LEEST Stadsnieuws. Het Wilde Meisje. De Stadsfinanciën. Onpartijdigheid in de benoemingen Een zonderlinge Schepen van openbare werken. Vlaamsch Tooneel. Théatre d'Ypres. Monsieur Alphonse Théodore cherche des allumettes, koopje le doen voor eene verdachte waar op de voddenmarkt. Ondanks dilailes, na van het ver minkt ontwerp heel wat millioenen afgelaten te hebbon, kostte het nog veel moeite om er dit ontwerp bij eerste stemming door te halen. Opmerkelijk is het dat zekere bin nen- en buitenland<ehe gazetten, in den loop der schandelijke onderhan delingen lusschen ministers en cleri- cale volksvertegenwoordigers aange gaan, het gerucht zijn beginnen te verspreiden dat er een oorloog op handen was en dat de onafhankelijk - heul van België wel zou kunnen be dreigd worden. Ook kondigen de clericale gazetten heden met eene treffende eensgezind heid allerlei onrustbarende en ge heimzinnige geruchten af over zekere voorzorgsmaatregelen door den mi nister van oorlog voorgeschreven, juist alsof de vijand voor de grenzen zou staan. Zouden er waarlijk volksvertegen woordigers zijn die z'ch gaan laten vangen aaneen musschenschrikwaar- achter men maar al te goed de slip pen van de Smet de Naeyer's minis- terieelen jas ziet zwaaien en die den blikken sabel van den Offenbachschen generaal Cousebant d'Alkemade op zijnen houten arm aangebonden houdt Het ware de comble, hel toppunt van de belachelijkheid en van de hatelijkheid op 't spel gezet, want eender meest gezaghebbende orga nen van Duitschland. de Kölnische Zeitung verzekert dal aide maatre gelen van mobilisatie, door't Belgisch ministerie voor ons leger genomen, geen ander doel hebben dan dit mi nisterie te helpen redden met demil- lioenverbrassing door de clericale partij in de Kamer te doen stemmen Onze klerikale boterpapieren roe men altoos op de onpartijdigheid van den wetsgeleerden M Van den Heu vel, minister van Justitie, in zake be noemingen. Eilaas de werkelijkheid gelijkt niet aan hel beeld dat men ons ver toont inderdaad, men hoeft slechts de benoemingen in West-Vlaanderen na te gaan om overtuigd te zijn dat M Van den Heuvel enkel voor zijne vriendekens zorgt Korlrijk, Roese- laere. Thielt, tellen geen enkelen libe ralen notaris meer De liberalen van die plaatsen zijn dus verplicht hun toevlucht le nemen tot tegenstrevers. Op 5 notarissen telt Oostende slechts één liberale, M. Serruys. die zijnen vader opgevolgd heeft. Alle li berale notarissen, die opvolgentbjk overleden te Brugge, te Nieuwpoort, te Wervick, le Roeselaere, le Ghyve- rinkho' e, te Thielt. te Zedelgem, enz zijn allen zonder uitzondering, ver vangen geworden door klerikalen van hel zuiverste water. Indien er geene tradiliën beffonden die in het notariaat wel zijn, dan zou de zoon den vader niet opvolgen in geval deze liberaal was en dan nog worden die tradiliën soms over het hoofd gezien. Op de 147 notarissen van Wesl- Viaanderen telt men slechts nog 17 liberalen, waarvan 10 in de steden en 7 op den builen Die 17 liberale no tarissen zijn ofwel benoemd geworden onder eerv liberaal ministerie ofwel hebben zij hunnen vader opgevolgd. Die locstand is dezelfde voor gansch België. Ziedaar deonpartijdigheid en recht vaardigheid van een minister van justitie I op de derde bladzijde van heden hel 4° vervolg van ons boeiend mengelwerk In antwoord op een der voorgaan de artikels van het Journalhebben wij onder andere gezegd en wij her halen dat de voortbrengst der grond- goederen volgens de wet, stof is om de belgische staatsfonds te vullen, ten ware de stad de bemachtiging zou gevraagd en bekomen hebben ze tot een ander doel te gebruiken. Wij voegen er bij dat deze schik king zoowel toepasselijk is aan de onroerende goederen met inkomen als aan deze die niets voortbrengen. De wet maakt geene onderscheiding te dien opzichte. Van het oogenblik dat die goederen verkocht zijn, is hun ne opbrengst een kapitaal dat op in trest moet geplaatst worden. Zulks was ook de meening van den voorzaat van den burgemeester Co- laert. Wie herinnert zich niet hoe zeer M. Surmont met een wel doordacht vast besluit de daden van het liberaal bestuur hekelde. Na het overzicht der rekeningen van dat bestuur liet hij niet na twee posten te doen op merken onder de buitengewone ont vangsten, de eene van 3,238 fr. en de andere van 250 fr. tezamen 3,488fr. voortkomende van deverkooping van twee perceelen grond waarvan het gebruik niet toegelaten was geweest en die in rentetitels hadde moeten ge plaatst worden. Indien het liberaal bestuur het op dat tijdstip niet gedaan heeft 't is dat het geoordeeld had dat deze uitzon derlijke ontvangst van te weinig be lang was om gekapitaliseerd te wor den en het had ze gestort in het loo- pende fonds der stad, hetgeen waar in het ongelijk gehad heeft. Indien dat een steen is voor onze oude vrienden gelijk het Journal zegt, hij kan hen niet kwetsen. Zij zullen het ons zeker niet ten kwade duiden, ziende dat hunne nazaten heden doen wat zij hun dan verweten. Het Journal is kwalijk gekomen met ons te vragen of het liberaal bestuur ooit gekapitaliseerd heeft. Neen, confrater, het heeft niet geka pitaliseerd, aangezien het de eigen dommen der stad niet verkocht,gelijk het onze meesters heden doen, en dat om er de opbrengst van onmiddelijk te verteeren. Ten hoogste zou men het kunnen verwijten een onregelmatig en onwettelijk gebruik te hebben gemaakt van de 3,488 fr. opbrengst van de verkooping van eenige on vruchtbare gronden, of grondeii van moeilijke uitbating, toen onze kleri kalen reeds voor meer dan 250,ooofr. eigendommen verkocht hebben zon der dat het gebruik er van toegelaten is geweest. Zoo als men ziet is er een overgroot verschil tusschen deze cij fers. Gelijk altijd verwijten de cleri- calen aan hunne tegenstrevers de minste onwettelijkheid en eens aan het bewind houden zij niet op er nog veel grooter te doen. Hunne doen wijze wreekt alzoo onze vrienden over de zoo onrechtvaardige als drif tige aanvallen waaraan hun beheer blootgesteld is geweest. Wij hebben het hier meer dan eens gezegd, en sommige raadsleden verwijten het nu en dan aan ons schepencollcgie dat de wegen, buiten en binnen de stad, in een deer niswaarden staat liggen, bij gebrek van ten bekwamen tijde onderhouden en vermaakt te worden. Men herinnere zich het vertoog schrift onlangs door eene menigte in woners der huizen van het Minne plein aan onzen zorgeloozen gemeen teraad gezonden, om te vragen dat toch eindelijk den weg gaande van de Elverdinghestraat naar de Koei- markt in gebruikbaren staalt zoude gesteld worden, en dat Schepen Van denboogaerde belast is geweest hier aan te voldoen. Maar nu zien wij een andere klacht en dat van wege een raadslid. Men moet daaruit besluiten dat de dienst der werken alles verwaarloost In de zitting van den gemeente raad van 3" dezer maand, heeft het achtbaar lid, M. Sobry, den wensch uitgedrukt dat het Schcpencollegie den büitenwandelweg, bij het Hoorn werk, doe herstellen. Daarop vraagt M. Colaert aan den Schepen der openbare werken dat hij deze zaak zoude onderzoeken. Dat woordonderzoeken is kostelijk en dooi onzen Burgemeester dikwijls ge bruikt. M. Vandenboogaerde antwoorden de bevestigt, stout weg, dat aeze herstelling gedaan is geweest. M. Sobry logenstraft zulks, zeg- gende dat het niet mogelijk is, daar hij gisteren nog langs daar voorbij gegaan heeft en kunnen bestatigen dat dien wandelweg niet verbeterd is geweest. Zoo als men ziet, het kost niet aan M. Vandenboogaerde, iets te verkla ren bezijden de waarheid. M. Sobry wille het hem vergeven. De man is dikwijls afwezig voor zijnen handel en weet niet welke openbare werken uitgevoerd zijn of niet. Hij vergeet meer dan eene zaak waarmede men hem op 't Stadhuis belast, maar hij herinnert zich altijd zeer wel wanneer den trimestef ge vallen is om zijne jaarwedde als Schepen der openbare werken op te strijken. Zondag laatst woonden wij de vierde en laatste vertoomng bij, gegeven door onze knappe Vlaamsche SterDe schouw burg was opgepropt van volk. Overal zat men geperst als haringen in eene ton. Ook was het programma alleraan- lokkelijkst. Eerst voerde men Fveraard en Suzanna op, een drama in drij be drijven door H. Van Peene. Het is eene mooie brok, vol roerende tafereelen en treffende zedelessen. Het stuk werd op eene onberispelijke wijze vertolkt. Hebben vooral uitgemunt de dames Hebbelinck en Z Deverswederzijds in de rollen van Suzanna het boetende landmeisje en van Gerlruidarijke pachteres Zij waren beide goed op de h >ogte harer rol en speelden met veel gevóel D heeren J. Hustiux. met de rol van Everaard, A. Gilon, met die van GraafL. Vanoampo, met die van Baas Dewitlemolenaar 8n J. üssieur, met die van Hans waren wel doordron gen vau de toestanden, waarin zij voorkwamen en gaven ze daardoor op aene natuurlijke wijze weder. Do jonge juff'e.r J. Devers, inde ro! van Roosjeheeft getoond dat zij veel aanleu heeft voor hot tooneel. Er zit stof in haar om eene goede speelster te worden Zij late haar vernuft door de rust niet bemesten. De figuratie waa goed en droeg bij tot den algemeenen bijva'. De tooneelen waren breed en wol geschikt om den gewenschten in druk te maken. Ook hebben de toeschouwera hunne toejuichingen niet gespaard. Menig maal dreunde de zaal van het handge klap en bisgeroep. Het kindje was aanbiddelijk in zijn rolletje en heeft menige traan doen vloeien. Een gul bravo voor dat lief meisje Daarna volgde Is dat Komedie blij - spel met zang in een bedrijf door Van- langendonck. Wat men er gelachen heeft gaat alle gedacht te boven Het kluchtig stukje werd meesterlijk ge speeld. Mevr. Hebbeünck enZ. Devers, in de rollen van Mevr. Velptooneel- speelster en Louisajaloersche vrouw van Paulwaren onovertrefbaar. Maar de heer J Hustinx, met de rol van Slimzaad, knecht, heeft stellig recht op het grootste deel van dien ongahoorden bijval. Zijn gezicht alleen deed reeds schaterlachen. Wat kluchtige gast is nu die kerel De boertige rollen passen hem wonderwel. De heer ,1. Ossieur en A. Oilon, met de rollen van Paul en M. Kwekers hebben zich ook op eene uit muntende wijze van hunne taak ge kweten. Het orkest, onder het bestuur van i"»' M. TWI vergastte on, op menig lief muziekstukje en vercfi ook volop zijn deel in den bijval 9 Het was, in een woord, eene vert nmg. die niet gauw uit het aehei]°°~ zal gewisoht worden van alwie was en van al dat mooie en leer Kt' heeft genoten. Eere en dank aaiwi wakkere Starrelingen Hulde en eü'0 ook aan hunnen ïjvervollen, verkil? den i-ii ongeëvenaardentooneelmeeste die er m gelukt is zulke volle, speelsters en spelers te vormen. p| 9 welgemeend proficiat voor allen '"'n Natus. Ine bonne nouvelle. Nous aurons le plaisir d'assister Sa. m«di 17 F a la représentatioD duplt,] grand succes remporté eet hiver a Parig Nous voulons par Ier de La Grande Familie pièce militaire sensalionnelk en six actes, de MArquillière Jamais la vie militaire ne fut obser- vee avec plus d'exactitude. Pas de soldata grotesques, ridicules a la vé- rité amusante et tragique. On sort de ce spectacle plein d'amour pour l'ar- mée, pour l'armée telle qu'elle est, oü les bons sout en plus grand nomhre que les méchants. D'ailleurs, les Chefs de Corps de la garnison de Paris, après avoir applaud; eux mêmes La Grande, Familie accordèrent-ils des permis sions pour que leurs hommes, leurs enfauts, assist assent a entte pièce ré- confortante La Grande Familie pour laqnelle cbacnn de ses membres est prêt a se sacrifier. Et La Grande Familiequi a dépas- só la centième représentation, maiche allègremeni a la deux ceutième. M. Arquillière ne pouvait faire mieux qu'en choisissant M. Pierre Borell et l'autoriser a conduire allègre- ment, comme directeur, latournéede La Grande Familie M Pierre Borell, qui n'est pas un inconuu pour nous, a su nous associer lors de ses passages, a ses succès tela que Cyra.no de Bergerac, Madame Sans- GêneLes Gaietés de VEscadron, KAffain MathieuLe Marquis de Priola avec M. le Bargy Pour La Grande Familie it a term a s'entourer d'artistes de valeur ettfa reculé devant. aucun sacrifice pour quo la pièce soit montóe d'une fagon irré prochable, taut comme costumes en tièrement neufs, décors, accessoires armes, etc etc Monsieur Arquillièrel'auteur de la pièce, a imposé, pour joner le role difficile de Louise, Mademoiselle Jean ne Marchetti,que vous venez récamment d'applaudir dans la tonrnée Baret avec VA dversaire, les Scntiers de la Vertuet la Gueule du Loup et MM. Servilh Darlès, Bras et ringt artistes des Thea tres de Paris. Jeudi22 Février courant, grande re presentation au Théatre d'Ypres. A l'aftich8 comédie en 3 actes d'Alexandre Du mas, fils, ayant obtenu tont dernière- ment a Bruxelles un trés grand succès. Les interprêtes sont tous de premier ordre en commengani par la Petite Du bois du Théatre Royal dn Pare de Bruxelles qui a été jugée unanimement par tons les journaux bruxeilois com me parfaite dans le róle d'Adnenne, MM. Oeorges Lambert et Pierre Dee hayes de Paris rempliront les róle9 d'Uctave et de Montaiglin. Madame Maria Sully des Théatiesde Bruxelles jouera celui de Raymonds Avec de tels élémeots de succès tout Ypres viendra applaudir ces vaiD8fl's artistes. Le rideau se lèvera sur pochade comédie ea un acte de De0' ges Oourteline, qui soulèvera les rir joyeux de toute l'assistance. Prix ordiuaires deB places lei 2 2e, 1 fr. 3®, 0,50 centimes Location comme F usage.) De plicht van alle is van zich te ab<>»»eC'e aan De Weergalm

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2