DE REBKHMR MLÏÏÏ' Regenmantels. Almanack HACHETTE-LEBÈGUE Diefte te Yper. SOCIÉTE OES SNCIENS POMPIERS. Elverdinghe. De groole Doorsnede van Elverdinghe. Inrichting van het lager onderwijs. pour 1906. Prix fr. 1-50. État-Civil d'Ypres. Met genoegen hebben wij bestatigd dat i 1 de tusschenpoozen de symphonie de 'Ponste stukken van haar repertorium Uvoerde. Het muzikaal gedeelte was dus oaberispelijk. De oefeningen der 1 urners in HET BOK- fn zijn Op bewonderenwaardige wijze uit- S 'voerd geweest. De samenhang, de juist- lUid der bewegingen waren zoo gepast dat n zou gezegd hebben dat slechts één I j^an roet twintig armen en beenen dezelve verrichtte. Al de lessen werden uitgevoerd» zonder arzelen, met eene bevoegdheid en eene handigheid die eere doen aan den leermees- M. G. Cambier, die noch moeite, noch tijd' spaart om van zijne leerlingen volleerde turners te maken De oefeningen met de ICNODSEN verwier ven denzelfden bijval en het luidruchtige handgeklap der toeschouwers bewees dat iedereen voldaan was over die uitvoeringen. De oefeningen en pyramiden op de even wijdige baren deden huiveren door de stout heid hunner samenstelling. Al de leden der Maatschappij behalve de kleinsten, stonden voor de evenwijdige baren en het duurde slechts een oogenblik om, op het sein van hunnen leermeester de schoonste en inge wikkeldste pyramiden te vormen. Maken wij eene bijzondere melding van de gebroeders Rosseel, die in hunne turn oefeningen bewezen hebben volmaakte acrobaten te zijn. Hunne luchtsprongen over stoelen en tafels, hunne tuimelperten, hunne halsbrekende sprongen getuigden van hunne onversaagdheid en de vlugheid hunner bewegingen. Ook werden zij na iedere oefening op een luidruchtige hand geklap onthaald. De kluchtzanger, M. Billioen, heeft het gezelschap aangenaam vergast op eene reeks kluchtliederen, in 't vlaamsch en in 't fransch, die het publiek hartelijk hebben doen lachen. Het gebarenspel of pantomime, getiteld de zegepraal van het hypnotism, op touw gezet en aangeleerd door den heer Fl. Mailliard, ondervoorzitter der maatschappij was wel het koddigste dat men ooit te zien kreeg. Het verbeelde een gemaskerd bal, waar dansers en danseressen, gekomen om zich te vermaken, eindelijk in ruzie kwamen en de tuschenkomst der openbare macht vereischten om de orde te herstellen, doch zonder goed gevolg. Eindelijk wisten de PIERROTS eenige der woelgeesten te hypno- tiseeren en alzoo te doen gehoorzamen aan hunne bevelen. Dit tooneel is allerbest gelukt en de heer Mailliard haalt eere van het werk dat hij ondernomen heeft. Eindelijk, de levende beelden en de apo theose kwamen dit schoon feest bekronen en getuigden van den goeden smaak der inrichters. Wij zijn gelukkig te zien dat deze maat schappij zoo wel beantwoordt aan de opof feringen die haren Voorzitter, de heer Di- dier zich voor haar welzijn getroost. Dat de bestuurleden zich beijveren om hunnen voorzitter te helpen in de lastige taak die hij op zich genomen heeft en alles in het werk •stellen om de feesten te doen gelukken. Onze beste gelukwenschen aan den leer meester M. Cambier, die er in geslaagd is de oefeningen zoo wel en zoo regelmatig te doen uitvoeren. Vergeten wij ook den verdienstelijken muziekmeester M. Henri Moerman niet, die de ondankbare rol van begeleider heeft willen op zich nemen en bestatigen wij eens te meer dat de ware verdienste zeer be scheiden en zonder verwaandheid is. Een Toeschouwer. In de nacht van Maandag tot Dins dag, dezer week, zijn er dieven in S' Maartens kerk binnengetreden en hfcbben er de offerblokken openge broken, talrijke kostbare beeldorne menten gestolen ©n sporen nagelaten van echte verwoesting. De dieven hebben zich waarschijn lijk 's avonds in de kerk laten opslui ten en zijn er ontsnapt bij middel van eene ladder welke zij in de sakristie gevonden hadden. De gestolen zilver- en goudwerken alsook de edelgesteenten zij n geschat, volgens men zegt, op ongeveer 50,000 fr. Het parket heeft gisteren morgend eene bezichtiging gedaan. De misdadigers zijn tot nu toe on bekend gebleven. fhogratnum du Concert snivi do Eedoute, qui aura lieu Diu.anche 31 Hécembre, a 7 hen res du soir, au local, r"e du Séminaire. avec le concours du eelèbre pröfesseur, M A Burton, Prestidjgitateur de S. M. Léopold II et de S. A. R. Ie Grand-Duc de Luxem bourg. P ROG R A MME: lre Partie 1. La Mattchiche, marche espagnole. C. Borel. 2. Le Paludier du Bourg de Batz ou verture. Lefèvre. Introduction et. choeur d'Hamlet. A. Thomas 4 hantaisie-ballet Montaigne. 5 Route d'Alsace, polka. Kakoski. 2me PARTIE. M. A. BURTON. La Magie au ZXme Siècle. (Prestidigitation et magie moderne en 11 tableaux 1. Autour du monde. 2. Le Roi des Grecs. 3. Le llambeau m3gique. 4. Une page d'histoire 5. Le coffret de Oagliostro. 6 Un verre d'eau s. v. p. 7. Souvenir chinois. 8. Rus8cs et Japonais. 9. De Madrid en iapide. .10 Une métamorphose instantanés 11. D'oii cela vient-il (apparitions merveilleuses). 3m« Partie. REDOUTE BALSA M, zuivere kimi- wijn, verwekt eetlust. De j ach (moord. De gebroeders A. en M. Mouton, landbouwers te Elverdinghe, gingen naar een rapenveld waar er de vorige nachten gestolen werd. Ten einde de dieven te betrapen, kwamen zij op het rapenveld, rond 10 ure, voorzien van een lantaarn. Nauwelijks bevon den zij zich daar of een schot weer klonk. De beide broeders werden door de lading aan den buik en de beenen ge kwetst. Volgens het schijnt, is gebleken, door het rechterlijk onderzoek, dat er eene jammerlijke vergissing in 't spel is jachtwachters hadden de twee jongelingen aanzien voor wild- stroopers. Op bevel van het parket van Yper, is een der jachtwachters, wonende te Boesinghe, aangehouden geweest. Groole onrust in deze vreedzame gemeente, sedert liet bestuur zich bereidt dengrooten weg van den Staat af te keeren zoodat de automo- biels door bet midden van bet dorp niet meer zouden moeten rijden belgeen precies geen kwaad ware maar ook de rijtuigen en de wandelaars, wat ernstiger ware Het geldi bier geerie stemming van hel Par lement, maar een enkelen wil van eenen minis ter. M de Markies, echter, burgemeester van het dorp, verstaat bet alzoo niet, van daar een geschil Ook zekeren dag neemt de markies den eersten trein voor Brussel en komt een verhoor vragen aan den Minister van openbare werken. Ah zijt gij daar, mijn beste markies en mag men weten wat 11 herwaarts leidt 1 Neem eenen stoel. Onze burgemeester zocht te vergeefs een le digen stoel en eindigt met zich te zetten op een lijvig dossier, bedekt met eene goed laag stof, waarop hij nog het opschrift lezen kar. Traart van de Lei naar de Yperlée. Waarde graaf, minister van financiën, van openbare werken en van vele andere depar tementen, ik kom u zeggen dat ik beschik le E over drie honderd Schapen Verschooning, over drie honderd kiezers, dat geheel het dorp in onrust is sedert de aan kondiging van ons ontwerp van groole door snede, dwars door onze weiden en hoven, het geen de ondergang zal zijn van onze herber giers, winkeliers, bakkers, eindeilijk van geheel onze burgerij, eu dat. indien gij uw ontwerp niet intrekt, het u duur zou komen te staan bij de naaste kiezingen. 't Is dus ernstig ik die dacht dal in geheel uw arrondissement niemand mij zou durven wederstaan. Maar, mijn beste baron. Verschooning, markies, ik hoedt eraan Verschooning, markies.'t is in het belang uwer getrouwe kiezers dat ik den weg wil af wenden de automobiels het dorp niet meer door kruisende, zullen zoovele personen niet meer verpletteren Maar het komt er nietopaan veranderen wij de aftrekening ik ben de man van toegevingen, ik Indien ik met den steen weg van Yper komende ik nevens de kerk ging om verder den grooten weg naar Veurne te vervoegen Ik zou het kerkhof kunnen on teigenen en een gedeelte van uw park nemen... Hoe ellendige - vefschooning, beste graaf - gij wilt ons kerkhof vernietigen dat zoo goed gelegen is nevens de kerk, mei uwe teufs-teufs, de aarde ontheiligen waar mijne voorvaderen rusten, zonder te rekenen dat gij moet de reliefs vernietigen die tooneelen voor heelden uit het leven van den grooten heiligen Livinus, dien apostel van het christendom, welken jaarlijks duizenden vrouwen komen aanroepen die verlaten zijn van de geneesheer, dien goeden heiligen Livinus, die al de zieken geneest voor den neus van Pasteur en Koch. Gij zuil m«t mijnen pastoor te doen hebben.... Men had mij wel gezeid dat gij noch gevoelen noch godsdienst hadt Maar ik zai weerstaan aan uwe fantasische ontwerpen gij zoudt be ter doen inve vaart te voltooien dat uwe au tomobiels een weinig min aangestokeu zijn. Ik behoud mij het recht een reglement uil te ge ven om de vijk kilometers per uur op te drin gen, en desnoods zal ik forten van stilstano bouwen De zaken bleven alzoo en men vraagt zich af of M. de graaf zal besluiten tot nieuwe conces sion. L. PUT. Vraagt staleD en prijzen aan het Fa briek, 118, Haeehtsche steenweg. Brussel. 2e Vervolg Indien degelijk tij digetnsschen komst van Staat en gemeente noodig is voor de goede inrichting en de normale wer king van het lager onderwijs, is dit echter niet het geval door de tusschen- komst der provincie. Deze bestuurlijke omschrijving heeft geen eigen en per soonlijk bestaan als de gemeente, en daardoor geene bijzondere nooddruf- ten. Een van de twee, ofwel zal het pro vinciaal bestuur in zake lager onder wijs, zijne werking beperken tot de toepassing der algemeene maatregelen door den Staat aangenomen en dan wordt zijne tusschenkomst overbodig, ofwel zal het bijzondere voorschriften uitvaardigen, verschillend met deze in acht genomen iu andere deelen van het Rijk, en zijne werking zal schaden aan de nationale eenheid. Indien de provin cie ontlast was van hare plichten te genover het lager onderwijs, zouden deze die heden op haar wegen door den Staat overgenomen worden. In dit ge val ware het verkieslijk den Staat te laten voordeel trekken uit de sommen waarvan de provinciale budgetten zou den worden ontheven. Daar het van al gemeen belang is dat alle kinderen la ger onderwij s genieten, zoo drukt de plicht op de openbare machten dit on derwijs voor eenieder kosteloos ten dienste te stellen. De kosten van officieel onderwijs ge dragen wordend door de algemeenheid der belastingschuldigen, zoo is het maar rechtvaardig dit aan alle fami lies, zonder onderscheid te laten genie ten. Vergeten wij overigens niet. dat ten tijde van den schooloorlog, de klerika le gemeentebesturen gebruik maakten van het schoolgeld om hunne geadmi- nistreerden tegen de wet van 1879 op te hitsen. Onder voorwendsel de kosten te dek ken die deze wet hun oplei, verzwaar den zij de gemeentebelastingen, ver hoogden den taks van het schoolgeld en ontsloegen ervan slechts de kinde ren wier ouders door de openbare lief dadigheid werden ondersteund. De clericale scholen integendeel stonden wijden gausch kosteloos open voor al de kinderen, om het even lot welken maatachappelijken stand hun ne ouders ook mochten behooren. De opgedane ondervinding moet ons leeren deze wapenau niet meer in de handen onzer tegenstrevers te laten. Als gevolg van het algemeen belang dat het lager onderwijs oplevert, lijdt men de noodzakelijkheid af dit onder wijs voor iedereen verplicht te maken. Maar, ter oorzak van het princiep der vrijheid van onderwijs, moet het aan iedereen vrijstaan eene school te openen, evenals aan de ouders hunne kinderen naar dat onderwijsgesticht te zenden hetwelk ze verkiezen. Voorbe houding wordt echter gemaakt voor de onderdrukking der misdrijven tot de welke het onderwijs als voorwendsel zou kannen dienen. Het onderwijs zou dus geheel koste loos ziju, zoowel in de gemeente-als in de Staatscholen maar de gemeente- bjsturen die geheel zouden voldaan hebben aan de inrichting van het kosteloos onderwijs, zouden vrij zijn ook betaalscholen op te richten, staan de evenals de kostelooze onder toezicht van den Staat, Voorzeker zou niets wenschelijker zijn dan de kinderen van de verschil lende klassen der maatschappijdezelf de scholen te zien bezoeken zij zou den er samen in het laven leeren blik ken de gemeenzame opvoeding zou do kloof dempen, gapend tusschen werk man en burger de banden van vriend schap, op de schoolbanken toege snoerd, zouden diegenen duurzaam verbinden die de fortuin komt schei den. Niets zou voorwaar het aanknoo- pen van gulhartige persoonlijke be trekkingen gunstiger in de hand werken, en zoodoende wederkeerige genegenheid en waardeering verwek ken in de klassen der samenleving waar een noodlottigen tweespalt dreigt. Echter mag men de heerschende ge woonten niet over het hoofd zien, zelfs niet de vooroordeelen. Zoo maar ineens de betaalscholen afschaften ware de meerderheid der burgerskinderen naar de zoogenaamde vrije gestichten sturen die, op luttele uitzonderingen na, in handen zijn van het clericalism». Men moetnietineens de algemeenma- king van de gemeene opvoeding willen doordrijven, maar het in standbrengen dezer hervorming voorbereiden door bijvoorbeeld de kostelooze school stil aan op gelijken voet te brengen met de betaalschool, zoowel onder stoffelijk oogpunt als betrekkelijk de aangeleer de vakken, de onderwijsmethodes, enz. Welhaast zal men de begoede fami lies hare kinderen naar de kostelooze school zien sturen, de eenen door de- mokratische gevoelens aangezet, ande ren door spaarzaamheid gedreven. Eens den stoot gegeven zal de her vorming vlug tot stand komen, zonder iemand te ergeren en zonder in het voordeel te vallen van onze vijanden, zooals het wel zou gebeuren indien men met onbedachte haast te werk ging- Ouders (of voogden) van kinderen die niet de officieële school bezoeken zonden verplicht worden bewijs te leveren dat deze onderwijs krijgen het zij te huis, hetzij iu een privaatge sticht. Tot een zekeren ouderdom gekomen zouden deze kinderen een proef door staan op de vakken van het lager on derwijs, en onbekwaam bevonden zou den zij in de officieële school de leer gangen moeten volgen. Wordt voortgezet). ELIXIR R'AXVERS stilt maas;- eu buikpijn EN VENTE au bureau du journal De plicht van alle liberaal is van zich te abonneeren aan De Weergalm Déclarations da la au 22 Décembre 1905. Naissances Vanliove, André, rue des Aveugles. Vanthourenhout, Eugenie, rue de Menin. Garreyn, Marie, chaussée de Dickebusch. Jacques, Blanche, rue de la Crapaudière. Dethoor, Ivonne, rue de la Bouche. Üelhoor, Anne, rue de la Bouche Laseure, Evérard, rue Courte de Thourout. Knockaert, Camille, rue Eigenheerd. Vaugheluwe, Jéróme, rue du Lombard. Burggraeve, Antoinette, rue Basse De Boo/Michel, rue des Ghiens Huyghebaert, Robert, rue au Beurre. Lamaire, Alixe, rue de Dixmu- de. Fretin, Roger, rue duCorbeau. Manages Litiere, Camille, ouvrier au télégraphe, veufde Verkamer, Julie, et Denil, Julie, sans profession, tous deux a Ypres.Meulewae- ter, Guslave, sans profession, et Hondeghem, Georgine, ouvrière, tous deux a Ypres. Deuly, Pierre, agent de police, a Sciiaerbeek, el Goetuals, Jeanne, modiste, k Ypres. Décès Verslyp, Prosper, 58 ans. journalier, époux de Vandewoestyne, Adeline, rue Eigen- hrerd. Baillieul, Marie, 84 ans, sans pro fession, veuve de Verbeke, Désiré, rue de la Boule Bon'e, Pierre, 65 ans, sans profes sion, veuf de Bollaert, Amélie, époux de For- rez, Amélie, rue de Dixmude. Plalteeuw, r--

De Weergalm (1904-1914) | 1905 | | pagina 3