jsi#ss Waasten. WERVICQ. HET WILDE MEISJE. État-Civil <T Ypres. s Markten. v 5' Koninklijk» Maatschappij ,el> Vrije Kruisboogschutters van Yper. g AANGEBODEN DOOR HET OUDSTE LID 1 M Froidure Emile. j prijs hoog getal, "Willems. 2 Prijs laag getal Houtekier. 3. Vogel Thyrifays 4. Midden prijs Van Daele. Het liberalisme van "Waasten komt diep beproeft te worden. Wij hebben het overlijden te betreuren .van twee uitmuntende liberalen, die beiden tot 0p het einde hunner dagen gehecht gebleven zijn aan hunne partij. Donderdag der verledene week had (je plechtige begraving plaats van M. Emiel DKLANNOY gewezen ontvan ger der hospicen, vereerd met het burgerkruis van eerste klas, overleden in den ouderdom van 84 jaren Vrijdag hadden deze plaats van M. Emiel DESIMPEL, oud-schepen der stad Waasten, overleden in den ou derdom van 69 jaren.. De groote toeloop van volk die deze droevige plechtigheden bijgewoond heeft, getuigt van de achting en het aanzien die de aflijvigen genoten in de streek. Wij bieden hunne familiën de uit drukking onzer rechtzinnige deelne ming aan. Wij bieden ze vooral aan den M. Emiel Delannoyde provinciale liberale senator van Brabant, wien de dood van M. Delannoy, zijnen vader, wreed treft. Mochten detalrijke blijken van sym pathie dat bij in deze omstandigheid ontmoet heeft, voor hem eene ver troostingzijn zij z'ju de getuigenis der hooge achting en der rechtzinnige vriendschap welke zijne medeburgers höm toedragen, met wien hij in betrek king gebleven is en, hopen wij het, blijven zal Programme d.u Grand Concert qui sera donué par la fanfare Les Amis Bèunis Ie Dimauche 21 Janvier 1906, a 5 heures tres-.précises du soir, au Cercle Musicalrue Neüve,avec le bi-en- veillant concours de Union Chorale de Wervicq-Sud 4felle Zulma Deverschanteuse légère MM. AlpJionse Welvisvioloniste, lfl' prix avec distinction du Conser vatoire Royal de Bruxeiles Léon Bonneel, fiutiste, ler prix avec distinction du Conservatoire Royal de Bruxeiles Georges Sermonpianiste, lauréat du Conservatoire Royal de Bru xeiles Au-ni to,chanteurcomique-grime. PROGRAMME: aLe Conquérant, ouverture, exé cutée par ia Fanfare. A Gevaert. 1 t b) Honneur et Probité, marche so- lennelle par la Fanfare, t L. H' s' Jongers. 2 Grand Air de Galathée, chanté par Melle Zulma Devers. Victor Massé. 3 Zigaunerweisen, exécuté par M A. Welvis. Fablo de Sarazate. 4 Rondo Capricioso, exécuté par M. G. Sermon. Mendelshon. 5 Grand Solo de Concert, exécuté par M. L Bonneel. Demersseman. 6 M. Au-ni-to, comique-grime, dans son répertoire. 1 Léon Jouret. b) Le Combat Naval, choeur chanté par l'Unioü Chorale, de Sl Julien. 2 Tarentelle pour piano, exécutée par M. G. Sermon. de Moskowski. 3 Fantaisie pastorale Hongroise, exé cutée par M L. Bonneel. Fr Doppler. Alleluia d'Amour, chanté par Melle Zulma Devers. Faure. a) Mazurka,, Zaziscka b) Ronde des Lutios, exécntées par I M. A. Welvis. Bazinni. R M. Au-ni-to, comique-grime, dans son répertoire. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. INLEIDING. 1. De Perelvisscherij. Op hot schilderachtigste gedeelte van het Islas del Rey(Koningen eiland) bevind zich eene groote plantaadje van eene enkele verdieping, omringd van bloemen, welke langs eene verandah slingerden, waarvan eene levendige haag van cactusboomen den onoverschrijt'baren omtrek stopt. Kostbaar hout, zeldzame meubels, matten van eene uiterste fijnheid, al de zeldzaamheden, die de naburige eigenaars dier goudstreken, waarover weleer de Incas heersehten, in een grondgoed kunnen verzamelen, hoopten zich op in het huis van graaf Humbert de Flessigny. Nevens de antieke wonderheden vereenigden zich groepsgewijze proefstuk ken eener verloren kunst, dank aan dewel ke de meesters van Peru die vermaarde goud hoven bezaten, waarvan elke plant, elke metalen bloem, de vormen verbeeldde die door den handigen werkman naar de na tuur afgeschetst waren. Op de gansche kust sprak men van die plantaadje als van een wonder, en er was niet één kapitein van een vreemd schip dat te Islas del Rey aanlandde, dm aan den miljoenrijken edelman de toestemming niet deed vragen om de zeldzaamheden te be zichtigen die in zijne woonst opeengesta peld waren toestemming die altijd met eene minzame hoffelijkheid vergund werd. Wanneer de kapitein van dat schip een Franschman was, lieten M. eu Mevr. de Flessigny nooit na hem eene koninklijk gastvrijheid aan te bieden. Zij spraken als dan eene taal die hunne moedertaal scheen te zijn, naar het oordeelen der zuiverheid hunner uitspraak. Zij ondervroegen hem over de gebeurtenissen die in Frankryk plaats hadden, en dikwijls behandigden zij hem aanzienlijke brieven, die onverander lijk dit opschrift droegen Mijnheer den Abt Règis hij M. den markgraaf de Flessigny. Wanneer hij zich van de plantaadje van Islas del Rey verwijderde, aanvaardde de kapitein eene gedachtenis, en, indien hij dochters had, liet Mevr. de Flessigny niet na eenige der schoonste perels te halen die hare visschers gevonden hadden. Rondom des edelmans woning schaarden zich een honderdtal chozasarme schilder achtige hutten,'gebouwd op de rotsen die het strand heheerschten, en welkers daken, van palmbladeren gemaakt, bekroond.waren met eene levende muur kap van vogelen, die onder de jeugende hitte der zon schenen te sluimeren. Elkeen dezer hutten, bewoond door een gezin van perei visschers, ten dienste van graaf Humbert de Flessigny, bebouwde eenen hof met groenten beplant, omringd van doornachtige boompjes, en met eenige fruitboomen versierd. Eene groote beweging heerschte op de kusteen honderdtal praauwen stevenden in eene beperkte ruimte, en van tijd tot tijd werd de op- en neergaande beweging der roeiriemen onderbroken door de verschij ning eener tintorera of den angstkreet eens duikers. E°n dof gerucht, liet zich in het water hooren, er ontstond eene opborreling, dan werd de zee rood op een punt en de gewoonlijke werken werden hernomen. In iedere praauw hield zich een man met naakt bovenlijf, wier lichaam met een stuk katoenen stoffe was omwonden en met eene koord vastgemaakt. Aan dien oorspronke- lijken gordel hirig eene seheede welke eene ontzaggelijke navaja bevatte (soort van mes, welks lemmer niet min dan achttien duimen lang en drij vin-geren breed, zoo geslepen was als een scheermes). De nav/ija was best- md voor de tinlore- rassoort van haai die in de golf van Pana ma vermenigvuldigen en welke tegenwoor digheid een dringend gevaar voor den perelvisscher uitmaakt. Zonder twijfel weten die wangedrochten dat hunne stoutheid van tijd tot tijd beloond wordt met eene levende prooi, want zij na deren altijd de kust en gaan niet verder dan de plaats wa r de perelvisscherij geschiedt, Hu i naam van tintoreras komt voort van twpe gaten die langs eiken kant van hunnen muil geplaatst zijn en door welke zij een lijmachtig vocht uitstorten dat hun zoo glanzig maakt als vuurvliegen en toelaat hunne vaart te volgen. Deze bijzonderheid en de zwakheid hun ner oogen want de tintoreras zijn bijna blind en kunnen zich op genie zekere wijze wenden, laten den zwarten toe zich te gen hunnen onverbiddelijken vijand te ver dedigen. Er gaat echter niet een jaargetijde voor bij zonder dat verscheidene negers de slachtoffers dier wangedrochten worden. Op het oogenblik der visschers vertrek, b-wat elke praauw twee zwarten. Zoodra de schuit in zee is, springt een hunner met de handen vooruit en verdwijnt onder het water, terwijl zijn gezel met vlugheid' de roeiriemen hanteert en de bark eenige va men doet vooruitgang, zoodanig dat, wan neer de vermoeide duiker boven komt, de armen inet pereloesters beladen, de praauw hem kunne opnemen. De roeier duikelt op zijne beurt en de visscher neemt de roeiriem en doet hetzelfde als zijn makker. Iedereen blijft van vijf tot twaal minuten onder wa ter deze die vijftien minuten kunnen ver blijven zonder adem te halen, zijn in klein getal. Voor den kleinen loon van een halven piaster per dozijn oesters, trotseeren de arme zwarten niet alleenlijk de tintoreras en de mantasmaar de aanhoudende pijnen veroorzaakt door eene oogziekte die hun ijselijk beroep verwekt de bloedaandrang der klerotika Ook is er niets bedroevender om zien dan die zwarten, met goed en zachtmoedig we zen, oogen op u te zien vestigen welks wit gansch verdwenen is. Hun oogappel is ge heel rooi. Men zou zeggen oogen van gloeiende kolen. En den ganschen dag, zoolang de tijd duurt dat men gemeenlijk de perelen vischt, verwijderen zij zich met de morgen schirm rneringen duiken tot vijftien vamen om de perelen te vinden die latar de winkels der juweliers van Lima versleren. Des duikers indompeling geschiedt over- hoeks, terwijl de roeier, die hem in de praauw volgt, hem afwacht, zoodanig dat de vbscher loodrecht naar boven komt. Niet een oogenblik is verloren zeer dik wijls kan de uitgeputte duiker zich nauwe lijks aan den boord der prooi vastklemmen en valt er half versmacht in. Toezieners doorvaren onophoudelijk de kust in eene schuit, om de visschers te bewaken, en zoowel om te zien of er geene diefte begaan wordt ten nadeele des mees ters, als om de ongelukkigen ter hulp te snellen die door eenen haai bedreigd of door eene reusachtige mantas overcast zijn. De naam van dien anderen vijand der duikers komt voort uit zijne zeldzame ge daante en de wijze waarop hij zijne prooi versmacht. De manias, soort van reusachtige rog nemen het oogenblik waar dat de visscher, in den grond van het water, bezig is met pereloesters van den bank te trekken zij vallen op hem uit al haar gewicht omwin den hem en rollen zich om zijn lichaam, zoodanig dat de ongelukkige, in die buig zame en levende stoffe geperst, welhaast versmacht wordt. De duiker heeft wel zijne navaja om zich te verdedigen, maar hij behoudt niet, gelijk met den haai, die zich moeilijk in het water keurt, het middel te ontvluchten de manta perst hem en houdt hem in den grond van het water op zoo eene onvoorziene en verpletterende wijze, dat het meestal onmogelijk is (er zijner hulp te snellen. Het visschen der pereloesters, te Guaya quil, bij gebrek aan handen onderbroken, duurt voort in de eilanden van Taboya en van Tabouguilladie eilanden des konings of der Perelen ontdekt onder het bestuur van Pedrarias d'Avila, eerste gouverneur ,van Teirra-Eirme. Er zijn weinig inwoners van Panama, die in de eilanden niet eene kleine grond legging bezitten, welke verscheidene hutten hebben van negers, gelast met de oesters der golf op te visschen. Eenige Spanjaarden besturen de kolonie op eene geweldige wijze. Wordt voortgezet.) Déclarations du 5 au 12 Janvier 1906. Naissances Desmarèts, Ivonne, Kasteelgracht. Samoy, Oscar, rue des Boudeurs. Goftyu, Roger, Nouveau chemin S' Jac ques Houtekier, Nelly, rue de Lil le.Wildemeersch, Roger, Marchéau Bétaü. Korrinckx, Jeanne, rue Gar- ton. De Gryze, Adrienne, rue du Oorbeau. lseux, Lucien, rue du Lombard. Buseyne, Daniel, rue de l'Ecuelle. Vanhacke, Anne, Hoorn werk Vanspranghe, Oscar, chaus sée de Poperinghe. Vanpeteghem, Ferdinand, rue de Terre. Mariages Wolfl, Charles, tailleur, et Sabbeu, Marguerite, sans profession, tousdeux a Ypres. Declercq, Pierre, colpor teur, et Dauchy, Marie, sans profes sion, tons deux a Ypres. Beernaert, César jóurnalier., et Staelens, Marie, sans profession, tous deux a Ypres. Six, Julien, employé de commerce, et Vanraes, Marie, sans profession, tous deux a Ypres. Décès Titeca, Sylvie, 80 ans, sans profes sion, célibataire rue d'EIverdinghe. Ledene, Idalie, 51 ans, cabaretière, épouse de Vanhee, Edouard, rue de Lille. Vanden Bussche, Cécile, 78 ans, sans profession, veuve de Snau- waert, Félix, chaussée de Poperinghe -- Dethoor, Ivonne, 20 jours, rue de la Bouche. Dethoor, Aone, 20 jours, rue de la Bouche Dévos, Rosalie, 83 ans, jardiniëre, veuve de David, Auguste, chaussée de Dickebusch. Michiel, Sophie, 89 ans, sans profes sion, veuve de Deleu, Jean, rue Bas so. Faes, Gathérine, 61 ans, dentel- lière, célibataire, rue Ste Elisabeth. Deruyter, Augusta, 14 ans, rue du Pannenhuis. Demey, Servais. 87 ans, ouvrier agricole, célibataire, chaussée de Menin. Delcroix, Mar tha, 1 1/2 an, chaussée de Zonnebeke. Warlop, Barbe, 71 ans, dentelliere, célibataire, Cimetière S' Jacques. Burgerstand van Poperinghe. Van den 5 tot den 12 Januari 1906. - Geboorten. Demeire, Georges, Duinkerkestraat. Waryn, Joseph, Pottestraat. Lermyte, Maurice, wijk K. Delava, Marie, Komstraat. Delandtsheer, Arthur, St Jans Kruisstr. Neppe, Anna, wijk B Sterfgevallen Minot, Fidelia, 80 j., zonder beroep, weduwe van Engel, Vanspranghe, Veurne- straat. Artois, Alois, 3 dagen, Yperstraat. Defever, Lucie, 54 jaar, herbergierster, echtgenoote van Renaat, Goemaere, Gast huisstraat. Truwant, Virginie, 72 jaar, winkelier ster,- echtgenoote van Henri Verscheure, Noordstraat. Anothé, Rosalie, 71 jaar, landgebruik ster, echtgenoote van Edouard, Lozie, ge huisvest te Crombeke. Huwelijken. Georges, Dave, verkenslachter, en Ma rie, Labei.au; kleermaakster. Theophiel, Canen, beenhouwer, en Silvie, Mafsaert, zonder beroep. August, Coevoet, landgebruiker, en Ma- thilde, Vitse, zonder beroep. Leon, Braet, marktkramer, en Georgine, Hauspie, zonder beroep. Huwelijksbeloften. Germain, Liefooghe, beenhouwer, en Ma rie, Coene, beenhouwster. Maurits, Dequilt, werkman, en Marie, Werquin, landbouwster. s- O, a a a 8 S 8 8 1 CO o- a -8 8 S 8 8 ■s Verkochte kwantiteit. °o enz. Granen, Tarwe Rogge Havër Erwten Beonen Aardappels Boter Eiers. Alost, 13 Janv. Tarwe, per 132 lit 50 c, fr. 00-00 tot 00-00 masteluin, 00-00 tot 00-00 rogge, 00-00 tot 00-00 havei, 00-00 tot 00-00, Aardappelen, de 100 kilos, 10-00 tot 10-50 boter, 3 kil 8-18 tot 8 91 eieren de 25, 3 50 tot 4-00. Hoppe, le merk, per 50 kil fr. 45-00 diio 1905, 00-00, 00 andere merken, tot 25 00 tot 30-00. Vlas, 3 kil., 0-00 tot 0-00. Brugge, 13 Janv. Tarwe, 100 kil., fr. 18-00; rogge, 16-50; haver, 19-50; gerst, 17-50 zomergerst, 00-00. Aardappelen, 100 kil., 9- 50 tot 0-00 boter, de kil., 2-75 tot 0-00. Vlas, 1-41. Kortrijk, 15 Janv. Witte taiwe. 100 kil 16-00 tot 00-00, roode id. 15-50 tot 00-00, rogge, 13-00 tot 00 00 haver, 100 kil., 16-50 tot 17-00 veldboonen, 00-00 tot 00-00. Geele aardappelen, 100 kil., 10-00 tot 1-1 00; roode, 10-00 tot 00-0. Boter, 1/2 kil., 1-50 lol 1-52 eieren, de 25, 2-40 tol 2-60. Koolzaadolie, 100 kil., fr. 52-00 tot 00-00 zijnzaad id, 38-00 tot 00 00 koolzaad, 00-00 tot 00-00 lijnzaad 00-00 rot 00-00 kool- zaadkoek, 12-00 tot 00-00 liinzaadKoek, 19-00 tot 21-00. Suikenjen fr. 13-00 tot 13-25 pellen. 00-00 tot 00. lre PART1E. 2me PARTIE. ia) R ymne a la Uharité, choeur chan té par l'Union Chorale. N i. 8 'm im C5 8 ff) O. O OOOOOOOCM. 0 20 00000«rH O t- O O? -4= Q- ocooooooco G-l «r-i O O O O CO ff> O OSOOOOOOcO O L^- O O O O O 00 tc £- ÖRj OJ oz Cl CS oaaoosooooG^ -r-s -r* O O C& O O O O O O CO O O O O O O O T-<

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3