r Stadsnieuws. Regenmantels. kï Verwoedheid- In de Kamer. Q£ KEMPENAAR 379M 20 jaren clericaal bestuur. Roubaix en Yper. Liberale Jonge Wacht van Yper. Bij de Oud-Pompiers De afgevee'digtien der Katholieke Grond wettelijke vereenigirg en van den Bond der Nationaal-Independenten, erken nende, ten gevolge der verschillige samen komsten,dat de uiteenloopende programmas, de moeilijkheden van taktiek en de verschil lige beOor ieelingen van de in zake zijnde kiesmachten het sluiten van een akkoord, dat zij zich eerlijk hadden opgelegd moge lijk te maken, verhinderen Beschouwen bij gevolg hunne zending als geëindigd b Enfinze zijn de kiezingerj van 1906 goed aan t voorbereiden. Twist, tweedracht, ruzie, verdeeldheid, er mankeert niemendal aan. Wie is M. De Trooz Wat heeft hij zoo al gedaan voor 't onderwijs Hoe diep is hier in ons België het onderwijs reeds gevallen se dert. 20 jaren clericaal bestuur. Ziehier eenige cijfers welken bewij zen hoe laag ons België gevallen is ONGELEERDEN. A) Gotelingen 11 p h die niet kunnen lezen of schrijven. 42 p. h. die alleenlijk een weinig kunnen lezen en schrijven. 47 p. h. die eene meerdere geleerd heid bezitten. B) ingelijfde soldaten 23 p. h soldaten, Vlamingen, kun nen niet lezen of schrijven. 30 p. h. kunnen een weinig lezen en schrijven. 40.5 p. h. kunnen een weinig lezen, schrijven en rekenen. 6.5 p. h. kunnen schrijven, lezen en rekenen. C) Gevangenen 20 p. h zijn totaal ongeleerd. 53 p. h. kunnen moeilijk schrijven of le zen. 21 p. h. kunnen slechts schrij ven en lezen. 6 p. h. kunnen lezen en schrijven. D) Inwoners Da kinderen beneden de 5 jaren niet gerekend: 1.354,498 Belgen zijn vol strekt niet geleerd, het zij 1/4 dar be volking boven de 5 jaren B AFSCHAFFING DER OPENBA RE SCHOLEN EN AANNEMING DER CLERICALK SCHOLEN SEDERT 1884. A. Bewaarscholen. 173 gemeentescholen afgeschaft 1,666 clericals scholen aangenomen en gesubsidieerd. B; Lagere ïcholen. 800 lagere gemeentescholen vernie- tigd. 2,490 clericale gemeentescholen aan genomen en ondersteund. O) Normale scholen. 14 officieële normaie scholen afge schaft. 39 clericale normale scholen aange nomen. O) GETAL ONDERWIJZERS. A) Bewaarscholen. Liberale regeering 1,441 gemeenteonderwijzeressen ge diplomeerd. 128 gemeenteonderwijzeressen niet gediplomeerd. Clericale regeering 1,478 clericale onderwijzeressen ge diplomeerd. 1,026 clericale onderwi jzeressen niet gediplomeerd. B) Gemeentescholen. Liberale regeering 10,289gemeenteonderwijzers en on derwijzeressen gediplomeerd 0 gemeenteonderwijzers en onder wijzeressen r.i. gediplomeerd. Clericale regeeriug (Trooz) 4 694 clericale ondetwijzers en on derwijzeressen gediplomeerd. 2,032 clericale onderwijzers en on derwijzeressen niet gediplomeerd. C) Scholen voor volwassenen. Liberale regeering. 3,277 gemeenteonderwijzers en on derwijzeressen gediplomeerd. 10 onderwijzers en onderwijzeressen gediplomeerd. Clericale legeering. iöü c - in onderwijzers en on- d> ij/, reueen gedijd - erd. ricale on ierwijzers en onder wijzeressen met gediplomeerd. D; CLERICALE GESTICHTEN (BROERKENS EN NONNEN). A) Bewaarscholen 1,344 gediplomeerde nonnekens 886 niet gediplomeerde nonnoo. B) Lagere scholen 331 gediplomeerde broêrkens. 203 niet gediplomeerde broêrkens. 2,737 gediplomeerde nonnen. 1,623 Diet gediplomeerde nonnekens. C) Scholen voor volwassenen 54 gediplomeerde broêrkens. 28 niet gediplomeerde broêrkens 1,087 gediplomeerde nonnekens. 343 nipt gediplomeerde nonnekens. D) 800 ONDERWIJZERS GEDIPLO MEERD IN CLERICALE NORMALE SCHOLEN, VINDEN GEENE PLAATS. E) UITGAVEN VOOR DE CLERICALE SCHOLEN. a) Aan geestelijk toezicht fr. 108,650 b) Schoolbeurzen alleenlijk voor leerlingen der aange nomen normale scholen 152,317 c) Toelagen aan aangenome normale scholen 100,000 d) Toelage aati cle aangeno me gemeentescholen 3,750,672 e) tusschenkomstder maan- delijksche werken 50,000 Toelage aan de aangeno me bewaarscholen 400,437 g) Toelage aan scholen van volwassenen 37,501 h) Toelage aan de bewaar- en gemeentescholen 2,874,822 Verscheidene 1,000,000 Te zamen fr. 8,474,399 zonderde gemeentelijke en provinciale toelagen. F) FABRIEKEN VAN DIPLOMAS. a) 564 diplomas worden uitgegeven door de Staats normale scholen. b) 1,798 diplomas worden uitgegeven door de clericale normale scholen. c) 665 diplomas worden uitgegeven door de centrale jury (volgens art. 9 der schoolwet). G) HET BIJWONEN DER KLASSEN. a) Afwezigheid gedurende h<?t zo merseizoen op den buiten (b. v. in het ressort Aalst), 14,5 p. h. b) Middelmatig getal dagen dat de scholen open zijn, 245. c) Getal dagen dat zij tegenwoordig zijn, 196. d) Middelmatig getal dageu dat zij afwezig zijn, 51 't Is ie zeggeu 1 op 5. c) 14 1/2 p. h der leerlingen verlaten de scholen na geheel het programma te kennen. 35 5 p. h. der leerlingen verlaten de scholen zonder 't programma geheel te kennen. 50 p. h. verlaten de scholen met van het programma niets te kennen. d) 20 p. h. der leerlingen verlaten de school voor den ouderdom van 11 tot 12 jaren. 25 p h verlaten de school voor den ouderdom van 12 tot 13 jaren. 50 p h. verlaten de school voorden ouderdom van 13 tot 14 jaar. c) 47 p. h. der leerlingen vulgen den lageren graad 33 p h., id., den mid delbaren graad; 20 p. h., id., den hoogeren graad. Het Journal d' Ypres, stom als een visch, sedert meer dan een jaar, over aldekwestiën van plaatselijk belang, wordt opnieuw praatziek wanneer het er op zijn duurbaren De Brouwer aankomt. Sprekende op zijne beurt van de totaie verduistering van Nichtje's Gas in de salons van den Burgemees ter, t is de schuld, zegt hij, yan M. Valcke, indien het gas De Brou wer niet gebrand heeft Ten andere, zegt het Journal d' Y- pres, de genoodigden van M. den Burgemeester hebben er overigens niet te klagen gehad over de verlich ting met waskeersen en met petrole, die, in eenige minuten, volgens de algemeene meening, het gas van M. Valcke op voordeelige wijze ver ving. (Bij zijne raadsleden is de meening altijd eenparig). Het Journal d' Ypres maakt dus kwaadaardige toespelingen en zegt dat het gas,"stelsel Valcke, gebrek kig en oorzaak is van alle kwalen Het is voldoende geweest, zegt het, den compteur met de nieuwe kana lisatie te verbinden om eene heviger verlichting te hebben, maar dan, is het hetzelfde gas der fabriek Valcke, dat zoo klein geacht is, welk deze hevigheid van licht voortbrengt. Men zou zich niet beter kunnen tegenspreken. De hoofdopsteller zegt ons dat de nieuwe kanalisatie verbonden is aan het nieuwe net. Men-moet van den stiel niet zijn om te begrijpen dat in dien men aan eene reeds overlaste kanalisatie er eene nieuwe zeer uit gestrekte verbindt, op welke nieuwe vertakkingen zich komen enten, de spijzing noodlottig gedaan wordt ten nadeele van het oude net. En over wegende dat, niettegenstaande deze overmaat van aftrek, het zoo zeer misacht stelsel Valcke wel doet aan al de noodwendigheden, zelfs om de toegangen van het Stadhuis a gior- no te verlichten, op een tijdstip van het jaar dat het verbruik zijn maxi mum bereikt De aanval van het Journal d' Y- pres is dus kwaadaardig en onge grond. Het ypersch publiek is eens te meer overtuigd dat men het bedro gen heeft Het zal aan de verzeke ringen van den grooten opsteller van het Journalgewone verdediger der Bruggelingen, het geloof hechten dat zij verdienen. Maar wat iedereen zal treffen en wat aanstootelijk is, 't is het gevoel dat bij den christen mensch heerscht die zich wreedaardig met verwoeld- heid op zijn slachtoffer werpt 't Is daarenboven het moedig en waardig besluit van den treurigen gasveldtocht Wij hebben gezegd dat M. Eugeen Motte, de uitstekende afgevaardigde en burgemeester van Roubaix, door zijnen Raad de ontzegging heeft doen stemmen van het verlichtings contrakt met gas van M. Desclée-De Brouwer, dat den 31 December 1909 moet eindigen. De kwestie voor de verlichting moet te Roubaix voor den x" Januari 1910 opgelost worden. Welnu, sedert twee jaren reeds, hetzij sedert 1903, bestudeeren de uitstekende burge meester van Roubaix en zijn schepen M. Wattine zonder ophouden, be zoeken de bijzonderste centrums van voortbrenging, en maken hunne kost bare inlichtingen kenbaar. Gelijk de Meïer het zegt wij wil len niet verrast worden Men zorgt er aantijds voor alles wordt er on- bewimpelt en bij klaren dage ge daan. Nevens deze houding schijnt de methode door onzen burgemeester gevolgd, erbarmelijker en klein- geestiger. Het vergunningscontrakt eindigt te Yper den 31 December 1905. Welnu, men wacht den uitslag der kiezingen af van Februari 1904, om eene commissie te benoemen wier samenstelling eene geheele openba- ring geworden is. Deze Commissie, zonder de minste bijzondere bevoegalheid, ontvangt het bevel hare beraadslagingen geheim te houden. Hare rol heeft zich bepaald bij het bekrachtigen der voorstellen en der contrakten van een opgedrongen aannemer. Ie Yper is het een aannemer die de studiën en de contrakten maakt, en die zijne voorwaarden aan de stad opdringt. Te Roubaix zijn het de fiere be stuurders die de kwestie bestudeeren en die hunnen wil opdringen. Zulke mannen, zulke werken 8ïe plicht van alle lilteraal as vj&ss zich te iiboiitueei*en aan De Weergalm In de zitting van 9 November 1905 heeft M. NOLF de volgende vraag gf.' steld aaD den Minister van Spoorwe gen Zon de achtbare Minister het be stuur der Spoorwegen van West Vlaan- deren niet willen uitnoodigen de noo- dige maatregelen te nemen op dat de trein 80. die Yper verlaat ten 16 u 59 m., op zijn uur in de statie van Kor- trijk toekomo, waar hij de correspon dentie moet geven aan den rechtstreek- schen trein 2933. vertrekkende uit Kortrijk ten 8 ure 5 m. voor Gent. Sedert eenigen tijd reeds is de corres pondentie niet meer verzekerd. Antwoord van den Minister, De belanghebbende Maatschappij zal dringend verzocht worden de ver eischte schikkingen te nemen om dier toestand te verbeteren. De Liberale Jonge Wacht van Ypei had op Zondag 3 dezer in haar lokaal het Zilveren Hoofd RijHselstraat een avondfeestje belegd dat veel bijval verworven heeft. De vergadering nam aanvang met eene gedeeltelijke herkiezing van het bestuur. De namen der leden van de Commissie wier mandaat moest ver nieuwd worden, alsook de namen dei nieuwgekozenen bekwamen de alge- meenheid van stemmen en werden be groet door de luidruchtige toejuichin gen der talrijke aanwezigen bijge staan door het orkest hetwelk het na tionaal lied speelde. Daarop nam het eigenlijkfeestje aan vang, heer Jules Jolyt had het bestuur van het orkest op zich genomen en had gezorgd voor opwekkende pas-redou- blés alsook andere lichte stukken wel- ko uiterst goed bevielen. Tu8schen de verschillende uitvoerin gen van het orkest traden op de heeren A. Maas, Billiau en Dedeystere O. Het strijdlied de Vlag aangehe ven op medesleepende wijze door A. Maas moest op herhaald verzoek nog maals voorgedragen worden. Dezelfde wakkere vriend declameerde nog o{ heerlijke wijze het gedicht Vlaande ren n de gansche zaal volgde ingeto gen dit meesterlijk pleidooi voor r vrijzinnige zaak en onthaalde het slo op geestdriftige applaus. De jonge instrumentisten Billiai (klarinet) en Dedeystere (viool) spee den afzonderlijk eene solo en bekwa men ook veel succes. Bravo en dank voor allen die hunne medewerking verleend hebben. He was een aangename avondstoni. Naar vernomen werd mogen wij no verwachten voor de maand December eene politieke voordracht op 17en waai optreden ais sprekers advocaat Devè- ze van Brussel en Buysse, plaatsver vangend volksvertegenwoordiger vooi Genten het feest van den Kerstbooir op 25en. De Liberale Jonge Wacht verrich goed werk en verdient alle gelukwen schen. Zondag 10 December, ter gelegen heid van Sinte-Barbara, om 11 uri 's morgeads, uitstapje in de ,tad. 's Namiddags om 1 1/2 ure, banke in de zaal der Oud-Pompiers. Vraagt stalen en prijzen aan het Fa briek, 118, Haeehtsche steenweg Brussel. 9 Burgerwacht van Yper. Schieting van 30 November 1905. Pinteion, M.. 20 20 20 20 20 10' Vermeulen, H" 20 20 25 20 15 10 Froidure, R., 25 20 25 15 15 10 Burgho, A 15 10 25 25 20 Poelemans, D., 15 25 15 20 20 Vandevyver, A 20 25 15 15 20 Maes, M 20 25 20 15 15 Butaye, E., 10 25 15 15 25 Salomé A 20 20 20 15 15 0' Gruwez A 20 15 20 15 15 9 Ie meilleur Eli" a fr. 2-25. »=»MË£H<=«~- <2p5i - "ntCL-

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2