GROOTE LIBERALE MEETING Hoogeschool Uitbreiding Alb. DEVEZ&, advokaat te Brussel. A. BUYSSE, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Liberale Jonge Wacht Yper Donderdag, 7n December 1905. 5 centiemen. Tweede jaar. Xr 4. in de Zaal der OU D - PO II PI E RS, ZONDAG 17 DECEMBER 190 5, Zondag 10 December, 5e LES der cursus van li. Piérard. De klerikale poesjenellen en de Ministeriëele 4 toegevingen Du houding van Beernaert De berg heeft een muis gebaard. Afbreuk. Eendracht maakt Macht. V erschijnende des donderdags. Vires acijuirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ecu jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5Ö Men schrijft in bij den Uilgever, Dixtnudeslraal, nr 53, te Yper De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad.Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteek: nd toe te zenden. SM O O I Mg T O Mi Ma O !9Ï H T oiïi 3 ure stipt «les namiddags, FlttHSCHE SPKEKKK VLAAMSCHK plaatsvervaiigeiAd Kamerlid, Gent. Voor het Comiteit der Liberale Jonge Wacht. Om. 15 «ren, De Kamerzitting van Vrijdag is erbarmelijk geweest voor het minis terie. De oude en schrandere volksverte genwoordiger, M Louis Huysmans, heeft de dubbelzinnigheid van de re geering goed doen uitschijnen. De liberale volksvertegenwoordiger van Brussel heeft hel militair ontwerp van Antwerpen zoo zeer gezift dat er wei nig van over is gebleven. Llij beweest 1° dal het leger onvoldoende is om de versterkingen van de Maas en van Antwerpen te bezetten, 2° dat de aanhangers van den persoonlijken dienst van rechts hunne beloften en verbintenissen verbroken hadden. 3° dat de liberale partij altijd haren va- derlandschen plicht zal üoen. De klerikale sprekers Ruzette en Tibbaut waren potsierlijk in den hoog- sten graad. MM. llymans en Vandervelde zijn niet tegengesproken geworden wan neer zij zegden dat het vaderschap van de amendementen Uuzette-Tib- baut, Visart en De Bruyn aan de re geering toekwam. Die kluchtspelers zijn dus maar poesjenellen in de handen van de Smet. Wij stappen hier over het fransch met haar op dat de Fenisken van Brugge en Denderraonde gesproken hebben en ook over het beeld 'da', de uitmuntende kandidaat-minister Tibbaut gebruikt hoefi Men moei A ntwerpen vanhaar keurslijf, Dender- monde van hare krinolien (sic) ont maken, alhoewel de uitdrukking zai blijven. Men ziet daardoor dat Tibbaut de Iradtliën volgt van zijnen gewezen tegenstrever De Bruyn, meer beroemd nog dan de Vier Heemskin deren en hel rad van avontuur om zijn koelerwaalsch Men heeft gelijk gehad van de ver sterkingen van Dendërmonde te spre ken. Le Patriote zelf herinnert dat talrijke formeele verbintenissen zijn genomen geworden zoowel in de Ka mer als in de militaire commissie (M. Beernaert had zulks ook in zijne re devoering doen uitschijnen) om Den- dormonde's vestingen af te breken Welnu, die afbraak is nog niet be gonnen ondanks de ministeriëele be- lolten En dan komen De Bruyn en Tibbaut de katholieke kiezers van Dender raonde wijs maken dat zij als toege ving I. de afbraak der vestingen van het stadje verkregen hebben en 2. belet dat er 4 forten rond de stad zouden geleverd worden, r.et alsof men forten gaat bouwen rond eene gedeclasseerde vesting Aldus worden do kiezers van Den derraonde voor den aap gehouden. Le Patriote is met teeder voor den heer Tibbaut. Hij drukt heel ernstig dat deze Baron Van der Bruggen zal opvolgen als belooning voor zijn ma kelaarschap lusschen de regeeringen sommige antimilitaristen van rechts, die niets anders vroegen dan bekeerd te worden omdat Monseigneur het verlangde. Ongelukkiglijk zijn de druiven le groen, veel te groen voor het klein advocaatje uit de provincie, dat slechts één enkel talent bezit dit van te intrigeeren en den bisschop van Gent te vleien wiens optreden in den ge meenteraad van Gent en in de Kamer armzalig is geweest of nog.is Het is waar dat men in België, een middelmatig verstand en veel plooi baarheid moet hebben om klerikalen minister te worden. Dit hebben man nen van talent zooals Malou, Beer naert, Lejeune en wijlen Nyssens ondervonden. Le Patriote sluit zijn artikel met de vast-telhng dat de toegevingen der regeering een nul uitmaken en be- d r regel ij k zijn. Wat meer is, M. Beer- caert aanziet hel amendement De Bruyn-Visart als ongrondwettelijk De valstrik is nu gekend en de kie zers zijn verwittigd De kieschiiciil van Ti§»po-Tip. De gansche pers spot niet weinig mei het Qvermeirsch advocaatje Tib baut die de rol h elt willen spelen van dn vlieg der fabel om de mmistenëefe diligenticvooruit te helpen. Het man neken heeft zich van zijne taak ge- kwelen met de bevalligheid van den ezel die zijnen meester een poot gaf. Hij had namelijk van de vergadering uitgesloten den hoofdman der tegen strevers van de Smet de Naeyer's plannen, M. Beernaert, waarvan Le Patriote heden schrijft dat men hem eens den eersten staatsman van Euro pa geheeten heeft. Als toppunt van onbeschoftheid en boerschheid had de vlieg der ministeriëele diligentie, d e maar den berg niet afkon, M, Beer naert geschreven Uit kieschheidmeen ik u te moeten verwittigen dat eene vergade ring zal plaats hebben, enz. M. Beernaert was inderdaad kiesch genoeg te begrijpen dat men er liever zijne hielen dan zijne teenen zag en zooals een blad ironisch schrijft, heef! hij de politieke toekomst van den heer Tibbaut niet willen in gevaar bren gen. Men weet immers dat deze de ministeriëele portefoelie van Baron Van der Bruggen beloert. De heer Vanderhaegen zelf, aan wien de volksvertegenwoordiger.... van Overmeire veel te danken heeft, moet onrechtstreeks erkennen, gefopt geweest te zijn l Inderdaad, aan een liberaal blad van Gent, schrijft hij «Niet uitge- noodigd zijnde, moest M. Beernaert zich beschouwen als te veel. En waar- rom is M. Beernaert niet uitgenoo- digd geworden Uit kieschheid, Uil kieschheid.... M. Beernaert begreep en moest begrijpen dat hij verwit tigd was om zich niet naar de verga dering te begeven. Er blijft nu te weten waarom men heeft beraadslaagd in afwezigheid van M Beernaert. Zoo besluit M Verhaegen. Zeer wel. maar M. Verhaegen heeft de zitting bijgewoond. Waarom heeft h ij tl us zijnen goeden vriend Tibbaut de vraag niet gesteld. Waarom M Beernaert uit kiescheid (sic) niet uit- genoodigd was geworden Vragen kost niets. Ofwel is M. Verhaegen de medeplichtige geweest van de regee ring wat beteekent anders zijn han Ueeken onder het amendement Ruzette ofwel is hij in de doeken gelegd geworden door Pieperkenduik En dit is niet vleiend voor M. Ver haegen, die toch verstandelijk hooger staat dan de kandidaat-minister van Landbouw. Wij zijn geneigd de laatste veron derstelling te gelooven, want anders zou M. Verhaegen heden, le laat I niet protesteeren tegen de uitbanning van M. Beernaert. Het land kent nu den aard van de kieschheid modern style van M Tibbaut. Zoo handelde ook zijn naamgenoot Tippo-Tip in Midden Afrika. En wat de ministeriëele portefoelie betreft, hel. manneken van het korset en de krinolien mag nadenken over Perrellc's woorden nadat haar melk pot in duizend scherven lag. Adieu veau, vache. couvée en de rest is ook in hel fransch. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. In den loop van de bespreking over de forten van Antwerpen heeft men hel bestuur van t land vergeleken aan eene ingewikkelde, kunstig bewerkte, maarzeere booze spmneweb. Het ontwerp de Smet de Naeyér- Cousebant doet zich voor als eene vieze paardenvlieg die het fijne ge- weefsel van de spinneweb dreigt le verscheuren. Die ronkende, kwade paardenvlieg moet voor't welzijn van 't land kapot gemaakt worden, zei Beernaert. Se dert Vrijdag had de oud-katholieke minister dan ook de houding van een spinnekop die gereed is uit haar hol op de paardenvlieg aan te stormen. Algemeen werd deze gebeurtenis verwacht in de Kamerzitting van Woensdag. En wat zag men gebeuren. De paardenvlieg een echte Alkema de vloog ronkend rond, stormde op de fijne draden van de spinneweb aan, en de spinnekop.., trok zich te rug in haar hol I Liberalen, haalt nu maar den kop- pejager uit. Er is allerlei ongedierte te verdelgen. M. Beernaert ging het ministerie van het bewind kegelen en zijnen te genstrever, M. Woeste verpletteren lijk een vijg dat zou men ten min ste gezegd hebben sinds de krachtda dige redevoering welke de gewezen ka bi netso verste eenige dagen geleden uitsprak inde Kamers. Hij wou en hij zou inlichtingen be komen om in volkomen kennis van zaken to kunnen cordeeien over de gehalte der verdedigingsplannen en de kosten van al de ontwerpen der regeering. Hij wou en hij zougeheel het boelt je terugzenden naar eene onderzoeks commissie die er later verslag zoude over maken aan de Kamer. En nu 't op stuk van zaken aan komt, steekt M. Beernaert het zwaard in de schede, deemoedig op de borst kloppende, al prevelende Xk trek mij ii voorstel in Om dien leeuw met handschoenen een schijn van voldoening le geven, hebben zijn partijgangers in de m>d- denafdeeling dan ook eene wijziging aan de knjgsontwerpen der regeering voorgesteld, luidende als volgt Geen nieuw crediet zal er ge vraagd worden voor werken deelma kende van de tweede verdedigingslijn behalve voor de herstelling der for ten 1 tot 8 alvorens eene nieuwe wet de werken zal bepaald hebben die de tweede lijn moeten daarstellen. RUZETTE, en consoorien. En zoo draait het vreesehjk on weer waarmee België bedreigd was. uit, op een tempeest in een glas water. De onderhandeling tusschen de ka tholieken. n mdependenten teBrussel zijn afgebroken, zooals blijkt uit het proces-verbaal der zitting van Maan dag avond BE WEERGALM MEN HANDELT BIJ OVEREENKOMST.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1