LEEST RQUSBRUGGE. Politieke vergadering ËS. Buy 1, Mt Nolf, COMEN. Politieke vergadering. M. Sriest Kolf, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Liberale vereeniging Donderdag, 3e Mei 1906. 5 centiemen. Tweede jaar. IV' 25. TitelvoereEide kandidaten 1) Xolf Ernest, 2) Vandenbulcke Jules, 3) Tileca Arthur, t) Victoor Ëudoxe, 2) weins Ëmile, 5) illasschelein Valère, Den 6 Hei, Den 7 Mei, he bezems gereed. Een voorbeeld, Ze plaalsen hun geld aan 10 per honderd. Liberaal leven. Hun stokkepaard. Zouden de liberalen in Belgie de Frausclie politiek inbrengen. De Kierikalen liegen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Bbonderdat/s. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. van het arrondissement Yper. WETGEVENDE KIEZING VAN 27 MEI 1906. advokaat, uittredend kamerlid proprietaris te Wervick burgmeester van Nieuwkerke. Plaatsvervangers s burgmeester te Meesen advokaat te Yper brouwer te Poperinghe. in de herberg A 1O m ii i t> ii s, Haringhestraat, bij Fmile PORREYE-BASTGEN, om 3 1/2 ure. SPREKERS: Volksvertegenwoordiger van Veurne- Dixmude-Oostende. Volksvertegenwoordiger van Yper. in do herberg Au Soleil 1 revaut, Wervickstraat, 28, bij Emile GRYSON, om 6 1/2 ure. SPREKER: Volksvertegenwoordiger. kierikalen zien met den dood- ,prik op 't lijf de kiezingen van 27 ™lf,i naderen Ze Zeverliezen er letterlijk het hoofd '1 en zelfs Woeste, de noodlottige man, 1 zoo beangstigd, dat hij op 't congres Rr katholieke kringen, te Oostende Ier Ei Iri Men selli ijfi in bij den Uilgever, bixinudestraat, nr 33, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Nolariale en Becbterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naanide artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aaukoudigingen 15 c. den drukregel. Reklaraen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. bil den hetft de kierikalen h, bbeu gren programma. De kierikalen waren tegen de oor logsuitgaven. De kierikalen gingen den landbouw redden. De kierikalen zouden den schooloor- log in schoolvrede veranderen. De kierikalen zouden voor den werk man zorgen. De kierikalen zouden de belastingen verminderen. Ziedaar hun programma 22 jaren ge leden. Wat hebben ze van dat pro gramma verwezentiijkt. Niets volstrekt niets zij heeft failliet gemaakt die grrrroote klerikale partij De oorlogslasten zijn vermeerderd, millioenen waarvan men 't einde met ziet, hebben ze besteed aan forten en hebben doert stemmen voor nieuwe versterkingen, Het openbaar onderwijs is zoo goed als vernietigd, de schooloorlog woedt voort, de klerikale partijscholen kos ten millioenen aan 't land. Voor den landbouw werd geen en kele degelijke wet gemaaktmedalien voor de honden, oorringen voor de koeienen voor de ongeluklrigen die hunnen oogst zagen vermelen, voor de overstroomden geen duit. De mil lioenen worden verprost aan nuttelooze forten. De kierikalen hebben eene slechte ongevallenwet gestemd, aan de arbei ders 9 centen pensioen daags gegeven, de slechtst betaaldewerkliedenzijn die van het klerikaal gouvernement. Wij kregen van die kierikalen slech te wetten bij de vleet, vergunnings recht, slechte kieswetten, slechte le- gerwetten, ontreddering van alle dien sten, partijdigheid iu benoemingen, valschheid, bedrog 't Wordt tijd al die vuilnis eens in de goot te vagen. De bezems gereed Den 27 Mei moet heel dat boeltje gekeerd worden. De kierikalen hebben nu 20 stem men meerderheid, welnu ziehier de kansen, welke de oppositiepartijen hebbeu om die meerderheid in duigen te smijten Zetels te winnen te verliezen minimum maximum Luxemburg Namen Brabant West-Viaand. Antwerpen 0 2 3 3 2 0 2 4 4 3 0 0 0 0 0 Rr katholieke kringen, te Oostende JOe vrees nogmaals lucht gaf en er de -P «itdrukte, dat de kierikalen toch jP'J 1 op den Senaat zouden mogen re- vrees h-r dompers is gegrond, üi v('irrndn immers geene partij meer, u Belgen no§ i°ta er08*1!?8 aaD t0 10 13 0 In de slechtste voorwaarden 10 stem men te winnen voor de oppositiepar tijen en in de beste voorwaarden 13. 't Klerikaal ministerie om zeep 't, Wordt tijd. 't Klerikale schip van de Smedt de Naeyer is lek en is aan 't zinken. Daarop zal volgen de verwezenlij king van het volgende programma 1. Verplichtend onderwijs. 2. Persoonlijken dienstplicht tot het minimum verkort. 3. Ernstige landbouwwetten. 4. Beteugeling van het kiesbedrog, algemeen stemrecht. 5. Een pensioen van 1 frank daags voor alle oud geworden werklieden. De bezems gereed Al wie vrienden heeft of familie in de arrondissementen waar het den 27 Mei kiezing is, spore heu aan te stemmen voor de liberalen. 't Klerikaiism, mot al zijue kwalen moet weg, in 't bdang van burger, werkman en boer. op de derde bladzijde van hedenhet 116 vervolg van ons boeiend mengelwerk In Engeland is het liberaal ministe rie Blechts eenige weken aan het be wind en het komt reeds een wetsvoor- stelsel neer te leggen waarbij aan de oude werklieden een pensioen van 313 franken 's jaars zal betaald wor den. De Engelsche liberalen hadden het ouderdomspension op hun program ma en houden das hun woord. Do Belgische liberalen vragen ook een pensioen van één frank per dag- voor den ouden afgesloofden werkman het voorbeeld van Engeland toont hoe de liberalen hier ook hun woord zullen houden. Daarom ook zullen al de werklieden stemmen voor de antiklerikale lijst. Niet alleen hebben de kierikalen niets gedaan in 't belang der burgerij, maar zij hebben ook medegeholpen aan de bewerking van haren ondergang. De klerikale samenwerkende maat schappijen van verbruik en voort- brengst zijn talrijk in ons klein België. De kierikalen hebben in alle groote steden talrijke coöperatieven gesticht. Te Gent, te Antwerpen, teBrussel, te Luik, te Charleroi, enz., treft men gil- dehuizen, winkels, bazars, broodbak kerijen, logementhuizen, brouwerijen, stokerijen aan, die eene ongehoorde mededinging berokkenen aan de bur gerij. De kierikalen bezitten de grootste coöperatief van ons land Le bon Grain eene klerikale broodbakkerij van He negouwen telt meer dan 18,000 leden. En onlangs nog hebben de kierikalen en priesters uit Henegouwen eene sa menwerkende broodbakkerij gesticht, die den ondergang van alle bakkers van Bergen en omliggende moet be werken Voegt daarbij de concurrentie der kloosters en bazars die aan de Jesuiten toebehooren, laat ons nog noemen de Boerenbonden, de samenwerkende melkerijen, en nog veel meer ongeken- db klerikale ondernemingen, en wij mogen gerust besluiten dat de klerika le kliek de schuld is van den ondergang der burgerij. Uit al de arrondissementen waar de strijd zich voordoet den 27'Mei komen de beste tijdingen. Onze propagandis ten worden overal met geestdrift ont vangen. Verleden Zondag zijn de libe rale volksvertegenwoordigers Meche- lynck en Persoons naar Yper gaan spreken. Een talrijk engeestdriftig pu bliek was opgekomen. Beide sprekers, het liberaal programma ontwikkelend, bekwamen veel bijval. De zaken staan heel goed in het ar- rondis8emeut Yper, ondanks al den laster trgen de liberale partij, die door de kierikalen in de dorpen wordt ver spreid, maar de boeren laten zich niet meer vangen Zij zijn den dwang van de zwarte kiesdravers zoo beu als kou den pap. Onlangs hebben wij een propaganda- tochtje gedaan in het arrondissement Kortrijk. Daar ook zijn onze vrienden vol hoop. Iets wat ons getroöen heeft is, dat in gemeenten waar wij vroegere jaren noch lokaal, noch publiek konden krij gen, de liberale meetings zoo talrijk worden bijgewoond, bijzonderlijk door landbouwers en werklieden. Dat heb ben onze vrienden Lamberty, te Deer lijk, en Keurvels, te Harelbeke, o. a. kunnen waarnemen, waar zij met den liberalen volksvertegenwoordiger M. Vande Venne meetings hebben gehou den. Vaderland Het stokkepaard van de klerikale propagandisten is de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk, waarvan zij zeer voorzichtig verzwijgen dat hooggeplaatste katholieken en zelfs bisschoppen er meer goeds voor de kerk van verwachten dan van het con cordaatsregiem. Zij meenen sommige onnoozele boe ren nog te kuDnen opruien met het praatje dat de Belgische liberalen al Combisten zijn en onmiddellijk de ker ken gaan doen sluiten, de priesters en kloosterlingen verjagen, enz Brrr Maar de boeren zijn slimmer gewor den. Zij w"ten wel dat de kerken en priesters van de liberale regeeringen nooit te klagen hadden en dat wij al leen de misbruiken waaraan de politie ke geestelijken zich schuldig maken, tegeDgaan. De kierikalen schreeuwen alleen zoo geweldig over hetgeen de liberalen gaan doen, om de aandacht van de kie zers af te leiden van al 't kwaad dat do kierikalen zeiven gedurende 22 jaren bedreven hebben de lasten verhoogd, de wegen en waterloopen slecht onder houden, den landbouw verwaarloosd, den veehandel belemmerd, millioenen verbrast voor rasphuispaleizen en gen darmen, 't werkmanskind alleen naar de kazern gezonden, de priesters en de rijken 3 en 4 stemmen gegeven, al de vetbetaalde plaatsen aan de klerikale creaturen, enz. Ziedaar waarover de kierikalen re kening te geven hebben en waarvoor zij den 27 Mei een aanranseling van be lang zullen opdoen. De kierikalen roepen lot alwiehet hooren wil, dat, moesten de liberalen hier meester worden, zij de kloosters zouden sluiten, zooals in Frankrijk. Daarop antwoorden wij Wat in Frankrijk gebeurt gaat ons niet aan. Van zulke politiek willen wij niet. Daarenboven ware het in België onmogelijk ze in te voeren. Hoe dat Omdat onze grondwet de vrijheid van vereenigingde vrijheid van gods dienst en de vrijheid van onderwijs waarborgt. En, om die vrijheden uitde Grond wet teschrabbenofte veranderen moet daartoe de goedkeuring der twee der den der Kamers verkregen worden. Gij ziet dus, beste kiezer, dat de kie rikalen u vodden wijsmaken want het ware onmogelijk de twee derden. BE WEERGALM ls "li, n

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1