Stadsnieuws. A. Dechièvre VIEUX TOUQUET. Politieke vergadering M. Nolf. M. Laheyne, DE KEMPENAAR Zouden de liberalen in Belgie de Fransche politiek inbrengen. Üe Klerikalen liegen. Ons koloniaal leger. Kiezers, vergeet niet Schandalig Verklikkers 100 millioen stemden voor nieuwe forten Een onvoorbereide spreker. Meeling le Poperinghe. Maandag O Mei 1906, Sl Juliens. Maatschappij Oud-Pompiers. Sint-Jan. staan eener bisschoppelijke politie, ,er onderhoorige agenten gelast zijn f, burgers van ons land te rangschik- pn in geloovigen en niet geloovigen, £yiinsten en de bedieningen te doen M"rt)cüouden voor dezen die goed <*eteekend zijn, de andere overal index te doen stellen. 3an den n Ou katholieke Regeer mg die het hestuor der openbare veiligheid a'ge* "baft heeft ten gevolge der zaak Pour- laaix heeft ter harer beschikking eene ndere veel gevaarlijker en schrikke- hiker. Het is deze bestuurd door de kapelaans en pastoors van het land, laijoestaan door een legioen overdra gers. gekozen onder de godvruchtige personen. M. Paul Janson heeft besloten met deze woorden Het ware om te rvanhopen van de eer van 't land in dien het dergelijk beheer niet met walg verwierp Hel is dus als gevolg dat de libera le beweging diein Holland, in Enge- land,in Frankrijken tot in Oostenrijk ontslaan is, waar men het algemeen stemrecht zal uitroepen, een einde zal stellen aan de klerikale reactie. België 20 millioen voor onteigeningen. 10 millioen nogvoor onteigeningen. 46 millioen 640 duizend frank voor forten. 16 millioen 360 duizend frank voor andere militaire werken Contnbuables, a vos poches En moesten per ongeluk de klerika len den 27 Mei/liet weggekegeld wor den, dan zullen zij uwe zuurgewon nen centen eenen nieuwen dans lee- ren, onderden vorm van nieuwe be lastingen, altijd met het refrein Geen man, geen cent, geen kanon meer üe klerikalen roepen tot alwiehet hooren wil, dat, moesten de liberalen hier meester worden, zij de kloosters zouden sluiten, zooals in Frankrijk Daarop antwoorden wij Wal in Frankrijk gebeurt gaat ons met aan Van zulke" politiek willen wij niet. Daarenboven ware het in onmogelijk ze in te voeren. Hoe dat Omdat onze grondwet de vrijheid van vereenigingde vrijheid van gods dienst en de vrijheid van onderwijs waarborgt. En, om die vrijheden uitde Grond wet leschrabben ofte veranderen moet daartoe de goedkeuring der twee der den der Kamers verkregen worden. Gij ziet dus, b^ste kiezer, dat de kle rikalen u vodden wijsmaken want kt ware onmogelijk de twee derden der Kamers op dit gebied t akkoord te vindentenzij dat de klerikalen zelve tegen die vrijheden zouden stern- men Het koloniaal leger te Peking bes taat, zooals menv weet, uit vier man on een kaporaal. De boxers hebben zich nu maar goed te houden I En de Belgische belastingschuldigen ook. De militaire wacht van het Belgisch gezantschap te Peking kost hun alle aren ACHT-EN-ZEVENTIG DUI ZEND TWEE HONDERD FRANK. Het gezantschap zelf kost maar 46 DUIZEND FRANK (16,000 frank jaar wedde en 30,000 frank huisvesting En erzijn onnoozele contribuabelen Die zich afvragen waar't geld naar toe gaat. Ter loops zij hier aangeteekend dat de minister van buitenlandsche zaken illf!t zijn personeel aan het land de ')agate! kosten van 470,000 FRANK... zonder de steertjes. gken kanon, geen CENT MEER brave menschen- die zoo dikwijls in '■e katholieke gazetten gelezen heb- beeGeen man, geen cent, geen Jjmion meer werpt een blik in het taatsblad van Zondag 29 April 1906 en 3'j zult Alleluia roepen. De wet betreffende het verdedings- e'sel van Antwerpen en de uilbrei- s|lnS der haveninrichtingen dezer atJ is in den Moniteur verschenen. Men voorziet ^0,000 frank lot schadevergoeding n onteigende huurders. De Standaard vervolgt.... Hij schrijft aan eenen Marzini de volgende ziusneden toe, waarover hij de Ypersche liberalen verantwoorde lijk maakt en dit onder voorwendsel dat die Marzini tot de vrijmetselarij behoort. Het spreekt van zelfs dat, volgens De Standaard de liberale hoofdmannen van Yper allen vrijmetselaars zijn. Verspreiden mij dan de ondeugd onder s> het volk. Dat de ondeugd de vijf zinnen der menigte doordringe. Maakt bedorvene herten en gij zult geene katholieken meer hebben. s Met bijzonderste is, hel zedenbederf in t groote te ondernemen. De beste priem om de kerk aan het hert te geraken is het zedenbederf. Is dat niet oprecht schandalig Arme M. Colaert, gedwongen te zijn zulke middelen van polemiek te moe ten gebruiken. Standaard, ga voort Uwe onbeschoftheden boezemen den grootsten walg in aan al de ernstige lie den. Met ons te willen vuil maken ge lukt gij er slechts in u zeiven te bevui len en uwe vrienden die gij zoo slecht verdedigt. Men weet dat de klerikalen groot lawijt gemaakt hebben ten propooste van de geschiedenis der fichen in Fran krijk. Welnu, in de zitting van Vrijdag heeft M. Destróe een dokument voort gebracht in do belgische kamer, onder teekend door den Aartsbisschop van Mechelen, waaruit volgt dat de bespie ding op meesterlijke wijze heerscht in Belgie. Wanneer men het zei aan de klerika len, zij loochenden het. Heden is'de proef gedaan. Ah de verklikkers Kiezers, vergeet niet, op 27 Mei, dat de klerikalen, die zich deden kiezen onder den kreet Geen man, geen centgeen kanon meer in de laatste maanden rond Antwerpen. Vergeet niet dat de wet die deze ontzaggelijke uitgave besliste, ge stemd werd door onze twee klerikale volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris en dat M. Nolf, liberale volksvertegenwoordiger, er tegen stemde. Kiezers, vergeet het niet en stemt den 27 Mei tegen die geldverbrassers die eenige duizenden franken weige ren om ter hulp te komen aan de landbouwers, maar die 100 millioen stemmen voor nuttelooze forten In den tegewoordigen kiestocht, on derscheidt zich bijzonderlijk een klei ne sukkelaar, met overdrevene ver waandheid voor zijne welbespraaktheid en zijn sierlijk woord. In eene meeting of liever in eene bij zondere vergadering want de klerika len beminnendetegenspraakniet, heeft hij getracht de populariteit te vernie tigen der liberale kandidaten. In zijne geestdrift heeft hij zich versproken en hij kon niet meer voort hij bezag wanhopig de bladjes waarop hij zijne opgelegde redevoering in 't kort ge schreven had maar zijne oogen werden beneveld en hij zag niets meer. De aanwezigen die weinig medelij dend waren, begonnen te lachen en zongen in koor Hij is met zijn g.. in 't maler geval len Onthutsten beschaamd smeekte hij den achtbaren volksvertegenwoordiger die hem overal vergezelt, de zitting te heffen, hetgeen met haast gedaan werd. ELIXIR D'ANVERS stilt maag- en buikpijn. De liberale Meeting van Zondag 29 April 11 had veie toehoorders gelokt, waaronder zich talrijke kiezers bevon den van de omliggende gemeenten. De groote zaal der Bhilharmome was let terlijk opgepropt. Aan het bureel zetelden de heeren Roelens, voorzitter Ern. Nolf, Iweins, Masschelein, kandidaten Valcke, Ba- taille, Desquand, Vandepitte, Art. Dal- mote, en Léon Vermeulen. Na eenig welkomwoorden drukt de heer Voorzitter de hoop uit de libera len ia Mei te zien zegepralen en stelt M. Ern Nolf en M. Rens, volksverte genwoordiger van Aalst voor. Bij geeft het woord aan onzen volksvertegen woordiger. M. Ern. Nolf bedankt de toehoorders in zulk groot getal opgekomen te zijn. Hij handelt over de verschillige punten van het liberaal programma, doet de talrijkegrieven uitkomen die wij tegen de klerikale Regeenng hebben. Zijne redevoering dikwijls onderbro ken door talrijke toejuichingen, be komt den grootsten bijval Het woord wordt alsdan gegeven aan M. Rens. De volksvertegenwoordiger van Aalst beschouwt de oorzaken die ooodiottig- lijk den val der klerikale Regeering moeten veroozaken Hij herinnert wel ke de strijdkreten waren der klerika len, in 1884 Weg met de belastingen geen cent, geen kanon, geen man meer. Wat hebben zij gedaan wanneer zij aan het bewind gekomen zijn, om hun ne beloften te houden Niets De on- recht8treeksche belastingen zijn ver hoogd en millioeaen zijn gestemd voor het bouwen van talrijke forten en de vernieuwing onzer veldartillerie. Op zijne beurt ontwikkelt hij het li beraal programma en om teindigen, behandelt hij de kwestie der ïnkom- rechtenop de vreemde hoppe. Hij toont het dubbel spel der klerikalen, die rechten beloven aan hunne kiezers en in de Kamer op zulke wijze handelen dat die rechten niet ter bespreking ko men. Die belangrijke redevoering verwekt talrijke toejuichingen. M Roelens bedankt de sprekers en maant de toehoorders aan hun best te doen om de liberale kandidaten den 27 Mei aanstaande te doen zegepralen. Toejuichingen le meilleur Elixir et le moins clier en H. Dobbelaere, die eene quintet van Beethoven uitgevoerd hebben onder het bestuur van hunnen welbeminden chef. De equilibristen Newland's hebben, met hunne wonderbare oefeningen, het herhaalde bisgeroepen de luidruch tige toejuichingen wel verdiend. Het dansfeest, dat op het concert volgde, was zeer levendig. Men kondigt voor di zan Zomer eeni ge buitenconcerts aan, waarvan men lang zal spreken bij de Oud-Pompiers. Maar chut Laat ons wachten ten 6 ure 's avonds, bij PAUL. DELOBEL, Café du Soldat Francais, SPREKERS Volksvertegenwoordiger van Yper. Advokaat te Yper. BALS A My zuivere kinawijn, verwekt eetlust. Men schrijft ons uil dit gehucht Vele parochianen zjn verontwaardigd over de handelwijze van de klerikalen en de geeste lijkheid. Het was niet genoeg de kiezers te dwingen naar hunne raeetingen te gaan, zij hebben nu ook de vrouwen der kiezers verplicht die mee- tingen bij te wonen. Heeft men ooit geweten dat de vrouwen zich met politieke zaken bemoeien Was het niet de plicht van den herder onzer parochie van het woord Gods te prediken in plaats van de vrouwen en zelfs de kinderen op te hitsen, tegenstand te bieden legen man en vader. Die handelwijze moeten wij schandvlekken en daarom zullen wij op 27 Mei aanstaande stemmen tegen de klerikalen die zulke midde len gebruiken om twist en tweedracht te zaaien op ons vreedzaam gehucht X. Heffeest van Zondag 29 April heeft op eene waardige wijze de reeks win ter concerten gesloten. De zaal, letter lijk opgepropt leverde een verrukkend uitzicht op. Het concert, bestuurd door den uitmuntenden muziekmeester M. H. Moerman wiens talent reeds dik wijls bewonderd is geweest, is ten beste gelukt. De muzikanten hebben op on verbeterlijke wijze de verschillende stukken van het programma uitge voerd. Het tweede deel is uitgevoerd ge weest met eene zekerheid van spel en van uitdrukking die waarlijk bewon derenswaardig waren. Ook hebben de geestdriftige toehoorders hunne toe juichingen niet gespaard voor de hee ren F Lebbe, M. Moerman, M. Tasseel êiane/uc et iêecouvremenl. Achat et lente de Bfmtls publics Ëchange tie coupons, (donveesion et Souse cipt ion a tons emprunts Belgeset étrangers. BMéliveance sue lous pays de lettres de crédit, traites et chèques. Avances de fonds. Depót de fonds. Com.ptes-courants de Dépots de fonds avec carnet de chèques. 15 15, risc <lc Hcniii, 1» II E Maisoie fomlcc en 1873. AVIS IMPORTANT. Véritication des tirages de titres remboursables. Les li8tea qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numé- riq'ue. Le bureau est ouvert de 9 a 12 htesmatin. Wij ontvangen van de gemeente Sint-Jan, den volgenden brief Mijnheer den Uitgever, De verontwaardiging is groot op onze ge meente Zij verplichten niet alleenlijk de kiezers de meeiingen bij te wonen maar de klerikalen ge bruiken den dwang om tot de vrouwen loe te dwingen naar die meetingen te gaan. De vrouwen hebben niets te zien in politieke zaken, daarom zeggen wij vlak af dat de kleri- <- -te*- Co CNI c o =3 CD Ni

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3