LEEST Hoogeschool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Het Wilde Meisje. Donderdag, 15" Februari 1906. 5 centiemen. Tweede jaar. .\Tr 14. Zondag 18 Februari Voordracht van M. Hocart Pasteur Aan de vrienden van de Weergalm DE WEERGALM (iemeenleraad van Yper. BERICHT. Af usschenschrik. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iPonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor DEN BUITENHet) jaar, Fr. 3-00. Voob STAD Een jaar, Fi3-50 Men handelt bij ovekeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Ltixfitudestraatnr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenais de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. op de derde bladzijde van heden hel vervolg van ons boeiend mengelwerk om SO uren, liberale (protestant. Wij doen eenen warmen oproep total onze liberale vrienden im ons blad te helpen verspreiden. Deze op- proep spruit geenzins tul geldzucht voort, maar wel uit lever om onze ge dachten te verspreiden en onze pro paganda tegen leugen, bedrog en ver drukking overal te doen doordringen. In den strijd tegen onze volksfop - pers, heeft üe Weergalm zich steeds beijverd om zijnen plicht te doen. Wij blijven getrouw aan de blauwe vlag, getrouw aan de liberale grond beginselen van verdraagzaamheid en streven naar vooruitgang. Wij verdedigen in de eerste plaats de rechtvaardigheid voor allen en in alles, rechtvaardigheid voor arm en rijk, voor burger en werkman. De Weergalm is het orgaan van al de vooruitstrevende liberalen van hel arrondissement Yper, die hel pro gramma der liberale partij verdedi gen, die onbeschroomd op de bres springen voor het behoud onzer libe rale vrijheden, en die uit al hunne macht zullen strijden om le beletten dat ons land nog langer in de handen blijve der klerikale dwingelanden, slaven der geestelijkheid De Weergalm verdedigt het ver plichtend onderwijs, omdat hetde bron is der grootheid van een volk, en wij een vaderland wenschen, dat door zijn onderwijs eene eereplaats zou bekleeden in de rij der natiën. De Weergalm verdedigt de grond wettelijke vrijheden, waarop de mensch met fierheid mag wijzen als °P den triomf der rede over verdruk king en fanatisme. De Weergalm verdedigt den bier en werkman tegen al wie ze onder den mei der slavcrnq zou willen verplet teren J De Weergalm trekt niet ten strij de in hel privaat, leven, hij bespreekt slechts de openbare daden Liberale vrienden, wilt gij onze Propaganda ondersteunen, wilt gij Medewerken tot onze algehcele vrij making, wilt gij helpen strijden voor rechtvaardigheid en waarheid, neemt een abonnement en maakt bij uwe kennissen propaganda voor ^ïlt sleehis 3 franken 5s jaarsicost Openbare zitting van den Zaterdag 5 Februari 1906 De openbare zitting wordt ten 5 ure 10 m geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Struye en Vandenboogaarde,Schepeneri; Fiers, Vanderghote, VandenpeerebootnBon - quet, Sobry, Iweins d'Eeckhoutte, Le- mahieu, Raadsleden N. Boudry, d d. Secretaris. Da heeren Fraeys en D'Huvettere hebben zich doen verontschuldigen. De heeren Begerem en Vandevoorde, kunnen de zitting niet bijwonen uit oorzaak van ziekte. De processen-verbaal der zittingen van 9 en 16 December 1905, worden goedgekeurd dat. der zitting van 6 Januari 11. wordt op het bureel neerge legd ter inzage der leden. Mededeelingen Er is overgegaan geweest tot het overzicht der stadskas het overschot is vau fr. 87,857-24 er is in depot ge plaatst geweest op do spaarbank, eene som van 70,000 fr. De Raad. na onderzoek, keurt het proces-verbaal goed der openbare ver pachting van eene partij grond gelegen langs da Kasteelgracht en den Zwem kom. De verpachting heeft 861 fr. opgebracht, hetzij eene verhooging van 276 fr. op de voorgaande. De heer Voorzitter b9statigt dat het nieuw stelsel van openbare aanbeste ding eene uitmuntende maatregel is voor de stadsfinanciën. (1) De heer Burgemeester geeft lezing van eenen brief naar het Schepencollege gericht, den 18 Januari 11, door den Raad der Mijnen, aankondigende dat het beroep ingeslagen door M. Valcke en de groep Yperlingen niet gegrond is en het nieuwe gascontrakt goed keurt. Verscheidene dieften bedreven ge weest zijnde te Yper, heeft het Sche pencollege zich in de noodzakelijkheid bevonden eenen nachtdienst in te rich ten Drie patrouilles zijn gemaakt te zamen met de politie en de pompiers. Die dienst is in werkzaamheid sedert den 11 Januari. De patrouilles ziju in dienst van middernacht tot 5 ure 's morgends. De heer Burgemeester een verslag ge vraagd hebbende aan de politie be trekkelijk de inbraak gepleegd in den nacht van 28 of 29 Januari II., blijkt er dat de twee agenten die den avond van 28 Januari op dienst waren, hun- (1) Het is zeer wel, M. Colaert Maar in het toekomende wees u zeiven gelijk en gebruik geene twee maten en twee gewichten meer Sta n el meer toe aan de eenen wat gij aan de anderen weigert Wij vernemen dat twee pachters der stads- goederen hunne pacht hebben zien vernieuwen zonder tot de openbare verpachting te moeten overgaan. Wat nog sterker is, zij staat aan een dezer pachters eene pacht van 48 jaren toe Stel iedereen op den zelfden voetM de Burgemeester, dan zult gij wijds en zijds mogen uitroepen dat de ojienbare aanbesteding een uitmuntende maatregel is voor de financlë der stad En aangezien gij de openbare aanbesteding een uitmuntende maatregel vind. waarom hebt gij er niet toe overgegaan voor de nieuwe gasvergunning Wat denkt gij er van, M de Burgemees ter non plicht gedaan hebben en dat zij waakzaam geweest zijn. VrTor wat aangaat het verhaal toe geschreven aan M'. Wenes, het is niet waar dat hij naar het poiitiabureel ge- woest is om den agent der permanentie te verwitiigen. De openbare denkwijze bedriegt zich daarin. Water van zij, M Colaert denkt dat het gerecht de plichtigen in handen heeft (1) 2 Stadseigendommen: ontwerp van railing van gronden te Yper. Na het onderzoek der plans onder worpen aan den raad, laat deze het onderzoek toe bekend te maken of iemand bezwaren heeft in te brengen betrekkelijk een ontwerp van ruiling van grond van 101 1/2 meters vierkant, tus8chen de stad en M Lacante. De grond is gelegen in de Kanon straat. 3 Burgerlijke Godshuizen ver- kooping van grond te Yper De Raad brengt een gunstig advies uit op een besluit der Godshuizen, dagteekenende van den 13 December 11. de bemachtiging vragende aan Me vrouw Bartier-Goemaere eenen grond te verkoopen van 14 aren 32centiareD, voor den prijs van 5,012 franks. Die grond is gelegen op het grond gebied van Yper. langs den Zonne- beekschen steenweg. M. Sobry begeert dat het Schepen college de buitenwandeling doe her stellen niet verre van het Hoornwerk. M. Colaert vraagt dat de heer sche pen van openbare werken deze za&k zou onderzoeken. M Vandenboagaerde antwoordt dat de herstellingen gedaan zijn M. Sobry. Dat is onmogelijk, ik ben er gisteren nog voorbijgegaan M. Bouquet. Daar het weder bete ren zal, verzoek ik het College bij de Regeering aan te dringen voor het verbeteren der Caproustraat. MCoiaert Het is tot de Regeering niet dat men zich moet wenden. M. Bouquet Dat is zonderling, men zal welhaast niet meer weten tot wien zich te wenden. M. Colaert belooft het noodige te doen en de openbare zitting wordt ten 5 1/2 ure geheven. Als antwoord op zekere geruch ten die in omloop zijn in stad, vindt de Maatschappij der gas goed aan hare klanten te doen opmerken dat zij uit het oog niet mogen verliezen dat de hun aangebodene kwyttantiën betrek hebben op het verbruik niet van twee maanden, maar van twee maanden en half. De eerste opnamen der meters of compteurs wierden inderdaad gedaan van 23 tot 26 October, en de laatste den 8 Januari (middendatum). Wat de pressing aangaat, de Maatschappij heeft zich verplicht gevonden, ten gevolge der talrijke klachten die haar gedaan werden, ze een weinig te vermeerderen. Dit doende heeft zij gedacht aan alle AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. (i) i)e verdachte inbrekers zijn de eene ten oud-leerling ven hei bisschoppelijk College, de andere een oud dienstknecht van liet ge sticht. Dit is te onthouden. (N. der R.) eischen te beantwoorden. Zoo er nochtans klanten zijn die verkiezen de oude pressing te behouden, kun nen zij gemakkelijk voldoening be komen met de krane, 't zij van den compteur, 't zij van iederen bek half toe te draaien 't is, ten andere, hetgeen sommigen reeds gedaan hebben, en alzoo hebben zij zich kunnen overtuigen dat hun tegen woordig verbruik dat van eertijds niet te boven gaat. Wanneer de Smet de Naeyer en Cousebant d'Alkemade gewaar wer den dat hun mtllioenenoniwerp voor de nieuwe forten er zoo gemakkelijk niet do^r te krijgen was als een brief in den post, aarzelden zij niet den persoon des konings vooruit te stel len om le doen aandringen op de on- middeltjke en algeheele aanvaarding van dit ontwerp, zonder eentge ver andering. Hel land heeft metal den hem ver- schnldigden eerbied de woorden des konings vernomen, maar het heeft daarbij niet vergeten dat de wil der natie hooger staat dan de wenschen eens konings, dat wij verantwoorde lijke ministers hebben en dat het met de waardigheid v;,n de Kamers niet overeenkomt een ontwerp van zoo grootbelang te stemmen zonder on derzoek en zonder degelijke bespre king. Wat hot land niet minder schokte in deze zaak was dal er eene opoffering van meer dan honderd millioen frank werd gevraagd door een ministerie uitgaande van eene partij die zich antimilitarist noemt en die sedert meer dan twintig jaren in hare pers en in hare kiesmanifesten gedurig beweerd heeft dat men in zake van forten, krijgslasten en mili taire uitgaven de uiterste grens had overschreden en dat men veeleer tot eene vermindering dan tot eene ver hooging van geldverspillingen voor "t leger diende over te gaan. De katholieke volksvertegenwoor digers, door hunne gazetten en ma nifesten plechtig en publiek verbon den tegenover hunne kiezers, begre pen dadelijk den valschen, belache- itjken, maar nog meer gevaarlijken toestand waarin zij gebracht werden door hunne vrienden van t ministerie. Van dan af ging hel er op los, met allerlei konkelarijen, kromme spron gen en ronselarijen, om lijd te win nen en aan de strekking van het mi'ltoenenverbrassen zooveel ver zachting te hekomen of zich voor het arrondissement dat zij vertegenwoor diger 111 evenredigheid zooveel ver goedingen TH DÜHN BHLOVHN, dat het ontwerp meer of min aanneme lijk werd. Zij gingen tewerk gelijk de kwakzalver die, zijn slachtoffer niet kunnende overhalen om in eens eene volle fle-ch van eenen walgelij ken spuwdrauk in te nemen, hei. hem lepel aan lepel tracht in te krijgen De ministers, niet alleen vergeten de dat zij den persoon des konings zoo roekeloos hadden vooruitgescho ven, namen hunne eigen waardigheid niet meer in acht en gingen aan 't onderhandelen, opbieden 'en afdin gen over een ontwerp van nationaal belang, juist alsof er kwestie was een RGALM MT'nrrr""" rTr~r-" sxsr- iost fcere-sa

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1