BERICHT. M. Joris Lorand, M. Ernest Nolf, M. Joris Lorand, Hoogeschool Uitbreiding VOORDRACHTEN. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Politieke De Electriciteit en eenige harer toe passingen, Donderdag, 9n November 1905. 5 centiemen. Eerste jaar. NTrs 51-52. WliRVICK, YPER, Leergang van M. P iérard, Welke is de beste der drie partijen Volksbedriegers. Wat de liberalen gedaan hebben voor den landbouw Grootsche liberale betooging te Korlrijk. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Mo,.derdes. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voob STAD Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Den IS November aan staande zullen in het arrondis sement de volgende voordrachten plaats hebben «MUZIEKKRING», ten 3 ure stipt. Sprekers liberale volksvertegenwoordiger voor Aarlen-Virton, zal het woord nemen in 't Fransch. liberale Volksvertegenwoordiger voor Yper, zal het woord ne men in 'tVlaamsch. zaal der OUD-POMPIERS, ten 8 ure 's avonds. Spreker liberale volksvertegenwoordiger voor Aarlen-Virton. Leeraar bij de Polytechnische School der Hoogeschool van Brussel IN 6 LESSEN MET LIOHTT E EKEN ING EN 1« Les Zomlag- 13 Novem ber 1005, ten 15 ure, Zaal der BeursGattonstraat. Die vraag werd ons wel eens gesteld in de dagen van partijtegenspoed En er werd ons dan gezegd Het libe ralisme is een verouderde politieke ïüacht, zonder programma zonder ideaal, zich steunende op het laat maar gaan. Degenen welke die vraag opwier pen, hemelden dan ofwel de wonder- gaven der klerikale partij of wel de heilzame maatschappelijke strekking van het socialism m de wolken op. Een en ander verzekerden de samen leving tot haar toppunt van volmaking en geluk te brengen. Noch klerikalen noch socialisten zullen de wereld verbeteren. Beide Men schrijft in hij den Liigever, bixïmidestraat, nr §3, te Yper. De aankondigingen van s^ansc i ielgië en t buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureeie van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. bezitten, 't iswaar, idealen, de hemel hiernamaals of het paradijs op aarde, maar iiet zijn vruchten eener zieke lijke verbeelding die slechts vat heb ben op lichigeloovige lieden. Indien morgen bet kollectivism tot de wezenlijkheid moest behooren, zou de maatschappij feitelijk lot de-leen heerschappij leruggekered zijn De Staat zou alleen'als heer en gebieder over allen beschikken. Meester over geheel de voortbrengst, eenige en on betwistbare verdeeler van den arbeid zijnde, zou hij natuurlijk ook met de vrijheid van eiken burger naar wille keur omspringen Persoonlijk handelen, eigen initia tief, elke edele poging lot opvoeding, zouden niet meergelden Iedereen kon zich dan bij de rol van staatsbediende of liever slaaf van hel gouvernement neerleggen en, in dit nieuwfmodisch huishouden, zou het bedrijvig leven, thans door den strijd om het'bestaan verwekt, verlamd worden tot den neerdrukkenden eentoonigen slenter der adminislraliewereld. Wel bedankt voor zulk vooruit zicht Het klerikaiism op zijne beurt is de gevaarlijkste vijand der moderne in stellingen. Het vertegenwoordigt de alleenheerschappij,der kerk Zijnezen- ding, zijn reden van bestaan, zijn programma, waar en wanneer het ook zij, liggen in het versterken van de macht der katholieke kerk, in het uitbreiden van haren werkkring en haren invloed, in het overmeesteren tót haar voordeel, en door middelen welke verschillen naar gelangdeplaats en omstandigheden, van de werktui gen der openbare macht Het klerikalisme blijft, door de af wisselingen van tegenspoed en over winningen heen in alle landen en in alle lijden hetzelfde. Waar de Kerk heerscht als meësteres, strijdt het voor het behoud harer prerogatieven, legen de rechten van het volk in, Tusschen die twee uiterste par tijen, vervult het liberalism de rol van bewaarder en verdediger onzer vrijheden en onzer maatschappelijke economische grondslagen. Het be strijdt elke poging die, onder welken vorm ook, voor doel heeft de rechten van den individu len bate van pries ter- of staatsgezag te verminderen of te verminken Met zorg waakt bel over de politieke en filosofische vrij heden welke het voorgeslacht ten koste van zooveel opofferingen heelt nagelaten. En al onderging de liberale partij in de laatste jaren een scherpe crisis, neemt die omstandigheid iets af van de waardigheid en de hooge beteeke- nis harer taak Zij die hare macht put uit de vrije bespreking, die geen ander wapens bezit dan de rede en de verlichting der geesten, kan zich een oogenblik getroffen gevoelen onder den stormloop van nieuwe ideën haar verheven doel echter blijft onge schonden vrijheid en vooruitgang Daarom behoudt de liberale partij haar onwankelbaar vertrouwen in de toekomst. De sombere dagen begin nen voor haar ook reeds merkelijk op te klaren want het volk begrijpt, dat al de heerlijke dingen die men het voor oogen toovert, toch maar klcni rijke zeepbellen zijn. Van tijd lot lijd komt nog in de eenc of andere klerikale gazet de be wering voor. dat het laatste liberaal ministerie het zuurgewonnen geld vandebelastingenscbuldigen verkwist te aan de nullelooze schoolpaleizen. Deze bewering maakte deel van den lasterveldtochl door de klerikale pers van gansch het land ondernomen op bevel van de bisschoppen en op de kosten van de met miljoenen opge propte diocesane kassen. Zelfs het geld, dat door de geloo- vigen gegeven was, voor zielmissen of liefdadige werken te steunen, werd door de geestelijke overheid aan dezen schandelijken lasterveldtochl besteed, zooals het door den heer procureur generaal werd vastgesteld, zonder dat het door do advokaten van bisschop Dumont, van bisschop de Rosseaux of van kanunnik Uernard kon geloo chend worden. Dezelfde klerikale partij, die het zoo euvel opnam omdat de liberalen de werkerskinderen van stad en bui ten in behoorlijke, goed verlichte en verluchte schoollokalen hun onderwijs willen doen geven, diezelfde klerikale partij heeft sedert een-en-lwintig ja ren miljoenen en nog miljoenen ver kwist om gevangenissen en gendar- merieën op te richten. De goede bezorging van vagebon den, dieven en moordenaars ligt de klerikale partij nauwer ter harte dan de verzorging van onze werkmans kinderen. Ondanks al hun geblaf tegen de nultelooze schoolverkwistingeu, on danks het afschaffen van honderden gemeentescholen en hel broodrooven van honderden onderwijzers en on derwijzeressen, kinderen van brave werklieden en kleine burgers die zich groote opofferingen getroost hadden, ondanks de ontreddering van het ofFi- ciëcl onderwijs in 't algemeen, geeft de klerikale regeering op het budjet van onderwijs zooveel uit als de libe rale regeering, maar het grootste ge deelte van (Ie centen der belasting schuldigen dienen eigenlijk meer om do schatrijke kloosters te bevoordee- ligen dan om aan de volkskinderen een ernstig en degelijk onderwijs te bezorgen. De kreet Weg met de school- verkwistingen was al zoo valsch als de roep Geen man, geen cent, geen ka non meer De klerikalen hebben het legercon- tingent vermeerderd. De zoogenaam- krijgs of oorlogskosten bedragen te- tegenwoo dig vijf en-twintig miljoen per jaar meer dan ten tijde der libe ralen. Ziedaar het klerikaal volksbedrog in zijne volleen walgelijke naaktheid. Boffen en foppen is het ordewoord bij de klerikale partij. 0nz9 groote ministers gingen den landbouw redden, dat is een liedj van vader zagemans dat sedert een-en twintig jaren duurt, maar wij zien weinig of niets aanko men, tenzij de fameuze boerenbonden die enkel het voordeel hebben de mi nisters en opperbazen hunne zakken te vullen. Maar hebben de liberalen dan nooit iets voor den landbouw gedaan Laat eens zien, en ge zult straks overtuigd zij n dat de merken en daden der liberalen luider spreken dan de klerikale beloften voor het bedriegen van den boer. Wie- heeft de landbouwtentoonstel lingen van vee en vruchten ingericht die de stallen verbeterd en nieuwe graanzaden hebben doen gebruiken De liberalen. Wie heeft de wateringeu ingericht? De liberalen. Wie heeft het wetboek op het bosch- bestier gemaakt Nog al de liberalen. De liberalen hebben puik vee en nieuwe gewassen uit den vreemde doen komen, om den landbouwvooruit- gang te begunstigen, wat de heerlijk ste uitslagen teweegbracht. Het zijn de liberalen die de octrooien hebben afgeschaft, wat voor gevolg had dat de lasten van twee millioen verminderden en dat de gemeenten in het bezit kwamen van een fonds dat jaarlijks vele millioenen leverde en in vele plaatsen de abonnementsrollen afschafte Wie heeft de barriererechten afge schaft De liberalen. Waren het de liberalen ook niet die de belastingen op het zout afschaften, ten voordeele van landbouw en nijver heid en van al de huisgezinnen Klerikale schreeuwers, maakt zoo veel lawijt niet. Haddet gij gedurende uwe eeu-en-twmtig jarige regeering ten minste zooveel gedaan voor den landbouw, als de liberalen, dan moch- tet gij boffen en stoffen.... Zondag 29 October 11. had te Kor- trij k een grootsch liberaal feest plaats, ter gelegeuheid van de overhandiging der vlag aan de Jonge Liberale Wacht. Een ontzaglijk getal betoogers, eenige duiz inden, namen er déél aan. Meer dan honderd vreemde liberale maatschappijen, waaronder er een vijf tigtal met muziek aan 't hoofd, zijn in den voormiddag aan de spoorweghalle afgestapt, Tusschen deze stippen wij aan de Liberale Vereenigingen en Jon ge Wachten van Antwerpen, Brussel, Gent, Thielt, Charleroi. Edingen, Gos- selies, Manage, Seneffe, Doornijk, Le- deberg, Gentbrugge, Deinze Gee- raardsbergen, Oudenaarde, Ronse, Meenen, Yper, Blaukenberghe, Brug ge, Diksmuide, Roeselaere, Oostende, Moeskroen, enz. Ze ven wij ken van Antwerpen zijn ver tegenwoordigd door afdeelingen harer Liberale Jonge Wachten, en talrijk zijn de leden van Help U Zelve hier tegenwoordig. Uit Thienen bemerken wij den sche pen M. Donny, aan 't hoofd van de af gevaardigden der Liberale Vereeniging, de heeren Noël en Lesuisse, voorzitter en ondervoorzitter van den wakkeren Volksbond uit Blankenberghe, den heer Willems, voorzitter der Liberale Associatie en Carlos Declerck, schepen der stad uit Roeselaere, de heeren Deiaere en de Brouckere uit Berchem, in Vlaanderen, den heer Burgemeester De Koek uit Meenen, den heer Hol levoet uit Moeskroen, den heer De smet uit Gent, de heeren volksver tegenwoordigers Devigue en Meche lynck uit Brussel, de heeren Buyl en Deveze, mitsgaders verscheidene Hoofd mannen van de liberale t Ligue de DE WEERCAL X X

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1