ieuis. te doen vermoorden De mannen der orde Klerikale Baekelant's bende. Baekelandt's bende In den marasme. Zegepraal van hel demokralisch verbond Ukkel. Kieslisten. Klerikale kamerleden afgedankt. Groote vergadering bij den Deken. De goede trouw onzer tegenstrevers. Verklikkers liberale partij te herinneren oiider sociaal oogpunt en met te drukken op de baatzuch tige beweging der klerikale partij, die zich maar met daden bezig gehouden heeft dan met de aankomst van het algemeen stem recht en meteen kiaarblijkend doel voor de kiezing. Hij heeft de Associatie peluk pe- wenscht over den gelukkigen keus harer kandidaten en eene welverdiende hulde ge bracht aan den uittredenden volksvertegen woordiger M. Nolf. M. Nolf heeft zijne collega's der Kamers vuriglijk bedankt voor den kostbaren steun die zij hem waren komen verleenen en heeft de belachelijke comedie kenbaar gemaakt die de hseren Colaert en Van Merris Vrij dag 11. gespeeld hebben met de medeplich tigheid der Regeering, met kredieten te doen stemmen voor werken die sedert jaren door het arrondissement gevraagd waren, kredie ten die nooit verteerd zijn geweest en die, den avond van elke kiezing op de begrooting ingeschreven zijn, hij heeft al de toehoor ders uitgenoodigd hunnen plicht te doen en de zitting is geheven geweest te midden der grootste geestdrift. Deklerikalen, wanhopig, hebbenden heer Hoyois ter hunner hulp geroepen, die Zon dag namiddag eene voordracht zijn gaan geven naar Komen, met gesloten deuren. I 's Anderdaags. Maandag, had eene mee ting plaats op den Ouden Touquet. Daar, gelijk overal, begroette een talrijk publiek met geestdriit het liberaal programma. Er valt te bemerken dat de voordracht eenen Maandagavond gegeven werd, hetgeen niet belet heeft een volkomen succes te hebben. De heeren Nolf en Labeyne zijn dapper toe gejuicht geweest en de meeting eindigde ten 9 ure 's avonds. Een sympathiek onthaal is gedaan ge weest aan den heer Emiel Iweins, die naar stig al de vergaderingen bijwoont. OF DE De klerikalen noemen zich zelf de verdedigers der rnste en der orde. Wij zuilen die fameuze verdedigers der orde en openbare ruste, in eenige pennet.rekken, eens op hun beste uit- kleeden. De ordemannen, dat zijn die gastjes, voor dewelke de pastoors, verleden zondag en zondag over acht dagen, in al de kerkeD, omhalingen gedaan heb ben, en die over-twee jaar de policie van Leuven, MET REVOLVERS AANVIELEN Die zelfdeordomannen,brachten ver leden jaar, in de maand Februari, een bezoek aan de Stad Hrugge. Dit bezoek ligt nog in ïedereen's geheugen. Nooit werden er gemeener schurkenstreken, straatschenderijen en baldadigheden aangestipt, dan gedurende het drietal uren, welke het klerikaal studenten gespuis van Leuven, in die vreedzame Stad doorgebracht heeft. Al huilen en tieren doortrokken zij da straten, lasterden de voorbijgangers en dreigden ze met hunne stokken. Sommige kroopen in huurrijtuigen, geladen met üesschen bier en genever die zij onderwege uitzopen, waarna zij de ledige fiesschen in scherven ploften op de straat8teenen. Rond 1 1/2 ure zetten zij heel den Burg overeinde en de werklieden die op dit oogenblik naar hun werk gin gen, stonden verstomd bij het zicht van hunne wildemansdaden «Wij heb ben het nog nooit gezien zegden zij, en dat van wege zulke heeren, 't is pro per. Wat later in den namiddag, naar mate zij den invloed van den drank ondergingen, hoe schandaliger hun ner daden werden in de straten sprongen zij voor de koetsiers ten ein de de peerden te doen verschrikken en sloegen hunne stokken, zoo dik als jon ge boomstammen, op de wielen der rij tuigen aan stukken. Iu de Steenstiaat hadden zij een wiel van eene steekkar, die voor eenen winkel stond, afgetrokken en vervol- geDS het voertuig een einde verder gesleurd en te midden der straat laten liggen. Op dit oogenblik kwam een lijkwa gen uit het statie hekken gereden. Do koefs bevatte de stoftelijko overblijf sels van een overledene die naar zijne laatste rustplaats moest gebracht wor den. Als do schurken den lijkstoet zagen, in plaats vau hunne manieren te hou den en eerbiediglijk hunne klak af te doen, hebben zij al zingen en brieschen rond de lijkkoets gedanst. Wat walgend en akelig tooneel Een der klerikale sloebers had een werkman, die hem zijn schandalig ge drag verweet, eenen slag toegebracht met een stok zoo dik als e> n fasseel, dat de inaa ten gronde stortte met eene breede wonde aan het voorhoofd. Op de statie plaats is een soldaat van het 4<le linie, door eene groep klerikale zwijnsvan Leuven, zoo erg mishandeld geworden, dat hij naar het krijgsgast- bm> is moeten overgebracht worden. Weeilooze vrouwen en jonge kinders worden door die moedige schurken aangevallen en hadde het niet geweest dat een dertigtal politieagenten aan tijden zijn tusschengekomen, om de klerikale schobbejakken, gelijk een kudde vee in de statie te drijven, of het had er nog erger op los gegaan Ziedaar de mannen die de pretentie hebben zich verdedigers der openbare ruste en vrede te noemen Het zijn ook mannen van het zelfde kaliber die verleden week in de Echo de Courtrai eenen oproep richtten tot liet fanatieke volk, om de kandidaten van het kartel in het arrondissement Kortrijk De kiezers zullen deD 27 Mei de kle rikale indachtig zijn 1 Uiterst flauw was de redevoering waarmede zijne Galachtige Eminentie Woeste maandag getracht heeft de li berale partij aan te vallen en de kle rikale regeering schoon te wasschen Zelden toonde de hoofdman van de katholieke partij zich zoo zwak. Het was hem aan te zien dat hij zich als advokaat eener slechte zaak had aan gesteld. Hij was volop aan 't plamod deren. Terwijl de liberaal Hymans zoo klaar en duidelijk als meesterlijk het liberaal volksgezind programma afschilderde, bleef Woeste in den ma rasme spartelen, voor de oogen van ganseb het land de ontreddering van zijne eigen partij ontsluierend. Inderdaad, de klerikale partij moet doodvcrsleten zijn, wanneer wij ba ren gezaghcbbendsten leider hooren verklaren dat zij geene andere rol meer heeft dan te bewaren, te ver beteren en te beletten.» Bewaren de voorrechten van de geestelijkheid en van de rijken Verbeteren de inkomsten van de schatrijke kloosters? Beletten I de gelijkstelling van ar men en rijken voor den soldatendienst en voor de stembus Beletten I de ontwikkeling en vrij making van het volk de kinderen niet meer oveigeleverd aan de onwetend heul en de straatlooperij Over twintig jaren riepen de katho lieken dat zij meesier wilden zijti over het onder wijs om de ziel der kinderen te redden en nu verklaren zij dal het alleen een kwestie is van dikke klui ten. Hoe klonk dat ellendig uit den mond van den klerikalen hoofdman Lager kon de katholieke partij niet vallen. Woeste heeft haar doodsvon nis uitgesproken. Ie Anti-klerikale zegepraal, te Ukkel. De stemming voor de vervanging van M Ni- caise, provinciaal raadslid, overleden, heeft aan de kandidaten van het democratisch ver bond eene meerderheid van meer dan vijf tien honderd stemmen gegeven op de kleri- rikale kandidaten. Deze, de heer notaris Brenet en de heer advokaat Smits hebben wederzijdsch 6.010 e.i 5,789 stemmen be komen, hunne t« genstrevers, de heeren doc tor Frans Rens. socialist, titelvoerende kan didaat. en Hippoliet Declercq, candidaat plaatsvervanger, hebben 7,528 on 7,oJ3 stemmen bekomen, hetzij voor de titelvoe rende kandidaten 1,518 stemmen meerder heid op 13,538 geldige stemmen. Men weet het, de strijd is zeer hevig ge weest de meetingen zijn zeer talrijk en zeer levendig geweesteen zeker getal jon ge k'erikalen die, gelijk de leuvensche stok- slagers, maar den kiesstrijd verstaan met vuistslagen, hebben zich zelfs uit verschei dene inrichtingen der gemeente doen \erja- gen Het kanton Ukkel zal voortaan in den provincialen Raad vertegenwoordigd worden door eenen liberaal, eenen socialisten eenen klerikaal De dag van'Zondag is een versterkend voorberricht voor den nationalen strijd van 27 Mm, en deze, het land rekent er op, zal ingelijks eindigen met de volledige zegepraal der anti-klerikale partij. In deze laatste tijden, als een lid der lin kerzijde in da Kamer eene welkdanige op merking maakte, antwoordde men onveran derlijk Kiesreklaam. Maar al de ridders der rechtschapenheid hebben gezwegen celijk vis-chen, wanneer M. Liebaert, omkouping verrichtende in 't groot, een wetsontwerp op het bureel der Kamer neergelegd heeft, dat de overname d-r spoorwegen van West-Vlaanderen toe liet. Die overname is sedert jaren gevraagd door deinwoners onzer provincie. Deconces sie der spoorwegen stelde hen inderdaad in eenen staat van ondergeschiktheid onder oogpunt der gemeenschappen, der aanslui tingen en van het gemak. M. Liebaert. als uitmuntende vriend van de groote aandeelhouders der compagnie, liet zeggen, liet protesterenMaar heden, vóór de schrikkelijke bedreiging van het kartel, moet hij het groot spel spelen. De minister haalt een ontwerp van over name uit eenige dagen vóór de kiezingen, met de hoop dat zulks een groot getal mis noegden zal bevredigen Later zal men' zien. De wet op de mijnen wacht sedert vijf ja ren en de studiën op de vaart van liet Center, over twintig jar. nbegonnen, zij niet geëin digd. Do overname der spoorwegen van Vlaanderen zal komen 't jaar blok. Want men moet degrooteaandei Ihouders, waarvan wij komen te spreken, niet uit het oog verliezen In afwachting zal de schrikkelijke dag van den 27 Mei voorbij zijn. Ziedaar de kiesomkooping op groote schaal ingericht met het geld van iedereen De volgende klerikale leden der kamer loepen gevaar door 't kiezers korps op 27 Mei afgedankt te worden, daar zij fel bedreigd zijn De Meester, Antwerpen, Lefebvre, Mcclielen Lo Paige. Turnhout De Bontridder, De Lantsheere, De Jaer, Brussel De Becker Leuven Bra bant, Nij vel De Brabandere, Brug ge. Busschaert, Kortrijk Pil, Veur- gaan voorzeggen waaraan niet geloofden. 2i) zelf ne J Delbeke, Rousselaere Van Merris, Yper Van Limburg Stirum, Aarlen Hubert, Dinant Dohet, Na men. Laatste Nieuws). Eene kiesvergadering, waarvan al de hoofdmannen der Ypersche kleri kale partij tegenwoordig waren, is gehouden geweest ten huize van M. den Deken, met inzicht de maatrege- I len tegen te houden die moeten die- nen om het welgelukken der wetge vende kiezingen van ons arrondisse ment te verzekeren. Menheeft er eene oude taktiek herinnerd die eertijds opgehemeld was en die bestond in het victorie roepen vóór de kiezing, met de hoop indruk te maken op de- I zen die aarzelden. Wij kunnen na tuurlijk niet vertellen al wat er daar over gezegd werd maar wat wij we ten is dat op een gegeven oogenblik de aanwezige hoofdmannentegen- gestribeld hebben, rechtuit verkla- rende dat zij zich niet wilden bela chelijk maken met eenen uitslag te Men ging het voorstel verlat wanneer eensklaps M. de Deken d stilzwijgendheid verbrekende riep Maar indien niemand onder zich niet wil belachelijk maken, rich1 ten wij ons tot Colaert. Hij zal'gaan' ik verantwoord er voor, hij weigert mij nooit niets. De hoofdmannen schikten zich naar dat advies en sedert dien gaatif. c0. laert overal de Grrrroote zegepraal ankondigen, op gevaar af daags na de kiezing te zeggen dat hij zich bedro gen had, gelijk het 't geval was in 1900 en 1902. Gelukkig de partijen die mannen hebben om alle werk te verrichten. Onder voorwendsel ons te ontmas keren, De maskers af maakt de Standaard, orgaan van M. Colaert M. Nolf opnieuw verantwoordelijk voor den veldtocht van het Weekblad M. Colaert weet nochtans zeer wel dat hij liegt met zulke dingen te schrijven of te doen schrijven, aange zien eertijds, toen wij in geen kies- tijd waren, 't is waar, hij bij middel van zijn orgaan, het Journald' Ypres bekend heeft dat noch de ypersche liberale partij, noch M. Nolf voor niets in dezen veldtocht waren. Al de treffelijke lieden zullen met ons zijn om zulke daden te oordeelen gelijk zij het verdienen. De Standaard verwerkt overal het misprijzen voor zijne gemeeneen krapuleuze handelwijze. Dagelijks drukken rechtzinnige katholieken de schaamte uit die zij gevoelen met hunne partij op zulke wijze verdedigd te zien. Den 27 Mei zullen de peters van den Standaard zich rekening kunnen geven van het uitwerksel van den veldtocht welken hun orgaan leidt, op onze bevolkingen gemaakt heeft. 1) e k i c s f i c h e 11. Den 31 Januari 1905, op het tijd stip dat de geheele klerikale pers, Journal d' Ypr es en Nieuwsblad mede begrepen, uitvaarden tegen de fichen der fransche Logien, richtte Mgr, Goossens, aartsbisschop van Meche- len, Primaat van Belgie, de verklik king op in ons land. Tot stichting onzer lezers, drukken wij twee beteekenis volle uittreksels over van een schrift op dien tijd naar de belgische geestelijkheid gezon den en waarvan M. Destrée lezing gegeven heeft in de Kamer. De parochie zou verdeeld zijn in twee, drie, vier, vijf sectien en aan ieder van haar zou een onderpastoor aangesteld worden die zou moeten waken over dat deel paro chianen. De onderpastoor zou van zijnen kant geholpen worden door godvruchtige personen. 't Is alzoo dat voor elke straat die wat bevolkt is, een zekere persoon zou kunnen aangewezen worden om inlichtingen te ge ven over de huisgezinnen die ze uitmaken. De onderpastoor, belast met zulke sectie, zulke wijk, zou eene naamlijst maken van al de personen, ten minste al de hoofden van famillie, zou die lijst alle drie maanden Jr' nieuwen, zou eene juiste rekening houden van de armen, van de ontwetenden, V3fl al dezen die afgewijderd leven van de sa^ kramenten of wier gedrag voor verscheiden eene gelegenheid van verderf zou kunne zijn. En omdat het middel dat ik voor,s'j. waarlijk krachtdadig zij, zouden de on pastoors, aangesteld in de versch1de wijken, ten minste tweemaal te ®aavafl vergaderen onder het voorzitterschap den pastoor om rekening te geven ov uitslagen hunner werkzaamheden. Laat mij de hoop uitdrukken dat oproep zal aanhoord worden. Ik wee middel waarvan ik spreek is in t w steld geweest door eenige, ik wens het algemeen wierd. ell Wij verwedden honderd dat het Journal d' Ypres, het - blad en de Standaard zullen v 'gaan met ons voor combisten, klikkers, vadécards, kassero uit te geven. imirSCItf ir-

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2