BERICHT. Regenmantels. Théatre d'Ypres. Naar de cartons Ètat-Civil d'Ypres. a l>e Vader der stad. Het nieuwe gas. De werken. Vlaamsch Tooneel, Bij de Onvermoeibare!) Tournée Ste-Roulette Wettelijke besluiten. Burgerlijk eereleeken. Wij berichten aan al de liberale vrienden dat ons blad te bekomen is aan fr. 2-50 per jaar. Wij wakkeren al onze vrienden in de gemeenten zooveel mogelijk aan voor ons blad abonnenten op te nemen, 't is bet beste middel om de liberale princiepen stand te doen houden en ze tot overwin ning te doen leiden. Wij rekenen dus op hunne bereidwilligheid en bieden hun op voorhand onzen besten dank. 2 Wij bestatigen dat een groot deel van bet personneel der stad gebezigd wordt aan bet üerplaveien der grachten, opengelegd door M De Brouwer, de nieuwe concessionnaris van het gas. Wat gewordt er in die voorwaarden van de stadswerken Hoe worden de rekeningen gemaakt? Sedert den ln November hebben wij Brugsche gas. Ia dat het schitterend licht waarvan oien de hoedanigheden zoo zeer opge hemeld heeft Wat is er beter Wij hebben uit het Journal des Jeunes Gardes eenige belangrijke en billijke bemerkingen getrokken over Onzen Burgemeester, M. Colaert.. De schrijver van gezegd artikel ver ontschuldigt zich, hem bezig te houden met dien Vervallen politieker zeg gende met Victor Hugo Wij denkers hebben de gewoonte de dwergen min te aanschouwen dan de groote mannen. Wij ook, wij zijn van het gedacht van den dichter, maar helaas! zeer bij zonderlijk in de gelegenheid en in de verplichting den handel en wandel te volgen van den uitstekendenman, die tracht ons te beheerschen, zijn wij ge noodzaakt van tijd tot tijd de klein geestigheden en de onrechtvaardighe den te doen uitkomen waarmede hij ons beschenkt. Een nieuw feit wordt ons onder het oog gelegd. Hier is het de stad opende, einde October, een onder zoek van commodo en incomrnodo op de vraag van instelling eener gasfabriek. Welnu, deze is bijna opgemaakt, binnen 2 maanden moet zij in volle werking zijn Ah indien het een nederige werk man geweest ware die eene kleine nij verheid uit te oefenen had wee hem indien hij zich ingesteld had zonder de wettige formaliteiten 11a te komen Maar in 't geval geldt het den vriend De Brouwer en zijno baatzuchtige me dewerkers van den Gemeenteraad. Dan is het wachtwoord de oogen te sluiten. Men lokt het onderzoek uit als alles afgemaakt is Welaan M. Colaert, gij begaat eene nieuwe en schreeuwende onrechtvaar digheid waarvan de kleinen zich zullen herinneren De openbare dienst der verlichting, waarin verscheidene onzer gemeente raadsleden belang hebben, bezorgt ons alle dageD nieuwe verrassingen. Eerst de vroolijke kant, 't is het onderzoek voor of tegen dat geopend is wanneer de fabriek opgemaakt is. De droevige kant 't is de omver werping onzerschoonebestrating 'tis de vernieling der bijzondere en open bare riolen 't is de inzakking der wa terbuizen ten gevolge der ongenoeg zaamheid vaD het dammen der grach ten. Als gevolg 't is de gestadige onderbreking van den waterdienst. De beginselen zijn geruststellend voor de toekomst. De boordsels zijn eindelijk aangeko men Men zal dus kunnen onmidde- lijk de hand aan het werk slaan Het zal niet lang meer duren eer de Ca- pronstraat, een ware modderkuil, zal voltrokken worden het zal inderdaad eene schoone verbetering zijn voor de nieuwe wijk. Men beweert nu dat wij te haastig zijn om dat goed nieuws aan te kondi gen men doet on3 opmerken dat de breedte der voorlanden niet bepaald besloten is, dat de afteekening van den buurtspoorweg nog niet vastgesteld is, tot nu toe, weet men nog niet of hij langs den nieuwen weg zal loopen of indien hij zal behouden worden op de huidige plaats. Waarlijk, wij zijn goed verkaveld te XP0r 1 Ons bestuur, in plaats van zich bozig te houden met beuzelingen, zou Wlj3elijker handelen met zich meer te bekommeren met de hoofdkwestiën waarvan niet allen de toekomst van eene wijk maar deze van geheel de stad afhangt. De afteekening van den buurtspoor weg is dus eene zeer gewichtige kwes tie. De weg waar hij zal doortrekken mag niet te smal zijn; men moet voorzien, want de beweging rond de Statie neemt van langom meer uitbrei ding. Dezen die met dat werk gelast zijn, verzekeren dat zij niets kunnen doen' aangezien de onteigeningen niet geëen- digd zijn zij zijn nochtans niet talrijk. Het is maar wanneer de onteigenin gen volkomen zullen gedaan zijn dat de maatschappij der buurtspoorwegen de afteekening der lijn van Gheluwe naar de Statie zal kunnen vaststellen het is dus allernoodzakelijkst dat dé rechtbank het geschil der betwiste gronden beslisse. Er moet een einde aan alles komen. Jl. Zondag bood de wakkere Vlaam sche Ster haren leden en de Ypersehe be volking de eerste vertooning aan van het wintergetij. Werden opgevoerd De dronk aard, drama i.i 3 bedrijven, door Van Kerckoven en Schrik van Soldatenblij spel met zang in een bedrijf, door Kints. De tooneelzaal was letterlijk opgepropt van volk. Het puik van onze bevolking was daar aanwezig en wat men zich vermaakt heeften welk onuitsprekelijk genot men er smaakte gaat alle gedacht te boven. De Dronkaard is een door en door zede lijk stuk, vol roerende toestanden en too- neelen, die een diepen indruk na laten. De dronkenschap is er in al hare verfoeilijkheid ten tooneele gevoerd en de lange sleep van rampen, die er uit voortvloeien op eene diep ingrijpende wijze voor het voetlicht gebracht. Het is een der schoonste stukken, die wij ooit zagen opvoeren Ook werd het meesterlijk vertolkt. Mej. Z. Devers, onze zoo gevierde speelster heeft zichzelve over troffen in de rol van Lisbetli, svouw des dronkaards. Hoe aandoeniljk, hoe natuur lijk wist zij al de rampzalige toestanden waarin zij leefde, weer te geven. Zij heeft niet enkel Mevr. Hebbelynck, eene speelster van beroep geëvenaard maar zij heeft z? zelfs eenigszins in de schaduw gesteld, hoe wel deze hare rol van Maryverliefde van Frans op eene onberispelijke manier weer gaf De heer J. Hustinx, met de lastige rol van Frans, zoon des dronkaards, he-ft ons daar een staaltje gegeven van kunst, onge dwongenheid en natuurlijkheid, zooals wei nigen het ooit zullen kunnen. Hij is een weergalooze vertolker en heeft eens te meer bewezen hoe ver men het brengen kan, wanneer aanleg met studie en oefening ge paard gaan. De heer K. Deweerdt, een vol leerd speler heeft ons eenen dronkaard ge schapen die echt wezentdijk was. Ziedaar voor de hoofdrollen. De bijrollen werden ook zeer goed vertolkt en kwamen den bij val der hoofdrollen volop steunen. De heeren J Ossieur, met do rol van Jules zoon des barons, A. Gilon, met die van baron Dessels, L. Van Campo, met die van baas Links en G-. Pottel, met die van dienst knecht, hebben zich allen wel van hunne min of meer moeilijke taak gekweten en getoond dat zij met goeden wil en studie er ook toe komen zullen moeilijker rollen te vertolken. Ook hebben de speelsters en spelers een weergaioozen bijval ingeoogst en na elk be drijf werden zij mej; oorverdoovende toe juichingen en bisgeroep begroet. Schrik van soldaten heeft den doel eerst en vooral te doen lachen en d&n wat meer genegenheid voor de arme jongens die sol daatje moeten spelen, te doen ontstaan en ook nog een greintje vaderlandsliefde te doen opflakkeren. Daarin hebben uitgemunt, de dames Z. Devers, met de rol van Heieen jonge pachtersdochter, en Hebbelynck, met die van Anna Rose, boerin, en de heeren K. Deweerdt, met de rol van klepelboeren knecht, A. Gilon, met die van Barabas, wachtmeester, J. Hustinx, met die van Bruno, jong soldaat, en J. Ossieur, met die van Roclius, pachter. Allen hebben zich op eene uitgelezene wijze uit den slag getrok ken en veel en hartelijk doen lachen. Hier ook oogsten zij den meesten bijval in. De knappe orkestmeester, heer M. Tas- seel, die in de tnsschenroozen zulke lieve muziekstukken, d«or zijne wakkere muzi kanten, liet uitvoeren, bracht ook veel bij om den tooneelavond door en door aantrek kelijk te maken. Geen wonder dan ook dat die tallooze menigte heenging ten uiterste voldaan over den genotvollen en tevens leer rijken avond, dien zij daar doorbrachten. Hulde en dank aan onze dappere en moe dige sterreïingen Hulde en dank ook aan hunnen zoo onvarmoflbaren als talentvollen tooneelmeester, den heer K. Vermeulen, die zijnen tijd, zijn6 tooneelkennis en zijne moeite zoo bereidwillig en met zooveel takt en verknochtheid ten dienste stelt van onze moedige tooneelisten Aan allen harte'ijk dank Natus. Wij vernemen dat Zondag aanstaan de, een mooi feestje zal plaats hebben bij deze maatschappij, om 7 ure 's avonds in hun lokaal, Café de la Bourse Direction:6. MourudeLacotteet C. Lebrey Le Mercredi 8 Novembre aura lieu au Théatre une représentation extraor dinaire. La troupe compléte du Théa tre Royal de l'Alcazar de Bruxeiles jouera le tiés amusant vaudeville Francs Masons qui est le plus grand succès parisien actuel et qui vient d'obtenir a Bruxeiles le même triomphe. A l'encontre de ce que le titre pour- rait faire supposer cette pièce n'a au- cune visée politique ni satirique el le se contente de faire rire aux larmes et ja mais cette grande gaieté ne dégénéré en farce graveleuse, ni grossière. Ce sera une bonne soirée a passer. Nous aurons trés prochamement au Théatre d'Ypres une représentation vraiment sensationnelle Sainle Rou lette pièce en 5 actes de l'éminent écrivain/iMM Lorrain. L'action se dérou- le a Monte Carlo et a Nice dans le mon de si bizarre de la Cöte d'Azur. L'impresario; Mv Oscar Dufreune, a engagé une troupe remarquable et un orchestre de tziganes conduit par Heil man RIGO et enfin, véritabie régal lit téraire 4 le spectacle sera précédé d'une conference du maitre Jean Lorrain. Nous reviendrons mcessamment sur cette curieuse représentation. ELIXIR D'AXVERS, stilt matig'- en buikpijn. Koninklijke Maatschappij der Vrije Kruisboogscliullers van Yper, Maandag 30 October. Cirkel Hoog totaal, Harteel, A. Laag totaal, Vermeulen, Henri. Midden totaal, Van den Hende, L. Vogel, Dewanckel, Jules. Maandag 6 November Prijzen aangeboden door VOGELS. Oppervogel, C. Houthekier. le Zijdvogel, A. Vandaele. 2e Zijdvogel, C. Van Nieuwenhuize. Cirkel. 1® Midden totaal, Van den Hende, L. le Hoog totaal, Vermeulen, Henri. 1® Laag totaal, Van Nieuwenhuize, E 2e Midden totaal, Fraipont, Maurice 2e Hoog totaal, De Groote, Emile. 2e Laag totaal, Weckesser, Maurice. Se Midden totaal, Liou, Jan-Baptiste. Vraagt stalen en prijzen aan het Fa briek, 118, Haechtsche steenweg. Brussel. Burgerwacht van Yper. Schieling van 2 November 1905. Fol, J., 15 25 20 25 25 110 Burgho, A., 25 25 25 20 15 110 Gruwez, A., 10 15 25 25 25 100 Froidure, R., 15 25 20 15 25 100 Masschelein, A., 10 25 20 25 20 100 Salomé, A., 15 25 25 20 10 95 Vandevyver, A 20 20 10 10 25 85 Vermeulen, Hri, 20 20 15 10 20 85 Poelemans, D., 10 20 25 10 15 80 Bij koninklijkbesloit van25 October 1905, wordt de gemeente Woesten be machtigd eene leening te doen van 15,000 franks, door bemiddeling der Maatschappij van hetGemeentekrediet. Bij koninklijk besluit van 25 Octo ber 1905, is het burgelijk eereteeken verleend, te weten Het kruis der eerste klasse aan De heeren, A. Dochy, burgemeester der gemeente Sint-Jan. C. Van Wonterghem, schepen der zelfde gemeente. De medaillie der 1® klasse, aan C. Blondeel, schepen der gemeente Sint-Jan. H. Vermeulen, gemeenteraadslid te Sint-Jan. A. Provoost, gemeente onderwijzer te Vlamertinghe Th. Thomas, gemeenteonderwijzer te Reninghelst, als belooniug voor de diensten door hen bewezen gedurende eene loopbaan van ruim vijf-en-dertig en ruim vijf- en-twintig jaar. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. Déclarations du 27 Oct. au 3 Novembre 190o. Naissances Clinckemaillie, Aron, Kalfvaart. Versmissen, Joseph, rue de la Porte d'Or. Vanassche, Antoinette, Hoornwerk. Louage, Arthur, rue Sl Jacques. Deturck, Camille, chaussée de Lille. Schelck, Pierre, rue des Boudeurs. Angiitis, Al- bert, rue du Canon. Manages Kerckhof, Camille, tailleur, et Tanghe, Hubertine, repasseuse, tous deux a Ypres. Van Dyck,Joseph, typographe, a Anvers, et Rosseel, Marguerite, sans profession, a Ypres Ollevier, Francois, macon, et Hahn, Celine,dentellière, tous deuxa Ypres. Décès Loete, Daniel, 7 mois, chaussée de Dicke- busch. Bentein, Marie, 72 ans, sans profession, célibataire, rue de la Boule Vankemmel, Marie, 69 ans, sans profes sion, célibataire, rue de Menin. Fivée, Pierre, 72 ans, sans profession, veuf de Derasse, Amélie, rue de Lille. o> o. Hi O Si u S vp n s Verkochte kwantiteit, j Tarwe Rogge Haver Erwter Booner Aai'daj Boter Eiers DEN ONPER VOORZITTER. S« a C3 0> A i) 9 -H 55 S 9 en O oooooooo 00i00031?09! h O O t- O CD -a Q- TT« T-l O w 1 O co <n =-o 1 •OOOOOOOeO O iO JtO O O O O «r* (A S- tTc «j Q- ca T~i -r-< O O rH <X> GS O O O O O O -TH o o O O O O 07> C7> S3 C ■33 _T OJ c Urn O 03

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3