Stadsnieuws. Buitenfeest in Het Hoekje. De overwinning der Waarheid De Koeiwedstrijden van Henley. De zaak Dreyfus. Liberale Jonge Wacht. Een onderschept gesprek. Burgerlijk eereteeken. Greffier van het Vredegerecht. Provinciale Raad. Hoe tegenstrijdig het ook schijne, wij mogen zeggen dat het een revolu- tienair gevaar is. De clericale partij noemt zich graag behoudsgezind. Het woord is gepast in den zin van geld en macht- behoud Maar in wezenlijkheid is de clerica le partij revolutionair door hare geld macht. De geldmacht van de katholieken is een nationaal gevaar voor alle lan den waar zij aan het bewind zijn of aan het bewind denken te kunnen ge raken. Hunne geldmacht is zoo groot, zoo kolossaal en verschrikkelijk uitge breid, dat zij op een gegeven oogen- blik deuken een rijk en uitgestrekt land ten onder te kunnen brengen. 't is hetgeen de katholieken bezig zijn voor de tweede maal te onderne men in Frankrijk. Zij hadden eerst gerekend op de verkwezeling van 't leger om de Re publiek te ondermijnen en eenen weidenkenden prins, aangesloten bij den derden regel van den H. Frangis- cus, op den troon te brengen. In de Dreyfuszaak zien wij de Franscheen Belgische katholieke pers hand aan hand gaan om de leugenaars, valsche- eedafleggers en sohriftvervalschers, katholieke generaals, kolonels en an dere officieren, paters en magistraten op te hemelen en te verdedigen tegen over eenen onschuldigen martelaar. De krachtdadigheid van de Fran- scherepublikeinscheministers heeft de snoode plannen van de revolutionaire gekruinde samenzweerders en van de verkwezelde sabelslepers verijdeld Hunne laatste hoop berustte op de algemeene verkiezingen, waarbij de gefanatiseerde bevolking van sommi ge departementen werd opgezweept met dezelfde leugen-en laslerendelage middels die voor de verkiezingen van 27 Mei in Belgie werden aangewend in West-Vlaanderen, in de Kempen en in 't Vlaamsch gedeelte van Bra bant. De verkiezingen gaven, ondanks al deze lage middelen, aan de republi- keinsche regeering eene prachtige meerderheid. Het clericalisme onder ging eene groote vernederende klop ping. En nu zoekt het zijne weerwraak langs eenen anderen weg. DeFransche katholieken gaan den geldoorlog aan .tegen hun eigen vaderland Frankrijk wil niet buigen voor Rome. Daarom moet Frankrijk.ten onder gebracht, arm, zwak en machteloos gemaakt, geruïneerd worden. Ziedaar het ordewoord van die fa meuze clericelen die gelijk onze Bel gisch en Ypersche clericalen op hun vaandel durven schrijven Voor God en vaderland. Wij zullen ze voor t volk ontmas keren en aan de schandpaal stellen. Wie herinnert zich niet het vreeae- lijk drama dat in Frankrijk werd ge speeld en waarvan een jonge kapitein, Dreyfus, het slachtoffer is geweest. Omdat hij Jood was, werd hij ver volgd door de opperhoofden van het leger, al die generaals die bij de Jezui- ten hunne opvoeding hadden gekregen en die handelden volgens de ingevin gen van de leiders der antisemieten. Men weet nog op welke vreeselijke wijze de ongelukkige gefolterd werd. Tweemaal werd hij veroordeeld om dat, buiten zijne wete, wanneer de officiers van den krijgsraad vergaderd waren om te beraadslagen over zijn lot, hun door generaals valsche stuk ken werden medegedeeld, die men zegde niet te mogen kenbaar maken, omdat er een oorlog met Duitschtand ware uitgebroken. Vruchteloos schreef Zola zijn prach- tigen brief J'accuse waarin al de schurkenstreken waren blootgeleid door ministers en generaals bedreven Men weet ook hoe de dader der val sche stukken, de colonel Henry, zich moest van het leve* brengen om te ontsnappen aan de straf die hem te wachten stond. Gedurende al dien tijd, zuchtte en leed kapitein Dreyfus op het Duivels eiland. Deze beroemde zaak zal in het ge heugen blijven voortleven als het wei- sprekendste bewijs van de verrotting die zich had meester gemaakt van Frankrijk, dat zuchtte ten dien tijde onder den hiel der verdrukking van die mannen zonder geweten, waarmede de priesters samenspanden tot eeuwige schande van hen die zich ook de vol gelingen van den God der waarheid en der liefde durfden noemen. Niet langer mocht het Fransche volk zulks verduren. Wanneer het uitkwam dat het in de kloosters was dat zij schuilden, de mannen die samenzweer- den tegen de Republiek, die revolutie wilden maken en een nieuw bloedbad verwekken, dan is het fransche Volk opgestaan. De kiezingen hebben het land losgerukt uit de boeien der dwin gelandij. Loontje is om zijn boontje gekomen, 't Is dan dat men, in die voorwaar den, de wet heeft gemaakt op de kloosters. En de klenkalen van hier, hebben dan ook met valsche stukken, de kiezers in Belgie bedrogen en zijn er in gelukt den 27 Mei te ontsnappen aan de straf die hun te wachten staat Maar, is de waarheid soms wat traag in haren gang, toch eindigt ze met te zegepralen. Nu de vervalschers geklopt zijn in Frankrijk, is de dageraad der recht vaardigheid weder opgegaan. Na lang onderzoek, na alles gewikt en gewogen te hebben, heeft het ver brekingshof van Parijs, Donderdag middag uitspraak gedaan en kapi tein Dreyfus onschuldig- ver klaard. De waarheid zegepraalt in Frankrijk omdat de valsche stukken aan de Rechters niet meer werden medege deeld. Zoo ook zal in Belgie de waarheid zegepralen, wanneer de kiezers genoeg zullen ontwikkeld zijn, om de leugens te verwerpen van de sohriftverval schers. die hen willen misleiden en bedriegen Triomf van de Qentsche roeiers. De schitterende overwinning die de Gentsche roeiers van den Club Nauti- que te Henley behaald hebben, is eene der schoonste overwinningep op sport gebied die ooit aan Belgen te beurt viel. Om goed de belangrijkheid van die overwinning in te zien, moet men re kening houden van het feit dat sedert de inrichting van deze regatten, zes- en-zeventig jaar geleden, de schaal van den grooten challenge nooit uit Engeland is gegaan. Toch zonden Duitschland, Zwitserland,de Vereenig- de Staten hunne beroemdste roeiers naar Henley om de schaal aan de En- gelschen te betwisten. Een ongeval tijdens de voorberei dende proeven, bewijst hoe hardnek kig de strijd was. De groep van Trinity Hall versloeg de Canadeesche roeiers met een halve lengte, na eene prachtige koers. De strijd was zoo hardnekkig geweest, dat verscheidene reuzen van het Ameri- kaausche team in bezwijming vielen na aankomst. Anderzijds werd eene geestdriftige ovatie aan de Engelschen gebracht. Stuart, de overste van de Engelsche groep, weende van vreugde en werd in triomf weggedragen. Wight, de hoofd- inau van de Kanadeezen, snikte in zijn boot, onmachtig nog een roeispaan te hanteereu. Wat de Engelsche pers van de overwinning zegt. In de Engelsche pers wordt de over winning der Belgen druk besproken. De Daily Telegraph schreef De Belgen zien roeien is een ware revolu tie Een zoodanige bekentenis uit den mond van tegenstrevers, die wereldbe roemd stonden als zijnde onoverwinne lijk, verhoogt nog den triomf van de Gentsche roeiers Gelukwens eken van den Koning en prins Albert. De Koning heeft vrijdag reeds naar Henley geseind om de Gentsche roeiers geluk te wenschen met hunne schitte rende overwinning. Ook prins Albert heeft aan den voor- zittter van de Belgische federatie van roeivereenigingen een telegram ge stuurd waarin hij de Gentsche roeiers geluk weD8cht Het Verbrekingshof van Frankrijk heeft de onschuld van Dreyfus uitge roepen. Het vonnis van den krijgsraad van Rennes is zonder verwijzing verbro ken geweest. Kapitein Dreyfus is dus officieellijk onpiichtig uitgeroepen, hetgeen hij reeds sedert twee jaren was, in de al gemeene denkwijze. Zooals INT Mornard het hoopte, in zijne pleitrede, 't is eene hulde bewe zen aan de eeuwige rechtvaardigheid en aan de nagedachtenis der groote harten die voor haar gestreden hebben, in dien idealistischen strijd zonder voorgaande in do geschiedenis, en die gestorven zijn om ze te zeer bemind te hebben. Dreyfus komt met eer uit de gruwe lijke onrechtvaardigheid der vuige vervolging van dezen die zich de eenige vertegenwoordigers noemen van den God van waarheid Het bestuur der Liberale Jonge Wacht geeft Zondag aanstaande een buitenfeest in het Hoekje. De leden worden verzocht zich te 2 1/2 uren te bevinden in het Zilve ren Hoofd om met vlag en muziek aan het hoofd naar Het Hoekje te gaan. Eene kales met twee volbloede paar den bespannen, waarin twee dames en twee heeren plaats genomen hadden, nam Zondag 8 dezer, rond 11 1/2 ure, de richting der stad Poperinghe wel ker altijd zeer afgewisselde feestelijk heden, ter gelegenheid der kermis, aangekondigd waren geweest met ka nonschoten. Gekomen bij het oude water, dat eertijds met de nieuwe gebouwen der Maloulaan, met linden omzoomd in vollen groei, een der bekoorlijkste hoeken uitmaakt, stopte een der twee heeren, de vreemdeling, zijnen neus en bezag den anderen met ongerust heid, als willende zeggen Zal onze reis geheel den tijd alzoo vergaan, het riekt verduiveld slecht Oh neen, waarde Heer, deed de andere hem opmerken, gij moet een zeer gevoelige reuk hebben, ik riek volstrekt niets. Mijn beste Renaat, is het moge lijks zulks te houden staan, zei hem eene dame, het is eene ware pest, 't is om er van ziek te worden. Welk gedacht hebt gij gehad ons langs hier te leiden wanneer wij ons naar de kermis begeven om eere te doen aan eene goede maaltijd. Mijnheer en Mevrouw, antwoord de de beste Renaat, gij maakt opspraak voor een kleintje Ik vind, integen deel, dat het een genoegen is. Het riekt naar Keulensch water Alle grap ter zijde, hernam de vreemdeling, die stank moet zijne oor zaak hebben, indien gij ze niet kent, gij moet ze zoeken Die stinkende geur komt waarschijnlijk voort van het bezoedeld water gij moogt die pest niet laten duren, die niet alleen de bewoners van deze prachtige wijk maar ook al de personen ontstellen welke de zaken er roepen of die de ge woonte hadden er eene wandeling te doen. Ja, Mijnheer! uwe redeneering is gegrond ik weet dat er klachten zijn. maar, in mijne hoedanigheid van burgemeester, vooraleer er gevolg aan te geven, moet men zien van waar zij komen het geldt te weten of zii n. baatzuchtig zijn, of zij niet gedaan zijn met het inzicht het bestuur te Y knibbelen, enz., enz., enz. e~ Dus, onderbrak de andere, Voi gens uwe redeDeering, moet men 0n verschillig blijven voor eene klacht boe gegrond zij ook zijn moge meii moet eene slechte zaak behouden te gen dewelke iedereen protesteert 6n dat omdat zij van een politieken tegenQ strever komt Maar dat is de redeneering van een onverstandig mensch, die maar waar- dig is van een bekrompen geest, van eenen sectaris Oh waarde heer, dring niet aan ik zal nooit den raad noch de rekla- matie aanvoerden van een politieken tegenstrever, ik heb misschien onge- lijk, maar ik ben van Poperinghe, van de oude school, dat moet u alles uit. leggen ten anderen, zoolang de ge. zondheidscommissie zich dood gebaart zal ik mi] wel wachten te roeren ijj verwacht haar verslag, dan zal het al. tijd tijd genoeg zijn mijnen Raad bij. edn te roepen die, met de zaak gelast met mijne toestemming de te nemen maatregelen zal voorschrijven. En iu afwachting, mijn beste Renaat, gij lacht er meê als met eene spaansche keers. Om te eindigen, laat mij nochtans toe u te doen opmerken dat het ifear het gedrag niet is dat een goede bur. gemeester hebben moet die bezorgd j8 voor het welzijn van al de lastenbeta- Iersrechtzinnig dat is niet slim en kan niets dan het geluk van uwe poli- tieke tegenstrevers uitmaken Bij koninklijk besluit van 7 Juli 1906 wordt de burgerlijke medaillie van le klas, 111 belooning van bewezene diensten in den loop van meer dan vijf-en-twintig jaren, verleend aan de heeren J Leen, bijgevoegde onderwij zer bij de Weldadigheidsschool van den Staat van Yper, Oh. Verstraete, secretaris van den Raad der kerkfa briek van Becelaere. Een koninklijk besluit van 2 Juli 1906 benoemt tot Greffier bij het Vre degerecht van het kanton Passchei I daele, M. Denecker, onder-greffier va; het Vredegerecht van het kantoi Hooghlede. De provinciale Raad heeft, in zijne zitting van Dinsdag 10 dezer, overge gaan tot de aanduiding zijner kandida ten voor de openstaande plaats van Raadsheer bij het Beroepshof van Gent. M. Goethals, secretaris, geeft lezir; van de verzoekschriften die aan he; bureel toegekomen zijn. Vragen d« kandidatuur aan den Raad Oscar Duwelz, rechter te GentAdolf Thien- pont, procureur des Konings, te Yper; Louis De Neckere, voorzitter der recht bank van Veurne baron Raymond Van Zuylen van Nyevelt, substituut van den procureur generaal te Gent Georges Iweins, rechter te Gent. De kiezing is open voor de eerste kandidatuur. 65 leden nemen er deel aan. De vei strekte meerderheid is dus 33. M. Iweins bekomt 42 stemmen. M. Thienpont, 15 M. De Neckere, 6 M. Van Zuylen van Nyevelt, 2. Diensvolgens is M. Iweins eerstfl kandidaat van den Raad uitgeroepc" Men gaat over tot de stemming tweede kandidatuur. Er zijn 65 s{e^ mers, 3 witte briefjes worden 1° stembus gevonden. De volstrekte mee derheid is dus 32. M. Thienpont bekomt 38ste111, M. De Neckere, 14 s M. Van Zuylen vau Nyevelt, 7 M. Duwelz, 3 Bijgevolg is M. Thienpont twee kandidaat van den Raadbenoemu^ De plicht van alle is van asiel» te abonnee* aan De Weergalm* 1fflin-' "■'«■lmwiwmwi1 rmii*i«ni—iin«wymihi muil h i ii rrmnr*"rTr-Ti*i

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2