Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. w Donderdag, 28n December 1905, 5 centiemen. Tweede jaar. IV1' 7 Gemeeoleraad vau Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BïonderdaffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS VOOBDEN BUITEN: Een jaar, Fr. 3-00. Vook stad Een jaar, Fr3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixïnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en HechterIijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen"15 c. den drukregel Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare uiting van Zaterdag9 December 1905 Vervolg en einde Bespreking der artikelen van het Gemeentebudjet voor 1906. De bevolking in rechte der stad op 31 December 1904 was van 17,073 in woners. Deze in feite is vermeerderd. -- Zij is van 1,477 inwoners. - De be volking in feite en in rechte is dus van 18,550 inwoners. Er is eene ver meerdering vau 521 inwoners sedert 1900, aangezien er op dat tijdstip er maar 16,552 inwoners wa^en. Hoofdstuk I. Buitengewone ontvangsten. §1 Beschikbaaroverschotder vorige dienstjaren fr. 65,289-00 Aangenomen. §2 Terugroepingen en re gelingen fr. 2,439-00 Aangenomen. 8 3. Niouwe ontvangsten fr. 32,806-82 i£. Sóbry vraagt de herstelling van het kassetwerk der Doorgangstraat en verzoekt het College de boordsels der voorlanden te leggen. Ai. Colaert. Wij zullen wachten tot het toekomende jaar f dat, zal verkies lijker zijn. Wij zullen ook voorlanden leggen langs de nieuwe huizen die vóór de gendarmerie gebouwd zijn. Aangenomen. Het totaal der buitengewone ont vangsten is van fr. 100,534-82 Hoofdstuk II. Gewone ontvangsten. 8 1. Gemeentefondsen belastingen fr. 223,332-38 De heer Voorzitter doet opmerken dat de taks op de spelen en openbare ver makelijkheden eene vermindering on dergaan beeft, aangezien de taks op de openbare dansfeesten van 10 op 5 franks gebracht is geweest deze uitleg ging is noodtg opdat men ze niet ver keerd zou kunnen uitleggen. Het cijfer van hat gemeentefonds ondergaat eene verbooging van fr. 14,214-60 geltjkvormigder laatste wet- gevi' g. (1) Aangenomen. 2. Stadseigendommen. fr. 13 558-00 Verscheidene leden begeeren dat de grond gelegeu achter het gevang in hoven veranderd worden. Op de bemerkingen der heereD Colaert en Vandenboogaerde beslist de Raad eene beplanting van boomen te doen achter het Gevang. Op de vraag van M. Vanderghotebe looft M. Vandenboogaerde de takken der boomen te doen afsnijden groeien de achter het Slachthuis. Colaert is van meening de ijskel ders openbaarlijk te verpachten. M. D' Huvettere vraagt een bruikba- fen voetweg om toegang te geven tot de huizen Siroux. Colaert heeft de tegenwoordige hioeielijkheden voorzien en heeft ver scheidene malen ontraden op die plaats te bouwen. M. Vandenboogaerde beloofd loodasch ter beschikking der belanghebbenden te stellen maar begeert niet dat de stad den toegangeweg zou schikken. Aangenomen. I) tergeteu wij niet dat de stad fr. 13,214-60 weer uit het gemeentefonds getrokken heeft dan de vorige jaren en dat zij in 1905 voor duizend en duizend frank gronden verkocht lleeft. (N. d. K.) 3 Inkomsten en fundatiën fr. 5,220 00 De maatschappij der Vlaanderen ge reclameerd hebbende nopansdevergoe ding die zij aan de stad betaalt voor het water, stelt M. Colaert voor met de ze maatschappij te onderhandelen voor eenen termijn van 9 jaren, aan 4,000 fr. 's jaars. MD' Huvettere vraagt dat de stad eene kraan ter beschikking der inwo ners zou doen zetten op de waterleiding gebruikt door den tram Yper Gheluwe. Het College belooft deze vraag te on derzoeken. MD'Huvettere begeert dat de stad drinkbaar water geve aan de inwoners van het Hoornwerk en der Meenen- poort, ai ware het maar twee of drie uren daags. M. Colaert is van gedacht al wat de kwestie der waters betreft tot het toe komende jaar uit te stellen. Hij denkt dat in de maand Februari 1906 de Raadsheeren zullen geroepen worden om de kwestie der ieening te onderzoe ken die ons de middelen zal geven de ont wor pene groote werken uit te voeren, zooals de kwestie der wateren, de her- steiling ODzer monumenten, de voi- toiing van het riolennet, enz enz. Ten propooste van de kwestie der waters, biedt M. Colaert hulde aan den heer Ingenieur Froidure, die met eene zeldzame bevoegdheid deze belangrijke kwestie bestudeert. De heer Burgemeester verzekert dat döleening geeuenieuwe lasten zal nood zakelijk maken, de gewone hulpmid delen der stad zullen toelaten te voor zien in dej aarlij kschebetalingen alsook in de intresten der te makeD leening. Aangenomen. §4. Rechteu en verschillige voort- brengsten fr. 56,209 00 De heer Voorzitter voorziet eene ver mindering van 200 fr. op de rechten der groensel- eu andere markten. Aangenomen. 8 5. Handel.en nijverheid fr. 20,651-00 M. D'Huvettere begeert te weten of het College geen antwoord gebad heeft nopens de vraag die gedaan is geweest aan de nationale Maatschappij der buurtspoorwegen om het uurwijzer vaD den tram Yper-Gheiuwe in over eenkomst te stellen met dat der andere trams. De heer Voorzitter denkt dat het Colle ge weldra eeD aantwoord zal krijgen. M. Bouquet vraagt eenige uitleggin gen nopens de vertakking der lijn van Nieuwkerke naar de Seule en of de on derhandelingen voortgaan voor de ont worpen lijn van Yper Daar Belle. Deheer Voorzitter hoopt binnenkort te gelukken en geeft uitleggingen nopens die onderhandelingen. 6. Openbaar onderwijs fr. 29,797-00 Aangenomen. 7. Letteren, wetenschap pen en fraaie kunsten fr 2,800-00 8. Ontvangsten per or de en verschillende ont vangstee fr. 17,333-48 Aangenomen. Het totaal der gewone ontvangsten is van fr. 368,901-21 Aigemeene opsomming der ontvangsten. Buitengewone ontvang sten fr- 100,534-82 Gewone ontvangsten fr. 368,901-21 Totaal fr. 469,436-03 Hoofdstuk 1. Gewone uitgaven. 1. Middenbestuur fr. 44,410 00 De heer VoorzitterDaar er eene vraag is tot verhooging van jaarwedden zal de Raad in geheim Comiteit moeten treden. M. Bouquet stelt voor de aria's van den beiaard te veranderen, het is meer dan drie jaren dat zij met vernieuwd zijn geweest. M. Colaert belooft er over te spreken. Eene lange woordenwisseling ont staat tusschen de heeren D'Huvettere en Colaert nopens het uur der stad en dat der statie. M. Colaert houdt staau dat er altijd een gelijkig verschil bestaat van zeven minuten tusschen de horlo- gie der statie en deze der stad. Aangenomen. 2. Stadseigendommen fr. 17.660-00 Aangenomen. M. Lemahieu. Daar de paarden- feesten uitbreiding nemen te Yper ver lang ik dat de stad hare toelage ver hoogt en ze brengt van 1,000 fr. op 1500 fr. M. Bouquet ondersteunt de vraag van M. Lemahieu. M. Colaert. Het Schepencollege is voornemens eene verhooging van 500 fr. te geven voor de paanlenfeesten. 4. Openbare veiligheid fr. 46,810-00 De heer Voorzitter. - Dat crediet zal moeten vermeerderd worden. Daar de bevolking merkelijk aangegroeid is hebben wij volstrekt eenen politie agent meer noodig. Het- crediet voor de openbare ver lichting moet gebracht worden op fr. 16,000. Aangenomen. §5 Wegenis en openbare gezondheid fr. 33,450 00 M. Fraeys vraagt dat het crediet voor de wegenis verdubbeld zij en dat het van 1000 fr. op 2000 fr. gebracht wor de. Deze som is nauwelijks voldoende voor het onderhoud der buurtwegen. M Colaert stemt in deze vraag toe om voldoeniog te geven aan den bui ten. De inwoners van den buiten beta len voor het gas en het water en voor vergelding moet de stad hunne buurt wegen in goeden staat onderhouden. M. D'Huvettere maakt zich de tolk der klachten van de bewoners der Mee- nenpoort. Het voorland van de Mee- nenpoort naar de Bascule is ontoegang- baar. M. Vandenboogaerde. - De herstelling van dat voorland rust op den Staat wat er van zij, de stad zal de noodige voetstappen aanwenden. De provincie is besloten het voorland behoorlijk te bestellen tot aan de Catot- jes. Aangenomen. 6. Dienst der begravingen fr. 8.000-00 Aangenomen. 7. Eeredienst fr. 2.600 00 Aangenomen. §8. Openbaar onderwijs fr. 69.534 14 M. Sobry legt er zich ijverig op toe om te bewijzen dat het crediet van 1000 fr. toegestaan voor de prijsdeelin- gen te hoog is. Het achtbare raadslid stelt voor het te brengen op 400 fr., aangezien de opbrengst der fundatiën, beloopende tot 3,237 fr., toegekend is aan de officieële niet betalende scholen en dat bet cijfer van 1000 fr. uitsluite- lijk bestemd is voor de betalende meisjesschool der S' Jansstraat. De heer Voorzitter stelt er zich tegen. De som van 1000 fr. is niet overdreven, aangezien zij gebruikt is zoowtd voor de betalende als voor de niet betalende scholen der stad eu dat de opbrengst der fundatiën gegeven is in boekjes op de spaarkas aan de leerlingen der niet betalende scholen. Ten andere, 't is zijn achtbare voorzaat, M. Surmont, die dat crediet op de begrooting heeft doen brengen M. Slruye deelt die zienswijze niet hij denkt niet dat de begiftigers de prijsdeelingen beoogd hebben toen zij hunne gift gaven voor het onderwijs. De heer schepen begeert dat die zaak ernstig onderzocht worde. M. Sobry dringt aan en herinnert dat iü 1904, de stad de overgroote som be taald heeft van 69,910 fr. voor het ou derwijs. De Raad beslist, met 8 stemmen te gen 4 het crediet van 1000 fr. te be houden en later de kwestie der funda tiën te onderzoeken. De heeren Fraeys, Vanderghote, Bouquet en Sobry brengen eene ont kennende stem uit. Aangenomen. 9. Letteren, wetenschappen en fraaie kunsten. De Raad stemt een crediet van 500 fr. voor den aankoop eener kast die de werken der stadsbibiotheek voor het stof moet behoeden. Aangenomen. §10 Fundatiën fr. 4 019 30 Aangenomen. 11. Stadsschuld fr. 33,489 00 Aangenomen. 12. Pensioenen en gratificatiën fr. 14 789 60 Aangenomen. 13. Openbare schouwburg fr. 4 500 00 Aangenomen. 14. Uitgaven voor orde en allerlei uitgaven fr. 20,933-48 Aangenomen. Het totaal der gewone uitgaven is van fr. 248,329-74 Hoofdstuk II. Buitengewone uilgaven. 1. Terugroepingen en regelingen fr. 21,415-15 Aangenomen. 2. Verschillige credietan fr. 90,505-52 M. Sobry zou willen dat de Belle- waardstraat besteeuigd zij door de werk lieden der stad. M. Colaert is van dat gedacht niet omdat de zaak onmogelijk is. De Sl Jacobstraat zal geheel erge- plaveid worden. Te dien einde is een crediet van 6000 fr. ingeschreven op de begrooting. Het is niet omdat twee leden van het College deze straat bewonen dat dit werk besloten is geweest, het is omdat het zich opdringt. Men zal dus moeten alle kwaadwillige toespelingen ver wijderen. M. D'Huvettere ziet er geen hinder in. Hij vraagt op zijne beurt de erpla- veuug der Gartonstraat, al moest men zeggen dat het is omdat die straat door hem bewoond is. {Algemeen gelach). De kost eener schrijfmachieu van 600 fr. wordt gestemd. 'T is het stelsel Renigton, in gebruik in de Godshuizen. Een crediet van 1000 fr. wordt ge stemd voor verschillige leveringen voor den dienst der archieven. Te dezer gelegenheid brengt de heer Burgemeester hulde aan den ijveren aan de bekwaamheden van den archi varis. Een nieuw crediet van 1000 fr. wordt gestemd voor de voltooiing van den heer Bestuurder van bet Slachthuis de herstellingen zullen dus beloopen tot 3,000 fr. M. Fiers. Meneere de Burgemees ter, ikke en ziju nie e mist, 'k eje rechtuit ezsid dat da werk gink 3,00Q WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 1