de verbittering der menigte geschreeuw en gejouw. Ongetwijfeld hebben de schreeuwers ongelijk. (1) Maar dat is verstaanbaar en welk is het middel oin die betoogin gen te beletten Ware het niet oneindig beter zich verdraagzaam te toonenvoor verdraag lijke zaken en de muzieken gelijk eer tijds, het volk, dat verlangt hen te hooren, te laten vervroolijkon voor de zeldzame keeren dat zulks gebeurt Hopen wij dat, na betere overwe ging, de overheid daartoe besluiten zal (1) De smaadswoordeu zijn geene redens en nooit hebben wij bei gejouw goedgekeurd voor die of gene woning uitgebracht. Maar als er spraak is van onbetamelijkheden van dien aard, bet Journal vergeet te gemak kelijk die, onder andere, waarop eens een libe rale munster en gouverneur onthaald werden, terwijl zij den katholieken kring voorbijgingen, door jongelingen, weike voor ben de veiont sehuldiging niet hadden tot het kleine volk te belmoren, (N d R.) Wij hebben verscheidene malen de knechtschap onzer meester doen uit schijnen tegenover den aannemer De Brouwer, %oor gelijk na dat de gas hem officieel lijk werd toegestaan wij voorzegden ook dat hij Yper weldra al8 6en ingepalend grondgebied zou be- hondelen. Men heeft inderdaad de zwierigheid gezien, waarmede hij zich van onze straten meester maakte, alles omverwerpende, grachten openende van verscheidene honderden meters in eens, openbare en bijzondere riolen ver nietigende op eene betreurenswaardige manier herkasseiende nagenoeg zonder zand en na een onvoldoend toebenken, hoeveelheden aarde latende liggen ge durende lange weken en de beweging belemmerende. En dat alles onder het welwillend en beschermend oog van een bestuur, dat afstand heeft gedaan ten gunste van zijnen geliefden aannemer Overigens na het overhalen der leden van de oud-commissie der gas, kan de slimme vreemdeling, die onze verlich ting komt uitbaten, met missen van onzen Gemeenteraad heelengausch te bemeesteren. Wie inderdaad, zal in den schoot van onzen stedelij ken raad wederstaan aan de inpalmingen en eischen van den machtigen Bruggeling Het zal de Schepenenraad niet zijn, die zelfs voor de beslissing van den Raad, zooveel vriendschap betoond had voor den vreemden aannemer Het zal den kozijn Fraeys niet zijn.... om reden van familie. De heer Vandevoorde heeft groote belangen in de gasfabriek. De heer Vanderghote is de knecht van den heer De Brouwer, zijnen nieu wen meester. Wie zal er dan in 't toekomende Yper verdedigen tegen De Brouwer Wij vragen het ons af Droevig droevig f Ach, God, waar zijn mijn zinnen Ik, René Golaert, geboortig van Po- peringhe, officier der Leopoldsorde, volksvertegenwoordiger, ad vokaat, teergeliefde katholieke Burgmeester der stad Yper, wat moet ik peinzen van mijn eigen en hoe moeten anderen over mij denken Doe dan uw best om de groote schande te spareu aan uwe katholieke maatschappijen bij hunnen terugkeer van een reisje afgehaald te worden aan de statie door slechts drie mannen en een paardekop Neem dan maar, als hoofd der poli tie, een besluit waarbij verbod opge legd wordt aau al de maatschappijen zonder onderscheid in naam der schoone gelijkheid voor allen mu ziek te maken na 6 ure 's avonds, dus op klaarlichten dag Tracht dus maar van Yper een over groot capucienennest te maken, zoo doodsch als een kerkhof Neen,dat alles kan niet baten.Hoort gij daar in de verte dat rumoer, dat overweldigend gezang en geschreeuw dat immer nader en nader komt Waarachtig, 't is dat ontembaar pu blick, het zijn mijn welbeminde bur gers die in overgroote massa naar de statie getrokken zijn om feestelijk het muziek der Oud-Pompiers, dat terug keert der liberale feesten van Thielt, te ontvangen. Luister hoe ze zich wreken over mijnen belachelijken maatregel die toch in waarheid slechts voor eenig doel had de betoogingen van sympathie ten voordeele der Oud- Pompiers te doen ophouden Ik hoor de nabootsing van de doodklokken die brommen en de lofzangen die ten he mel stijgen En welke prachtige se- renaden voor mijn politieke vrienden Maar de stoet komt langs mijn huis ook Groote God, ik verlies het hoofd! En de Voorzitter van het muziek die mij uitleg komt vragen over het ver bod muziek te maken. Bevend tracht, ik te antwoorden Ik ben bet niet geweest die het verbod gegeven en de politie naar de statie gezonden heb. Het is zeker Pierre de commissai-is of Louis de onder-commissaris op zijn ejgen chfif geweest Maar een donderende schaterlach weerklinkt door de stad en tuit vree- selijk in mijn ooren. Ach, God, waar zijn mijn zinnen Het Ypersche volk zal met genoegen vernemen dat er van hooger hand be slist. is ons eenen briefdrager meer te geven. Er zullen er vijt in plaats van vier zijn. Het zou. moeten twee meer zijn om het leven van die nederige dienaars menschelijk, uithoudbaar te maken Heeren handelaars, gij zult nog moe ten reklameeren en herreklameeren, waut het werk houdt niet op ras aan te groeien de post geeft jaarlijks een moer en meer aanzienlijk overschot, dat toelaat eenen dienst in te richten, die aan de noodwendigheden beant woordt. De steenweg van Yper naar Waasten zal in 't korte veranderd worden in kiezelweg (macadam) De handelaars, nij veraars en landbouwers die van dien weg gebruik maken hebben er zich ongerust over gemaakt. Zij hebben den Minister een verzoekschrift opge stuurd, waarin zij hunne vrees en hun ne grieven blootleggen. Inderdaad die weg heeft krommin gen met korten straal en klimmingen die tot 0m05 den meter gaan. In den winter, bij vorst of sneeuw, gemaca- damd, zal hij om zoo to zeggen onbe rijdbaar ziju. Zij hebben gevraagd de krommingen te rechten en de klim mingen te verminderen tot 0,m02 den meter. Van de klimmingen te kasseien met eflene steenen om de paarden te beletten te veel uit te glijden. De heer Minister de Smet de Naeyer, door tusschenkomst des heeren Inge nieur van Bruggen en Wegen Froidure, heeft wel willen laten weten aan de belanghebbenden, dat er breedelijk recht zal gedaan worden aan hunne vragen. De krommingen met korten straal zullen verbeterd worden de sterke klimmingen zullen van 0U1,05 tot 0m,0S en 0m,035 per meter gebracht worden de hi hingen er van zullen mot gekapte steenen gelegd worden. Is het niet al wat men meende te mo gen verhopen, 't is toch eene merke lijke verbetering. Wanneer nu iets voor de voltooiing van den vaart, heer Minister ~c~ur- Vrijdag, 29 September, lag de Lom baardstraat in heel hare lengte open voor het leggen der buizen van de nieuwe gaze. Het is overigens geen af zonderlijk feit. Wat bekreunt men zich weinig om het lastcohier... En zeggen dat onze meïer, Mter Go laert, aau het volk in volle zitting van den Gemeenteraad, plechtiglijk verze kerd heeft dat door den heer De Brou wer stipt al de voorschriften van het lastkohier zou doen naleven. Ha Ware er maar sprake van den heer Valcke of andefe Yperlingen Die zouden wel mogen rekenen op al de strengheid van den Burgemeester. Maar het geldt een vreemde begunstigde wien men de stad in handen geleverd heeft ten profijte van eenige groote katten Die vreemdeling weet dat alles hem toegelaten is, hij bevindt zich in een veroverd land, hij weet zeer goed dat de Burgemeester zich wel wachten zal te verroeren. Wat het gevoelen der Yper lingen aangaat, hij lacht er om. Dat volkje is maar goed om hem de beurs te vullen en zij hebben niets te zeg gen niet waar bederf Bazaine h^eft Metz schoon te protesteeren, de Pruisen zijn de mees ters en zij doen het gevoelen Ziehier de voornaamste schikkingen van het lastkohier: Kanaliseering- en huizen. Art 8. Indien de concession naris de ge bouwen of een'ge bij hoon gheden van deze overneemt, eenig deei der kanaliseering of dei buizen loebelioorende aan den tegenwoor- oigen concessio maris (M. Alfred Valcke), hij z il gehouden zijti ze (e laten onderzoeken, de geotekkige deelen ervan te doen vernieuwen zich te schikken te dien opzichte aan de aan duidingen die hem zullen gegeven worden door het collegie van Burgemeester en schepe- pen en de onderaoeks- en vernieuwing,, zullen ten zijnen laste zijn. "bosten Vóór de opening der grachten, zullen h plannen der kanaliseering, op de schaal een to duizend, onderworpen worden aan^" goedkeuring van hel Collegie e Hel bestuur der sla Iswerken zal altijd i toezicht over de werken hebben, maar zon,]'61 verantwoordelijkheid voor de stad. In geen geval zullen de gasbuizen moeen geplaatst worden in de waterleidingen of nole noch dezelve doorsnijden zonder toelating n het College. Zij zullen niet mogen hinderen aan de p|'an tingen en de watervergaarbakken, nog eemv" schade brengen aan de voorlanden of aan ah openbare of bijzondere werken. e (ndien men metsel werken of andere binder palen ontmoet, zullen zij niet vernietigd ofbe" schadigd mogen worden vooraleer er door hei College besloten is over liet verslag van het bestuur der werken De verplaatsingen of de afschiiHingen van goten die zouden geeiseht zijn voor de uitvoe ring der openbare werken of voor andere maatregelen van openbaar belang zullen geene aanleiding geven tot eenige schadeloosstelling. De snijwerken, antikiteiten, medaillien munten, waarden, pottengoed, standbeelden en alle andere kunstwerken die zouden ontdekt zijn zuilen de eigendommen der stad worden Art. 9 Het plan der aan hel College te onderwerpen leidingen en grachten, zal den staal vaststellen van de sloffe, het gewicht, der lengteen van den omtrek der buizen. De buizen zullen in gegoten ijzer, in uitge rekt ijzer of in lood zijn volgens de noodige afmeetingen. Deze die gebrekkig zullen ge vonden worden zullen van de werken verwij derd worden. Art. 10. De grachten of delvingen zullen onmiddelijk toegedaan worden, met ze te dammen bij lagen van tien centimeters. De herplaveiïng zal volmaakt verbonden worden, zij zal ten minste tweemaal weder opgeheven worden en zoolang er inzakkingen zich zullen voordoen. In geval van met nakoming en onafhanke lijk van de boelen (2e alinea van art. 38), zal het College de werken van ambtswege mogen doen verrichten, door den aannemer de pla- veiïng, ten koste van den verlichtings dienst. Art. 41. Gedurende de opening der grachten of het leggen der huizen en gedu'en- de-alle andere bijhoorige werken, zullen de concessionnaris en zijne ondergeschikten de politie verordeningen en deze op de stads of algemeene wegenis moeten nakomen, even als de verordeningen of de bijzondere voorschriften der bevoegde overheden in het belang der openbare gezondheid of om de branden of andere ongevallen te voorkomen. Art. 38 De overtredingen op het mini mum van drukking ''art. 18) zullen gestraft worden met eenen afhoud van twintig franks voor elke bestatigingen. Die bestatinggen zullen denzelfden dag mogen herhaald worden naar waarschouwing gegeven aan de gascompagme. Deze aan de art 8, 9, 10,11, 15, 24 en aan de litt. a, bc, en d van het art. 25, zullen gestraft worden met eene boete van 10 franks. Dit alles zonder nadeel aan andere schade en intresten en behoudens het recht van derde personen.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2