Stadsnieuws. Concert der Oud-Pompiers. Huichelaars Geld Altijd geld Liberale zegepraal. Weeral eene antiklerikale zegepraal. Arbeidsongevallen. Om wanneer de besloten groote werken Maandag 6 Augusti. Ten tien ure, prijsdeeling aan de leerlingen der Middelbare School. Ten twee ure, hondenloop in de Boomgaardstraat. Ten acht ure, Concert. Dinsdag 7 Augusti. 's Middags, Concert. Ten twee ure, Veemarkt, rijwiel feesten en carrousel. Woensdag 8 Augusti. Ten tien ure, uitdeeling der prijzen van den wedstrijd van orde en netheid, ingericht door het Comiteit der werk manswoningen. Ten acht ure. Concert. Donderdag 9 Augusti. Ten negen ure, grooten prijskamp voor geiten 's Middags, Concert. Ten drij ure, volksfeesten op het Zaal hof. Zondag 12 Augusti. 's Middags, Concert door V Union Musicalevan Komen (85 uitvoerders). 's Namiddags, groot wederlandsch festival voor harmonies, fanfaren en koormaatschappijen. Woensdag 15 Augusti. Schieting naar de chineesche schijf, op S' Pieters wijk. Zondag 19 Augusti. Prijskamp voor het lijnvisschen, ingericht door de Dappere Lijnvisschers. De volgende Zondagen, volksfeesten op de verschillige gehuchten van den omtrek. De Raad keurt het programma der feesten goed en stemt een crediet van 5,500 fr. voor de inrichting dezer feesten. Met het crediet van 4,500 fr. voor het festival, zal de stad dus 10,000 fr. verleenen voor de feestelijkheden van Tuindag. M. Sobry (in 'c vlaamsch) klaagt over de schade aan de kiosk der Groote Markt, veroorzaakt door de regens. Het achtbaar Raadslid verklaart dat een crediet van 1,500 fr. gestemd is geweest voor het maken van een voor land langs den steenweg van Vlamer- tinghe en dat die werken blijven kwij nen. Bij het eindigen, vraagt M. Sobry dat den weg die naar Dickebuschvij ver leidt in goeden staat gebracht worde. De heer Voorzitter (gelijk altijd) be looft de verschillige zaken te onder zoeken en de Schepen van openbare werken zal trachten er voldoening aan te geven. MLemaliiext trekt plechtig een pa pier uit zijnen zak en vraagt de ver plaatsing van het voorland langs den W6g van Zonnebeke, van af het gehucht de Potijze tot aan de woonst der weduwe Degryze. Op die wijze zullen de kinderen die naar de school gaan er een gemakkelijken toegang vinden. Daar de steenweg van Zonnebeke aan het provinciaal bestuur behoort, zal het College de noodige voetstappen doen bij dat bestuur om deze ver plaatsing te verzoeken. Ten 5 ure 45 m. begeeft zich de Raad in geheime zitting en de heer Voorzitter heft de openbare zitting: Niets komt nog uit over de zaak der voortbrengst van de ontvangsten der botermarkt. Er is nu geen kwestie meer over muren en daken te schreeuwen dat M. Nolf niet meer zal herkozen worden. Er is geen kwestie meer van deur tot deur te gaan om de stemmen der kiezers te gaan afbedelen met al de beloften te doen die M. Colaert wist niet te kunnen houden De kiezingen zijn voorbij Het publiek moet weten waaraau zich te houden aangaande de opbrengst der ontvangsten van de botermarkt. Indien de tijd ontbreekt, M. de Burgemeester, om die opzoekingen te doen, zullen wij u er toe helpen Onderzoekt le Recueil des actes de la rille, gij zult er zien dat in 1899 gelijk in 1903, «Ie ontvangst op de eiermarkt gedaan een bij zonder artikel uitmaakte. (Bladz. 686, boekd. XII en bladz. 578, boekdeel XIII van gezegd werk.) Die ontvangst is dus niet gevoegd geweest bij deze der botermarkt zooals gij het val8chelijk verzekerd hebt in de zit ting van den Gemeenteraad van 28 April II. Het is dus noodig, M. onze Eerste, dat gij deze terechtwijzing, binnen kort doet, opdat de lastenbetalers niet kunnen zeggen dat gij met hen den spot drijft. (N. d. R.) Hoe graag schreeuwen de klerikale papiertjes nietLeve de vrijheid 1 Wat huichelaars I Inderdaad, mag die kreet in den mond van een klerikaal geen bittere spotternij, we zouden haast zeggen eene godslastering heeten? Is nietge heel de geschiedenis der laatste eeu wen daar om het bewijs te leveren, dat de katholieken, waar zij de macht in handen hielden, nooit geen vrijheid dan voor zich zeiven duldden en die van anderen versmoorden Honderde jaren reeds geleden ver klaarde de Kerk dat zij het recht be zat tegenover andersdenkenden met geweld te werk te gaan en zij voedde steeds de daad bij het woord. Overal, in het Westelijk Europa, deed zij haren ijzeren klauw gevoe len overal onderdrukte ze, moordde ze, verdelgde ze, ter eere Gods en tot bevestiging harer heerschappij. Wie Vlaming zou men moeten leeren hoe onze moedige voorouders geleden hebben om de vrijheid van geweten te herwinnen, om de geeste lijke slavernij van Rome en de vree- selijke onderdrukking van den Spaan- schen dwingeland Philips II te keer te gaan Wie weet niet dat de bloed hond Alva, schrikkelijk werktuig in de handen der Roopische katholieke Kerk, er zich op beroemde in vijf jaren tijds 18,000 Nederlanders op schavotten, brandstapels en door fol teringen om 't leven gebracht te heb ben Waren het diezelfde katholieken niet, die in Frankrijk waar thans heel de klerikale bende om vrijheid huilt op 24 Augustus 1572 lafhartig en wreed tien duizend Calvinisten vermoordden Vergde de gevloekte Inkwisitie geen miljoenen slachtoffers, juist om dat de katholieke heerschappij geen vrijheid toeliet Hebben onze tegenstrevers verge ten dat het edikt van Nantes 50 dui zend aan wet en land onderdanige prolestantsche familiën als vagebon den uit Frankrijk verjoeg En nu, ja, nu drijven zij hunne huichelarij zoover zich het monopool der vrijheid toe te eischen geen rechtzinniger voorstaanders en ver dedigers der vrijheid dan onze kleri kalen. Huichelaars 1 Wat is de groote Meester der he- dendaagsche priesters Het geld De priesters van heden zijn niets meer dan politieagenten eener verder felijke partij, hengstenkeurders, gei tenkeurders en bokken-experten. Geen wonder, dat de godsdienst door het toedoen van zulke priesters een winkel is geworden, waar alles versjacheld wordt. Missen, gebeden, zangen, alles wordt verkocht aan een vasten tarief, van de geboorte tot aan 't graf wordt elke formaliteit in geldwaarde uitge drukt. De plechtigheid der begrafenis- diensten hangt niet af van de mindere of meerdere deugdzaamheid van den overledene, maar van de som die be taald kan worden. Voor den rijke, al was hij zijn heele leven schelm, is er een Christus, een God van goud v0or de geringe lie den. die min kunnen gi ven, een God van zilvervoor de armen, die niets bezitten, een God van hout,soms geen God met een borstel wijwater en een haastig afg< rammeid deuntje la- tijn mag den arme naar den put, al was hij de deugdzaamste der wereld. Het huwelijk, zoo leert de kerk, kan niet ontbonden worden dan door de dood. Die leering is goed voor de arme drommels rijken en machti gen kunnen ze met geld naar hunnen zin verbeteren, daar zouden wij tal rijke voorbeelden van geven, van prinsen en andere edellieden die door tusschenkomst van den paus en mits klinkende speciën wel te verstaan, hun huwelijk zagen verbreken. Geld is de groote Meester der hui dige Kerk Met geld koopt men krieken, de dispensatie in den hemel I Zondag 24 Juni, had te Neerwinden eene gemeentekiezing plaats voor drie overleden gemeenteraadsleden. Twee lijsten waren aangeboden. De liberale lijst behaalde eene groote meerderheid op de klerikale. Moed, liberalen, de gouzenzon schijnt Zondag 24 Juni had teGembloers, provincie Namen, eene verkiezing plaats voor een lid van den provin cialen Raad. De antiklerikale kandi daat werd gekozen met 590 stemmen meerderheid hij vervangt duseenen klerikaal. De klerikale deputatie dier provin cie ligt op 't sterven. Wet tot goedkeuring der op 21 Fe bruari 1906 tus8chen België en Frank rijk gesloten overeenkomst betreffende de vergoeding der uit arbeidsongeval len ontstane schade. De Vlaamsche werklieden die vooral in Fransch- Vlaanderen zeer talrij k zij n zullen van het volgende met belang kennis nemen Artikel één. De Belgen die in Frankrijk slachtof fers van arbeidsongevallen zijn, alsook hunne rechtverkrijgenden, worden toe gelaten tot het genot der vergoedingen en der waarborgen, aan de Franschen toegekend door de van kracht zijnde wetgeving omtrent de verantwoorde lijkheid in zake arbeidsongevallen. Artikel 2. Uitzondering op dezen regel wordt echter gemaakt, wanneer het personen geldt die tijdelijk afgezonden en sedert minder dan zes maanden gebezigd zijn op het grondgebied van degene der beide Staten waar het ongeval gebeurd is, doch die deel uitmaken van eene on derneming op het grondgebied van den anderen Staat gelegen In dat geval hebben de belanghebbenden enkel recht op de vergoedingen en waarbor gen, voorzien door de wetgeving van laatstbedoelden Staat. Hetzelfde geldt ten opzichte van personen die aan vervoerondernemin- gen verbonden zijn en bij tusschenpoo- zen, al ware hst zelfs gewoonlijk, ge bezigd zijn in het andere land dan dat waar de ondernemingen gevestigd zijn. Op het oogenblik dat de dagen ten langsten zijn, bemerken de Yperlingen met spijt dat zoovele ar beiders zonder werk zijn, nochtans de stad heeft groote werken beslo ten, aanzienlijke credieten gestemd voor het maken van den nieuwen Boulevard de verplaatsing van den nieuwen weg van de Statie naar Poperinghe het stichten van eenen Stand, enz., enz. Tot hiertoe is er niets gedaan. Zul len onze magistraten den winter af wachten om zich aan het werk te stellen Denken zij opnipuw korps te foppen met op de bem-S h,et kiezersu een valsch overschot te doen schijnen? Niets is gemakkel'iiïT voor een bestuur in wanhopige t<6r stand dan een overschot te d zwellen door sommen gestemd °611 niet uitgevoerde openbare werk°°r 't Is alzoo dat het 't gedaan heeft den waren toestand der stadsfin°m ciën te verbergen en zulks sed/? verscheidene jaren, dat spel, onwaa dig van magistraten die zich eert/* digen, kan niet blijven duren. 6" De burgerwachten eischen met reden hunnen stand de bewoner langs den ouden weg des Statie naar den Poperinghschen steenwe* vragen onophoudelijk dat de zoo vaarlijke plaats der herberg de Ster bij de Statie, ten spoedigste verdij' ne het is maar de voltooiing Va" den Boulevard die dat kan verhei pen het geldt er de veiligheid voerlieden, altijd aan de grootst? ongelukken blootgesteld, aangezien de te doorloopen weg slecht gekas seid, niet verlicht en doorsneden is door den buurtspoorweg. Het is te hopen dat gemeente raadsleden, die zich altijd onderschei den hebben door eene zekere onaf hankelijkheid en een vrij spreken, in eene toekomende zitting het Sche pencollege zullen ondervragen over de onachtzaamheid om de besloten werken uit te voeren, voor dewelke credieten gestemd zijn geweest. Zondag 11., 8 dezer, gaf de Har monie der Oud-Pompiers haar eerste zomerconcert, in den hof van M. Emiel Iweins. Een prachtig zomerweder begun stigde het feest, ook waren de lief hebbers zoo talrijk dat de Meenensche steenweg krioelde van 't volk. Zooals altijd voerde de Harmonie de verschillige stukken van het pro gramma uit met eene volmaaktheid die men zelden vindt in eene muziei van liefhebbers maar waaraan de Oud-Pompiers ons gewend hebben. De heer muziekmeester Moerman heeft van zijne muzikanten echte kunstenaars weten te maken, die voor geene moeilijkheden vreezen en dezelve met gemak overschrijden. Men mag zeggen dat hét feest alleraangenaamst was, des te meer dat M. Emiel Iweins aan de Maat schappij der Oud-Pompiers de her bergzaamheid verleend had in zijnei. prachtigen lusthof, waar de toehoor ders zich als in een waar Eden waanden. De welluidende akkoorden weer klonken in dien schoonen hof en schenen nu van de verte, dan van eene onzichtbare plaats te komen, met eene zachtheid, eene melodij die iedereen verrukte. Eere aan M. Henri Moerman voor het prachtige concert dat hij ons liet hooren Eere en dank aan den wel edelen heer Emiel Iweins om het gul hartig onthaal dat de leden der Oud' Pompiers er genoten. BALSAM, zuivere kinawijn verwekt eetlust. Harmonie Communale. CONCERT Dimanche15Jmllet1906,d81/2h.dusoir au kiosque de la Grand'Place- 1- Voila les soldats, Allegro militaire. Eilenberg- 2. Marche solennelle. a. NeufcoüR- 3. Gavotte, Ballet. Saint Saens- 4. Ségoviane, Danse Espagnole. LacoME- 5. Werther, Drame lyrique. MassenET- 6. Dans la Forge, Morceau caractéristiq1"3- Eilenberg- onn 1cr»l-i mmi-ca i A AA schiinen Nipte: ic )vSer- OOKX?»OOPO

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2