LEEST Algemeen© vergadering Algemeene vergadering. ÜEÖWKÊHKE. Politiek® vergadering YPER. Openbare voordracht Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement het verplichtend onderwijs Het Wilde Meisje. Donderdag, 29e Maarl 1906. centiemen. Tweede jaar. lV 20. Liberale Associatie Liberale Jonge Wacht. Zondag fn April 1906 Zondag 8 April 1906, De heeren kandidaten en de beer Advokaat La- lieyne zullen er bet woord voeren. Liberale Jonge Wacht. Zondag 8" lpril 1906 Pol AURl, van Gent LXLDDE, van Synghem. Aan het werk, Vrienden! Revolutionairs Bewaken wij de kiesbiireelen Eendracht maakt Macht. evschijuetlde dtüft SfrOfèti 'ei'dfiffgVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voob DEN BUITENEen jaar, Fr. 3-00. VooB STAD Een jaar, Fr3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Diximiclesiraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscb België en 't buitenland evenals de Notariële en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bttreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle boege- naamde artikels uiterlijk tegen Uijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. va'1 Arrondissement April £996. om 3 uren 's.namiddags, voor <1© ledLeii. om 6 ure 's avonds om 3 uren 's namiddags, bij de Weduwe GLARYSSE, Café de la Têle d'A rgent om 3 ure 's namiddags OVER door de heeren EN Ingericht met meiehulp van den Nond voor het Ouderwijs waarvan Bals, oud-burgemeester van Bruö- Sl!', voorzitter is. °P de derde bladzijde van lieden het 8" vervolg van ons boeiend mengelwerk v V®Q als de natuur een tijd van 0,or 0reiding noodig heeft om later ev! u^.euw leven te doen oprijzen als elk; mensch afzonderlijk in l«e overweging nieuwe krachten t VVaarmede hij zich kan opworste- (mV^«tt,g maken, even zoo is het j„ Hbeeriijic dat onze politieke orga- g sterkt worde, dat wij ons hik' makt3a orn in de butemoge- J 'oirwiirdeo, aeu machtigen en onweerstaaubaken vloed van vrijheids liefde over gausch het land te ver spreiden. De kiesstrijd van Mei zal buitenge woon hevig wezen. Derhalve dienen wij ons van nu af voor goed aan 't werk te stellen. Wij moeten vooreerst grondig onderzoeken welke middelen het best geschikt zijn, welke taktiek het behendigste is om den vijand de gevoeligste verliezen toe te brengen. Waarop niet genoeg kan gewezen wor den, dat is op de noodzakelijkheid onze liberale dag- en weekbladen te ondersteunen. Deze immers zijn onze baanbrekers zij zijn de aanhoudend brandende lichttöörtsen die ten allèn dage tot in de verste uithoeken van onze arrondissementen kunnen door dringen en die het volk den te volgen weg toonen om zich te onttrekken aan dwingelandij, aan onwetendheid, aan zedelijk en stoffelijk verval. Zonder onze pers zouden onze gedachten wei nig of geen grond winnen en zou de strijd tegen onzen geduchteu vijand hoopeloos wezen. lu onze Vlaamsche gewesten vooral gaat het uitgeven van eeu liberaal blad dikwerf met vele moeilijkheden ge paard. Een regiem van schrikaanjaging en vervolgingswoede gericht tegen zijne lezers en onderhouden door hen die da vergelijking vreezen, heerscht er alom. Daarom is het een plicht, een stren ge plicht voor de liberalen, dien af- brekenden invloed krachtdadig af te weren. Wij moeten dus ouze bladen verspreiden, dat is te zeggen aanbeve len bij onze vrienden en kennissen en deze, zoo noodig, doen begrijpen, dat het onmisbaar is, iu politieke aangele genheden, het «oor en het tegen te weten om een trnzon 1 oordeel te kunnen vellen. Door het aanwerven van nieuwe lezers, door het plaatsen van aankon digingep, door het inzenden van be langwekkende mededeelmgen maakt men zich onzer partij nuttig en vol brengt man zijnen plicht als strijdend soldaat van het liberale leger. Benevens de pers beschikken wij nog over een ander wapen dat even eens, iudiou het met behendigheid ge bruikt wordt, eene heilzame werking kan uit oefenen het woord. Ha in dien onz9 liberale vereenigingen tij dens den winter, zich de taak wilden opleggen een kern van bekwame en kloekmoedige Vlaamsche sprekers te vormen, die bij de eerste schemering der lentezon, het goede zaad in stad en dorp gingen verspreiden, welken rij ken oogst zouden zij mns niet voorbe reiden Dergelijke onderneming vergt, weliswaar veel inspanuing en veel goeden wil doch mogen moeite en op offeringen in aanmerking komen wan neer wij de omverwerping der klerika le heerschappij beoogen Wij hebben behoefte aan Vlaamsche sprekers. Deze moeten gevormd wor den op zulke wijze dat zij niet alleen ons programma behoorlijk in het dag licht kunnen stellen, de hatelijke pol 1 - tiek der dompers weten uiteen te zet ten, maar daarbij nog volkomen op de hoogte zijn der plaatselijke belangen van het midden, waar zij als woord voerders zullen optreden. Daar waar de klerikale Regeering die belaugen met de voeten trapt, zoo als bijvoorbeeld in ons arrondisse ment. waar het moedwillig uitstellen der noodzakelijkste werken, zooais de verbetering aan de wegen, aan do vaart van Yper naar de Leie, enz., een onzeglijk misnoegen verwekt, dient vooral gewezen te worden op het stoi- tv feüjk nadeel dat de bevolking door de zorgeloosheid onzer meesters te ifcGen heeft-. Hoopvol mogen wij de uitslagen van een goed begrepen propagandawerk afwachten. Het volk, dat vroeger onze bladen niet las en onze sprekers den rug toekeerde, 't zij uit vrees voor broodroof, 'fc zij om wille van een ver keerd begrip onzer betrachtingen, zoekt thans, ondanks de dreigementen der klerikalen, al meer en meer zijnen geest te voeden met wat anders dan de zoutelooze en venijnige proza der kle rikale gazetten ook worden onze sprekers bereidwilliger aanhoord en niet zelden bekomen zij eenen tot hiertoe ongeleenden bijval. Die keering hebben wij vooral te danken aan den moed en de wilskracht van eenige werkmansvrien len die er in gelukt zijn hier en daar bloeiende volksmaatschappijen te stichten, en ook - ja, dat is stellig aan de ge voelens, van onverdraagzaamheid, vau haat, van wrok en heerechzucht die het hart en de ziel van zoovele politieke priesters en andere klerikale dwinge landen kenmerken en die, wanneer zij zich uiten, zoo tergend en zoo prangen 1 zijl) dat zij de oogen doen opengaan aan alien wier gemoed nog met een sprankje eigenliefde en een greintje onafhankelijkhaidsgevoel bezield is. Vrienden, zottoa wij ons van nu af onverpoosd aan 't werk Nog nooit heeft eene Regeering meer fouien en meer misslagen opeenge stapeld dan do tegenwoordige, nog nooit was de openbare meening ous meer genegen. Beunen wij voor goed alle verdeeld heid uit onze rangen en behouden wij de eensgezindheid zooals die nu be staat persoonlijke kwesties en plaat selijke aangelegenheden mogen niet op den voorgrond treden. Ons programma alleen mag onzen leiddraad, ons doel alleen de vergruizing van 's vijand* macht; wezen. Dat elk onzer, volgens zijne vermo gen, medewerke aan den vooruit gang onzer gedachten, dat elk onzer nauwkeurig zijn plicht vervulle en de belooning van onzen arbeid za' zijn dat wij een zegezang mogen uitgalmen op de puinen der nedergestorte klerikale heerschappij barst er ergens eene werkstaking uil of slaat het te lang door de kleri kalen verdrukte volk op om zijn mis kend recht te eischen, dan huilen en tieren seffens al de klerikale bladen Revolutionairs» en dan roepen de klerikale besturders de gewapende macht Ier hulp om maar aanstonds als echte kapmachicnen hel vredelievend volk, dat niets vraagt dan zijn recht, zonder rede noch oorzaak, onmeedo gend te doorkappen en omver te schieten. Reeds menigmaal werd gezegd en herhaald dat de eenigeschuldigen van 't bloedvergieten niemand anders zij a dan de klerikalen, die seffens het Chargez, gendarmes van hunne lippen laten rollen. Daar waar zij meester zijn verdruk ken z'j hel volken wanneer hel op staat tegen het onrecht, dan gebieden zij koelbloedig het maar uil te moor den doóh daar waar de klerikalen het bestuur niet in handen hebben, daar weigeren ze zich ie onderwerpen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. aan de wetten des lands en maken ze pastoors-revolutie Frankrijk geeft er thans een door slaand bewijs van. Nauwhjks was de inventaris der kerken begonnen of wij zagen pries ters zich aan het hoofd stellen van eenen mengelmoes van hel fanatiek op hol gebracht gepeupel en schuim des volks, gemengd aan klerikale jon ge heethoofden, snotneuzen van 16 tot 19 jaar met hier en daar eenen hooggetitelden royalisten nationalist bij die van hunne groote getalsterkte gebruik maken om enkele ongewa pende en onverantwoordelijk» Staats bedienden laffehjk te slagen en te kwetsen 1 Priesters discipelen van eenen God van Vrede, zetten zich aan het hoofd dier horden woelmakers-en geven als belhamels hun het voorbeeld, door politieagenten te slagen en te mishan delen met stoelen, knupels en zelfs revolvers. tladde in Belgte hef verdrukte volk het tiende paart moeten begaan van wat de katholieke revolutionairs in Frankrijk doen, dan had reeds lang hel klerikaal gouvernement bevolen onmeedoogend op het volk te schie ten. In Frankrijk, integendeel, heeft tot hiertoe die slechte regeering, dat Combistengouvernemenl, de grootste kalmte en zachtmoedigheid aan den dag gelegd, zich vergenoegende eeni ge heethoofden te vcroordeelen lot ge vangenisstraf en dekathoheke woelma- kers door de pompiers uiteen te doen spuiten Dat Frankrijk voor hef Belgische volk eene les weze, dat het volk zich wel in t' geheugen prente dat de echte revolutionairen niemand anders zijn dan de klerikalen, die onder den dekmantel van den -godsdienst, een masker der huichelarij dragen, dat nochtans menigmaal wordt afgerukt en waardoor die valsche vredesapos telen dan in hun waar daglicht wor den gesteld. De antiministerieëlen zijn slecht in gericht ea beschikken niet, gelijk de klerikalen, over genoegzame middelen om overal een krachtdadig en besten dig toezicht uit te oefenen over de kiezerslijsten. Wij weten allen hoezeer de kieswetten het bedrog begunstigen en onze meesters bevoordeelen, die in de Kamer altijd over eene meerderheid beschikt hebben die niet in betrekking was met de stemmen in de stembus opgenonmn Het zuiver en algemeen stemrecht, voreenigd met de evenredi ge vertegenwoordiging is het middel dat ten slotte aan het land de ware en rechtzinnige vertegenwoordiging zal geven welke het hebben moet. Bij het bedrog, nochtans, dat in de wet is, moet nog dat zijner toepassing gevoegd worden. Den 27 Mei zullen de kiezers een ge tal stemmen uitbrengen bepaald op de lijsten die heden niet meer kunnen veranderd worden, daar de tijd der reklamatiën verschenen is. Niets kan meer helpen om daarover te klagen maar het is toegelaten te onderzoeken Dl WEEKCALM iimi a 11 mi

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1