li im lYichtjVs gas. Gesprek op de Maloulaan. De dieften le Yper. Vlaamse Si Tooneel, Kamer de Volksvertegerwoordig^ Theatre d'Ypres. TRA IIM de Joies du Foyer SAP HO Le Député de BombignüC I I aan eene nauwkeurige nakoming van haar programma. Het is omdat het Weekblad eene politiek ingesteld heeft die de hare niet is, dat zij het over boord gesme ten heeft, over meer dan één jaar. Het is omdat zij niet heeft willen de verantwoordelijkheid op zich trek ken van eene aanstootelijke propa ganda, die in 't geniep in haar lokaal gedaan werd, dat zij onmddelijk ge protesteerd heeft zonder de aanma ning af te wachten van het Journal d' Ypres. Het is al wat men van haar kan eischen. Het Journal d' Ypres is dus slecht gekomen met te zoeken haar verantwoordelijk te maken over eene propaganda die gedaan wordt buiten hare wete en misschien tegen haar. Want indien men het Journal moet gelooven, komt zij voort uit een klan samengesteld uit jongelieden, die zouden willen gelukken, alware het ten nadeele hunner hoofdmannen die zelf de liberale politiek zou den willen leiden en politieke man daten zouden willen bezitten. Zij zou dus het werk geweest zijn van eene groep die vijandig is aan de Associatie en aan hare beheerders. Hoe kunnen dezen er over verant woordelijk gemaakt worden Dat onze medebroeder beginne met logiek te zijn indien hij wil dat men hem ernstig opneme. Wij bevinden ons dus, voor onze verlichting, onder het beheer der kostelijke combinatie Colaert-De Brouwer. Ziet gij er klaarder bij, duurbare lezers Neen, denk ik T' mijnent zekerlijk neen Ik ben zelfs, van tijd tot tijd, ver eerd met een totale eklipsjuist gelijk bij de grrrooten der aarde Wat aangaat nog mijn heilzaam bad te nemen, mij door de faculteit opgelegd, ik denk er niet meer aan, wanneer er pressing moet zijn, is er geene Maar troosten wij ons, bij gebrek aan gas is nochtans een dingen zeer klaar, 't is de te betalen rekening. Vergelijkt, waarde Yperlingen, uwe laatste rekeningen met deze van hetzelfde tijdvak der vorige jaren, gij zult ingelicht zijn over de welda den der combinatie Colaert. Brengen wij hulde aan onzen duurbaren Eersten, hij heeft gedu rende twee jaren gezwoegd om M. Valcke en de groep Yperlingen te verwijderen en om zijn duurbaren Bruggeling te doen zegepralen. De vreemdelingen zullen op zak steken De goede Yperlingen zullen stui ken Wij hebben het wel gezegd. De heer BurgemeesterWelnu wat zegt gij van de verandering van den hof Niet waar dat zij wel ge lukt is M. X. Gij hebt schoon te zeg gen., maar al de vreemdelingen die den hof gekend hebben, betreuren hem rechtzinnig hij gaf een lachend uitzicht aan de stad dat zij niet meer heeft. De heer BurgemeesterDeschoo- ne gebouwen, in tegendeel, geven haar een bijzonder aanzien waarover men met bewondering spreekt. M. X. Alle goestingen zijn in de natuur, wat mij aangaat, ik had- de willen den hof behouden, met eene laan die recht over de andere komt. Welnu, M. de burgemeester, wanneer zal de plaveiïng der Ma- loulaan gedaan worden, gij hebt het beloofd. De heer BurgemeesterZij zal eerlang gedaan worden, M. de minis ter heeft het stellig belgofd. M X. Gelijk de voltooiing der vaart en zoovele andere werken, wij gaan er verre mede met al die schoo- ne beloften. De heer BurgemeesterHeb een weinig geduld, dat zal gedaan wor den. M. X. Gij zijt veel te goed, gij vergenoegt u altijd met weinig, in plaats van veeleischend te zijn gelijk gij er de macht toe hebt, het minis terie heeft uwe stem noodig voor de werken van Antwerpen indien gij gewild hadt zou de Regeering sedert lang voldoening gegeven hebben in vele dingen, aan de stad en aan het arrondissement Yper, maar gij zijt een echte bloodaard. De heer BurgemeesterGij hebt schoon te zeggen, het geluk van 't land gaat vóör dat der stad en van het arrondissement Yper, en dan de politiek eischt groote opofferingen. M. X. Allo dan dat zijn al woorden. De heer Burgemeester. Wat ik zeggen wilde, wat zegt gij van het gas Welk schoon licht, wat is er iedereen over voldaan. M. X. Toch niet, het gas is min goed dan te voren, men ziet niet dat de prijs nog slechts van vijftien centie men is. De heer BurgemeesterWat zegt gij daar Maar gij bedriegt u geheel en gansch. M. X. Ondervraag de gebrui kers, zij zullen het u zeggenna eene onnoembaredaad gepleegd te hebben jegens M. Valcke, om een lid der fa milie van M. den Deken te kunnen begunstigen, na, volgens uwe ge woonte, bergen goud beloofd te heb ben, hebt gij de zaken der uitbaten de maatschappij gedaan. De heer BurgemeesterHouden wij op, ik verwachtte mij van uwent wege aan meer rechtvaardigheid. Daarop verlieten zij malkaar Sedert eenigen tijd vermenigvuldi gen zich de dieften te Yper. Na deze in S1 Maartenskerk bedre ven, den 25 December, deze der Dik- smudestraat en derS1 Maartens nieuw- straat, heeft men in den nacht van 4 tot 5 Januari S'Jacobskerk gepluimd, waar, volgens heigeen wij vernemen, de diefte nog aanzienlijker is dan in de kerk van S' Maartens V Maar wat doet de Politie dan Het stadsbestuur heeft ons begiftigd met eenen politie commissaris, eenen adjunkt commissaris, eenen majoor, bijzondere agenten voor de automo biels, met een personneel wipns hoofd versierd is op zijn Pruisens dat alles is kinderachtigheid men schijnt te vergeten dat de Politie moet dienen om de veiligheid der inwoners te verzekeren. Nu, het schijnt dat allen dien.-ff ein digt te rekenen van middernacht. Te middernacht is er maar een agent meer in dienst en hij is er bestendig. Ook hebben de dieven schoon spel zij stelen 's nachts en geneeren zich zelfs niet bij klaren dage te stelen. Wij vragen ons af indien in plaats van veranderingen te doen in den aard van deze die gedaan geweest zijn, het gemeentebestuur niet beter zou gedaan hebben het politie reglement te veran deren derwijze de waakzaamheid te verdubbelen en de dieven te beletten straffeloos de vreedzame inwoners van Yper te bestelen. Wat wij noodig heb ben, is eene politie die ons beschermt tegen de dieven, en niet eene politie in pronkgewaad. Zou het stadsbestuur geen dienst van nachtwakers kunnen inrichten, die de stad zouden doorloopen gedurende de uren dat de agenten zich uitrusten Inalle geval, zou het Journald'Ypres, moniteur van h9t stadhuis, wel doen de inwoners gerust te stellen, met de inzichten onz ir meesters te doen ken nen Zondag 11. woonden wij de derde vertooning bij, gegeven door de knap pe tooneelmaatschappij De Viaamsche Sier. De toom dziai was weeral eivo en iedereen heeft er zich vermaakt dat de stukken in de geburen vlogem t W as iets heel puiks ook. Vooreerst kwam Wroelers, drama in drij bedrijven, dooi Palmer Putman, voor het yoetlicnt. Het iseen heel mooi stuk met eene door en door zedelijke strekking, vol roe rende toestanden en diep ingrijpende tooneelen. Het werd daarbij op eene meesterlijke wijze vertolkt. Jufvrouw Z. Devers, in de rol saw Clara, speelde gewetensvol hare moeilijke rol en wist op eene onberispelijke manieral het roerende, in hare rol bevat, weer te geven. Zij heeft eens te meer bewezen dat zij eene volleerde speelster is. De heer A. Gilon, met de rol van Roels, zwingelaar, was onbetaalbaar. Hij doet een ongelooflij k rassen voor uitgang op liet tooneelgobied en mag onder de beste vertolkers gerangschikt worden. De heer J. Hnstinx, met de rol van Gustdronkaard, heeft op de toeschouwers een diepen en heilzameu indruk nagelaten Hij was oprecht on betaalbaar Welke ongedwongenheid, welke natuurlijkheid in houding, ge baren en voordracht. Een meester in 't vak is hij noch min, noch meer De heer K. Deweerdt, in de rol van Ver meulen, vlaskooper, was volop in zijn vak. Ounoodig te zeggen dat hij zijne oude goede faam hoog opgehouden heeft. De heer J. Ossieur, met de rol van Meerschtoeziener en handelaar, heeft al het hatelijke in zijne rol bes loten meesterlijk doen uitkomen. Hij ook gaat met rasse schreden vooruit op de kunstbaan. De heeren L. Vancampo, met de rol van Klaas, G Pottel, met die van deur waarder. en A Luyten, met die van Dolf, hebben zich allen even goed uit den slag getrokken en bewezen dat zij voel aanleg hebben voor de kunst. Zij waren allen goed rolvast en wel op de hoogte hunner wederzijdsche rollen. Geen wonder daD, dat het stuk zooveel bijval had. Daverende bravo's begroetten al die wakkere spelers na elk bedrijf'. Bloe men en kransen bij de vleet voor hen allen Daarna volgde 't Is uit Liefde zang spel in eön bedrijf doorTeirlinck-Styns. Het i«s een heel prettig stukje, dat veel en hartelijk heeft doen lachen en waar in ook al eene heusche lans gebroken wordt voor de verspreiding van onder wijs en voor de algemeene out wapening. Juffer Z Devers, met de rol van Dia na was volop iD haar element. Daar heeft zij haar talent als zangeies eens kunnen doen gelden. Ook 't was op recht eou nachtegaalken Gok kwam er aan de toejuichingen en het bisgeroep om zoo te zeggen geen einde. De heer K. Deweerdt, met de rol van Kapitein Valcke was overheerlijk. Nooit speel de hij beter en dat wil wat zeggen. Wat hij heeft doen lachen gaat alle palen te buiten. De heer J. Hustinx, met de rol van Bernard, verliefde, was goed op de hoogte zijner lastige rol en schetste opperbest al de toestanden, waarin hij voorkwam. De heeren A. Gilon, met de rol van Tom en J. Ossieur, met die van Jef, soldaten en L. Vancampo met die van jager hebben uitgemunt en veel bij ge dragen tot den kolossalen bijval, dien het stukje genoot De heeren G. Pottel en K. Mallet waren echte paters. Het was eene alleszins onberispelijke en keurige vertolking. Ook dreunde de zaal meermaals onder het daverend handgeklap. Het orkest, onder het bestuur des heeren M. Tasseel voerde in do tus- schenpoozen eeniga lieve muziekstuk ken uit, die volop in den smaak vielen van allen, die daar waren. Dat ook droeg bij om den genotvollen avond aangenaam te maken. Het was, in een woord, eene der bes te vertooningen, die wij ooit bijwoon den. Eere en dank aan die moedige schaar tooneelspelers, die er een hand je van hebben om ons iets mooi op te disschen Eere en hulde ook aan hun nen tooneelmeester, die er in gelukt is hen op eene hoogte te brengen, die weinig tooneelknngeu ooit bereiken zullen Aan allen dank Nalus. De plicht van alle lihei-aal van zich te ahomieeiceii aan De Weergalm In de'zitting vaD Vrijdag 22 n0 her heeft M. Nolf de volgen<je in gesteld aan den heer Minister va'^" nancien en openbare werken. n Sedert lange jaren vragen d6 oners van Co men en Wervick' "1" leggen der boogbruggetjes om wooers van Comen en Wervick |J naar Comen Frankrijk en naar iy"''1 vick-Zuid te begeven. Het verk tusschen die twee plaatsen is zeerd,^ en de handel aanzn nlijk. Zou de heer Minister niet will zeggen om welke redenen zijn bentuS blijft weigeren een verzoek m te will gen waarvau men de rechtmatigheid niet kan ontkennen Antwoord van den Minister. Ik sluit mij aan bij het antwoord gegeven den 29 October 1901, op j' vraag door M Nolf den 21 derzelfde maand gesteld. Mijn departement verwacht het ant woord der fransche Regeering op eene mededeeliug die haar gestuurd is »e. weest nopens de uit te voeren werken aan de midden-Lei Het antwoord van 29 October 190J luidde als volgt Reeds in 1889 is mijn departement verzocht geweest bruggetjes te leggen voor voetgangers aan de beweegbare bruggen van Meenen, Comen en Wer vick. Er is maar kunnen voldoeuing aan deze vraag gegeven worden voor wat Meenen betrelt, de ligging der plaat sen zich niet leeaende voor het plaatsen van dergelijke werken te Comen en te Wervick. Deze ligging zal veranderd worden, de bruggetjes zullen kunnen gelegd worden tijdens de uitvoering der ver- beteringswerken aan de midden-Lei, gelijkvormig het voorontweip der in ternationale Oommissie wier studiën bijna geëindigd zijn. Er dient opgemerkt te worden dat krachtens het ministerieel besluit van 15 Mei 1889, bovengemelde draaibrug gen gesloten blij ven gedurende de uren van doorgang der werklieden Uit dit alles blijkt dat de belangen van Yper en het arrondissement in goe de hanrien zijn onder het klerikaal be heer. Sedert 1901 is de zaak nog geen stap vooruitgegaan. Tournees Frederic ACHAllD Ainsi que nous l'avons annoncé dans un précédent numéro, c'est le Vendre- di 12 Janvier qu'aura lieu la represen tation du et des deux grands succès de Paris L'interprétation est ce qu'alle est toujours avec les tournées Frédéric ACH AR D, c'est a dire irréprochable d'aillenrs, le nom des artistes, en tête desquels est MFrédéric AFHARD MM Kerny, Sarborg, Saulieu, Bé- RARD, etc. Mines Neva Cortoüe, BaE berot, J. Kerkhoas. Del Sol et ÜE- bruyn, nous en est un sur garant. Nous ne saurions trop engager nos concitoy ens a assister a cette représentation M. SOUOHÉ ex-artiste du Théatre des Folies Dramatiques, nous pried'an- noncer a nos lecteurs, qu'ii viendra prochainement avec sa troupe, donnet sur la scène du Théatre d'Ypres, unf Beule représentation des deux grands chefs d'oeuvres, pièce en 5 actes d'A. Daudetnotro grand Maitre, auteur de l'Arlésienne- SAPHO est un des plus grands succè> du théatre du Gymnase, pouvantriva' liser avec le Maitre de Forges, piece du même théatre, et son succès a c'1' consacré par plus de 300 représenta- tions coiinécutives. comédie-vaudeville en 3 actes de A-D's' son, 1 auteur des Surprises du Divor'0 et du Controleur des Wagons-Lits. Dans un prochaiu article nons t'°n nerons tous les détails sur cette re8saate représentation. er. ïfc

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2