De Klerikaïen liegen. Kiezers, vergeet niet 100 miilioen slemden voor nieuwe forten en fortissimo. Veel beloven en weinig geven doet den zot in vreugde leven. Wat de boerkens tol de klerikaïen zeggen. De regeering van morgen. liet was te voorzien. Kieskroniek. hier meester worden, zij de kloosters zouden sluiten, zooals in Frankrijk. Daarop antwoorden wij Wat in Frankrijk gebeurt gaat ons niet aan. Van zulke politiek willen wij niet. Daarenboven ware het in België onmogelijk ze in te voeren. Hoe dat Omdat onze grondwet de vrijt van vereenigmgde vrijheid van gods dienst en de vrijheid van onderwijs waarborgt. En, om die vrijheden uitde Grond wet teschrabben ofte veranderen moet daartoe de goedkeuring der twee der den der Kamers verkregen worden. Gij ziet dus. beste kiezer, dat de kle rikaïen u vodden wijsmaken want het ware onmogelijk de twee derden der Kamers op dit gebied takkoord te vindenten zij dal de klerikaïen zelve tegen dievrijheden zouden stem men. Kiezers, vergeet niet, op 27 Mei, dat de klerikaïen, die zich deden kiezen onder den kreet Geen man, geen cent, geen kanon 'meer in de laatste maanden rond Antwerpen. Vergeet niet dat de wet die deze ontzaggelijke uitgave besliste, ge stemd werd door onze twee klerikale volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris en dat M. Nolf, liberale volksvertegenwoordiger, er tegen stemde. Kiezers, vergeet het niet en stemt den 27 Mei tegen die geldverbrassers die eenige duizenden franken weige ren om ter hulp te komen aan de landbouwers, maar die 100 miilioen stemmen voor nuttelooze forten Het Staatsblad van Zaterdag 14 April kondigt de begrootingen af' van het korps der gendarmerie en van het le ger, voor het dienstjaar 1906. Deze begrootingen dragen het hand- teeken van koning Leopold II, met de vermelding Gegeven te Villefrau- che, den 13 April 1906. Deze vermelding is eenvoudig EENE VERVALSGH1NG IN GESCHRIFT of wel worden de Staatsbegrootingen in blanco goteekend. Het is onmogelijk dat de koning op Goeden Vrijdag 13 April een document kan teeketmn te Villefranche en dat de ministers van oorlog en van justitie dit handteeken reeds den 14 April te Brus sel in het Staatsblad kunnen laten ver schijnen. Dit vastgesteld zijnde, zeggen wij eenige woorden over beide begrootin gen. De begrooting voor het korps der gendarmerie beloopt in gewone uitga ven tot7 miilioen 339duizend 278 frank en in buitengewone uitgaven tot 1 miilioen 428 duizend 560 frank, zij te zammi ACHT MILLIOEN 767 DUI ZEND 838 FRANK. Na de algeheele en volkomen ver- kwezehng van het onderwijs, na 22 ja ren katholieke overheersching, is de veiligheid in het land zoo zonderlmg verzekerd en is het zedelijk peil van de bevolking zoo erg gedaald, dat men voor de gendarmerie dubbel meer moet uitgeven dan ten tijde van de libera len. En ondanks deze verdubbeling van kosten njzen er algemeene klach ten op over de ontoereikendheid van de politie op den buiten Hoe meer goede officieele scholen af geschaft, hoe meer gendarmen en rasp huizen bijgekomen Wat de begrooting van oorlog be treft, zij beloopt voor de gewone uitga ven tot 50,151,609 frank en voor de buitengewone uitgaven tot 10,213,880 frank, zij te zamen 60 MILLIOEN 375 DUIZEND 489 FRANK. TWINTIG MILLIOEN MEER dan ten tijde van de liberalen, twintig mii lioen die zooveel te meer drukken op den rug van de belastingschuldigen. Enzeggen dat deklerikalenaangeko men zijn onder den kreet GEEN MAN, GEEN CENT. GEEN KANON MEER!p Zou het tijd worden dat wij ze weg vagen Iloe dikwijls wordt door de kleri kaïen niet uitgebazuind dal de aan hangers der klerikale partij de echte, de eenige, de standvastigste en ge- trouwste beschermers van den land bouw zijn In werkelijkheid weten de elencalen de landbouwers gewoonlijk met beloften te paaien en nooit, of zeer zelden, geven zij door daden ot door nuttige hervormingen bewijzen van hunne toegenegenheid De mi nisters ontvluchten in de Kamers de bespreking der hervormingen, die de landbouwers met het grootste recht eischen. Een voorbeeld onder duizend de verniindei'ing- der g-roiiclfoelasting-, die lood zwaar op den kleinen landbouwer drukt, werd op de stelligste wijze ÏMïloolVl. En sedert jaren en jaren zoeken onze brave landlieden tever geefs, onder aan hun contributie- brieflcende beloofde vermindering. In 1894, heeft de Minister van Financiën zich stellig verbonden dat kostte hem niet veel de grond belasting binnen kort te verminderen. Hij heeft die verbintenis niet ge houden dal weten de belasting schuldigen maar al te wel. De landbouwers zullen nog lang wachten op de vernjindering van hun contributiebriefje. Daartoe is eene verandering van regeering noodig; een liberaal ministerie; en daar zullen de landbouwers in Mei 1906 voor zor gen Gij gaaft vier stemmen aan de rijken En wij als almoes kregen er één, Schoon wij onder tallooze plichten bezwij- [ken, En de rijkaard bijna heeft er geen. De liberalen die willen dat anders Die zeggen Eén man, eene stem. Dat is recht en daarom, milverdjanters, Krijgen de liberalen ons stem. Ge spreekt van vermindering der lasten, Maar aardig toch vinden we 't dan, Dat ge steeds in ONS zakken blijft, tasten, Zoo diep, zoo diep als 't maar kan. En waarom toch door ons doen betalen Die werken en zwoegen voor 't dagelijksch [brood Waarom bij de rijken het geld niet gaan [halen Die hebben het liggen, daar is er geen nood Ge denkt ons te paaien met zeemzoete woor- [den Gij alleen zijt de vrienden van 't onderwijs Maar leugen is 't wat we steeds van u [hooren Daarvan geven de feiten ons 't sprekend [bewijs. Want steeds groeit het aan, het leger pan- [doeren En 't volk dat t'huis hoort in kot en gevang Maar scholen die sluit ge dat weten de [boeren Daarom is 't uit met uw rijk het duurt reeds [te lang. G'ontsteelt ons onz'- kinderen in 't schoonst [hunner jeugd Onttrekt ze aan den moederschoot, Bederft hunnen geest, doodt hunne deugd, En leert z'eenbedrijfhet bedrijf van dedood, Maar rijkenmanskinderen, voor luttel geld, Die koopen zich vrij van die plichten. Het boerenkind wordt door u niet geteld De boerkens zullen voor u niet meer zwich tten. Gij stemdet voor legeren forten millioenen, En dit tegen wil en dank van het land. Aan oude menschen geeft ge pensioenen Van 18 centiemen per dag is 't geen [schand En dan durft ge nog blijven beweren Dat enkel uw hart voor ons klopt We kennen uw streken, Mijnheeren, G'hebt ons thans genoeg gefopt. Wij hadden tot hiertoe gemeend dat het programma der Regeering van morgen denver wezenlij king zou zijn der billijke hervormingen the zich sedert jaren opdringen aan de aandacht der politieke mannen van ons land, namelijk het onderwijs van het volk, met het inzicht het tot eene werkelijker deelneming aan het po litiek leven te roepen, de inleiding van een billijker kiesstelsel, eene rechtvaardiger verdeeling der mili taire lasten, maatschappelijke wet ten, die geene facade wetten meer zijn, eene herinrichting van ons fis caal stelsel, enz., enz. Het schijnt dat wij ons vergissen. De Standaard, orgaan van M. Co laert, geeft ons gansch tegenoverge stelde inlichtingen. Kiezers weet gij wat de Regee ring van morgen doen zal Welaan, ziehier Fiel. Ah Narden... ik rieke uwe adem, ik hoore u komen sedert dat gij met uwe gespaarde^penningen en met het deellotje van uw wijfs vader zaliger uwe vier lijnen land gekocht hebt en dus eigenaar zijt, gij zit verlegen met uwen eigendom. Narden. Waarom niet Fiel. Hewel Weg met den eigendom dat is alzoo de mannen van 't liberaal socialist gouvernement eens meester, zouden komen en opnemen overal wat de menschen hebben zij zouden naar uw gedoente komen Narden en zeggen Narden, dat huis, 't is 't uwe en die stove, stoelen, tafel, enz, ja tot uwe blaaspijpe, tot uwe suikerbange toe... deze stal met uwe 2 veerzen, 1 messingkalf, 1 zwijnezeuge, 2 schotelingszwijntjes, opgesteken voor te vetten... die partij gras, die 4 lijnen land, 't ware al opgeteekend. Narden. En toen 't Ware algelijk nog 't mijne Fiel. Ba 't en doet, 't ware 't goed van 't gouvernement. Moest gij iets in uw bezit willen houden, ge zoudt aanzien zijn voor dief in de ooge van 's Lands bestier. Narden. Als dief Die veerzen die de mijne zijn, gekocht en betaald En die 4 lijnen land, hoog en diere gekocht en met het geld door mijn en andermans zwet zuu- re gewonnen en tot de laatste centiem be taald Fiel. Neen 'tDat houden, het ware dief zijn Narden. Jamaar alzoo niet dat en zou geen waar zijn zoolang ik leve en mijn name Narden is. Zij Die zouden afgeleekt komen daarvoren om 't mijnent baas te spelen zij zouden van eene kale reis t'huis komen en uit een vuilen lepel pap eten. Zeker die zouden alzoo naderen de balie van mijn hof, 'k zou er op derschen met mijnen dorschvlegel, 'k zou ze stukken verscheen kappen met mijn han'mes of mijn happe... Fiel. en daarachter in het pension- naat gesteken zijn te Yper gij weet wel bach ten de grendels om fransch te leeren. Narden. Potverdikke Fiel. Zeg een keer, Narden, uwe koeien zijn zij reeds gekalfd Narden. Neen 'z, 'k ontzie den kalf- tijd, dat brengt vele slameur bij. Ik en Virsnie, mijn wijf, wij waken gewone kee- ren ten minste 2 nachten overhands voor 't klein Bruintje, gij weet wel, dat daar in den hoek staat in 't sliet naarst van 't zwijnstal. 't Is een beetje verrads en, gaat het slecht, men staat met een dood kalf dat levende SO tot 60 frank weerd is, en met eene zieke beeste, die, gaat zij te kwiste, een verlies uitmaakt van ruim 300 franken. En zulke jaren voor eenen koeiboer gelijk ik en gij, men vermag tegen geen zulke verliezen. Fiel. Ik versta. Maar zeg, zaten de socialisten aan 't schuteltje te Brussel te- gare met de liberalen, uwe oude vrienden waren uwe koeitjes de uwe niet maar de deze van 't Gouvernement, zoudt gij nog waken als zij op 't kalven staan Narden. Waarachtig neen ik Fiel- En moeste Virsnie uw wijf alge lijk waken, en roepen ten I ure van den nachtNarden Narden Bruintje de koe van 't Gouvernement maakt haar gereed... Zeere Zeere zij legt aan om te kalven' Zoudt g-ij haastig van onder uwe warme dekkingen springen en op de beene zijn Narden. Wat zou 't wel 'k Zoude mij gerust eenen keer keeren in mijn bedde en mij een nieuwe zijde geven en weder roepen Virsnie, laat ze maar alleen kal- rf+'il ?S iVan Gouvernement. Dat het slecht gaat Wat schilt ons dat Fiel. Rare wereld toen, nietwaar alzoortdoen?~Maar dat aI^eliJk Fiel. Fraai stijf. Narden. - Hewel als dat alzoo*™, ten gaan, k en stemme nooi t van nv 1 °e" noch voor „liberalen noch voor so?Llevea noch voor andere diergelijke. Maar i- 'steQ een fermen duw op 't hoofd der Wu? He lijste. Kat-holieke Is het niet stichtend Tot nu toe in den loop van tegenwoordigen kiesstrijd, haddï de klerikale gazetten ons maar doorgaan voor vernielers van 'f°6n derwijs. at\t0«- Wij waren verwonderd over matigheid. nne Vroeger hadden zij altijd de l0ff lijke gewoonte gehad ons daarenbo ven te doen doorgaan voor vijande" van den eigendom en van de familie11 Nu zijn wij opnieuw boedelscheU ders geworden. Het was onvermiid lijk. Morgen zullen wij de aanhangers zijn der vrije liefde gij zult het zien In zijn hoofdartikel van over acht dagen heeft het Journal d'Ypres reeds de kwestie begonnen. Wij zullen ons onthouden van alle uitlegging, de overwegingen onzer lezers zullen er ruim in voorzien, In ons nummer van verleden week sprekende van de lage persoonlijke aanvallen in den Standaard bevat raadden wij onze vrienden aan dat blad te lezen en overal te doen lezen, Met de palen van het hatelijke en van het bespottelijke te overtreffen maakt dat blad zonder te weten propaganda voor ons. De menschen moeten zeggen dat, om er toe gebracht te zijn zulke mid delen van polemiek te gebruiken, de klerikaïen weinig voorzien zijn van bewijsredenen. Wij vragen ons af welk gedacht M. Colaert moet hebben van zijne kiezers om zulke dingen te durven schrijven ofte laten schrijven. Men verzekert ons dat er Zondag 11. zeer levendige besprekingen ge houden werden in den katholieken kring. Verscheidene leden hebben luidop hunne verontwaardiging uitge drukt over de houding onzer volks vertegenwoordigers en hunner pers, De zaak verwondert ons niet. Hoe meer onze tegenstrevers den laster zullen gebruiken als hun bijzonder wapen, hoe meer de eerlijke lieden zich van hen zullen scheiden. De tijdingen, die ons van de ver- schillige kantons van het arrondisse ment toekomen, zijn uitmuntend. De klerikaïen beginnen verschrikt te worden van den vooruitgang wel ke onze gedachten doen, en onze vrienden zien ten halve de mogelijk heid eenen tweeden zetel te verove ren Ookhet Journald' Yprcs, om zich moed in te spreken, begint te stoef- fen. Het spreekt van de verovering van dien zetel voor zijne partij. Nieuweuitgaaf der voorzeggingen van 1902. De klerikaïen zijn zoo bevreesd van onze gedachten dat zij te lande alles in het werk stellen om ons te beletten lokalen te vinden waar wij tot het publiek kunnen spreken. In al de plaatsen waar de geeste lijkheid als meester heerscht ver schrikt zij al dezen die zij vermoed' eenige sympathie voor ons te hebben- De dorst van overhersching is z?° groot bij haar, dat zij zeer dikwijE wanneer zij op haren weg lieden ont moet, die ofschoon van hare partlj nochtans nog niet rijp zijn v°or.rit de toegevingen, zij dezelve bestrij alsof het gemeeneliberalen waren- Deze trotsche houding heeft beste uislagen. Zij toont aan noodzakelij keid van het bestaan partij die de vrijheid verdedigt- ze beste propagandisten zijn dieP toors en die strijdlustige kapeH Jtls door hen, 't is door de hou die zij overal aangenomen hc dat de lieden overal wenschen Dogiioolingon in hl Qnho -*■*" A j,

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2