Zedelijkheid. De Jubelfeesten van Yper. Ten proposte der betooging van Thielt. Bu u rispoor wegen. Examen. Rechtbank van Yper. 't Ziet er lief uil. Voldoening aan de Onbevlekte. Onder dien titel hebben de priesters in al de kerken der stad op den preek stoel eene protestatie afgelezen tegen een zoogezegden smaad aan de Maagd die de straten van Yper voor tooneel zou gehad hebben. Het Journal d'Fpres, met eene ge veinsde en belachelijke verontwaardi ging, valt uit op zijne beurt tegen de «oneer bedreven» door het gespuis Men spreekt van niets min dan de Van- dsnpeereboomplaats van naam te ver anderen ten voordeele der Onbevlekte Ontvangenis Welke gezochte, berekende, baat zuchtige verontwaardiging Kiesreklaam (men spreekt van kie zing in het artikel) om de liberale par tij te scheiden en te verkleinen, met ze verantwoordelijk te maken van zekere buitensporigheden der menigte opzettelijk opgehitst en waarin zich een groot gelul klerikalen klaarblijkelijk als dusdanig gekend gemengd lieblen. Reklaam, om het gezag van M. Oo- laert te verheflen, dat erg aan 't wan kelen is. Het zij zoo, het Journal is in zijne rol, maar de geestelijkheid vermindert den Godsdienst met aan die knoeierijen deel te nemen. Wat is er dan gebeurd datvoorwend- sel geeft tot deze geveinsde en koddige gramschap Wij hebben het in ons voorgaande nummer gezegd Het muziek der Oud-Pompiers, te rugkomende van Thielt rond 8 1/2 ure 's avonds, meende de Yperlingen te vergasten door eenige vroolijke pas- redoublés. Het gunstig weder en de zeldzame vermaken hadden een duizendtal per sonen, die verlangden onze uitmunten de harmonie te hooren. naar de statie gelokt. Maar men had gerekend zon der de gewone kleingeestigheid van onzen Burgemeester, die de politie naar da statie gezonden had, bij het afstappen van den trein, om het bevel tegeveö niet te spelen De menigte, te leur gesteld en na tuurlijk verontwaardigd, vereenigde zich en maakte eenen stoet, misschien wat luidruchtig vooral vóór zekere wo ning waar de sympathieke man woont, oorzaak der kleingeestige besluiten Maar wij beweeren en alle rechtzinnig mensch zal met ons zeggen dat do me nigte er met meer aangedacht heeft Onze Vrouw te beleedigen dan de lof en de deugden te bezingen van M. Oo- laert in de Gaskwestie De eenige woorden van Weg met Colaert Bim- bam-boum Ave Maria werden gehoord... en 't is al. Waar is de smaad aan Onze Vrouw De beleediging aan den Godsdienst Welnu, wij zeggen dat indien men van op den Stoel van Waarheid leert dat om te zondigen men het in zicht moet hebben, als men er ver klaart dat eene ongodsdienstige betoo ging ingericht is geweest en dat Onze Vrouw er beleedigd geweest is, wij zeggen dat men gelogen, dat men ge lasterd heeft Indien er eenig gedacht was van on godsdienstige betooging, was het een onzin dezelve te verwekken vóór de woning van M. Fraeys of van M Co laert, wanneer een standbeeld der Maagd in volle openbare plaats zich verheft Nu, iedereen herinnert zich de groo- te godsdienstige betoogingen der Van- denpeereboomplaats is het in 't ge dacht gekomen van 't- is gelijk wie er tegen te gaan manifesteeren. ofschoon dezen talrijk zijn die denken dat de godsdienstige plechtigheden beter hunne plaats vinden in de kerk dan op openbare plaatsen Welnu neen, er is niet meer belee diging geweest in liet- woord Ave Maria uit te spreken dan in het zingen der refreinen Alles bepaalt zich in eene politieke kuiperij, waardig van M. Colaert, maar onwaardig van de kerk. Zondag avond, ln dezer, rond 10 ure, hebben wij twee leden onzer we reldlijke geestelijkheid uit de Hond straat zien komen, ten prooi aan ge vaarlijken dronkuians waanzin De re genscherm onder den arm en onder eenen slagregen begaven zij zich naai den kant van het gasthuis, waarschijn lijk om zich te doen verplegen. Waar lijk zij nemen te veel vrijheid de ijve rige voorstanders van den vasten en de deugdzame verdedigers van den gods dienst. Plaalsingbureel. Er zijn twee openstaande plaatsen in den Gemeenteraad van Yper ten ge volge van het vertrek van twee leden, die tot zeer winstgevende bedieningen geroepen zijn. Wij manen onze medeburgers aan, die zouden liefhebbers zijn hunnen toestand te verbeteren, zich als kandi daten voort te dragen in den Gemeen teraad, gezegde Raad eene ware kwee- kerij geworden zijnde voor de open bare en bijzondere plaatsen. Inderdaad, de Raadsheeren Canepeel en Vanderghote, na met eene treffende eenparigheid zoovele keerenya gezegd te hebben, zooals men het hun ge vraagd had tijdens de bespreking van het contrakt De Brouwer, zijn be noemd geweest, de eerste tot bestuur der van het gemeente slachthuis, de tweede overste boekhouder der Cie De Brouwer die hij met zijne stemmen vereerd had. 't Is zeer aanmoedigend. Bericht dus aan de liefhebbers, ten ware zij den voet zouden gelicht zijn door de heeren Baus en Boone, de Ypersche aanvoerders der zaak De Brouwer, die misschien zullen trach ten in den Raad te treden om er de be langen. der openbare en bijzondere verlichting te verdedigen Men mag zich op onze dagen aan alles verwachten. Toen wij over eenige dagen die re gels lazen in een blad van Frankrijk, trilde ons hart van patriot van blijd schap en fierheid Die vleiende waar- deerliugen hebben zooveel te meer waarde dat zij zeldzaam zijn bij de fransche dagbladschrijvers, die eerder genegen zijn tot spotten en onrecht vaardig oordeeleu wanneer zij van de kleine Belgen spreken Wij stippen volgaarne deze recht zinnigheid aan. Ja, het is waar dat elke provincie, elke stad, elk dorp van België zich overtroffen hebben in het inrichten der vaderlandsche jubelfeesten. Overal heeft men den oproep der plaatselijke overheid beantwoord die vroeg dat men voor eenen tijd zou afzien van de twisten en de politieke verdeelingen en 't is de hand in de hand dat al de bur gers de onafhankelijkheid gevierd hebben in eene ontboezeming van vu rige vaderlandsliefde. Onze ongelukkige stad Yper noch tans, de eenige misschien onder de on telbare belgische gemeenten, is verre beneden haar zelve gebleven. De Burgervader heeft zich machte loos en onbekwaam gevonden om den grooten vaderlandschen dag in te rich ten dien zijne collega's overal elders, met- zooveel roem voorgezeten hebben. Hij weet dat hij de stad welke hij bestuurt in de grootste oneenigheid gebracht heeft waardige burgervader die de tweedracht tusschen zijne kin deren gezaaid heeft. Hij weet dat de partij welke hij op leidt, zich onteerd heeft met eene po litiek van baatzucht en onrechtvaar digheid te oefenen. Hij weet dat- hij de eigenliefde der Yperlingen diep gekwetst heeft met de waardigste zijner medeburgers te ver nederen en te verstooteu om zijne gunsten te geven aan vreemdelingen en dat zonder eenig profijt voor de stad. Hij weet dat hij, burgemeester van Yper, de belangen der Ypersche be volking opgeofferd heeft aan deze van andere steden van 't arrondissement-, waarvan hij afhangt voor zijn wetge vend mandaat. En 't is die Burgemeester die, waar dige mededinger van Don Quiciiot.e, altijd den sabel der uitdaging en dei- bedreiging zwaait boven zijne tegen strevers, die in dezen jubeltijd de ver- eemging van alle vaderlanders moest bewerken Hij heeft zich onbekwaam gevoelt, hij heeft de bewustheid gehad zijner volks ongunst. Getrouw aan zijne dubbelzinnige politiek, hij heeft zich op eene behen dige wijze gered uit den vaderlands- lievenden plicht die op hem rustte. Een fameus concert had reeds de maat gegeven van zijne bekwaamheid en van zijne populariteit Daar hij de proef niet wilde herbe ginnen en vernomen hebbende dat de militaire overheid aan de bezetting onderrichtingen gegeven had voor het inrichten van een vaderlandsch feest, nam onze Burgemeester, als voorzich tige man, de gelegenheid waar, en vergenoegde zich met aan de inrichters eenige briefjes van duizend franken te geven, die hij gemakkelijk uit de stadskas putte. Het was zeer eenvoudig en de toer was gespeeld Yper had zijnen va derlandschen dag Hij heeft, ondanks alles, middel ge vonden in zijne eenvoudige tusschen- komst echter eene kleingeestigheid te mengen. Eene burgerlijke commissie moest bij de militaire commissie gevoegd worden. Nu, geen een liberaal werd er ge deeld. Men benoemde eenige klerikale on dergeschikten wier rol zich bepaalde met eene belemmerende en vroolijke nabijheid te verschaffen aan de heeren militairen En alzoo eindigde de rol der stad in den grooten Jubeldag van Yper. Droevig maar waar. Belooging Ier eer van Mijnheer Merghelynck, A rronclissemenls - Comm issaris te Yper. De betooging ingericht ter eere van Mijnheer Merghelynck, onze sympa thieken Arrondissements-Gommissaris, ter gelegenheid van de 25n verjaardag zijner benoeming, is bepaald vastge steld op Zondag löüctober aanstaande De heeren Burgemeesters van het arrondissement zullen vergaderen ten Stadhuize van Yper, in de Troonzaal, ten 12 ure stipt. Een banket zal den waardigen Jubi laris aangeboden worden en zal opge diend worden ten 12 1/2 ure in 'de Blauwe Zaal. Indien onze inlichtingen jdiist zijn, zullen de heeren Burgemeesters den heer Commissaris Merghelynck een prachtig aandenken aanbieden. Dat feest, dien hoogen ambtenaar aangeboden, beloofd zeer schitterend te zijn het zal eene welverdiende hulde zijn en de waardige belooning zijner dienstwilligheid aan de openba re zaak gedurende meer dan het vierde eener eeuw. Het Journal JFpres zegepraalt omdat de heer Notaris Vande Venne binst de manifestatie, ontlast werd van zijnen chronometer en van zijne gouden ket ting. Wij herinneren ons dat hetzelfde on geval voorgevallen is aan den achtba ren burgemeester van Gent, M. Braun, tijdens het interparlementaire congres van Sl Louis. Zal het Journal d'Fpresev dezelfde besiuitselen uittrekken Wij lezen in de nieuwsbladen l de maatschappij der buurtspoorweg vragen van concessie aan de Re^ ring gezonden heeft voor vijf-0n.t^e~ tig nieuwe lijnen vier honderd zes-e dertig kilom. vertegenwoordigende Wij begeereu te weten ofdelnn Va Yper naar Belle onder het getal is n M Colaert heeft ons zoo dikwij l8 zegd dat deze lijn zoude gelegd wor den, en, indien onze herinneringen juist zijn, in al zijne kiesronden heeft hij er de verzekering van gegeven w durven dus hopen dat wij in 't 'kor| een nieuw spoor zullen hebben naar de grens. Het geldt niet meer uitvluchten te zoeken, men moet eene zuivere en kla re uitlegging eischen van onzen bur gemeester, want er is ons gezegd ge. weest dat er niets gedaan is en dat er nog jaren zullen verloopen vooraleer deze wettige voldoening te zien geven aan de Ypersche kooplieden en nijve raars. M. Amedée Duinon, oud leer ling der middelbare school van den Staat van Yper en van het Atheneum van Oostende, komt met succes, vóór de faculteit der Hoogeschool van Gent zijn eerste examen af te leggen van conducteur der bruggen en wegen. Wij sturen hem onze beste geluk- wenschen. Don 50en verjaardag der Koninklijke Maatschappij van de Vrije Kruisboogschutters. De Maatschappij der Vrije Kruis boogschutters zal Zondag aanstaande den 50en verjaardag vieren harer stich ting. Het comiteit doet eenen oproep aan al de leden, het verzoekt ze de feesten van 15 October te willen bijwonen. Het programma der feestlijkheden is zeker wonderlijk samengesteld. Zij zullen beginnen met de inhuldiging van een nieuw vaandeldaar en boven zullen er redevoeringen z^n, eere wij non, een banket, aanspraken, liederen, gedich ten, reostbeaf een boom van vrijheid, alleenspraken, een heildronk der le den, eene schieting, muziek, bier en champHet ware eene misgreep te gelooven dat er niets meer zal zijn In de vergadering van het comiteit is er beslist geweest dat de lokalen prach tig zouden versierd zijn, de plannen der versiering zijn opgemaakt geweest door M. Valeer Dupont Het is zeker dat die feesten zeer wel zullen geluk ken, dat laat overigens niet den min sten twijfel. Maar wat werk voor den beminne- lijken confrater V. D. voor aleer hij eenvoudig secretaris der Vrije Kruis boogschutters worde. De genaamde O.,beschuldigd van af- troggelarij ten nadeele der familie Iweins, tijdens de begraving van Me vrouw Jules Iweins, is Donderdag 11. vrijgesproken geweest. De rechtbank denkende dat de feiten nietgenoegzaam bewezen waren. De betichte heeft een alibi aange haald. De getuigen hebben malkander tegengesproken, de renen verzekerende den beschuldigde te erkennen als de dader zijnde der aftroggelarijde an deren bet tegenovergestelde houdende staan. Het openbaar ministerie heeft zich bepaald met de toepassing der wet te vragen Sedert men bezig is aan het leggen der nieuwe gasbuizen hoort men niets anders dan klachten over het wanda- lenwerk dat er verricht wordt. Men graaft, men kapt, men kerft door al les de riolen, de buizen der waterlei ding, al les wordt verwoest. Honderden hectoliters water loopen verloreD en de bewoners der stad bevinden zic" zonder water op 't onverwachts. 't Is alzoo dat Dinsdag morgend bewoner« der Diksmuidestraat z verwonderd opkeken geen water hebben om in hun huishouden te g bruiken. Niemahd was verwittigd g Sinte Valerie, schoon jonk vrouw, Maak dat ik al spoedig trouw of Sl Katrien.'k wou mij eeuwig jonge dochter zien. De prachtvolle feesten, die op al de pun- ten van het Belgisch grondgebied, dit jaar v den vijf-en -zeventigsten verjaardag der onaf- hankelijkheid van België zullen gekenmerkt hebben, worden oneindig en afwisselend voortgezet. Beurtelings vieren elke provincie. elke stad, elk dorp, op hunne wijze de merk- waardige herinnering van de geboorte dei' natie, en allen, om deze gebeurtenis te ver- heerlijken, geven overheerlijk bewijs van opzoekingen, van initiatief ?n van vinding- rijkheid, allen nagebootst op hetzelfde model, en welker herhaling de walging en de ver- veling zou veroorzaken, zal men dit jaar in België feesten gehad hebben die verbazend zijn door hunne verscheidenheid. Bergen komt bijna op het einde der reeks, en het was zeer moeilijk iets nieuws te doen en een oorspronkelijk merk te behouden, wanneer zoovele voorname steden schenen al de mogelijke uitvindingen van feestelijk- heden uitgeput te hebben, en nochtans heeft Bergen ons heden verwonderd en verrukt.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2