Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n Augustus 1906. Tweedejaar. N1' 41. Korts vóór de kiezing van 27 !%lei, hebben een aan tal personen zich begeven naar hel Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen'waaraan zij recht hadden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen aileveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den ln Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de gemeen- tekiezingen van October 1907. Hel is dus van het grootste belang dal al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, 1, alle weekdagen open is van 8 1/2 lot 10 1/2 ure en van 4 tot 6 ure, en s Zondags en de feestdagen van 9 lot 11 1/2 ure, gelast zich kosteloos aide stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort HERZIENING Klerikale Vaderlandsliefde. Een brie! van Z. H. Paus Pius X. Eendracht maakt Macht. er schijnende des i>onderdays. Vires aequirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Yooe den buiten: Een jaar, Fr. 3-ÖO. Voor stad Een jaar, Fr 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen bijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 1 Mei 19Ö? tot 30 April 190S Algemeene bemerkingen. Da lijsten worden jaarlijks opgemaakt door het College van Burgemeester en Schepe nen, van den lu Juii tot den 31n Au gust!Zij worden van krachte den 1" Mei van het volgende jaar. De voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op ln Mei van het jaar dat volgt op hetgene der herziening der lijsten de andere voorwaarden moeten vervuld zijn op ln Juli van het jaar der herziening van de lijsten. Üe lijsten, voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van het publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden vóór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 NQvember en ter beschik- kiug van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. Da reclamatiën voor het Beroepshof moeten neergelegd worden met al de bewijsstukken ten bureele van het arrondissements commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezer te zijn» Moet men 1) Belg zijn van geboorte of' de groote inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht der gemeente. 2) Op ln Mei 1907, 25 jaren oud zijn voor de Kamer50 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. In dezelfde gemeente gehuisvest zijn sedert ten minste een jaar op den da tum van ln Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincieen sedert drie garen ten minste, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eenc bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer van 55 jaar oudgetrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 5 fr. betaald hebbende aan den Slaat voor person- neele belastingen, ten ware hij er van ontslagen ware om reden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verleend wanneer men aan den Staat betaalden indien men reeds in 4905 ten minste 5 fr. be taald heeft in de gemeenten vao 2000 inwoners, 40 fr. in deze van 2000 tol 40,000 inwoners en 45 frin deze van 40,000 inwoners en daarboven. Ëeue bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat, de Provincie en de Gemeente, aan dm eigenaarsedert ten minste één jaar bp 1" Juli 1906, van onroerende goede ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jaren op 1" Juli 1906. van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het grootboek der openbare schuld of op de algemeene spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaarvan on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. beefc maar recht op eene bijgevoegde slem. Voor de Gemeente alleenwanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 450fr., zijn twee bijgevoegde stemmen aan den kiezer toegekend. Óe kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler Huisvader en van eigenaar vereemgen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas vandehoogeschool,derveeartse- mjschool, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Gembloers, van het hooger institut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van Henegouwen. De kiezers die volgende bedieningen, beroepen of ambten vervullen of ver vuld hebben, hebben recht aan twee bij gevoegde stemmenministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, cou- suls, advokaten, notarissen, genees- heeren, apothekers leeraars, gediplo meerde ouderwijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat vergeld, enz. De kiezer kan met meer dan drie stemmen vereenigen voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. i Voor God en Vaderland is de leuze onzer politieke tegenstrevers. Deze lezen wij in hunne gazetten zij verkondigen ze in hunne redevoeringen, zij prijkt in gulden letters op de ba nieren hunner maatschappijen. Als men de klerikale bladen leest, zou men denken dat er geene betere vaderlanders zijn dan de katholieken, dan zou men meenen dat er geene meuschen zijn aan de welvaart en den vooruitgang des lands dan zij En nochtans, wanneer men hunne werken nagaat, is men van het tegen overgestelde overtuigd, dan ziet men dat deze gewaande vaderlandsliefde enkel bedrog en grootspraak is. Ten bewijze zien wij wat er in Fran krijk gebeurt. De Republiek was ge- dwoDgen tegen de klerikalen krachtige maatregelen te nemen, omdat zij het burgerlijk gezag poogden te vernieti gen en de monarchie wilden invoeren. En het Fransche volk keurde de maat regelen der regeermg goed door in de algemeene verkiezingen de antikleri kale partij sterker dan ooit naar 's lands vergadering te zenden. De klerikale partij nam hare weder wraak, en besloot den geldoorlog aan haar vaderland aan te doen. Frankrijk moest verarmd worden. Het geld der kloosters, dat op de spaarkassen was geplaatst, werd teruggevraagd om den Staat in geldverlegenheid te brengen enalzoode Republiek te kunnen be schuldigen van slecht bestuur. Maar de regeering wist al de geld- verplichtingen te voldoen, zonder het krediet van den Staat te moeten aan tasten. Thans hebben deze vaderlandslieven de klerikalen eenen nieuwen truk uit gevonden. Zij hebben het ordewoord gegeven om hunne kapitalen uit bank, handel en nijverheid te trekken en hun geld in vreemde landen te plaatsen, en kel om Frankrijk te verarmen en aldus de meesterschap over dit land te vero veren. De klerikalen van Frankrijk bemin nen hun land zoozeer dat zij het zou den verkoopen. Maar deze geveinsde vaderlanders zijn overal dezelfde. Iu België beminnen zij het land, om dat de Staatskas voor hen wagenwijd openstaat en zij er mogen uit putten zooveel zij willen. De Belgische geeste lijkheid is vol vaderlandt liefde, omdat hare minste wenschen worden ver hoord omdat er voor haar nooit geld te kort is, omdat zij in een luilekker land woont, omdat zij vrij is van den soldatendienst, omdat zij vrij is van de belastingen, omdat zij geene plichten heeft te vervallen, maar enkel hare rechten kent, omdat zij zich in de woelingen der partijtwisten mag men gen zonder daarvoor het minste te moe ten duchten. Maar ware het anders werd de geestelijkheid op gelijken voet gezet met de andere burgerij, dan ware bet vaderland haar.aartsvijand Dergelijke vaderlandsliefde is enkel eene geldliefde Over eenige dagen heeft Paus Pius X een brief gericht tot de bisschoppen van ons tand, waarin ouder andere de H. Vader beveelt, uit de prediking alle beweegredens weg te laten, die meer in dagbladen en in akademische leerzalen passen dan m het heiligdom. De zede lijke preekers moeten, zegt de Paus, den voorrang hebben boven zoogezeg de conferencies, die voor het minste onvruchtbaar zijn. De aller eer slebr on der sermoenen moet het H. Schift zijndat men met mag uitleggen volgens bijzon dere menschelijke oordeelen, die zoo dikwijls onder den invloed der driften staan, doch overeenkomstig de kerkelijke overlevering en de uitleg gingen der H. Vaders en der Concillies. Predikanten, zoo gaat de Paus voort, die meer hunne eigene belangen dan dit van Jesus Christus beoogen, die meerbedacht zijn op den bijval van de wereld dan op het heil der zielenmoeten, wanneer zij zich, na vermaning, niet beteren, on verbiddelijk door den bisschop uit hun ambt verwijderd worden. "Welnu, moeten de bisschoppen de bevelen van den Paus stipt naleven, dan blijven er in ons Vlaanderen maar weinig priesters meer in bun ambt be houden maai ja, de woorden van den H. Vader klinken in de ooren der bis schoppen zooals een p..., ia een glas water De Belgische katholieke geestelijk heid heeft ons sinds lang gewoon ge maakt in hare preekstoelen het Evan gelie te doen plaats maken voor politie ke sermoenen. Lange jaren heeft zij hare rol en hare zending vergeten om zich met kracht dadigheid in de kiesbelangen te men gen, onder het waakzaam oog der bisschop pen, zonder zich te bekommeren om het groot nadeel dat zij berokkent aan hare zending nooit echter hebbers Itl.lLH DER VOOR HET TIJDVAK VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1