Gemeenteraad van Yper. ken aan de zijde van dezen die met zóó een inzicht zouden bezield zijn Ons antwoord zal klaar en duidelijk zijn. De Belgische politiek is de Fransche niet. Wij en hebben geen Concordaat te ontzeg gen en dus kan er in Belgie niet gehandeld worden zooals in Frankrijk. Wat meer is, de Belgische Grondwet waarborgt de vrijheid van Vereeniging, de vrijheid van Onderwijs, de vrijheid van Godsdienst. Niemand van ons denkt er aan van eene dezer vrijheden te krenken. Wel integendeel, de liberale partij is steeds de verdedigster geweest van deze vrijheden en 't en is in onze gazetten niet maar wel in uw orgaan Le Bien Public dat de Grond wet benoemd werd een karrevoer vuilnis sen. Dat de H.„Dewandre diensaangaande eene andere zienswijze heeft. Hoe zou de liberale partij daardoor kunnen gebonden worden Zijt gij, misschien, Mijnheeren de Volks vertegenwoordigers van Ypar, het eens met al de verklaringen van andere klerikale af gevaardigden Zijt gij 't akkoord met de HH. Carton de Wiart en Renkin enandere leden der rech terzijde die voorstanders zijn van den per soonlijken dienstplicht en hot verplichtend onderwijs Zijt gij antimilitaristen gelijk de H. Colfs, gij die al de militaire uitgaven hebt gestemd en laatst maal nog de miljoenen voor de forten van Antwerpen, en dat in tegenstrijdigheid met uwe kiesbeloften Gij vraagt ons wat wij denken over de verklaringen gedaan op het Progressistisch Kongres door den Heer Baekeroodt van Brugge? Wij durven openhartiglijk zeggen dat wij ze ten volle goedkeuren en dat de H. Nolf, daags ervoor, op eene vergadering der liberale Vereenigingen gehouden te Brugge, hetzelfde voorstel deed. De H. Baekeroodt, zegt gij, werd op het Progressistisch Kongres uitgejouwd Eh wel dezen die het deden hadden ongelijk. Is dat duidelijk Maar hebt nu toch dezelfde openhartig heid als wij Wij wachten op uwe verkla ringen, Mijnheeren de Volksvertegenwoor digers, en wij dagen Ued. nogmaals uit de verantwoordelijkheid te nemen van de be- treurlijke feiten van de i Abeele en van de revolutionnaire taal van uwe lokale pers, hopende dat gij Ued. daaraan niet langer meer zult onttrekken. Aanvaardt, Mijnheeren de Volksverte genwoordigers, de uitdrukking onzer hooge achting. De Weergalm. Openbare zitting van Zaterdag 2d Maart 1906. De openbare zitting wordt ten 5 ure 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemee,ster-voorzitterStruye, Vandenboogaerde, schepenen Fraeys, Fiers, Vanderghote, D Huvettere, Van- denpeereboom, Bouquet, Sobry,Iweins, Lemahieu, raadsleden N. Boudry, d d. secretaris. Afwezig de heeren Begerem en Vandevoorde, onpasselijk. Hetproces-verbaal der zitting van 17 Februari II. geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter deelt aan de verga dering mede dat de aardwerken herno men zijn geweest in de Capronstraat sedert den 23 Maart il. Het College zal aan den Staat vragen dat deze werken zouden voltooid worden vóór den toe komenden winter. Een zeker getal inwoners der Malou- laan, een verzoekschriftingediend heb bende opdat de macadam dezer laan zou vervangen worden door eene pla veiing, kondigt M Colaert aan dat de Staat hunne vraag gunstig onthaald heeft en dat de oude kasseiën voortko mende van den steenweg van Yper naar Waasten zullen benuttigd worden om de macadam te vervangen. 1. Wegenis rechttrekking cler Doorgangstraat Na beraadslagingis het College voor nemens op de ouderechttrekking terug te keeren en twee of drij huizen een weinig achteruit te plaatsen. Het onderzoek van commodo en in- commodo is gedaan geweest, de Raad 8 temt eenparig deze rechttrekking. 2. Stadseigendommen rui ing van grond. Na onderzoek laat de Raad het Col lege toe eene ruiling van grond te doen tus8chen den heer Cnockaert en de stad. Die grond is gelegen in de omstre ken der statie, in den keer van den weg van Poperinghe, bij den kleinen steenweg die naar het Waterkasteel leidt en heeft eene oppervlakte van 55 vierkante meters 15 ds M. Cnockaert zou aan de stad 2 vierkante meters 70 afstaan, dit alles aan de voorwaarden van 10 fr. den vierkanten meter. De Raad, na dat plan nagezien te hebben, bemachtigt het College over te gaan tot deze verkooping aan de voorwaarden van 6 fr. en fr. 6,50 den vierkanten meter en onder beding dat de verkaveling stipt gevolgd worde. 3. Stadseigendommen verkooping van grond. De Voorzitter legt het plan neder van dien grond aan het onderzoek der raadsleden. Het College heeft de beste verkaveling mogelijk gedaan de loten 1 tot 4 zouden verkocht worden aan den prijs van 6 fr. den vierkanten me ter en de loten 5 en 6, aan fr. 6,50 den vierkanten meter. Die grond is gelegen op de hoeken der Capron- en Water kasteelstraten met den gevel in de nieuw ontworpene straat. 4. Stadsharmonie rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 5,747-78 De uitgaven tot deze van 3,425 00 Overschot fr. 322-78 Volgens het uittreksel dezer reke ning, heeft de stad een hulpgeld van 500 fr. verleend aan de Stadsharmonie, om de tentoonstelling van Luik te be zoeken en is tuschengekomen tot het beloop eener som van 770 franks voor bewezene diensten gedurende het ge meentefeest. Ofschoon er een overschot is van om trent 700 fr. op het vorig dienstjaar, zal M. Sobry geene goedkeurende Btem kunnen geven aan deze rekening aan gezien het reglement niet nageleefd is. 't Is alzoo dat de muzikanten een dub bele soldij ontvangen hebben voor ver- schillige diensten die geen dubbelen duur hadden en dat zij betaald zijn ge- geweest voor eenen dienst dien zij niet bewezen hadden, M. Colaert. M. Sobry moet weten dat wanneer een dienst gecomman deerd is, hij moet betaald worden wat de andere punten aangaat waarover do achtbare Raadsheer zich beklaagt, het College heeft maar de gebruiken gevolgd van het voormalig bestuur, De heer Voorzitter bestatigt met M. Sobry, het overschot van 700 fr. op de rekening van 1904. Die rekening wordt eenpariglijk goedgekeurd, behalve de onthouding van M. Sobry. 3. Pompierskorps: rekening 1903. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 4,349-08 De uitgaven tot deze van 4,229 77 Overschot fr. 119-29 M. Sobry klaagt over de belangrijk heid dezer uitgaven. Onder het voor malig bestuur, waren zij maar van een weinig meer dan 2,000 fr. terwijl de diensten alleen, in 1905, fr. 3,173-17 gekost hebben. Voor die redens zal het achtbare raadslid zich moeten onthou den. M. Colaert. - Eertijds waren er min pompiers, voor al het overige hebben wij den gewonen gang gevolgd van het oude bestuur. (1 M. Bouquet deelt de zienswijze niet van M. Sobry en is van het gedacht van het College De heer Voorzitter. De Raad is vrij opmerkingen te doen, ofschoon het de begrooting nietgeldtmaar derekening. Eenpariglijk goedgekeurd, behalve de onthouding van M. Sobry. 6. Hulpkas der pompiersrelceninq 1905. Ontvangsten fr. 678-10 Uitgaven 400 00 Overschot fr. 278-10 (1) In de oppositie hekelde M. Colaert al wat door het liberaal bestuur gedaan werd. Nu is hij verplicht te brkennen dai bij denzelfden gang volgt. Wij hebben het altijd gezegd, M. de Burge meester is de lichtzinnigste bestuurder der we reld. (N d. R.) 7. Sladsbewaarscholen rekening l905- Het overschot voor de twee betale"" de bewaarscholen der S' Janstraat en der Rijselstraaf, is van fr. bo.öd. M. Sobrybi] het overzicht der reke ningen heeft bestatigd dat er verschei dene leerlingen zijn die maar de helt van het schoolgeld betalen. Het acht bare Raadslid begeert de oorzaak dezer uitzondering te kennen. M. Colaert volgt in dat geval den ge wonen gang van het gewezen bestuur De leerïmgen die deze gunst genieten zijn kinderen van ambtenaren en het is nutteloos de namen dezer ouders aan te halen in openbare vergadering. Eenpariglijk goedgekeurd. 8. Aangenomene Bewaarscholen rekening 1905. Het bedrag der rekening dezer scho len 2.000 fr. voor de school van Ei gen Heerd 3 000 fr. voor deze der Ste Cat harina8traat en 3.000 Ir. voor de school der Hondstraat, hetzij 8 000 fr. maken te zamen het hulpgeld uit der stad. Eenpariglijk goedgekeurd. 9. Stadsschool van huishoudkunde rekening 1905. Ontvangsten fr. 5.020 00 Uitgaven 4.845-50 Overschot fr. 174-50 M. Sobry vindt dat de uitgaven voor dat gesticht van jaar tot jaar vermeer deren. De oorzaak moet zeker toege schreven worden aan het aangroeien van het getal leerlingen. M. Colaert. Er zijn een vijftigtal leerlingen, verdeeld in twee afdeelin- gen. Dat gesticht bewijst zeer nuttige diensten (1) Goedgekeurd. 10. Sport hippique vraag van hulpgeld. Na de uitleggingen van den heer Voorzitter verleent de Raad een hulp geld van 1500 fr. even als de medewer king van het Pompierkorps en van de Stadsharmonie voor het inrichten der paardenloopstrijden vastgesteld in de maand Juni aanstaande. Het is verstaan dat het personneel der Rijschool zijne medewerking zal verleenen en dat eene. kostelooze uit- deeling van 500 kaarten zal gedaan worden aan het behoeftig publiek. M. Bouquet waagt, gelijk ieder jaar, dat de Sport hippique hare rekeningen zou toonen. Waarom die uitzondering. MColaert. Men heeft cijfers ge geven. Wij zouden kunnen aandrin gen en desnoods de tusschenkomst der stad er van doen afhangen. 11. Maatschappij van hofbouw kunde vraag van een hulpgeld. Deze maatschappij bereidt zich eene der landsche en algemeene tentoon stelling in te richten zij vraagt aan de stad een hulpgeld van 300 fr. Sedert 1897 is haar geen hulpgeld toegestaan geweest. De provincie zal er tusschen- komen voor 300 fr. en de Regeering voor 500 fr. Op het voorstel van het College stemt de Raad het gevraagde hulpgeld. 12. Burgerlijke Godshuizen ver kooping van boomen. De Raad brengt een gunstig advies uit over de processen verbaal van vijf verkoopingen van boomen een geheel makende van fr. 24,160-40 met den 10e penning. 13. Kerkfabriek van Sl Maarten: rekening 1905. De ontvangsten beloopen tot de som van fr. 15,959,81 De uitgaven tot deze van 16,258-25 Te kort. 298-34 Een besluit genomen door de heeren kerkmeesters en gevoegd bij de reke ning legt de oorzaak uit van het te kort. De Janseniuswijk niet meer verhuurd zijnde, verliest de kerkfabriek uit dien hoofde 300 fr. De raad brengt een gunstig advies uit over het besluit en over de rekening dezer fabriek. (I) Onze eerste magistraat vindt dat de school van huishoudkunde groote diensten be wijst en ten tijde van M. Vanheule was hij aan het noofd van dezen die deze uitgaven gansch nutteloos vonden. <j g j M. Fraeys lid vau den fabriek verklaart zich te onthouden. M ingeli.jks lid, verklaart zich afl Men lacht.) ez'g. M. Colaertzich met moeite int dende, zegt aan M. Sobry dat hij vertrekken(Nieuw gelach M Sobry houdt er aan niet hela t lijk gemaakt te zijn, des te meer i hij zich schikt naar hetgeen laatst zeid en ondersteund is geweest door u' Colaert zelve. De heer Voorzitter wil uitleggjD„ geven maar hij is geheel onhutst deze snodige antwoord (1) 14. Weldadigheids bureelvernaA ting van goederen. De raad brengt een gunstig &dvie uit over deze verpachting van gO0(je1 ren. M. Lemahieu - Inde begrooting van 1906 heeft de raad een crediet gestemd voorde herstelling der Bellewaaari straat. Het achtbare lid begeert te weten wanneer het College zal over- gaan tot deze herstelling Het besté tijdstip om dit werk uit. te voeren wa re van den 1" Mei tot den 1» August; M. Lemahieu verklaart dat in 1904de Raad een crediet gestemd heeft voorde canalisatie van het water op de Kruis- straat. Waanneer zal het College dat werk doen uitvoeren M. Colaert antwoordt dat de herstel ling der Bellewaardstraat zal gedaaii worden op het tijdstip door M. Lema hieu aangeduid, wat de canalisatie va» het water op de Kruisstraat betreft, men zal wellaast de hand aan het werk slaan. M. Colaert zal voldoening geven aan M. Sobrybetrekkelijk zijne vraag aan- gaande de schikking eener remise voor den lijkwagen. M. D'Huvettere herinnert de belofte door den heer Burgemeester gedaan, van deregelmenten der stad te boeken. Het is 12 of 15 jaar dat de heer Colaert deze kwestie opgeworpen heeft, ten tij de dat hij in de oppositie was. M. Colaert vraagt niets beter aange zien hij het nu van deze vraag bekent. Dat is zeer wel gedaan geweest door M. Vanheule, in den tijd. Op het voorstel van den heer Burge meester zal de Raad eene commissie benoemen die zich met dat. werk zal bezighouden. MVanderghote. Daar de algemeen heid der inwoners van de stad de ver breeding der voorlanden en het planten van boomon op de Groote Markt goed keuren, vraagt hij dat hetzelfde werk zou gedaan worden op de Vandenpee reboomplaats. M. Colaert beloofdt deze zaak te on derzoeken. Dat werk zal gedaan wor-l den, indien er middel is. Dit zal e8nf schoon uitzicht geven aan de Vanden-I peereboomplaat8. De heeren D'Hu vettere en Sobry zijnl voorstanders van het nuttige vóór bel aangename. Zij prijzen het leggen van voorlanf den in de straten waar er nog geen zijn M .D' Huvettere prijst het gebruik vu het voorlaud op den noordkant van den steenweg van Zonnebeke voor de wielrijders Hij treedt in lange over wegingen daarover. M. Colaert raadt M. D'Hu vettere i zich naar de bestendige Deputatie richten. In zijne hoedanigheid van provinciaal Raadslid zal hij beter be kwaam zijn om te bekomen wat bi] begeert. M. Fraeys vraagt of de onderhande lingen voor het leggen van den buurt spoorweg van Yper naar Belle op het punt zijn eene oplossing te bekomen- M. Colaert Indien gij een weinig vroeger gekomen waart, gij zoudt <j8 uitleggingen gehoord hebben die daarover gegeven heb Volgens het on derhoud dat ik met den minister gehad heb, is deze zaak op goeden wegpn Z'3 binnen korten tijd verwezenlijkt z'JD' Eene tweede vraag door M. Fi'^f gedaan betrekkelijk eenen koope"23 de beste oplossing mogelijk bekome'1 M. Colaert maakt den raad dat de heer ingenieur Froidure - aanvullende nota neergelegd beeft" pens de waterkwestie. Deze nota zal gedrukt worden- De openbare zitting wordt ten 6 11 45m. geheven. (1) Dat gaat goed tusschen die twee ren Hoe weinig dit alzoo voortgaat ziu malkaar bij het liaar grijpen. ("- ee"8

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2