BERICHT. État-Civil cTYpres. Jubelfeesten Van een Kwezel. Wij berichlen aan al de liberale vrienden dal ons blad te bekomen is aan fr. 2-50 per jaar. Wij wakkeren al onze vrienden in de gemeenten zooveel mogelijk aan voor ons blad abonnenten op te nemen, 't is het beste middel om de liberale princiepen stand te doen houden en ze lot ovei'win ning te doen leiden. Wij rekenen dus op hunne bereidwilligheid en bieden hun op voorhand onzen besten dank. Een en ander. Maatschappij van Ouderlingen Bijstand De Outl-Ieerliiig-eii der Stadsschool. ters Devers en talentvolle spelers Hus- tinx en Ossieur werden op een donder van toejuichingen onthaald. Na de her neming van het slotlied je brak er eeue uit het hart komende en gezamentlijke betooging door gansch de zaal los ter eere van den schrijver, zooals weinig ooit ontstaan kunnen. Er scheen jfooit zagen wij schoonere en betere o-elukte feesten, dan die jl. Zondag gevierd door de knappe Oud-leerlin gen Ook waren zij door een uitgele den weder begunstigd. 's Morgens kondigden de vroolijke tonen van den Beiaard die heuglijke feesten wijd en zijd aan. Ten 9 1/2 ure vergaderden de leden in hun lokaal ten stadhuize om met jiun muziek aan 't hoofd het vaandel bij den heer Voorzitter A. Stoffel af te halen. Daar had een aandoenlijk too- neeltje plaats. Den heer Voorzitter was eene verrassing voorbehouden door de bestuurleden, die hem eenen prachtigen bloemtuil, het kenteeken, der Maatschappij ingoud met opdracht aan de keerzijde en een prachtig inge lijst lofdichtje opdroegen als aanden ken aan dien onvergetelijken dag. Dan volgde eene concert-wandeling door de stad, waar op gansch den door tocht dien eindeloozen stoet leden tus- gchen twee hagen van vriendschappe lijk gezinde toeschouwers kranig door stapte op de maat der keurigste marschen op eene meesterlijke wijze uitgevoerd onder het bestuur des hoe ren Van Egroo, vader. In de tooneelzaal eindigde de om wandeling. De heer volksvertegen woordiger Nolf nam er het woord om, namens de eer- en beschermleden ge luk te wenschen aan de Maatschappij en tevens te doen uitschijnen hoeveel zij te danken heeft aan hare overleden Voorzitters, aan het bestuur van Bur gemeester Vanheule, die ze alt jdwarm ondersteunde en beschermde en aan de eere- en beschermleden, die met hunne giften haar vooruit hielpen. Op die on dersteuning zal de Maatschappij altijd mogen rekenen zegt hij. Die gloedvol le woorden werden op daverende toe juichingen onthaald. Dan kwam de heer R Cordenier aan de beurt. Hij sprak over het ontstaan vandenOnderlingen Bijstand en zijnen bloei in de middeleeuwen. Dan kwam hij op den oorsprong van de Maat schappij «De Oud-leerlingen Hij volgde ze in hare ontwikkeling tot op heden en bracht ter loops hulde en dank aan de verkleefde Voorzitters en wees op al het goede door elkeen van hen gesticht. Hij sprak ook den lof uit van hen allen, die door hunne milde giften de Maatschappij zulkeD hoogen bloei hielpen bereiken, en weeral door hunne bereidwillige gitten de prachti ge feesten van beden mogelijk maak ten. Ook de geneesheer werd door hem niet vergeten. Het was eene belang wekkende boeiende voordracht, die volop in den smaak 'der toehoorders viel en meer dan eens door daverend handgeklap begroet werd. De oud-leden, die meer dan 70 jaren oud zijn kregen dan elk een prachtig aandenken van deze feesten. Er waren er twaalf 't Kan nog al tellen. De heer C. JansenB maande dan de leden aan tot lezen om hunne verstan delijke en zedelijke ontwikkeling te bevorderen. 's Namiddags om 2 ure nieuwe con cert-wandeling Daar de statie om de heeren afgevaardigden der Bondsmaat- schappijen in te halen. Het was eene wezenlijke zee van menschen, die de Maatschappij volgde tot aan de Beurs, waar de heer Stoffel een wel uitgedruk- ten welkomgroet richtte tot de afge vaardigden des Bonds, die op hun ne beurt prachtige bloemen aanbo den, terwijl de Bondsvoorzitter, heer Bersou heel knap der feestvierders ge luk wenschte Heerlijk prachtig was het uitzicht der zaal, versierd met honderden mooie, kostelijke prijzen, waarvan de uitloting drij volle uren duurde. Om 6 ure 's avonds greep er in de too neelzaal eeneconcert-vertooDing plaats, waar zangers, zangeres, artisteu-mu- zikanten, speelsters en spelers op oor- verdoovende salvo's onthaald werden. Be knoop vaD dat deel was echter het opgevoerde toorit-elspelHulp in nood» door R Cordenier, waar al de voordee- 'en eener Maatschappij en op zulk eene roerende wijze de rampen, voortsprui tende uit gemis aan vooruitzicht, ten tooneele gevoerd worden. De eivolle zaal heeft het goed begrepen, want de kQappe en volleerde speelsters gezus- geen einde aan te komen, 't Was wel ver diend ook. Om 10 uren eindigden die mooie, on vergetelijke feesten, die niet alleen bij de ieden, maar in gansch de stad een diepen indruk nagelaten hebben. Ze zullen tijdvak maken in de jaarboe ken dier nuttige Maatschappij. Hulde dus aan de vrijgevige inschrij vers, die ze door hunne giften mogelijk maakten en eere ook aan de inrichters, die alles zoowel beredderd hebben, dat het als op wieltjes liep. Dank aan de bereidwilligde en onbaatzuchtige medewerkers zij hebben het ten volle verdiend. Een toeschouwer. ELIXIR »X\VEItS, stilt maag:- en buikpijn. Koninklijke Maatschappij der Handboogschutters van Yper. Maandag 2 October. VoGELSCHIETING. le vogel Van Nieuwenhuyze C. 2® vogel ThirifaysX. Te Wezel woonde een kwezel Die reed op eenen ezel, En ieder die dat zag Schoot in een luiden lach. Ze kwam op hare wegen Den dikken koster tegen Zij hield haar rijdier staan En sprak aldus hem aan Ik zoek al vele dagen, Maar 'k mag er niet in slagen, Naar eenen braven man, Die mij behagen kan. De koster keek de kwezel Gezeten op den ezel Verbaasd en lachend aan, Heb ik u goed verstaan. Dan is 't ja, uw verlangen Mij in uw net te vangen Vervolg uw bedelbaan, Geen kwezel staat mij aan. Gij onbeleefde vlegel Ze reed nu langs een wegel, Tot aan de herberg a 't Lam Waar juist een boer uit kwam. Ze bad hem, diep bewogen - Mijn vriend, heb mededoogen, Och help mij uit den rouw, En neem mij tot uw vrouw. De klanten, die de woorden Der vrome kweze1 hoorden, Ze vroegen sakkerlood, Is dan uw nood zoo groot Waarom mij dat te vragen, Waarom mij dus te plagen Ik ben van vleesch en been, En blijf niet graag alleen. Rijd dan, verliefde kwezel, Met uwen vriend den ezel, Naar 't zothuis, een gesticht Dat dicht hier tegen ligt. Daar kunt ge lustig droomen Dat er een man zal komen, Een trooster die, als bruid, U in zijne armen sluit. Een' man te moeten derven, Dat doet de kwezels sterven. Zij viel als echtgenoot In de armen van den Dood Op 't kerkhof aan de Wezel, Daar ligt de vrome kwezel Te droomen van een man Dien zij niet vinden kan. A. D. S. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. DE AARDAPPELOOGST. Overal klaagt men dit jaar over den aardappeloogst. De opbrengst is gering en de knollen zijn van slechte hoeda nigheid. Over het algemeen zijn zij ook klein en verooi zaken zij veel ar beid bij het uitrooien en het oprapen, omdat de velden door onkruid over groeid zijn. De reden van dit misluk ken der aardappelen en van die buiten gewone ontwikkeling van het onkruid is natuurlijk de overvloedige regen, waarmee wij deze zomer begütigd ge weest zijn. Daarenboven klagen de landbouwers op vele plaatsen van de buitengewone moeilijkheden die zij hebben, om het noodige volk voor den arbeid te vin den. Deze toestand verslecht nog van jaar tot jaar. Daarover schrijft men nog aan het Handelsblad Deze week hadden wij de gelegen heid, aan de landbouwschool voor meisjes te Bouckout de aardappelen bij middel van een bijzonder werktuig te zien uitstrooien. Het werktuig heeft den vorm eener ploeg, het strijkbord dat dubbel is, bestaat uit ijzeren lat ten. Bij middel van dit eenvoudig werk tuig kan een paard en een man genoeg aardappels uitrijden om vijf en twintig rapers aan 't werk te houden. De plaag heeft in Huntingdonshire, en Cambridgeshire en Zuid-Lincolnshi- re de aardappels zoo erg aangetast, dat een «acre», die gewoonlijk 8 tot 10 ton pataten opbracht, er slechts 1 ton heeft opgebracht. Zekere velden zijn zoo zeer aangetast, dat zij zelfs de kosten van plantgoed en bewerking niet belooneu. Gansche ladingen zijn dot aan hunne bestemming, te Londen, aangenomen. De plaag ontstond bij mistig weder en de hevige regens van Augustus hebben den ondergang vol trokken. De verliezen zijn onschat baar. De plaag spreidt zich gedurig uit over gansch Engeland. Ook hebben de kooplieden in aard appels reeds aanzienlijke verliezen ge leden. De lersche aardappeloogst heeft alle verwachtingen vervuld. Hij belooft overvloedig te zullen zijn, uitgenomen in eenige distnkten waar het geregend heeft. Het schijnt dat de aardappelen goed gelukt zijn in Oxfordshire. Uit Duitschlaud komt het bericht toe dat de aardappelen er overvloedig zullen zijn. BEREIDING VAN LIJM. De lijm trekt men uit de schoenen en horen der ossen, paarden, schapen, kalveren Men reinigt ze vooreerst 6n men bevrijdt ze van vet en haar bij middel van kalkwater, daarna doet men ze lang in het water koken. Men neemt ze er uit naarmate zich het schuim vormt Om deu juisten tijd der koking te weten moet men door on dervinding vaststellen. Als men ze er uit neemt mogen zij niet meer kleven. Is de koking gedaan dan giet men alles door een fijn linnen. Men laat het dan wat rusten opdat de laatste onzuiver heden zouden zinken. D<j bovenste deelen zijn beter dan de onderste. Men laat de vloeistof nako- ken tot de dikte van siroop en men giet ze op platen die men eerst met olie bestreken heeft opdat de lijm er niet zou aankleven. Het afkooksel koud ge worden zijnde stijft op, men snijdt het in stukken volgens beliefte, rijgt ze op eenen draad een weinig van eikander gescheiden en laat ze droogen. VOOR DE VERZAMELAARS VAN POSTZEGELS. Noorwegen krijgt, gelijk men weet, nieuwe postzegels. Om een ontwerp vast te stellen is een commissie be noemd, waarin zitting hebben een postzegelverzamelaar, een postbeamb te en een kunstenaar. HOEVEEL WEEGT DE AARDBOL Den kubieke decimeter aarde weegt 5 1/2 kilos. De wereld heeft een voluum van 259,880,000,000 Engelsche kubieke mijlen. De Engelsche mijl is 1609 me ters. Het gewichtvan den aardbol, zon der de drukking der lucht, bedraagt 6,666,250,000,000,000,000,000 ton. PRENTBRIEFKAART EN VOOR HOLLAND. In het buitenland heeft men prent briefkaarten, waarvan de linker helft van de adreszijde bestemd is om mede- deelingen op te schrijven. Dit was tot nu door onze postwet verboden en me nigeen zal dezen zomer wel eens ge waar geworden ziju, dat de Nederland- sche wet dit verbood, wanneer een goede bekende in het buitenland bij voorbeeld zoo vriendelijk was van die gelegenheid gebruik te maken, om iets aan den geadresseerde mede te deelen. De briefkaart was geen briefkaart meer voor onze postambtenaren. Zij werd een brief en werd in een envelop pe gestoken en de geadresseerde mocht... 12 1/2 cent port betalen. Dat zal nu Zaterdag anders wezen. Ook in ons laud zullen, naar een ko ninklijk besluit, opgenomen in de Staatscourant; m6dedeeld, dergelijke briefkaarten toegelaten worden en zul len dus briefkaarten, mits zij daarvoor duidelijk ingericht zijn, aan den lin kerkant van de adreszijde mogen be schreven worden. Déclarations du 22 au 29 Septembre 1905. Naissances Werrebrouck, Blanche, rue de Lille. - Schier, Elise, chaussóe de Zonnebe- ke. Talon, Laure, rue Longue de Thourout. Blomme, Alixe, rue Cour- te de Thourout. Versavel, Arthur, rue de la Meute. Ghillebaert, An toinette, rue de la Bouche. Hoflack, Marie, chaussée de Poperinghe. Vandelauoitte, Jean, rue de Dixmude. Wackenier, René, rue du Corbeau. Mortreu, Antoinette, rue de Lille. Manages Roose, Justin, voyageur de com merce, et Bouckenooghe, Adrienne, modiste, tous deux a Ypres. Dasson- ueville, Cyrille, ouvrier agricole, a Voormezeele, et Depikker, Anne, ou- vrière agricole, a Ypres. Joye, Poly* dore, briquetier, a Zonnebeke, et Ty- berghein, Marie, sans profession, a Ypres. Segers, Dieudonné, tailleur, et Dael, Hortense, sans profession, tous deux a Ypres. Vandewynckel, Ar thur, tuilier, et Vierstraete, Sylvie, ouvrière, tous deux a Ypre3. Van- dromme, Arthur, employé au génie, et Rousseeuw, Marie, sans profession, tous deux a Ypres. Desramaults, Arthur, casquetier, et Breyne, Valen tine, sans profession, tous deüx a Ypres. Monkerhey, Achilla, cultivateur, a Vlamertinghe, et VandenbusBche, Ro- manie, cultivatrice, a Ypres. Dècès Vercouter, Marie, 2 ana, rue du Pa radis. Dehollander, Gabrielle, 8 ans, rue de l'Arsenal. Beun, Lucien, 86 ans, cordonnier, veuf de Leny, Natha lie, Vieux Marché au Bois. DER tr. ooooooo^ SO SO O O O O O CO Oïaor— ooooco T-< T-< O O OJ co ooooooo^ 020ooo>aoo*-< X^COOOOOC w -r-< -h O O CO O O O O O O O O O O O O O -3« ao r— <o O. c c a w U JB C oil 3 «3 O cl O rt O

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3