Stadsnieuws. Geven en terugnemen. Eenvoudige overweging. Ongelooflijk. De Weldad igheidsschool. Liberale Jonge Wacht van Yper. wij openen overal scholen met ons ei gen geld. Wij zullen de kwestie van hun eigen go'd voor den oogenblik ter zijde la ten. Het is waar dat de clencalen over al scholen openen. Niemand denkt eraan hun dat recht te betwisten. Maar de clericalen zouden aan den Staat en aan de gemeente het recht niet mogen betwisten ook scholen te openen. En dat doen zij. De clericalen ontkennen aan de openbare besturen het recht zich met onderwijs te bemoeien, Enhet is uitgaande van dit beginsel dat de clericalen in eene kattekoleire schieten telkens dat er iets voor de openbare school gedaan wordt. Daarom is het dat Woeste zoo nijdig is opgekomen tegen öe uituoaling van soep aan kinderen <Ar openbare lagere scholen Dat mocht •ems de Katholieke scholen eenige lordingen doen verliezen en zulkskomt i r d ioogen van de kliek Woeste voor ais de grootste gruweldaad die men uitdenken kan. Wat de clericalen willenen eiichenis dat de openbare besturen hoegenaamd niets zouden mogen doen om het schoolbezoek aan te moedigen, terwijl de uit onzen zak betaalde geestelijk heid alle stoffelijke, zedelijke en gods dienstige dwangmiddelen mag toepas sen om de openbare scholen tegen te werken en'op do ouders drukking uit te oefenen opdat zij hunne kinderen zouden zenden naar de confeesioueele scholen waar zij in domheid, dweep zucht en onverdraagzaamheid opge kweekt worden. Ziedaar den grond van de kwestie welke door den gal zachtigen Woeste Dins iagin de Kamer opgeworpen werd, uit haat en wraakzucht tegrn de goed ingerichte officieele volksscholen. Alle verstandige werklieden en bur gers zullen tegen de ongehoorde pre tentie van Woeste en zijuo kliek opko men. De minister van oorlog heeft zich Woensdag in de Kamer voorgedaan als een echte sukkelaar. Men kan niet begrijpen hoe een man die een weinig besef heeft van zijne waardigheid, nog aan het bewind wil blijven. Want is het niet vernederend, voor den aap te moeten dienen bij zijne politieke tegenstrevers na door zijne eigen vrienden belachelijk ge maakt geweest te zijn Het zijn im- morsde katholieke volksvertegenwoor digers, weinig of niets van krijgszaken kennende, die het omheiningsontwerp van minister Cousebant zoodanig in stukken getrokken en zoo wild met zijne forten gekaatst hebben, dat er bijna niets meer dan het geraamte van dit ontwerp overblijft. Ellendig waren Gousebant's uitleg gingen om te bewijzen dat hij in geval van oorlog wel over 187,000 man zou beschikken. Heel zeker moet hij er we) niet van zijn, aangezien hij verklaarde dat men desnoods met alleen do gen darmen zou mederekenen als weerbare mannen, maar ook de militieklassen die reeds buiten den reserventijd zijn en de nog niet geoefende militiens die pas gelot hebben. Te recht mocht de heer Hymans doen opmerken dat meu dan even goed do kleuters uit onze bewaar- én kabas kc 'echelon zou kunnen mobiliseeren G.n ze naar de grenzen te zenden. Edoch, van 't naar de grenzen te z, '~a is er zeifs geene sprake meer Ir d lericale ministers die, ter gele- gr ieid van den 75eo verjaardag der Belgische Onafhankelijkheid zoo hoog t' „...i, 'iepen met hunne, vaderlands-, liefde. De Smet de Naey -r en Consebaut ge ven nu onbewimpeld te verstaan dat indien onze grenzeD moesten bedreigd worden door den vijand, het Belgische leger zich zou terugtrekken binnen de omheining der forten van Antwerpen, 'tis te zeggen dat men zonder slag of stoot het schoonste deel van België, met zijne rijke steden en dorpen, met zijne weelderige landouwen en zijne heerlijke productieve nijverheidsge stichten aan den vreemden oterweldi- ger zou overleveren. Was het dan wal noodig gedurende zoovele jaren de belastingschuldigen uit te persen en honderden, ja duizen den millioeneu uit te geven voor een le ger dat ons land met een3 tegen eenen eersten stoot ziu kunnen beschermen De katholieke ministers, door hunne zoo lafhartige als partij iige houding, laten daar in zijne volle afsehrikbare i beid den kanker var. onze hu.ui ge legerinricbting blootleggen. Wat ons leger en wat België redden moet, dat is de persoonlijke dienst plicht. Dan, en dan eerst zullen wij mannen genoeg hebben om ter eene zijde de forten van de Maas en van Antwerpen behoorlijk te bezetten en ter andere zijde om tusschen deze twee fortenlijnen een leger te velde op voet te brengen dat den vijand voorloopig zou kunnen beletten de bsste levens bronnen van ons land onder zijne klau wen te krijgen. De clericale gazetten, in hunne voile rol van kliekverdedigers, willen nu het kiezerskorps opjagen omdat de iibera- le partij, voor 't welzijn van 't land, den persoonlijken dienstplicht aanbe veelt. De ellendige partijorganen vergeten dat de koning en de meeste katholieke ministers zeiven overtuigd zijn dat 't land niet doelmatig te beschermen is zonder de invoering van den persoon lijken dienstplicht, maar uit vrees dat zij geene zwarte kiesdravers meer ge noeg zouden kunnen aankweeken in hunne semmariën stellen zij het cleri- caai kliekbelang boven de hei igste be langen van onzen geboortegrond. Het Belgisch clericalisme, dat zijn ordewcord uit Rome ontvangt, kent geene vaderlandsliefde. Onze Burgemeester munt uit in de kunst van te geven en terug te nemen zoowel als in deze van tebelovenen niet te geven. Zooals het blijkt uit het zeer juist verslag dat wij hooger komen te geven der zitting van den Gemeen teraad van 9 dezer, heeft de Burge meester plechtig en stellig beloofd dat de schietbaan zou gemaakt worden in 1906. Deze verklaring had eene ware vol doening veroorzaakt aan de ontelbare liefhebbers van het schieten. Maar helaas men moet reeds van toon veranderen. Inderdaad in het verslag dat betrek had op de kwestie der Schietbaan, doet de Burgemeester door het Jour nal d'Ypres schrijven De Burge7)ieester denkt dat de schiet baan zal kunnen vastgesteld, zooniet uit gevoerd ivorden in den loop van het jaar 1906. Die verandering, ware terugwij king, noemt men in gemeene woorden aangenaam den spot drijven met zij nen raad en met het publiek. De comedie Zaterdag gespeeld schijnt ons'de tegenhangster van de ze van 1900 op welke 30.000 fr. inge schreven werden in de begrooting voor hetzelfde voorwerp. Indien het ministerie op dat tijdstip eenige op werping gemaakt heeft aan de plans die hem onderworpen waren, heeft men vijf jaren noodig gehad om de vereischte verandering te doen Dit alles is noch ernstig, noch rechtzinnig. Te dien propooste verzoeken wij onzen eersten de schoone verklaring te mediteeren onlangs door M. Hel- leputte gedaan in zijne redevoering over de ontwerpen van Antwerpen. (Beknopt verslag). Wat mij aangaat, ik heb nooit gezegd geen sou, geen man, geen kanon Want ik wil mijne beloften houden en ik maak geen onderscheid tusschen de politieke en de bijzondere eerlijkheid. Die woorden zijn zeer hard voor onzen Burgemeester In de bespreking van de stadsbe- grooting voor 1906 heeft de heer Fraeys zijne verwondering uitge drukt dat, onder de verschillende kredieten, de 600 franken vroeger aan de Koninklijke Fanfaren toege kend, niet meer te zien voorkomen. De heer Colaert heeft den achtba ren raadsheer doen opmerken dat de Koninklijke Fanfare, die maar zeer weinig dienst bewezen heeft, hoe genaamd geen recht op een hulpgeld kan doen gelden. Om billijk te zijn zou onze eerste er hebben moeten bijvoegen dat de Fanfare heel vetjes de pollen ge smeerd is geweest door de stad 0111 naar de Luikertentoonstelling te gaan en dat de Harmonie der Oud-Pom piers nooit een doebelke van onze wethouders losmaken kan, hoewel zij zooveel titels heeft als de Konink lijke Fanfare. Laat ons hopen dat de Vader van de stad het zich ten plichte stellen zal die vergetelheid te herstellen in de eerste vergadering van den Raad. Men kondigt de benoeming aan van den heer Biebuyck, Albert, ad- vokaat te Brussel, als lid van het Weldadigheidsbureel, in vervanging van den heer Leo Tack, overleden en deze van den heerBerghman, Alexan der, studiedoend advokaat te Yper, als lid van het Godshuizenbestuur in vervanging van den heer Meersse- man, ontslaggever. Zonder iets op de verdienste dier heel jonge mannekens te willen af dingen, meenen wij echter te moeten protest aanteekenen tegen het bela chelijke van zulke benoemingen. Moet de klerikale partij arm zijn in mannen van eenig gewicht om tot zulke te moeten zijne toevlucht ne men Onze liefdadige instellingen be zitten een overgroot fortuin, waarvan het bestuur moeilijk is. Zij spartelen in een ellendigen gel- delijken toestandmen herinnerezich de tekorten waarmede de rekeningen der Godshuizen sloten en die het Journal d'Ypres heeft moeten be kennen. Zijn het die twee jongens van 25 jaren, zonder de geringste ondervin ding, die er paal en perk aan stellen zullen Waar gaan wij naartoe, goede God De Weldadigheidsschool is nau welijks gebouwd en men zegt ons reeds dat er in de klassen gebrek is aan verluchting. Dat is voorzeker een hoofdgebrek in een gesticht, waar de leerzalen altijd opgepropt zijn. Het personneel klaagt over ons stadsbestuur dat bij hoogdringenheid een krediet van 3.000 franken wist te stemmen voor de inrichting der gas in het krankzinnigengesticht, steenweg van Vlamertinghe, en dat debeamten der Weldadigheidsschool in den modder en in de zwartste dnisternissen laat plassen, wanneer zij 's morgens om 5 ure naar dat gesticht moeten gaan. Zouden de heeren onderwijzers en bewakers minder aandacht verdienen van wege het stadsbestuur dan de bestuurders en de nonnekens van het krankzinnigengesticht Wij herinneren ons nochtans dat er verleden jaar eene klacht daarover ingediend werd de heer schepene van openbare werken belooft altijd maar als t'er op aankomt iets uit te voeren, dan is hij op reis, dringende zaken hebben hem elders geroepen. Met een beetje goeden wil, zou men gemakkelijk dien toestand kun nen verhelpen het is voldoende te willen. Eenige met gaz verlichte lantaarn palen voorzien van auerbekken of twee bollen met electrisch licht, ge- voedt door het werkhuis van 't Wel dadigheidsgesticht, zouden ruim schootsvoldoende zijn om den belang hebbenden ten volle voldoening te geven. Van een anderen kant laten de voetpaden te wenschen er zouden maar eenige karren asschen noodig zijn om ze in goeden, staat te stellen. Allo heeren stadsbestuurders/het personeel der Weldadigheidsschool verwacht u met ongeduld aan het werk Hoop in de Toekomst MEETING van Zondag17 December 1905. Terecht raag de Liberale Jonge Wacht van Yper zich verheugen over de politieke voor drachten doo' haar ingericht, Zondag laatst leden, in het lokaal der Oud Pompiers Se minariestraat. Niettegenstaande het ontijdig uur (3 uur 's namiddags), en allerlei beletsels, zooals de vertooning door de Vlaamsche Ster enz..., was de opkomst zeer bevredigend en zelfs wa ren in de zaal vrienden toegestroomd uit Meesen, Poperinghe, Kemmel, Nieuwkerke, Rousbrugge en andere plaatsen van het arron dissement, hetgeen zeer aanmoedigend mag heeten. De sprekers en het bestuur hadden plaats genomen op het verhoog. M. August Brunfaut, (zoon) opent de zitting in zijne hoedanigheid van Onder-Voorzitter, de Voorzitter belet zijnde, en stelt aan het publiek de redenaars vóór M"r AlberlDevèze, advokaat, Brussel, hoofd opsteller van hetJournal des Jeunes Gardes» M. Keurvels, hoofdopsteller van het Vader land j> van Gent. De laatste vervangtden aangekondigdenspre- ker, M Buysse, welke op het laatste oogenblik verhinderd was. Mter Devèze (in het fransch) bekomt dan het woord. Hij herinnert er vooreerst aan dat hij Yperlmg is en zijne kinderjaren hier door bracht. Het is hem een dubbel genoegen in zij ne geboortestad te mogen optreden In eene gloedvolle taal, en met overtuiging en welsprekendheid, vangt hij dan zijne voor dracht aan. Hij beschrijft den strijd zonder hoop gevoerd gedurende het tijdperk van ontmoediging wan neer de socialisten opkwamen en de liberalen in allerlei kampen verdeeld waren. Dan kwa men betere tijden het vlaamsche liberale land het voorbeeld der eendracht en der ont waking. Dank worde dus gebracht aan de oude taaie strijders die onvermoeid op de bres ble ven op den buiten waar de oude strijdmiddel- tjes der klerikalen (priestervervolging, enz.) nog altijd ingang vinden. Hij verdedigt de liberale partij als partij van verdraagzaamheid en begint onmiddelijk daar op het proces der klerikale regeering. Opvolgenthjk behandelt hij op zeer goede wijze de legerkwestie. Wat hebben de klerika len gemaakt van ons leger? De liberalen wil len een nationaal leger, maar geen samen raapsel van aangenomen soldeniers Het leger moet de spiegel zijn van de natie, hel moet bestaan uit zonen van al de burgers zonder onderscheid. Geen leger van gendarmen slechts geschapen om de regeering desnoods te be schermen tegen de rechtmatige eischen van het volk. Weg met de plaatsvervanging en leve de persoonlijke dienstplicht Dat rijke en ar me samen in de kazerne en dan leeren zij elkaar begrijpen en achten, dan worden zij broeders in den vollen zin des woords. Openbaar onderwijs De regeering zoekt slechts het officieel onderwijs te niette doen. Gemeentescholen werden herschapen in her bergen en danszalen. Men benoemd professors die hunne eigene school onderwijzen ten voor- deele van klerikale scholen die aangeno een worden en leven op den rug der gemeenten en steden. Schandelijk was het bedrag der Ypersehe katholieken in de zaak der afschaffing van ons gemeente Collegie. Geldwezen Minister de Smet beheert de nationale kas als een domme huisvader die zou geld ontleenen om zijn schulden te beta len en altijd maar voort verteert. De openbare schuld groeit dagelijks aan. De katholieke kerk zit als een groot knaagdier aan al onze budgetten. De liberalen zijn in 1884 gevallen door de nieuwe belastingen die zij moesten opleggen om te voorzien in de uitgaven der schoolwet gemaakt in het belang van het volk. Zij had den den moed die belastingen vrij en vrank te vragen aan het land. De katholieken behielden en vermeerderden deze belastingen. Daarenbo ven zij verhoogen altijd de onrechtstreeksche belastingen die niet op het contributiebiljet staan en bedriegen alzoo de groote masse der kiezers. Ons nationaal krediet waggelt. De sociale wetten zijn onvoldoende en werden slechts verkregen door den hevigen strijd der oppositie partijen. Het pensioen van 9 cents daags is belachelijk. De wet op de on gevallen geeft niemand voldoening. Waarom ook geen nationale kas van verzekering ge sticht waarvan de inkomsten zouden voortko men van de belasting op de mobilaire fortuinen? Het is altijd de kleine grondbezitter die betaalt. De doode hand is alopslorpend en geniet vele voorrechten. M1-' Devèze eindigt met de vergelijking van het liberaal programma met dat onzer klerika le meesters. Dus leven het algemeen stem recht, de persoonlijke dien tpliclr en het ver plichtend onderwijs1 Weg de altijd aangroeien de kazernen voor gendarmen De 11 hei alen hebben bewezen dat zij kunnen besturen, het land mag hun gerust opnieuw hel bewind toe vertrouwen.

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 2