Politieke, voordracht Hoogeschool Uitbreiding Liberale Associatie. M. Albert Devèze, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. GRAAF VAN VLAANDEREN. Politieke Voordracht Donderdag, 25" November 1905. Tweede jaar. N1' 2. DE DOOD Zondag 26 November, Kostelooze herneming der twee eerste lessen. 5e LES der cursus van M. Piérard DE TELEFOON, Eendracht maakt Macht. f Cf Schijnende des BBondccduffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Men schrijft in bij den Uilgever, Dixffiudestraat, nr 83, te Yper. De aankondigingen vnn AANKONDIGINGEN Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. gansch België en 't buitenland evenals de Notarthle en Rechterlijke aankondigingen mogen Aankondigingen: 15 c den drukregel. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-50. gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- Reklauien 25 c. n Men handelt bij overeenkomst. naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Rechterlijke aankondigingen 1 Ir. id. De Graaf van Vlaanderen, de broe der van onzen Koning en de vader van Prins Albrecht is Vrijdag over leden. De graaf was ziek sedert Woensdag. Men had voor hel eerst, in het pu bliek, zijne afwezigheid bemerkt in den Te Deum te Brussel Donderdag is de toestand van den zieke zeer verergerd. De koning heelt Donderdag na middag 3 uren een bezoek gebracht bij zijn broeder, den graaf van Vlaan deren. Vooraleer bij den zieke te gaan had hij een onderhoud mei de gravin van Vlaanderen en prins en' prinses Albert. Vooraleer het paleis te verlaten, heeft Z. M. inlichtingen gevraagd over den zieke en de ziekte, aan de geneesheeren Rommelaere en Melis. De hertog en de hertogin van Ven- döme, stapten óm 4 ure 40 in de Zuidstatie uit den trein van Parijs en reden onmiddelijk naar het, paleis van de ftegencieslraat, waar zij door prins Al bert naar hel ziekbed geleid werden. Eerst Vrijdag morgend wer den de prins en prinses Charles von llohenzpllern verwacht, Vrijdag morgen, was de toestand van den overledene zeer verergerd en alle hoop op genezing was verloren. Omringd door gansch de konink lijke familie, ter uitzondering van den Koning en ven de pnnsesscn Al brecht en Clementine stierf de Graaf van Vlaanderen Vrijdag morgen, om 11 ure 19 m. Ceopold 11 werd dadelijk verwittigd en kwam om 11 ure 45 m. in hel pa leis der Uegentstraat aan. Al de mi nisterswaren er reeds vereenigd. Om 3 ure 's namiddags werd door Minister Van den Heuvel, de officiëe- le verklaring van de dood ontvangen. In de Kamer, werd door M. de Smet de Naeyer de dood van den Graaf van Vlaandoren aangekondigd. Gansch de Kamer stond recht. De heer Schollaert voorzitter, stel de vervolgens voor uiteen te gaan tot den dag na de begraving, hetgeen aanvaard werd De begraving van den Graaf heeft plaats g had Woensdag om 11 ure. Hier te per, was de Graaf van V laandere..eere Voorzitter van de Handbooggilde van S' Seba-liaan, en van de maatschappij der vrije kruis boogschutters Den 17 Deo e m l> e r •i «i tis tn111 (1 (e zh,1 eene politieke voordracht gegeven worden in de Zaal <lei" Oud - Pom piers, door advokaat bij liet 33e- roepsliof van Brussel. om 14 uren, Om 15 uren, MET PROEVEN. De politieke voordracht, gegeven door M. Georges Lorand, liberalen volksvertegenwoordiger voor Neuf- chateau-Virton, onder de bescher ming onzer liberale Associatie, heeft den grootsten bijval bekomen. Spijts het Concert der Onvermoei bare Aspijts verscheidene prijskam penen feesten ingericht in den omtrek der stad, was er eene overgroote menigte in de zaal der Oud-Pompiers om er den sympathieken voordracht gever te hooren. Onder het publiek hebben wij vele buitenkiezers bemerkt. Deze haast om de politieke voordrachten bij te wonen, door de liberalen ingericht, belooft veel voor de aanstaande wet gevende kiezingen. Zetelden aan het bureel, de heeren Nolf, Bossaert, Laheyne, Brunfaut, Maleveys, Vermeulen en Wydooghe. M. Nolf stelt M. Lorand. aan de ver gadering voor. M. Lorand, zegt hij, vertegenwoordigt 111 de Kamer het ar rondissement Virton sedert 1894. De taak dm hij te veiwullen had in het begin was zeker niet gemakkelijk Men herinnert zich dat de eerste on dervinding van het algemeen stem recht en van het meervoudig stelsel rampspoedig word voor de liberale partij, wier hoofdmannen uit het Par lement gesloten werden, Frère-Orban. Bara, Karei Graux,PauI Janson, Emile Feron. Slechts twintig liberalen zetel den nog ui de Kamer en het was de nieuwe afgevaardigde van Virtoü die zich aan hun houfd stelde. Hij kon het liberale vaandel hoog en vast houden, 't ls hij die den strijd leidde tegen de wet Schollaert. 't Is hij die de nieuwe huishoudkundige richting bestreed der Regeering die het vleesch, de ha ver aansloeg en die het koorn en het .brood zon aangeslagen hebbeu zonder den krachtigen weerstand der libera len. Maar wat vooral M. Joris Lorand sympathiek moet maken voor de libe ralen van Vlaanderen, 'tis dat hij vau dezen was die het krachtigst medehiel pen om de verlossende hervorming der Evenredige Vertegenwoordüig te doen zegeptfden Toen in 1895 de bespreking kwaro der wet ontworpen door M. Scholfaertvoorhet gemeente kiesrecht, 't was AL. Joris Lorand die, na vruch teloos gepoogd te h bben de eerste be ginselen der formviul vau de Evenredi ge Vertegenwp^rdiging te verbeteren, welke bet oulwerp dei- regeenng be vatte, zijne vrienden overhaalde ze te aanvaarden en die, spijts de vijandelij ke steinmiog der'socialisten en der partij gangers van M. Woeste, ze deed zegepralen. Al. Lorand had begrepen dat eens het evenredig princiep aangenomen in onze kieswetgeving, het niet zou ver toeven zich uit te breiden, 't Is hetgeen vier jaren later gebeurde. De regeering bood de Evenredige Vertegenwoordi ging aan voor de Kamers en M. Lorand deed het gouvernementeel ontwerp doorgaan met het de medewerking te brengen van vier vooruitstrevers die met hem in het Parlement zeteldeD en hij werd door zijn eigen dagblad ge loochend. Maar terzelfder tijd had M. Lorand de dankbaarheid dei vlaamsche liberalen verworven. Langdurige toejuichingen Deze voorstelling gedaan, M. Nolf, zich bijzonderlijk tot de talrijke werk lieden wendende, die" zich in de zaal bevonden en waarvan vele zeker geen fransch verstonden, vertoont hun de hoop der liberale partij 111 den uitslag der kiezingen van het toekomende jaar. Hij geeft hun op de vraag van M. Lorand eenige uit leggingen op de bij - zondersta punten van de verklaring der linkere zijden, dan laat hij tiet woord over aan den heerlijken afge vaardigd.^ Vtin Neufchateau-Virton, welken de vergadering verlangt te aauhooren en toe te juichen. Redevoering van M. Lorand. Mijnheeren, gij zoudt mij van on dankbaarheid beschuldigen indien ik met eerst en vooral M. Nolf bedankte voor zijne te lofsprakige woorden en u, Mijnheeren, voor uwe te vleiende toe juichingen Ik beken nochtans dat in hetgeen hij gezegd heeft er een lof is wolken ik weet een weinig verdiend te hebben, 't is van er in gelukt te zijn, over eemge jaren, met eenige li berale vrienden die in de Kamer wa ren, de E. V. te bekomen. Ik geloof in derdaad dat. met deze hervorming te bekomen, met mijne - vier liberale vrienden van 1895, wij dienst bewezen hebben aan het land en aan de liberale partij[Bravo's) Ziet, Mijnheeren, de verandering die ontstaan is in den toestand vau het land. eerst door het algemeen stem recht, dan door de Evenredige Verte genwoordiging, Ik herinner mij naar Yper gekomen te zijn over 13 of 14 jaren, om u te vragen den veldtocht met ons te maken voor het algemeen stemrecht en de Evenredige vertegenwoordiging Ik wist nochtans wel dat het op dat tijd stip onmogelijk was een liberalen af gevaardigde te doen kiezen in (ie Vlaanderen ook hebt gij wel van het liberalisme verdiend en van het gehee- le land met den stri jd uwer gedachten niet te verlaten [Toejuichingen) Wij stredep nochtans omdat de hervorming rechtvaardig en noodzakedijk was en dat de rechtvaardigheid altijd eindigt met de zegepralen. En spijts het cyns- stelsel, 8pijts het meerderheidsstelsel hebben wij de herziening bekomen der Grondwet, wij hebben het alge meen stemrecht en de evenredige ver tegenwoordiging veroverd. Wij zijn er in gelukt met onze pogiugen te vei- eenigen bij deze der socialisten, die in vele punten t' akkoord zijn met de li beralen. Het is maar m?t hunne mede werking dat wij er toe zullen gei'akeo de klerikalen omver te werpen die sedert 22 j iron aan het bewind zijn voor het ongeluk des lands [Bravo's): Wij zijn t'akkoord, Mijuheeren, met de socialistische partij, voor het alge meen stemrecht, de evenredige verte genwoordiging en het verplichtend on derwijs en voor deze drie hervormingen moeten wij met de socialisten gaan. Ik herhaal het, Mijnheeren, 't is met in dezelfde gedachtenorde te werken dat wij zullen verlost worden van de kleri kale verdrukkerspartij d;e wij sedert zoo langen tijd onderstaan. Wat de eendracht tusschen liberalen betreft, de evenredige vertegenwoordi ging heeft ze gelukkiglijk hersteld. [Langdurige toejuichingen). Het is door de tweedracht dat wij nederlaag op nederlaag onderstaan hebban vereeuigd op het programma van de Verklaring der Linkerzijden, zijn wij er in gelukt, sedert 1900, door de Evenredige Vertegenwoordiging, afgevaardigden te doen stemmen in al de arrondissementen der Vlaanderen behalve drie het is door de eendracht dat wij in 1904 9 nieuwe zetels vero verd hebben waarvan 6 op de klerika- ien Bravo'sHet is omdat de verande ring der liberale partij in eene partij van democratie een voltrokken feit is en dat de openbare gunst tot haar teruggekeerd is dat de propagandisten naar het volk moeten gaan, 't is door eene krachtige volksbeweging dat de liberale partij aan het bewind zal ko men. Toejuichingen Over zes jaren, wanneer wij met vijf in de Kamer waren, zette M, Woeste zijne kijkglazen op, zeggende dat de liberale partij samengesteld was uit vier mannen en eenen kaporaal. Sedert dat tijdstip heeft de liberale partij hare vertegenwoordiging reeds gever tien voudigd. [Toejuichingen). Dakunstgrepju hunner kieswet moe ten verdwijnen Die mannen die be zitten en dezen die met bezitten moeten op denzelfden voet gesteld worden De rij kdommeneu het onderwijs zij n reeds natuurlijke voorrechten; net is hate lijk dezelve te versterken met het valsch voorrecht van het meervoudig stemrecht. Met het algemeen stemrecht, iede reen kiezer zijnde, zoude het bedrog verdwijnen en gij weet er iets van, hier, te Yper. [Bravo's). Insgelijks voor de evenredige verte genwoordiging, het is het stelsel Van de Waile van Mecheien, dat moet de overhand hebben, bet geeft de verte genwoordiging op wiskundige juiste wijze en de Kamer moet de stipte pho- tografiozijn van het land. Bravo's Dat stelsel, aanvaard voor de Kamer, zou moeten toegepast worden aau de Provincie en aan de Gemeente indien de Evenredige Vertegenwoordiging ergens noodzakelijk is 't is wel in den gemeenteraad, die gekozen is met eéne stemming en die de juiste vertegen woordiging is der gausche bevolking van de gemeente. [Zeerwel). Wat mij aangaat, Mijnheeren, ik ben gelukkig klerikalen te zien in den gemeenteraad van Brussel de libera len die mijne stad beheeren zijn ge lukkig, vóór hen, in den raad hunne tegenstrevers te hebben. Maar eene menigte kleine stedeD, bijna al de dor pen der Vlaanderen, zijn uitsluitelijk vertegenwoordigd door klerikalen. De pastoor en de dorpsheer zijn de opper machtige meesters en de anderen 1« b- ban maar te betalen. [Bravo's.) Ik zegde, Mijnheeren, dat, indien ie toestand veel veranderd is, dooi de eenige trouw onzer gedachten, doo ie eenige voortzetting onzer gedactr n, is de toestand heden nog beter an ooit ik heb de zekerheid dat ,vij door eene gestadige propaganda de VAN DEN

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1