Stadsnieuws. Wetgevende kiezingen Mei 1906. Kamer van Volksvertegenwoordigers. Herkiesbaren. heeft berouw. 1 906. Ze komen zoo <£oed overeen Het Journal d'Ypres Eenige bloemen klerikalen. Brussel. Fei'on. Bertrand. Carton. Ad. Daens. Huysmans. Delbastée. Colfs. Hymans. Delporte. Deboutndder, Janson. Meysmans. De Coster. Leaiounier. Vandervelde. Dejaer. Lepage. Delantslieere. Nerinckx. Henkin Vanderlinden. Leuven Claes. Van Langendonck. Debecker. de Trooz. Bosseeuvv. Schollaert. Nijvel. Jourez. Allard. Brabant. Snoy. Antwerpen. Delvaux. Terwagiie. Biart. Tonnelier Coremans Van ilyswyck. A. Delbeke. Verheyen L)e Meester. De Winter. Segers. Vanden Broeck. Van Reetb. Mobielen. Vandevvalle. Decock. Lefèbvre. Van Cauwenberg. Turnhout de Broqueville." Lepaige. Versteylen. Bi ugge. Termote. oebrabandere. Buzetie. Visart. Kortryk. andevenne. Busscbaert. Liebaert. Reynaert. Tack. Yper. Nolf. Colaert. Van Merris. Tliielt-Rouselare. Beernaert. Delbeke. Gillès de Pelichy. Vander Bruggen. Oostende- Dixmu- Buyl De Groote. de- Veurne. Pil. Vanderheyden. Namen. Hambursin. Fosson. Oohet. Melot. Petit. Diriant-Philippe- Horlait. Cousot. ville. d'Huart. Hubert. Aarlen-Marche- Francois. H. Delvaux. Bastenaken van Limburg-Sti- rum. Neufchdteau Vir Lorand. Heynen. ton. BRABANT. BrusselLeuven, Nijvel. ANTfKRPEN. AntwerpenMechelen, Turnhout. WEST-VLAANDEREN Brugge, Kortrijk, Yper, Thielt-Rouselare, Oostende- Bixmuie- Veurne NAMEN. NamenDinant-Philippeville LUXEMBURG. Aarlen-Marche-Bastenaken, Neufchdteau- Virton. TE HERKIEZEN 20 liberalen 10 socialisten. 54 klerikalen. 1 kristen-democraat. Associatie en de Jonge Wachten uit Moorseele, Degast uit Wevelgem. Van Coppenolle uit Harelbeke, Pre- dhon. Al de leiders der liberale partij van het arrondissement Kortrijk waren op gekomen senator Deridder. notaris De Kerckhove, Vandevenue, liberale afgevaardigde der kiesomschrijving, Victor Deconinck, voorzitter van den Vrijzinnigen Volksbond, Josef Verbe- ke, voorzitter der Liberale Vereeni- ging Van Leyuseele, plaatsvervan gende volksvertegenwoordiger Sa- moey, voorzitter der Jonge Wacht. Verder nog de heeren Thoma en De- cock van Oostende, Anatole Woets van Diksmuide, Deboeck van Boom, de li berale afgevaardigde Ason van Dooc- nijk, Oarbonel le, gemeenteraadsheer te Doornijk, enz enz. Het is ongeveer 12 ure als de ont vangst der talrijke maatschappijen is afgeloopen aan de statie er heerscht veel geestdrift in de stad. In talrijke straten wappert de nationale driekleur aan vele huizen. Liederen weerklinken overal, ja, er is iets veranderd hier in Vlaanderen, en lang is het geleden dat hetsti 1 le Kortrijk zooveel liberale strij ders in zijne muren bijeen zag. Een volksbanket, voorgezeten door den heer Julius Goddair, lid van het feestcomiteit, heeft om halfeen plaats in het prachtig ruim lokaal der Kruis-' broeders. Ongeveer drie honderd man zitten neer aan den disch. Wanneer de heer Buyl binnentreedt en plaats neemt aan de eeretafel, staat de gansche zaal recht en brengt hem eene luidruchtige ovatie het, Strijd lied wordt aangeheven. Na afloop van het volksbanket wordt de stoet op de Statieplaats gevormd. Deze is zwart van volk, langs de bij zonderste straten trekt de optocht naar de Groode Markt tot' aan het Café Royal lokaal der Liberale Vereeni- ging daar heeft de overhandiging plaats van het nieuftte vaandei aan de Liberale Jonge Wtt&k door den heer Deridder, liberalen senator voor 't ar rondissement Korljpijk. Verschillige meetingen werden daar na gehouden in de groote zalen van het a Café Royal en eten Gouden Arend Daar ook stroomde het van volk, en de verschillige sprekers ver wierven er den grootsten bijval. Wij lezen in het katholiek orgaan Het Nieuws van den dag Men weet hetde strijd voor de Ka- merkiezingen van 190G zal buitenge woon hevig zijn en de katholieken moeten hunne gelederen aansluiten, om den stormloop, dien liberalen en socialisten tegen hen zullen richten, te keer te gaan. De eendracht, of liever de eenheid in de partij is allernoodzake lijkstvooral in de arrondissementen waar liberalen en socialisten vereenigd den strijd zullen aangaan. Of zij het weten, dat hun einde na dert Uit het Recht blad der christen democraten Wie sedert eenigen tijd met aan dacht de behoudsgezinde (katholieke) bladen heeft gelezen, moet opgemerkt hebben dal zij ernstige vrees verraden no pens de kiezingen van 1906.... De klerikalen zitten in kleine schoen tjes en verkeeren in vollen angst tegen de aanstaande verkiezingen. Dit wordt bewezen door dat langs alle kanten op den buiten de minister de Smet de Naeyer plannen en iasten- kohieren doet opmaken, voor het leg van nieuwe of het verbeteren van oude steenwegen en het maken van veloba- nen. Allemaal poeier in de oogen om de buitenlieden te verleiden. Maar eens de kiezingen voorbij, dan gaan de plannen en lastenkohiereu in de kar tons en nooit wordt er nog van gespro ken er komt niets van. En klaar is kees en de boeren zijn eens te meer gefopt. De plicht van alle liberaal Is van zich te ahoaneeren aan De Weergalm Er moet zooveel mogelijk een ein de gesteld worden aan de oneenighe- den, die in zekere arrondissementen tusschen de katholieken heerschen. 't Is niet alleen in het arrondissement Brussel dat er zulke oneenigheden be staan, maar ook eldersen op verschillige plaatsen dreigen er, eilaas nog nieu we geschillen uit te breken. In vele arrondissementen staan er plaatselijke belangen op het spel, waarover men het in de katholieke partij zelf niet eens is en die ook drei gen geschillen te verwekken (Nieuws van den dag). Het Journal J Ypres herroept zich eens te meer. Na le Progrès in zijn num mer van 18 October II beschuldigd te hebben aan. zijne lezers regelmatiglijk de lezing van een politiek weekblad aanbe voltn te hebben, dat bij middel der prent vooral anti godsdienstige politiek maakt is het Journal verplicht in zijn num mer van 28 October. 11. zijne vergis sing' te bekennen Wij weten hem dank om zijne terechtwijzing en wij geven er hem akte van. Ziehier overigens, in welke woorden het zich uitdrukt Onze correspondent, die ons de waar deering van le Carillon van Oslende over gebracht heeft op zeker anti-godsdienstig en anti vaderlandslievend weekblad, heeft hel Weekblad met le Progrès verward. Het is inderdaaihet Weekblad dal regelmatig lij k les Czijnenlezers aanbeveelt Wij betreuren vurig deze betreurenswaardige verwarring en wij bedanken le Progrès om zijne onrechtstreeks'che loochening. Ziedaar dus eene afgedane zaak. Wij voegen er bij dat wij het Journal d' Ypres bedanken ons de gelegenheid gegeven te hebben ons eens te meer nopens deze zaak te verklaren Wij zijn liberalen, niets dan libera len Wij nemen als de onze de woor den aan welke M Hymans in de Ka mer der Volksvertegenwoordigers uit sprak in de zitting van 26 November 1903. Antwoordende op eene onderbre king van M. Furnémont, ziehier hoe de welsprekende leider onzer partij zich uitdrukte M. Hymans Voor mijn deel heb ik mij een punt van eer gemaakt nooit den godsdienst aan te randen. MWoeste. Gij zijt iedereen niet. M. Hymans. - Ik rand het ideaal van geen een rechtzinnig mensch aan en ik zeg Gelooft wat gij wilt, be zoekt den tempel dien gij wilt, aanbidt uwen God in vrede, uwe vrijheid zal geëerbiedigd worden. Maar ik voeg er bij en hier vol ledigt en bevestigt zich onze leering de Staat is onafhanke lijk van den godsdienst de openbare macht kan de hulp, de schatplichtige eeneKerkniet zijn, kanzichnietonledig houden voor de zegepraal eener gods- dienstige leering. voor de regeering eener sekte of eener geestelijkheid. De zending der burgerlijke macht is den eerbied der denkwijzen te verzekeren en niet er eene op te dringen. (zeer hnks.) Wil juichen die schoone taal ZOnri voorbehouding toe. Zij geeft juist oi f manier van zien weder en het ia otn<W zulks ons gevoelen is dat wij niet aarz ien dagbladen te verloochenen die a' lijk les 0zich overgeven aan èenè ongodsdienstige propaganda die van een twijfelachtigen smaak is en de pre tentie heeft onze partij te dienen. Wat aangaat deel te nemen in de stichtende polemiek die sedert weken al de werkzaamheid van den hoofdop steller van het Journal d'Ypres opslorpt wij zullen er ons wel van wachteD, wij nemen de uitnoodiging niet aan'van onzen confrater. M. Colaert heeft ge zegeld papier gezonden enM. Deweerdt voor het gerecht gedaagd, 't Is eene zaak onder hun beiden. Wij hebben het gezegd en wij herhalen het, het Week blad is het pensoonlijk orgaan van M. Deweerdt. Wij hebben niets, volstrekt niets te zien in do redactie van dat or gaan en wij hebben geen gemeens met hem Is het klaar genoeg Wij zjjn dus niet overwonnen door het proces van M. Colaert niet meer dan wij het zouden kunnen zijn door de eischen in laster of in eerrooving die dagelijks vóór de rechtbanken gepleit worden. Wat wij hebben willen doen uitko komen, en van daar de spijt van het Journal d'Ypres't is dat een orgaan welk gelijk hij, zich officieel orgaan noemt eener groote partij, denkt den smaad te mogeu werpen op eerlijke lie den, onder beding zich ellendig te her roepen onder de bedreiging van een proces, 't ls hetgeen het Journal gedaan heeft in twee omstandigheden, zich al- zoo plichtig makende van de laatste der lafheden, eerst jegens eenen grr- saard van 70 jaren, dan, ten opzichte van een onzer vreedzaamste en acht- baarste medeburgers, wien het nutte loos n te hernoemen. Wat wij nopens die zaak geschreven hebben, houden wij staande en de openbare denkwijze is met ons, wat er het Journal ook van denke. En nu dat M. Colaert tegen M. De weerdt pleit, de zaak is voor het ge recht wij hebben geen oordeel uit te brengen niet meer dan wij te waardes- ren hebben of M. Deweerdt, met M. Colaert aan te vallen, den godsdienst, de leerstellingen, de instellingen, do dames beschermsters en God zelve aangevallen heeft Wij eindigen dus met de woorden van het Journal d'Ypres over te nemen, welke het in zijn ur van 21 October 11. geschreven heeft. Wij zeggen Wij „verklaren ons met, sub judice lis est h9t komt de rechtbanken toe, die met de zaak gelast zijn, te spreken. Le Progrès.) Het Journal schrijft Le Progrès blijft nog alijd de herroeping schuldig van zekere artikels in dewelke hij twee achtbare priesters dezer stad aan gevallen heeft De eisch is te weinig bepaald opdat wij er zoudeo kunnen op antwoorden. Onze conlrater zal wel willen zich nauwkeuriger uitdrukken. Zou het bij geval zekeren strijd gel den, die zou plaats gehad hebben tus schen twee gezalfden en de muren eener sacristie Maar geheel de stad heeft daarvan gesproken, en het is ze ker geen liberale mon 1 die de zaak heelt kunnen ruchtbaar maken. Sedert is er eene herstelling geweest in het statu quo ante en het leggen van dien plaatser opeen houten been is niet gedaan zonder zeer onbehendig gezeg den strijd te herinneren en zelfs de godvruchtige zielen een weinig te er geren Jean sans peur heeft al de eer in de laatste nummers van het Journal d'Y pres 't Is de opsteller der groote dagen die zijne pen gesneden heeft om eenige ronkende volzinnen te schrijven zoo als 8 Twee en-twintig jaren en reeds zijn Goden onzen achtbaren Burgemeester door de onnoembare pen van Jean sans peur aangevallen geweest. Gewis de opsteller neemt de gewoon te den Burgemeester in goed geze schap te plaatsen Ov^r eenige dagen schreef hij dat het volk M. Colaert e de Onbevlekte gehoond had heden M Colaertin vergelijkenis gesteld m God Nu is er geene vordering meer niog lijk. ARRONDISSEMENTEN. LIBERALEN SOCIALISTEN. KRISTEN-DEMOC. rV

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2