Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 21® Juni 1906. 5 centiemen. Tweede jaar. JYr 52. Korts vóór de kiezing van 27 Hei, hebben een aan- lal personen zich begeven naar het Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht todden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich Wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gémeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den fn Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de gemeen- tekiezingen van October 1907. Het is dus van het grootste belang dat al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, 1, alle weekdagen open is van 9 ure tot 's middags en van 2 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen van 9 ure lot 's middags, gelast zich kosteloos al de stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort. Gemeenteraad van Yper. Voor onze Vrienden. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iMontSerdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-GO. Voor stad Een j aar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toa te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Openbare zitting van Zaterdag 9 Juni 1906. De zitting wordt ten 5 ure 10 m. ge opend. Zijn tegenwoordig de heeren Oo- laert, Burgemeester-VoorzitterStruye en Vandenboogaerde, Schepenen; Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Vanden- Paereboom, Bouquet, Sobry, Iweins, Wiahieu, Raadsleden N. Boudry, d-d. Secretaris. M, Fraeys, afwezig van de stad, oeeft zich doen verontschuldigen M. Begerem, altijd onpasselijk, kan de vergadering niet bijwonen. Het verslag der zitting van 28 April geene aanleiding gegeven hebbende Jot eenige aanmerking, wordt goedge keurd. De heeren Raadsleden aanhooren rechtstaande den rouwlof van M. Van- devoorde. De Raad, zegt M. Colaert, heeft een groot verlies ondergaan in den persoon van M. Vandevoorde. Wij 2'jn beroofd van eenen collega, die jvare diensten bewezen heeft en die bewijzen heeft gegeven van goeden Wil. De heer Voorzitter stelt voor zich in korps naar de lijkplechtigheid te be Seven, welke vastgesteld is op Dinsdag 12 Juni, ten 10.1/2 ure. Henparige toestemming. De heer Voorzitter was voornemens de zitting te heften ten teeken van rouw, maar daar verschillige punten der dagorde eenen aard van hoogdringend heid aanbieden, hij stelt voor ze te overzien. iWegenis proces-verbaal van aanbesteding der beslratingswerken van den buurtweg n' 8, Bellewaert- straat De Raad bekrachtigt eenpariglijk hat proces-verbaal dezer aanbesteding. Het bestek beliep tot de som van fr. 10,769-24. M. Angillis, de laagste inschrijving hebbende, is aannemer verklaard aan den prijs van 9,965 00 fr. 2 Betalende lagere school: reke ning 1905. Ontvangsten fr. 4,275-00 Uitgaven 4,272-56 Overschot fr. 2-44 Goedgekeurd. 3. Kostelooze lagere scholenreke ning 1905. De ontvangsten voor de drie scholen Tieberghien, Lahousse en de aangeno men school beloopen tot fr. 35,925-00 De uitgaven, tot 35,541-50 Overschot fr. 383-70 4. Kosteloos lager onderwijs aan vullende Ijst der rechthebbenden. De-Raad brengt een gunstig advies uit over de beslissing van het Welda digheidsbureel, de aanvullende lijst der rechthebbenden op het kosteloos lager onderwijs gedurende het dienst jaar 1905 1906, het getal is vastgesteld op 12 van het vrouwelijk geslacht. 5. Burgerlijke Godshuizen: ver- kooping van een par ceel bosch. De Raad geeft de noodige toelating aan het bestuur der burgerlijke Gods huizen om aan den heer notaris Gui- chard, ten prijze van 1500 fr., een parceel bosch af te staan van 15 a. 67 c., gelegen te Hoilebeke bij het kasteel van M. Guicbard. 6. Kerkfabriek van S1 Pie terreke ning 1905. Ontvangsten fr. 8,294-27 Uitgaven 9,168-84 Te kort fr. 874-57 In 1904 was er een overschot. Het te kort van 1905 komt voort om dat de fabriekraad verscheidene wer ken heeft doen uitvoeren. Gunstig advies. 7. Kerkfabriek van Sl Nikolaus rekening 1905. De ontvangsten en de uitgaven be loopen tot de som van fr. 6,130-02. Gunstig advies. 8. Openbare feestenvraag van hulpgeld van den Rapid Club Deze vraag wordt verzondeu naar de vereenigde afdeeling. Er zal later eene beslissing genomen worden. 9. Vervoerdienst tusschen Rous- brugge en Yper. De Raad brengt eon gunstig advies uit op de vraag om eenen vervoerdienst in te richten tusschen Rousbrugge en Yper, langs Proven, Poperiughe, Vla- mertinghe. Deze dienst zal door den heer Derancy uitgebaat worden. 10. Stadseigendommenverkooping van grond. Op het voorstel van het College staat de Raad de noodige toelating toe eenen grond, gelegen op de Maloulaan, van 7 meters fagade op 25 meters diep te, te verkoopen. Die grond is gelegen nevens den ei gendom van den gemeentesecretaris van Dranoutre. De verkoopiDg zal gedaan worden op eenen-instel van 15 fr. den vierkan ten meter. 11Stadseigendommenruiling van grond. Na onderzoek, bemachtigt de Raad deze ruiling te doen. De stad zal met de familie Vandevy- ver eenen driehoek ruilen tegen een anderen. De stad heeft er alle belang bij tot deze ruiling over te gaan, zoo niet zou zij de acht metefs moeten be talen die zij meer heètt. Er is spraak geweest, in het geheim comiteit, van het maken van den buurtspoorweg van Yper naar Belle. Deze zaak wordt bij hoogdringendheid op de dagorde gebracht. Na menigvuldige pogingen bij de ministers van spoorwegen en van fi nanciën gedaan, even als bij de maat schappij der buurtspoorwegen, heeft de stad eene volledige oplossing beko men. Het gedeelte Kemmel-Reninghelst zal gevoegd worden bij het gedeelte Poperinghe-Reninghel-st. Het voordeel dezer combinatie springt in de oogen. Het afstaan van bet deel Kemmel- Waasten zal gedaan worden in de han den eener intercommunale maatschap pij- De heer Voorzitter is van zin spoedig een besluit te nemen opdat men zou vooruit kunnen. De helft van het noodige kapitaal zal gedeeltelijk door den Staat, de Provincie en de Gemeenten gestort worden dat kapitaal beloopt tot fr. 1,650,000. De stad Yper zal tusschenkomen voor eene som van 64,000 fr., betaal baar bij j aarlij ksche stortingen van 2,240 fr. de andere gemeenten zullen tusschenkomen volgens de aangewezen basis. Indien het gedeelte Kemmel-Waas- ten zich versmelt, 't is de uitbreiding naar de grens. De lijn zal veel winnen onder opzicht der koopwaren tusschen Poperinghe en Waasten, aangezien men den Yser en de Leie zal kunnen benuttigen. De lijn Yper-Grens zal Yper, Dicke- busch, den Ouderdom, ReniDghelst, Westoutre, Locrestraat bedienen naar de grens en, indien de fransche Staats raad de toelating geeft, naar Bolle. Na eene woordenwisseling tusschen de heeren D'Huvettere en Colaert, neemt de Raad een besluit in den zin door den heer Voorzitter aangewezen en beslist insgelijks de studiën spoedig door te drijven voor den buurtspoor weg Yper-Poelcapelle. De openbare zitting wordt ten 5 ure 45 m. geheven. In de zitting van 28 April 11., onder vroeg M. Bouquet het College uopens geruchten door een plaatselijk blad verspreid over de vermeende vermin dering der ontvangsten van de Boter markt. M. Colaert, in antwoord op deze on dervraging, beweerde dat deze schijn bare vermindering der ontvangsten van de botermarkt alleen voortkwam omdat, over ouds, de opbrengst der ontvangsten van de eiermanden ge stort werden met de opbrengst der ont vangsten van de botermanden en alzoo maar een enkel cijfer uitmaakten, ter wijl nu de twee voortbrengsten ge scheiden waren. Welnu, wij hebben getoond met bewijzen tot staving dat dit geen waar is aangezien de ontvangst gedaan op de eiermarkt in 1899 gelijk in 1903 een bijzonder artikel uitmaakten. Wij verwachtten er ons dus aan in de zitting van 9 Juni 11. eene terecht wijzing te bekomen van wege onzen Burgemeester, want het scheen ons dat het de plicht was van den eersten magistraat der stad Yper voldoening te geven aan de openbare denkwijze. Ah ja, de leider der partij van or de en van eerbied is doof en bekom mert zich weinig om de belangen der lastenbetalers. Indien het er op aankwam zich aan persoonlijkheden over te leveren, gro ve en onbeschofte woorden uit te spre ken, of klein herbergverstand uit te kramen, zou men hem op de eerste plaats vinden. Wij bekennen zonder omwegen, dal er bij onze liberale partijgenoolen door gansch het land een misbruik beslaat, dat wij uit al onze krachten moeten doen verdwijnen. IE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1