BERICHT. De Gaskwestie. Begenmantels. État-Civil d'Ypres. Maatschappij Oud-Pompiers. Xaar Rortrijk. Burgerlijk eereteekcn. Wij berichten aan al de liberale vrienden dat ons blad te bekomen is aan fr. 2-50 per jaar. Wij wakkeren al onze vrienden in de gemeenten zooveel mogelijk aan voor ons blad abonnenlen op te nemen, 't is het beste middel om de liberale princiepen stand te doen houden en ze tot overwin ning le doen leiden. Wij rekenen dus op hunne bereidwilligheid en bieden hun op voorhand onzen besten dank. Brief uit Oostende. Programma van het Concert gevolgd van Danspartijdat zal plaats hebben 0p Zondag 22 October, om 7 ure 's avonds, inhun lokaal, Serainariestraat, met de welwillende medewerking van Mijnheer Lèon Lermytte 1. Marche militaire. 2. Le Prophéte, fantaisie. MEYERBEER. 3. Marche Turque. Mozart. 4. Rigoletto, fantaisie. VERDI. 5. Saluto a Gemona, valse pour Cornet a piston. COSSETTI. 28 DEEL. 1. Quintette, ire partie, Beethoven. pour Piano, Clarinette, Hautbois,Cor (Saxophone-alto) et Basson (Saxopho- ne-baryton),exécuté par MM. MOER MAN H., Lebbe F., MoermanM., Tasseel M. et Dobbelaere H. 3. M. L. Lermytte dans son répertoire. 3. Quintette, 2®16 partie. BEETHOVEN. 4. M. L. Lermytte dans son répertoire. 38 DEEL DANSPARTIJ. De LiberaleJongeWacht, heeft besló ten deel te nemen aan de inhuldiging van het vaandel der liberale Jonge Wacht van Kortrijk op Zondag 29 Oc tober. De leden, die begeeren mede te gaan, kunnen zich in het lokaal aangeven. Wij gaan voort met de aandacht on zer medeburgers te vestigeD op de voorschriften van het lastenkohier be treflende het leggen der buizen voor de kanalisatie van het gas. Kanalisecring- en buizen. Art. 8. Indien de concessionnaris de ge bouwen of eenige bijlioorigheden van deze overneemt, eenig deel der kanaliseering of der buizen toebeboorende aan den tegenvvoor- digen concessionnaris (M. Alfred Valcke;, hij zal gehouden zi)n ze te laten onderzoeken, de gebrekkige deelen ervan te doen vernieuwen, zich te schikken te dien opzichte aan de aan duidingen die hem zullen gegeven worden door het collegie van Burgemeester en scliepe- pen en de onderzoeks- en vernieuwingskosten zullen ten zijnen laste zijn. Vóór de opening der grachten, zullen de plannen der kanaliseering, op de schaal van een to' duizend, onderworpen worden aan de goedkeuring van hel Collegie. Het bestuur der stadswerken zal altijd het toezicht over de werken hebben, maar zonder verantwoordelijkheid voor de stad. In geen geval zullen de gasbuizen mogen geplaatst worden in de waterleidingen of riolen noch dezelve doorsnijden zonder toelating van het College. Zij zullen niet mogen hinderen aan de plan tingen en de watervergaarbakken, nog eenige schade brengen aan de voorlanden of aan alle openbare of bijzondere werken. Indien men metselwerken of andere hinder palen ontmoet, zullen zij niet vernietigd of be schadigd mogen worden vooraleer erdoor het College besloten is over het verslag van het bestuur der werken De verplaatsingen of de afschaffingen van goten die zouden geeischt zijn voor de uitvoe ring der openbare werken of voor andere maatregelen van openbaar belang zullen geene aanleiding geven tot eenige schadeloosstelling. De snijwerken, antikiteiten, medaillien, munten, waarden, pottengoed, standbeelden en alle andere kunstwerken die zouden ontdekt zijn zullen de eigendommen der stad worden. Art 9 Het plan der aan het College te onderwerpen leidingen en grachten, zal den staat vaststellen van de stoffe, het gewicht, der lengteen van den omtrek der buizen. De buizen zullen in gegoten ijzer, in uitge rekt ijzer of in lood zijn volgens de noodige afmeetingen. Deze die gebrekkig zullen ge vonden worden zullen van de werken verwij derd worden. Art. 10. De grachten of delvingen zullen onmiddelijk toegedaan worden, met ze te dammen bij lagen van tien centimeters. De herplaveiïng zal volmaakt verbonden worden, ZÖ zal ten minste tweemaal weder opgeheven worden en zoolang er inzakkingen zich zullen voordoen. In geval van met nakoming en onafhanke lijk van de boeten (2e alinéa van art. 38J, zal het College de werken van ambtswege mogen doen verrichten, door den aannemer de pla cing, ten koste van den verlichtings dienst. Art. U. Gedurende de opening der grachten of het leggen der buizen en geduren de alle andere bijiioorige werken, zullen de concessionnaris en zijne ondergeschikten de politie verordeningen en deze op de stads of a'gemeene wegenis moeten nakomen, even als de verordeningen of de bijzondere voorschriften der bevoegde overheden in het belang der openbare gezondheid of om de branden of andere ongevallen te voorkomen. Art. 38. De overtredingen op het mini mum van drukking 'art. 18) zullen gestraft worden met eenen afhoud van twintig franks voo1 elke bestatigingen. Die bestatinggen zullen denzelfden dag mogen herhaald worden naar waarschouwing gegeven aan de gascompagme Deze aan de art 8, 9, 10,11, 15, 24 en aan de litt. a, b. c, en d van het art. 23, zullen gestraft worden met eene boete van 10 franks. Dit alles zonder nadeel aan andere schade en intrestenen behoudens het recht van derde personen. Vraagt staleD en prijzen aan het Fa briek, 118, Haeeht8che steenweg. Brussel. Bij koninklijk besluit van 2 October 1905, wordt het burgerlijk eereteeken verleend, te weten De inedallie van leklas, aan Hautson (A.,) veldwachter'der gemeente Re- ninghelst. De medallie van 28 klas, aan Serroen, (L veldwachter der gemeente Moor slede. BALSAM, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. V'on onzen correspondent Scheuring in de klerikale partij In het begin der maand Februari li., schreef ik dat sedert eerigen tijd onze klerikale tegenstrevers overeenkwa men als katten en honden, en de Ka tholieke Kring zich in twee groepen ge scheiden had. De klerikale bladen loochenden het feit niet,doch trachtten hunnen neteli- gen toestand te verbloemen. En dat die toestaud alles bahalve verbeterd is, komt nogmaals bewezen te worden door nieuwe feiten Verleden Donderdagavond werd voor de leden van den Katholieke Kring eene vergadering belegd in het lokaal der Wetstraat, tot het kiezen van een difinitif bureel waar M. J\ Vanderheyden, volksverte genwoordiger, werd uitgesloten en om den politieken toestand te onder zoeken voor wat betreft de aanstaande wetgevende verkiezingen. Deze verga dering werd aangekondigd door de Courrier DOstende alléén zijnde het officieel orgaan van de K. K Ik heb gewacht van deze kronijk te schrijven tot dat ik in het bezit was der klerikale bladen, die toch wel iets over die vergadering zoude mededeelen; doch, teleurstelling: alles wordt ge heim gehouden, maar er zijn feiten die bevestigen dat alles er niet op wieltjes is geloopen en men den député Van derheyden eene tweede maal het gat van den timmerman getoond heeft. Inderdaad, in zijn orgaan, De Duinen- galmdeed M. Vanderheyden in eigen persoon en naam een oproep aan de katholieken van Oostende om op Zondag 15 Octo ber eene vergadering bij te wonen door hem belegd, in het lokaal van den... Katholieken Volksbond Ziehier hoe M. Vanderheyden zich in zijn oproep uitdrukt en waaruit onze lezers zullen kunnen opmerken dat het onder de klerikalen moet scheef zitten. Mijnheeren, Het belang en de toekomst der ka tholieke partij vereiscben dat al de katholieken onzer stad en van het ar rondissement op de ho >gte worden ge steld van den waren toestand. 8 Als volksvertegenwoordiger acht ik het mij een gewetensplicht de katho lieken uit te noodtgen toteene algemee- ne vergadering welke zal gehouden worden op Zondag 15 October om 7 1/2 ure iQ de zaal van den Kath. Volks bond. 4 Op deze vergadering zullen de noo dige uitleggingen gegeven en doelma tige beslissingen genomen worden wel ke niet meer kunnen uitgesteld zijn. zonder gevaar voor de toekomst onzer jparlij 4 Al deze die de groote belangen der kat holieke gezindheid boven per soonlijke gevoelens weten te stellen, en de gewichtigheid der aanstaande kie zing beseffen, zullen het ongetwijfeld als een plicht aanzien dezen oproep te beantwoorden en aldus een bewijs ge ven dat zij besloten zijn eensgezind en zonder uitstel den strijd voort te zet ten. JULES VANDERHEYDEN, Volksvertegenwoordiger. En de Duinengalm voegt er als com- mentariën bij 8 Wij meenen nog altijd dat alle hoop tot verzoening niet moet opgege ven worden. Van geene overeenkomst willen weten ware in de huidige omstandig heid eene politieke misdaad Wat dient er nog meer gezegd, beste lezer Gelijkt dit niet aan den dren keling die zich aan een grashalmptje vasthoudt, totdat er hulp opdaagt Een ander feit. Daar valt mij juist een strooibriefje in handen dat niet zonder belang is en door 4 een groep loden van de oude Katholieke Vereeniging die geen scheuring willen aan de katholieken van Oostende wordt gericht-, en het werk van M. Vanderheyden moet zijn, daar het uitgaat uit de drukkerij van zijn geliefkoosd orgaan De Duinengalm Opdat men mij niet zou kunnen be schuldigen dat ik de woorden of zinnen van dit stuk verdraai, geef ik hier on der kopij van het strooibriefje in zijn geheel Mijnheer, Alle oprechte katholieken vorhoop- ten dat de betreurenswaardige verdeeld heid, welke sedert maanden in de katholieke partij van Oostende keersckl. eerstdaags een einde zou nemen en wij de geluk kige tijding zoudeu vernemen dat ein delijk de oude, broederlijke overeen komst was hersteld. n Eilaas, groot is lieden onze teleur stelling Niet alleen werden de pogingen tot toenadering niet beantwoord door de zen die zich van de oude en eenige wettelijke Katholieke Kiesvereeniging hebben afgescheurdmaar tot onze aller grootste verwondering kondigt men het nieuws af dat de afgescheurden op nieuw eene vergadering belegd hebben, deze van Donderdag waar onze geachte en ijverige volksvertegen woordiger, M. Jules Vanderheyden, alsook de trouwste strijders ZIJN UITGESLOTEN I n Ziedaar, hoe men al de aangewen de pogingen, al de toegevingon, al de gedane opofferingen om overeen te komen, beantwoordt Mijnheeren, n Met ons zult gij oordeelen, dat dit wel de grootste fout is welke nog kan begaan worden. Inderdaad, zij kan niets dan onver mijdelijk en misschien ONHER STELBAAR de algeheele scheuring in den schoot der katholieke partij verwekken n Zulke halsstarrige handel wij ze welke meer en meer den weg lot de verzoening af snijdt, kan niets dan het hart van alle ware katholieken met droefheid ver vullen, en onze tegenstrevers verheu gen en doen jubelen n En daar moeten wij getuigen van zijn, op het oogeublik dat de noodzake lijkheid van de volkomenste eenheid, van de vereeniging van al onze krach ten, zich meer opdringt dan ooit, ja, wan neer eene groote en allergewichtigste strijd met rasse schreden nadert en alle katholieken eensgezind en strijd vaardig in de gelederen zouden moeten staan n 't Ls om te doen denhen dat zekere ka tholieken moe geworden zijn le leven onder een katholiek, nationaal, vooruitstrevend en vrijzinnig ministerie (oh, raa tête n Welke verschrikkelijke verant woordelijkheid voor degenen die hier zulk eenen toestand hebben verwekt en die niet alleen voor de katholieke partij van Oostende, maar voor geheel het land, de ergste gevoelens kan hebben (of zij er van overtuigd zijn...) Hier wordt nogmaals de oproep tot vergadering inden Volksbond vernieuwd, zooals ik hem hooger mededeelde, en het slot luidt als volgt Mijnheeren, n Tot deze vergadering welke reeds lang moest plaats gehad hebben, maar altijd uitgesteld werd in de hoop dat men tot eene overeenkomst zou komen zullen uitgenoodigd worden ALLE katholieken, zonderonderscheid, zonder uilsluiting van IEMAND (Get.) Een groep leden van de oude Katholieke Vereeniging, die geen Bcheuring willen. Besluit. Wat valt hieruit nu te besluiten, bes te lezer Dat ik in 't begin van Februari ge lijk had, niet waar, als ik schreef dat onze ketjes overeen kwamen als katten en honden Wij zijn nu benieuwd te vernemen wat het gevolg zal zijn van de verga dering van Zondagavond laatst. In alle geval zal het einde van 't spel de schijnbare overeenkomst zijn de K K. mannen zullen moeten duimpje leggen voor Jultje Vander heyden en zijn kliekske volksbonders. In alle geval is de i prestige i> van Jultje. den ijverigen volksvertegen woordiger, door die feiten ferm ge daald... - - ELIXIR D'ANVERS, stilt maag-- en buikpijn. Tentoonstelling van Huishoudkunde te Antwerpen In April-Mei 1906. Wij vernemen, met genoegen, dat Z. K. H. Mgr Prins Albert van België de Hooge Bescherming der Tentoon* stelling heeft aanvaard. A Beslaat, voorzien, dat deze Tentoon stelling, welke zal plaats grijpen in het Zomerlokaal der Koninklijke Har monie, algemeen goed zal slagen. Het Inrichtings-üomiteit heeft beslo ten de zuivere opbrengst der inkom gelden af te staan aan gemengde liefda digheidswerken. Die beslissing geeft aan de Tentoon stel lingeene aantrekkelijkheid temeer deze der Liefdadigheid. De balletijns van toetreding en de vragen om inlichtingen moeten toege stuurd worden aan het Bestuur der Tentoonstelling van Huishoudkunde, Leopoldlaan, 104, te Antwerpen. Declarations du 6 au 13 Octobre 1903. Naissances Lecleer, Marguerite, chaussée de Zonnebeke. Mesure, Berthe, rue Jules Gapron. Cornette, André, rue du Verger. Angiitis, Roger, rue Ste Godeliève. Goppens, Rosalie, Zaal- hof. Oornillie, Charles, Kalfvaart. De Deyne, Emilienne, chaussée de Poperinghe. Schellings, Antoinette, chaussée de Zonnebeke. Dury, Ju lie, Pannenhuistraat. Misplon, Ju lie, chaussée de Lille. Manage Garreyn, Charles, ouvrier agricole, a Voormezeele, et David, Marie, sans profession, a Ypres. Décès Bottelier, Thérèse, 76 ana, sans pro fession, MeuvedeDegryse, Pierre,rue de l'Höpital S4 Jean. Engelaere, Virgi- me, 54 ans, dentellière, veuve de Van- denbussche, Victor, rue Longue de Thourout. Degryse, Pierre, 10 ans, Marché au Bétail Opsomer, Bruno, 76 ans, tailleur, veuf de Carbon, Cathe rine, époux de Van Olme, Cathérine, Hoornwerk. Geldhof, Modeste, 61 ans, cultivateur, époux de Lebbe, Rosalie, chaussée de Zonnebeke. Diltoer, Régine,78 ans,sans profession, célibataire, rue de Lille. l6 DEEL. -=;i lK>o^- ■-=

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3