Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21" December 190o. 5 centiemen. Tweede jaar. iVr 6. Gemeenteraad van Yper. De zaak der Schietbaan. De Kamer. Eendracht maakt Macht,. Verschijnende des SDanderdags. - Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad -Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Lnxfnudesiraal, nr 33, te Yper. De aanknndigmgen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De Comiteiten der Liberale Asso ciatie en der Liberale Jonge Wacht vernomen hebbende dat Zondag 11., ter gelegenheid der voordracht ge geven in het lokaal der gezegde As sociatie, er een drukwerk uitgedeeld geweest is welk aanvallen bevatte te gen de godsdienstige leerstellingen, protesteeren krachtdadig tegen die volstrekt onnauwkeurige handelwijs. Wanneer eene politieke maat schappij hare deuren opent, hare gastvrijheid verleent aan redenaars die maar moeten en mogen spreken in den zin van haar programma, is het in den hoogsten graad onbetame lijk de gelegenheid waar te nemen, er misbruik van te maken, om beter te zeggen, om schriften uit te deelen die tegenstrijdig zijn met de meening en met den wil der onthalende Asso ciatie en der toegelaten sprekers. Het is vooral onbetamelijk op ge niepige wijze, grove ongodsdienstige hekelschriften te mengen met het geen enkel de politiek betreft. Men zou waarlijk zeggen dat som mige lieden betaald zijn om poetsen te spelen aan de liberale partij, haar werkte verhinderen en hare pogingen' van propaganda te doen mislukken. Wij houden staande dat het libe ralisme niet voor doel heeft, onder andere, de godsdiensten te bestrij den, welke zij ook zijn mogen, din gen van innerlijk geweten, maar in het belang der vrijheid van allen, dezen te bestrijden die pogen mis bruik er van te maken. Openbare zitting van Zaterdag, 9 December 1905. De openbare zitting wordt ten 5 ure 7 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Oo- laert, Burgemeester- VoorzitterStruye en Vandeoboogaerde, Schepenen Fraeys, Fiers, Vanderghote, (1) D'Hu- vettere, Vandenpeereboom, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, raadsleden M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig de heeren Begerem en Vandevoorde, die zich hebben doen verontschuldigen. Het proces-rverbaal der zitting van J8November, geene aanleiding gegeven hebbende tot opmerkingen, wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter geeft lezing van oenen brief van H. K. H. de Gravin van Vlaanderen, den Gemeenteraad en de inwoner» van Yper bedankende ter ge legenheid der bewijzen van sympathie (1) M. Vanderghote boekhouder Jp.r nieuwe gasfabriek geeft rijn ontslag niet. Hij iioud ine hand en land aan zijn mandaat van raadslid. Is liet mogelijk behoorlijk dat mandaat t< vervullen, wanneer hij alie oogenblikken de zitting moet verlaten om zijne nieuwe plichten 'te kwijten. Allo m. de boekhouder, een weinig meer Avelvoegelijkheid. die zij getoond hebben van de laatste hulde gebracht aan de nagedachtenis v&n Z. K. H den Graaf van Vlaande ren, dien zij beweent. Z. M. de Koning heeft niet geant woord. Dit antwoord zal in het Staats blad gegeven worden. In het laatste verslag der zitting van den Gemeenteraad, hadden de dagbla den aangekondigd dat de plaats die zich vóór de statie bevindt, de benoe ming gekregen had van Place de la Gare. 't is eene vergissing, 't is Place de la Station dat zij zal noemen. De heer Voorzitter verzoekt de tegen woordige leden der drukpers dit te ver beteren. Het is noodig dat het publiek den naam der straten en plaatsen juist kent. De heer ingenieur principaal, bij brieve aan het Ooilege van Burgemees ter en Schepen gericht, laat weten dat de vermakingen aan den weg van El- sendamme naar Yper zullen gedaan worden naarmate der metselwerken. 1Lag er onderwijs lijst der recht hebbenden aan hetkosteloos onderwijs. Op aanvraag van M. Sobry heeft het College de namen onderzocht die op de lijst voorkwamen. De bemerking, door het achtbare lid gemaakt, is niet ge grond. De Raad stelt ten Blotte het ge tal vast op 498 voor het mannelijk geslacht en op 171 voor het vrouwe lijk geslacht der behoeftige kinderen aangenomen voor het kosteloos onder wijs in 1905-1906 en M. Sobry ver klaart zich voldaan. 2 Kerkfabriek begrooling .1906 van 5' Maar tens kerk. De ontvangsten beloopen tot de som van fr- 11,648-86 De uitgaven tot deze van fr. 16,987-48 Te kort fr. 5,288 62 De kerkfabriek wordt met rijker ze blijft altijd met haar te kort. Gunstig advies. 3. Burgerlijke Godshuizen ver- kooping van grond te Yper. De Raad brengt een gunstig advies uit over eene beraadslaging vau het Bestuur der Godshuizen volgens de welke zij aan M. Albert Ligy eenen grond afstaat van 87 aren 85 centiaren, voor de som van 8,975 fr. i. Burgerlijke Godshuizen hout venditie. De Raad bemachtigt de Godshuizen het taillie hout te verkoopen, groeien de op de eigendommen van dit bestuur, gelegen te Zonnebeke, Sl Jan, Yper en Zillebeke. 5. Stadsfinanciën begrooting der stad voor 1906 De eindelijke stemming der begroo ting maar plaats gehad hebbende in openbare zitting van 14 December, zullen wij het omstandig verslag dezer bespreking in ons naaste nummer ge ven. Wii vernemen dat in zijne geheime zitting, de Raad M. Alexander Bergh- man,hdvokaat, lid benoemd heeft der Commissie der Godshuizen, in vervan ging van M. Napoleon Meersseman die ae vernieuwing van zijn mandaat niet gevraagd beeft. M. Albert Biebuyok is lid benoemd o-eweest van het Weldadigheidsbureel, m vervanging van M. Leo Tack, over leden. Id de laatste zitting van den Gemeen teraad heeft M. D' Huvettere de inschrij ving gevraagd op de begrooting van een crediet voor het oprichten eener schietbaan in onze stad. De achtbare Raadsheer herinnert dat in 1900 de heer Burgemeester eene som van 30,000 fr. ingeschreven had voor de schietbaan. Hij kent de oor zaak niet waarom op dat tijdstip dat crediet ingetrokken is geweest. Wat er vanzij, zegtM. D'Huvettere,ik bestatig dat de stadsfinanciën in goeden staat zijn en het oogeublik is gekomen recht te laten wedervaren aan de vraag van een groot getal inwoners dezer stad die het bouwen van eene schietbaan be- geeren voor de Burgerwacht, het Pompierskorps en het leger. M. Z>'Huvettere overhandigt aan den Raad een verzoekschrift bekleed met talrijke handteekens. MColaerl, bekennende dat die in stelling zich opdringt, kan de inschrij ving met aannemen van een crediet in de begrooting van 1906. D8 heer Bur gemeester belooft deze zaak te bestu- deeren met den heer Majoor der Bur gerwacht. Het plan der Bchietbaan van Brugge schijnt het beste te zijn en men za! eene dergelij ke bouwen te Yper. Hij denkt dat de uitgave zal beloopen tot de som van 25.000 fr. ofschoon het moeielijk is van nu af het juiste cijfer vast te stellen. M. D'Huvettere dringt aan, doende opmerken dat het geene geldkwestie meer is en dat men nooit mo«fc weige ren wat men reeds toegestaan heeft. De heer Voorzitter verzekert dat de schietbaan zal gemaakt worden in 1906. De stad zal eene leeuing doen om de groote werken te bevelen 't is te zeggen, de herstelling der openbare monumenten en andere groote werken die sedert eenige jaren ter studie lig gen, zooals de kwestie der waters. M. D'IIuvetlere. Met al dat heb ik mijnen stand niet Indien wij de oplossing der water werken en der leening moeten afwach ten is het eene verzending naar 't jaar blok. De heer BurgemeesterMaar in 't geheel niet, alles zal te samen gaan. M. D'Huvettere. Stel een datum vast. M de BurgemeesterDe schietbaan zal in 1906 gemaakt worden. Zitting van 15 December 1905. Wetsvoorstel. Onder de gebruikelijke voorbehou dingen, gemaakt door het staatsbe stuur, neemt de Kamer, zonder be spreking, het wetsvoorstel in aanmer king, gedaan door den heer Nolf en dat voor ontwerp heeft het artikel 172bis van het kieswetboek en het ar tikel 63 der wet van 12 September 1895 betrekkelijk de gemeentekiezin- gen te wijzigen. In die zelfde zitting van Vrijdag verwerpt de Kamer mot 63 stemmen tegen 47 een voorstel van de heeren Buyl, Asou, Nolf en Termote, strek kende om bij de bespreking der be grooting van wegen en middelen deze te voegen der wetsvoorstellen, betrek kelijk het vergunningsrecht. Ziedaar in welke bewoordingen de heer Buyl het wetsvoorstel vestigt Ik stel der Kamer uitdrukkelijk voor de bespreking, betrakkelijk hot vergunningsrecht te voegen bij de be spreking der begrooting van wegen en middelen. Met de afschaffing van dat recht te stemmen, zullen onze achtba re medeleden der rechterzijde alzöo cunnen toonen dat zij aan hunne kieB- jeloften trouw gebleven zijn. (Zeer well links). Minister de Smet de Naeyer is Vrij dag erg aan 't suften geweest in de Kamsr, om zijn ontwerp te verdedi gen Welk verschil van houding en van toon, vergeleken bij voor eenige maan den, wanneer de minister, onder 't aanheffen van de Brabangonne de onmiddellij ke stemmiugeiscbte van het onveranderlijk wetsontwerp op de for ten en de groote doorsnede. De zotste heldendaden van don Qui- chotte kunnen niet opwegen tegen de gekke bokkesprongen van onzen eer sten minister en nooit werd er met Sancho Panga zoo geweldig opsignoor- ken gespeeld als met het zooge naamd dringend en onveranderlijk ministerieel ontwerp. De groote doorsnede is zoo goed als weg gestoken en er werd met de forten van Uousebant d'Alkemade gekaatst gelijk met de voddebollen in den massacre des innocents op de foore. Men weet dat de aartshertogin Isa bella bij de belegering van Oostende bij eed de verbintenis nam niet meer van hemd te veranderen zoolang de stad niet ingenomen werd. Naar aan leiding daarvan heeft men de paarden die een zekere bruin-gele tint hebben den naam van cheval Isabella ge geven. Hemelsche deugd wat zou het ge weest zijn indien generaal Cousebant hadde moetenzweeren van geen schoon hemd meer aan te doen zoolang zijn mill ïoenenverbrassend wetsontwerp op de forten niet onveranderlijk gestemd werd Om tot de redevoering van minister de Smet de Naeyer terug te komen zeer terecht werd zij in de Kamer be stempeld als den zwanenzang van het katholiek ministerie.... en slecht ge zongen op den hoop toe. Onze alcoolminister wilde zijne zotte bokkesprongen goed maken met eene» uitval in regel tegen !t liberaal minis terie van over 21 jaren Hij bezondig de zich daarbij aan eenen nieuwen flater met. te beweren dat dit ministerie aan 't bewind was geweest van 1874 tot 1884 Zoo wierp minister de Bum de Naeyer dwaas ga weg ean deel van zijne lichtzinnige beknibbelingen op het katholiek ministerie Malou dat tot 1878 aan 't bewind bleef. Deze flater valt zooveel te meer op den clericalen minister de Smet de Draaier terug, aangezien hij te dien tijde, in eenen brief aan den «Bien public», er op roem de te behooren tot diezelfde liberale partij welke hij nu wilde klein maken en beknibbelen om zijne eigen ezela- rijen en knosselarijen te verschoonen. De slotsom der redevoering van de Smet de Naeyer is dat hij al de hem opgelegde koopkens en verschacherin- gen om den overblijvende brol vaD zijn mnlioenenverbrasseud ontwerp te redden in alle nederigheid wil aan vaarden en dat hij alle affronten er alle smoutperen gewillig aanneemt om aan 't bewind te kunnen blijven. De kiezers zullen in Mei aanstaande dat claricaal boelken opvagun, Wij zijn geene vrienden van het on» der wijs, beweren de clericalen, want BE PROTESTATIE

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1