Stadsnieuws. Combisme. De Partij der vrede. Jaarlijksche meditatie. Oh, die snuffelaars Kiezers, vergeet niet 100 miilioen stemden voor nieuwe forten De Liberale Propaganda. Klerikale kwade trouw. Altijd Stoeffer. Het officieel onderwijs behoordeeld door de Standaard. De nieuwe Gendarmerie, De afsluiting der Speie. der Kamers op dit gebied t akkoord te vindentenzij dal de klenkalen zelve tegen die vrij heden zouden stem men. In de tweede zitting der Federatie der katholieke vereeuigingen en krin gen sprak de groene paus Woeste eene redevoering uit, waarin hij zegde dat de katholieke partij deze is van VRE DE EN VAN RUST, en in dezelfde re devoering sloot hij met eeDe bedrei ging, onwaardig van e6ne partij van.... vrede en rust Herinnerende dat de katholieken vroeger hun bloed vergo ten hebban voor de vrijheid zeg de hij dat de katholieken van heden HET NOG ZOUDEN DOEN. Zoodus, M. Woeste verklaart dat in dien een antiklerikaal gouvernement aan het bestuur van het land komt en de wetten stemt waarna de Belgische bevolking reeds zoo lang wacht, doch die de klerikale partij niet aanstaan, de geestelijke heethoofden zullen op staan en WOELINGEN VEROORZA KEN De wolf heeft zich schoon te verber gen, toch laat hij eens zijne ooren zien. Ziedaar dus die partij van vrede en rust Ziedaar die heilige menschen- vrienden Reeds meer dan eens hadden wij ge zegd dat de klerikalen DE GROOTSTE REVOLUTIONNAIRS ZIJN, M. Woes te komt het te bevestigen. Burgers, oordeelt nu die christelijke apostels der vrede. In I88O regeerden de liberalen met 338 miljoen, en zie nu eens naar den boterham. JAARLIJKSCHE STAATSINKOMSTEN. In 1903 504 miljoen In 1903 514 miljoen Voor 1904 533 miljoen Neringdoeners hetgeen gij in den tijd betaaldet aan lasten onder het li beraal bestuur per jaar, moet gij nu betalen onder het klerikaal bestuur permaand. De lasten voorn zijn twaalf maal vermeerderd wij druk ken zoodanig onder de lasten, dat wij er niet meer kunnen komen en alle da gen verslecht de toestand voor allen. Er is maar geld meer in de kloosters. De beroemde fransche Pater Didon predikte, eenige dagen geleden, in de hoofdkerk te Parijs over de he- dendaagsche vrijheden. Ziehier letter lijk de woorden van dien vermaarden predikant Ik ben verontwaardigd als ik de klerikalen het altaar als een voetzuil, het kruis als een degen, de godsdienst als een kiesmapen zie gebruiken Ik begrijp goed, dat men eene po- litieke denkwijze hebbe, maar ik wil niet dat men zich van Christus be- diene om hem te mengen in onze par tij twisten. De klerikale bladen liggen op alle mogelijke en onmogelijge wijzen het katholiek gouvernement schoon te wrijven. Moest ge ze geloovt n, wel dan ware het de spaarzaamste, da beste, de eer lijkste regeering die er ooit in 's men- «chen geheugen bestaan heeft Maar ongelukkiglijk vinden wij nog lieden die al dat klerikaal geschrijf voor geen evangelie aanschouwen en, in het oog der katholieken, de doorslechte manier hebben alles door hun eigen te willen zien lieden wiens nieuw-gio- righeid zooverre gaat de papiertjes en de cijfers der regeering te doorsnuffe len en die er geen hoofdzonde van ma ken soms den sluier die de klerikale partij onhult eens op te heffen en eens eventjes te zien wat er wel achter schuilt. Zulke personen, die men wel onge- loovige Thomassen kan heeten, komen dan soms tot aardige bestatigingcn. En die lieden, als de klerikalen orga nen roepen De katholieken hebben meer dan 12 miliiopn 500 duizend frank lakten afgeschaft of verminderd an twoorden koelb'oedig Hoe zegt gij dat Maar, vrienden, vergeet gij dan dat in 1884, toen de li beralen het landsbeheer verlieten, de belastingen beliepen tot 155 millioen 821 dniz°nd franken, en dat nu ON DER UW SPAARZAAM katholiek bestuur de belastingen 252 millioen 420 duizend franken bedragen. Wat de bagatel maakt van 96 MILLIOEN MEER dan onder de liberalen. Vergeet gij dat Het is toch wel ongelukkig dat er altijd van die snuffelaars zijn die niet kunnen zwijgen. Kiezers, vergeet niet, op 27 Mei, dat de klerikalen, die zich deden kiezen onder den kreet Geen man, geen centgeen kanon meer in de laatste maanden rond Antwerpen. Vergeet niet dat de wet die deze ontzaggelijke uitgave besliste, ge stemd werd door onze twee klerikale volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris en dat M. Nolf, liberale volksvertegenwoordiger, er tegen stemde. Kiezers, vergeet het niet en stemt den 27 Mei tegen die geldverbrassers die eenige duizenden franken weige ren om ter hulp te komen aan de landbouwers, maar die 100 millioen stemmen voor nuttelooze forten Op het oogenblik dat al de krachteu der liberale partij zich vereenigen om naar den strijdte trekken, zou men niet genoeg kunnen aandringen op do ge wichtigheid vanden kiesstrijddie komt geopend te worden. Van alle kanten kondigt men eene ware ontwaking van gedachten op aan den buitenen vooral in West Vlaanderen. Overal leest men onze bladen en orze manifesten. Men bespreekt onze ge dachten en daar waar de geestelijkheid niet volstrekt meester is, kunnen wij nog lokalen vinden voor onze meetin gen, een talrijk en sympathiek publiek komt onze sprekers aauhooren. Onder de bijzondere factors die ma- degeholpen hebben om deze ontvoog ding te doen ontstaan, mag men de uit breiding der middelen van verkeer melden. De onophoudelijke omgang die de bevolkingen dor steden en de inwoners van den buiten met malkander hebben, hebben veel vooroordeelen doen vallen. Talrijke werklieden van den buiten gaan in de stad arbeiden Door het ver- kö( r met de steedsche werklieden, die meer ontvoogd zijn, eindigen die ruwe lan islieden met te zien dat, in het kort, de gedachten van die stedelingen, die men hen afgeschilderd had als omver werpend,iets goedsbevatten,zij vertoe ven niet, zij ook, helderer, breedere en moderner gedachten te krijgen. Evenals het volk der steden, begint dat van den buiten bewust te zijn van zijne macht en wij mogen dus hopen dat do buitenkiezer op zijne beurt het juk der klerikale overheersching zal afschudden. - De Standaardorgaan van M. Colaert, gaat voort met, door zijne onbekwaam heid, lasteringen, zijue overdrijvingen en zijne leugens, eene uitmuntende propaganda te maken voor onze vrien den. Verleden week hebben wij een uit treksel overgenomen waarin hij de wij ze beschreef op welke de liberalen de verdeeling der goederen zouden innch ten zoohaast zij aan het bewind zonden komen. In zijn laatste nummer, beweert het orgaan van M Colaert te voorzeggen wat onze vrienden doen zullen op het godsdienstig gebied. De kloosterlingen uit het land g-dreven De ouderlingenzieken en roeezen, onge nadig op straat gesmeten De kloosters en kapellen gesloten De vrije scholen afgeschaft De kerken ontheiligd De tabernakels opengebroken en er mis schien honden in gezet De priesters gebroodroofdde kerkelijke diensten afgeschaft De kerken gesloten, of als schouwburgen of danszalen verhuurd Al de kerkelijke goederen aangeslagen De HH Vatende kelkencibories en remonstrancies in 'l slijk en misschien het H Sakrament in den vuilnisbak gesmeten of aan de konden gegeven De relikwiekassen der Heiligen onteerd en aan de meestbiedenden verkocht. Het orgaan van M. Colaert beweert dat dit reeds al gebeurt in Frankrijk en dat wij ons zullen verhaasten hier hetzelfde te doen. Wanneer men zijne toevlucht moet nemen tot zulke bewijsredenen om zij ne partij te doen zegepralen, moet die partij wel diep gevallen zijn. Die wijze van redetwisten veront waardigt vele katholieken die openlijk hun manier van peizen daarover uit drukken. Dagelijks hebben wij er be wijzen van. Het nadeel dat M. Colaert aau zijne partij doet met, zulke domhe den te schrijven ofte doen schrijven, is aanzienlijk. De waardigheid onzer houding, de eerlijkheid onzer polemiek maakt zoo veel te meer indruk op de kiezers als de kwade trouw en de lompheden van den Standaard groot zijn Standaard, ga voort M. Colaert, zijne oefeningen vernieu wende van 1902, gaat overal, op den ijzerweg, te Brussel, in de Kamer ver tellen dat M. Nolf niet zal herkozen worden Men herinnert zich welk succes zijne voorzeggingen over vier jaar be haalden en hoe bespottelijk hij zich er mede maakte. Het is waar dat het belachelijke niet meer doodt, zonder dat. Wat M. Coiaert er toe leidt alzoo den voorzegger te spelen, 't is waar schijnlijk het succes dat hij verwerft in alle meetingen die hij in het arron dissement geeft. Er zijn gemeenten waar dat succes bijzonder schitterend is, namelijk te Poelcapelle en te Proven, niet waar, M Colaert. Ziehier hoe de Standaard het officieel onderwijs beoordeelt, en dat nog in verzen Ons kind'ren 111 geen scholen Waar 't Crucifix niet blinkt Ons kind'ren in geen moordkuil Waar 't woord van God niet klinkt. Moordkuil hol van moordenaars N B De munster van hot openbaar onderwijs iu Belgie, is M de Trooz, klerikale volksvertegenwoordiger van Leuven. Tot nu toe heeft het Journal d'Y- pres de beschuldiging van combisme niet opgeraapt die wij zijne vrienden en meesteTs toegeworpen hadden. Wij gaven aan het woord Combis me den zin welken onzen confrater het gaf, 't is te zeggen schendig der vrijheid van geweten. Maandag, 2" Paaschdag, hebben wij eene godsdienstigebetooging bij gewoond. Men mag zich afvragen wat onze wèezen en de ouderlingen der gods huizen verrichten in dien stoet. Zijn wij te Yper gekomen op het punt dat, om geholpen te worden door onze liefdadigheidsgestichten rijk gemaakt met het geld der libe- lalen, men zich moet onderwerpen aan al de betoogingen van den roomsch katholieken en apostolieken eeredienst Wij wisten reeds dat ons klerikaal bestuur onze ambtenaren verplichtte deel te nemen aan de processiën Wij hebben geprotesteerd teT deze eerste schendig der vrijheid geweten. Van Heden beoogt onze beschuld' ging de handeling onzer meester tegenover onze weezen en ouderl gen der godshuizen. Het feit is stiger omdat zij die ongelukkig rechtstreeks onder hare VnTi" houdt. °gdlJ Wij zouden willen ingelicht zijn over het punt te weten of men h volle vrijheid ten dien opzichte p-p" laten heeft. g Zooniet zullen wij eens te meer zeggen dat onze klerikale bestuur ders eene daad van Combisme o-e pleegd hebben. De openbare denkwijze te Yper is er door ontroerd. Het woord is aan het Journal d' Y- pres. Wij vernemen zooeven het. genomen besluit de nieuwe Gendarmerie te bou wen op de Esplanade. Het is betreu renswaardig, want het zou kunnen op een gegeven oogenblik oorzaak zijn van do afschaffing van een gedeelte van ons garnizoen. Inderdaad, het voetvolk zou geen plein meer hebben voor het onderricht, der rekruiten het zou verplicht zijn gebruik te maken van het Minne- plein, waarover de Rijschool beschikt hetgeen tusschen de twee wapens me dedingingen zou kunnen doen ontstaan die van aard zijn de eene of de andere te doen afschaffen. Dat de stad eens aan die gebeurlijk heid denke, waarvan 'de toekomst der stad afhangt. Daar zij maar weinig middelen heeft moet het stadsbestuur door zijne kommerloosheid erg een af schaffen die een gevoeligen slag zou brengen aan veie lastenbetalers die met het garnizoen leven. Wat meer is, de nieuwe plaats is zeer slecht gekozen. Zij zal aan het plein al zijne eigenaardigheid benemen en het zicht der buiten en binnen wandelin gen die zoo schoon zijn. Indien het noodzakelijk is eene nieu we Gendarmerie te bouwen op datpleio, het ware beter de 011de vestingen aï te breken die in puin vallenen de Gen darmerie op hunne plaats te bouwen met den monum6ntaleu gevel naar de statie gekeerd. Het ware eene verfraiïng aan den in gang der stad de pers zou kannen achterwaart gezet worden en iedereen zou voldaan wezen Dat zou eene groo- te uitgaaf veroorzaken 't is waaimaar men bakt geeue eierkoekeu zoDder eieren te breken. Het is te hopen, voor dat het kwaad gedaan zij, dat ons bestuur bijeen ko- me en een goed overlegd besluit neme in het belang der stad De groote meerderheid onzer mede burgers is van ons gedacht en begeert dat onze stadhuismannen het noodige doen om tot dat besluit te komen. Een verzoekschrift door landbou wersvan Boesingheen vanZuydscho- te gezonden, vroeg aan de Regeering de afsluiting af te schaffen die sedert een jaar-aan de Speie gelegd is. Eene voorafgaande poging bij M. Colaert gedaan was zonder uitslag gebleven Zich verlaten ziende, wilden onze landbouwers zich wenden tot M. Nolf- Maar de geestelijkheid, die dat ver nomen had, smeedde zooveel listen dat M. Van Merris verzocht werd door den pastoor zelve het verzoek schrift in kwestie aan M. de Smet de Naeyer tebehandigen. Bij het zeggen van M. den pastoor zou de tusschen komst van M. Nolf voor de klerikal® partij een slecht uitwerksel ge^a hebben bij het naderen der kiezingeil van 27 Mei. De landbouwers, wan trouwende, aangezien dat het op vraag is van MColaert zelf dat afsluiting gelegd was geweest, twijfelende of M. Van Merris zi ernstig zou willen bezig houden "F hun verzoekschrift, om M. ge niet tegen te kanten, hadden nl or min, buiten de wete van den TaC iVi. Nolf verzochthunne poging regeering te ondersteunen.

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2