HET LIBERAAL PROGRAMMA. Stadsnieuws. A. Dechièvre jjet liberaal programma is volkslievend en rechtvaardig het is de rechtvaardigheid zelve Inderdaad dit programma eischt enkel GELIJKHEID IN ALLES EN VOOR EL KEEN Gelijke rechten en gelijke plichten. Gelijkheid voor de stembus algemeen kiesrecht en één man ééne stem, met de evenredi ge vertegenwoordiging Gelijkheid in de loting Elk soldaat voor zijn lot, de begoederde nevens den volksjon gen, dit ware maar recht Dit programma eischt ook l)E RECHTVAARDIGHEID en eerst en vooral Een ouderdomspensioen, beter dan 9 centen daags, van de klerikalen, voor de bejaarde werklieden Eèn beter volksonderwijs, waarbij met eenen de vrijheid van den huisvader gewaar borgd wordt in 't kiezen der school. Onze tegenstrevers liegen wanneer zij zeggen dat de liberalen, eens aan het bestuur des lands, vervolgers en wetverkrachters zuilen worden Gelijkheid in rechten en plichten dat willen de anti-klerikalen Vaart van Yper naar Komen. DE KEMPENAAR Kamer der Volksvertegenwoordigers Vraag gesteld door den heer Nolf aan den heer minister van Financiën en openbare werken s De trekwijze langs de Leie, van Meenen naar Houplines is in een zeer Biechten staat, zelfs onbegaanbaar. Daardoor wordt groote schade berok kend aan de oeverbewoners, daar het trekken der schepen op hunne eigen dommen wordt gedaan ook is er gchade voor de schippers die thans twee paarden in plaats van een moeten aanspannen alsmede voor de scheeps- trekkers, die het hierdoor erg lastig hebben. n Zou de Regeering geen kasseiweg kunnen aanleggen, evenals dit werd gedaan tusschen Kortrijk en Mee nen Antwoord van den minister. Het gedeelte der Leie gelegen tus schen Houplines en Meenen, is in het midden met België en Frankrijk Een akkoord moet dus tusschenkomen aan gaande de werken uit te voeren lang3 dit deel der rivier. De internationale commissie, belast met de studie dezer werken heeft zijn verslag neergelegd waarvan het besluit op het oogenblik het werk uitmaakt van onderhandelin gen tusschen de belanghebbende gou vernementen Harkt- en standgelden. Onze Poperingsche burgemeester boft en stoft, in alle gelegenheid, dat hij, door zijn bestier, het inkomen van Yper vergroot heeft. Zijn loftui- ter het Journalzingt hetzelfde lied. Het vroeg laatstmaal nog aan Le Progrès of het niet waar is dat in 1901-1902, M. Colaert de ge- wone ontvangsten van de stad, van boven de 10.000 fr. vermeerderd heeft Onze fransche konfrater Le Pro- grès heeft zich de moeite gegeven de rekeningen, door het Schepen- collegie uitgegeven, na te zien, en deelt in zijn laatste nr den uitslag mede van zijn onderzoek, waaruit wij het volgende overnemen In 1899, laatste jaar van het opper bestier van M. Surmont, de op brengst der rechten en standgelden voor al de artikelen die het voorwerp "iet zijn van openbare verpachting, belieptotfr. 26,336-29 waarvan afge rekend de kosten van inzameling en loon der marktbedienden bedragen de fr. 6,128-45 bleef zuiver over fr. 20,207-84 hlColaert willende waarschijnlijk beter doen dan zijn voorganger, Voerde in 1901, eene nieuwe wijze van inning der markt-en standgelden "b en om werk te geven aan deschrij- Vers van het stadhuis, belastte hen 111 et de controle. £*e ontvangst der marktgelden werd dus volgens de nieuwe verorde ning gedaan. Het standrecht, geheven in 1903, op dezelfde artikelen, beliep te za- men tot fr. 32,097-90 van welke af te trekken de jaarwedden en loon der inzamelaars en con troleurs fr. 9,440-59 Bleef zuiver fr. 22,656-50 Die dus maar een verschil uitma ken, in meer, dan in 1899, van fr. 2,248-66. Deze som komt voort uit den op brengstder eiermarkt, der markt van pluimgedierte, konijnen en wild arti kelen waarvan de handel sedert eeni- ge jaren meer uitbreiding heeft geno men dan vroeger, en ook van het standgeld dat bij na verdubbeld is ge weest, alsmede uit de vermeerdering geheven op de kleine winkeliers die op de markt een kraam hebben of er uitstalling van goederen doen. De opbrengst der andere markten is nagenoeg dezelfde gebleven. Bij ons onderzoek bestatigen wij dat, in 1899, op eene hoeveelheid van 801.599 kilos boter verkocht, er 1 1.052 fr. 47 C. standgeld is ontvangen geweest, som die vergoed is in de rekening terwijl, volgens de statistieke staat in de Recueil des actes de la ville te zien, dezelf de hoeveelheid slechts 10,530 fr. 1 7, standgeld heeft opgebracht. Er bestaat dus een misslag. Waar is dien te vinden, in de rekening of in de statistieketafel Wat meer is, in 1903, de hoeveel heid boter verkocht op de markt, be loopt tot 808,849 kilogrammen op welke men enkel 1 ©,533 f r. 87 plaatsgeld heeft ontvangen. Hoe komt het dat voor 7250 ki logrammen boter meer verkocht in 1903 dan in 't jaar 1899 er min standrecht is ingezameld geweest Bewijst dit niet dat het aanstellen van zooveel controleurs nutteloos was Wij roepen op dit punt de aandacht van de heeren D'Huvettere en Sobry de eenige leden van onzen gemeente raad die hun vrij gezeg hebben, "de zaken van de stad nazien en nu en dan er over gegronde aanmerkingen durven op maken. Twee klerikale lijsten. Men deelt in de stad een manifest uit, de voorstelling aankondigende voor de aanstaande wetgevende kie zingen van een klerikalen demokraat kandidaat, M. Karei Weekers. Zijn manifest bevat eenen aanval in regel tegen het financieel beheer van M. de Smet de Naeyer. Komaan het gaat goed in het kle rikale kamp. Combisrne. 't Is verstaan. De fransche taal is met een nieuw woord verrijkt COMBISME. Het Journal d'Ypres, dat altijd op de loer staat naar nieuwigheden, maakt natuurlijk een breedvoerig gebruik van dat woord. Het Combisrne, 't is de vervolging Het Combisrne, 't is de onverdraag zaamheid Het Combisrne't is het sectarisme Het Combisrne, 't is het misbruik bij het beschermen der gunstelingen Het Combisrne, 't is de verklikking Combisten dus onze ypersche klerikalen die hunne broodwinning ontnomen hebben aan zoovele lieden ter oorzake hunner liberalegedachten. Combisten dezen die, gelijk te Yper, de ambtenaren verplichten deel te nemen aan de processiën, al waren zij ongeloovigen Combisten, dezen die, door loen- sche streken, aan hunne bescherme lingen de goede vergunningen der openbare diensten en de vette brok ken toestaan Combisten dezen die in twee-en- twintig jaren bewind altijd stelselma- tiglijk de beschermelingen van eene enkele partij tot de openstaande plaat sen benoemd hebben Combisten dezen die, in iedere stad, in ieder gehucht al dezen bedin gen, bespieden en dezen vervolgen die zij verdenken niet hunne ootmoedige slaven te zijn De liberale partij is niet Combiste De liberale partij groepeert al de zen die aanhangers zijn van de ge wetensvrijheid Een liberaal, dezen naam waardig, is een verdediger der verdraagzaam heid voor allen, dat zij geloovigen of ongeloovigen zijn. Het Journal d'Ypres, dat altijd de klerikale onrechtvaardigheden verde digd heeft, heeft in zijne manier van denken veel meer overeenkomsten met de Combisten, dan het denkt. Gelijk het gebeurt voor elke wet gevende kiezing die moet plaats grijpen in ons arrondissement doet het gouvernement nog eens in het budget van buitengewone uitgaven voor 1906 een krediet van 250,000 franken inschrijven voor het vol tooien onzer vaart. Zoo handelde het gouvernement voor de kiezingen van 1900 en 1902 zooals M. Nolf het onlangs in de Kamer deed opmerken. Het zelfde spel herbegint. Men weet dat die propaganda kre dieten nooit verteerd zijn. 't Zal nog eens het geval zijn voor het krediet dat nu gevraagd is, ten zij dat de kiezers de klerikale Re geering den 2 7sten Mei aanstaande zenden wandelen. Le Cycle Club Fprois chargé par les délégués des diverses sociétés de la ville d'organiser une collecte au profit des victimes beiges de la catastrophe de Courrières et des sinistrés des inon- dations de Belgique, a l'honneur d'in- former ses concitoyens que Messieurs les quêteurs ont recueilii la somme rle fr. 3704.89. 11 a été décidé entre les collecteurs que cette souimeserait envoyéeauCo mité de la Pr esse Bruxelloisef'ormé sous la présidence d'honneur de S. A. R. le Prince Albert de Belgique, avec prière de tenir compte de la destination spé ciale ci-dessous mentionnée. Le Cycle Club Fprois trés recon- naissant de l'accueil Hympathique qui a été fait a ses délégués, remercie vive- ment la population Yproise, du magni- fique élan de charité qui s'est manifes té dans toutes les classes de la société. Destination de la collecte Aux families des naufragés d'üstende 100,00 Aux families des victimes bei ges de Courrières 204,89 Auxinondés du Hainaut 500,00 Aux id. de la Province d'An- vers 700,00 Aux id. dela FlandreOrien- tale 1200,00 Total. 2704.89 le meilleur Elixir et le oioins cher. ELIXIR D'AXVERS stilt maag- en buikpijn Manque et SSecouvrement. Achat et Yente de iï'onds publics. Échanye de coupons. Conversion et Conscription a tons emprunts Beiges et étrangers. iPé/ivrance sur tons pays de lettres de crédit,traites et chèques. Avances cle fonds. Dèpöt de fonds. Comptes-courants de Depóts de fonds avec carnet de chèques. 15, rue tic üScnfii, 15 YPRE 8 Maison foaidcc en 1873. AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvert de 9 d 12 k™5 matin. BALSA M, zuivere kina wijn, verwekt eetlust. Diamanten bruiloft. Mijnheer en Mevrouw Emiel Ver- camer zullen den 15 April aanstaande in het New Khedivial Hotel te Alex- andriën de diamanten bruiloft vie ren hunner ouders, Mijnheer en Me vrouw Karei Vercamer. Wij bieden de eerbiedwaardige «r Q> c: o O NO

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3