Kiezing van drie Volksvertegenwoordigers 2 Aan t hoofd der lijst n1 1. VERGADERING Onderrichtingen voor den kiezer. Politieke vergadering M. Nolf, Laheyne, Politieke vergadering M. Nolf, M. Laheyne, Politieke vergadering m. Nolf, YPER. 5 centiemen. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 1 Maakt allen het wit punt zwart van het vierkant onder het nr comedie Colaert-De Smet aan 't licht gebracht. Donderdag, 24® Mei 1906. Tweede jaar. I\' 28. Eendracht maakt Macht. Verschijnende ties on der dags Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Vooedbn buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijfi in bij den Uilgever, Dixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 'l buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ARRONDISSEMENT YPER. DEN 27 MEI 1906. Nolf Vandenbulcke Titeca Plaatsvervangers Victoor Iweins 1 - Masschelein. üolaeri 0 Van Merris Thevelin Plaatsvervanger Thevelin De stemming is verplichtend. Het panacheren is verboden. Er zijn vier manieren van stemmen De iste, boven aan 't hoofd van de lijst. De 2de, nevens den naam van éénen titelvoerende kandidaat alleen van eene enkele lijst. De 3de, nevens den naam van éénen plaatsvervangenden kan didaat alleen van eene enkele lijst. De 4de, nevens den naam van éénen titelvoerende kandidaat alleen en nevens den naam van éénen kandidaat plaatsvervanger alleen van ééne en dezelfde lijst. De bulletijns op welke men anders gestemd heeft dan op eene der vier bovengemelde manieren zijn nietig. Onze vrienden die hunnen PLICHT verstaan, hebben maar EENE MANIER van stemmen Kiezers van het arrondissement Yper, JSl geplaatst. Kiezers, vergeet niet Kiezers, vergeet niet, op 27 Mei, dat de klerikalen, die zich deden kiezen onder den kreet Geen man, geen centgeen kanon meer in de laatste maanden 100 millioen stemden voor nieuwe forten 'end Antwerpen. Vergeet niet dat de wet die deze ontzaggelijke uitgave besliste, ge stemd werd door onze twee klerikale volksvertegenwoordigers Colaert en Van Merris en dat M. Nolf, liberale volksvertegenwoordiger, er tegen stemde. Kiezers, vergeet het niet en stemt den 27 Mei tegen die geldverbrassers die eenige duizenden franken weige ren om ter hulp te komen aan de landbouwers, maar die 100 millioen stemmen voor nuttelooze forten PLOEGSTEERT-OORP Donderdag 24 Mei, om 11 uren hij VI. DESEURE, A VÉTOILB BE LQE SPREKERS volksvertegenwoordiger te Yper. Aclvokaat te Yper. TOUQUET-PETITE FLANDRE. Donderdag 24 Mei, oin 3 1/2 nre, hij VI. VAN PARIJS, herbergier. SPREKERS Volksvertegenwoordiger te Yper. Advokaat te Yper Plopgslcerl-Cimelièrc d'AruicuIières. Zaterdag 26 Mei, om 6 ure, hij VI. VAADEARERGIIE, herbergier. SPREKER Volksver tegenwoordig er te Yper. Zaterdag 26 Mei, om 8 ure 's avonds, in de Zaal der Oud-Pompiers. DE De comedie waaraan M. Colaert zich den 12 Mei 11. overgeleverd heeft op het einde der kamerzitting, komt hare slotrede te hebben in den Senaat, waar onze vrienden, de hee- ren Delannoy en De Ridder aan den minister de Smet verklaringen ko men te ontrukken die ons inlichten over het waar gewicht van het cre- diet van 400,000 fr. bekomen door de afvaardiging van Yper in belooning harer gewilligheid tijdens de stem ming der millioenen voor de forten van Antwerpen. Wij schrijven het incident over vol gens het Beknopt Verslag De heer Delannoy De feiten, die ter zitting van 11 Mei in de Kamer plaats gre pen houd ik voor eeDe kiesparade. Volgens iet Beknopt Verslag zei de heer Colaert De heer Colaert. De qusestie der vaart van de Leie naar de Yperlee dagtee- kent van vóór veertig jaar. Stemmen Stemmen Het is hoog tijd ze op te lossen. Ik vraag dus, dat de Regeeiing een amende ment aanneine, dat het krediet vari 250,000 frank op 400 000 frank brengt. (Stemmen!) n Graaf de Smet de Naeyer, Minister van Financiën en Openbare Werken. 'it maar neer Ik sta u uwe 400,000 frank toe Algemeen gelach De minister gelieve ons te zeggen wat hem er toe noopte dit krediet te verhoogen. Naar mij gezegd werd, is de voorafgaande studie niet volledig geen bevel tot uityoe- ring werd gegeven, geen eindbesluit werd genomen. Bovenstaande woordenwisseling was dus een comediespel. Om zich te overtuigen, is het voldoende de sommen na te gaan, die door de Wetge ving werden toege-taan en die haast gansch zijn ongebruikt gebleven Vaart der Leie naar de Yperlee In 1899 250,000 frank toegestaan 100 frank verteerd In 1902 300,000 frank toegestaan 0 frank verteerd Werken aan de Leie tot wering van overstroomingen In 1898 500,000 frank toegestaan, 26,000 frank verteerd In 1902 300,000 frank toegestaan, fr. 222-80 verteerd. Rijschool te Yper in 1895, 264,000 frank toegestaan, maar geen duit daarvan verteerd. Te recht bewe t ik dus, dat het evenzoo zal gaan met de 400,000 die de Kamer op 11 Mei toestond. Ondertusschen hebben onze tegenstrevers eene kiosplakkaat opgehangen, waarin die som wordt aangekondigd, alsook de aanbe steding der werken binnen kort, bijhooren- de dankbetuigingen voor ministerie en ka tholieke afgevaardigden. Duidelijk doet genoemde som hier dienst als kiesreklaam, en ik geef al mijne vrien den in het arrondissement Yper den goeden raad geene waarde hoegenaamd te hechten aan die nieuwe mildheid, zoomin als aan da vorige. Graaf de Smet de NaeyerMinister van Financiën en Openbare Werken. Als kiesparade is de kleine speech van den heer Delannoy niet slecht gelukt (gelach)het verheugt mij dat hij zich zoo ijverig toont voor zijne vrienden. De heer Delannoy. Ik doe wat ik kan. (Herhaald gelach). Graaf de Smet de Naeyerminister van Financiën en Openbare werken. Had de heer Colaert, met mij, eene kiesparade wil len doen, dan hadde' hij eerst de zaak om standig uitgelegd, om te bewijzen hoe be langrijk zij is. Naar die redevoering zou ik met gespannen aandacht geluisterd en ze met andere zeer omstandige beschouwingen beantwoord hebben welnu dat is in 't ge heel niet zoo gebeurd. Gij komt hier staat maken met een plakkaat voor de kiezers. Ernstig is dat niet ook zal ik er niet lan ger over uitweiden. Onmogelijk kunnen alle werken te gelijk uitgevoerd worden. De nuttigste gaan vuor. Nu, de dienst aan de kust is reeds overlast. Moet ik wijzen op het aanzienlijk werk, te Zee-Brugge en te Oostende uitgevoerd, waar wij ruim 60 millioe 1 besteed hebben Er wordt gewerk' te Blaakenberghe, te Nieuwpoort, enz. Heel de kust is veranderd. Voor drie of vier jaar. legde ik dat alles in de Kamer uit, en zegde ik dat de Leiev.iart op hare beurt kom m zou. Dut is zij nu eerlang worden de werken aangevat. RI.U I ÜL D

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1