Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 6n September 1906. Tweede jaar. Nr 45 Korts vóór de kiezing van 27 Hei, hebben een aan tal personen zich begeven naar het Secretariaat der liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht hadden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doet een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar bet gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is het noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besta- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den ln Juli. Zij moeten dienen namelijk voor de gemeen- tekiezingen van October 1907. Het is dus van het grootste belang dat al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, 1, alle weekdagen open is van 8 1/2 tol 10 1/2 uren en va<i 4 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen van 9 tot 11 1/2 ure, gelast zich kosteloos al de slappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort. HERZIENING Den goeden ouden tijd. Onze meesters. Eendracht maakt Macht. er Schijnende des ëèontierdatgs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Hechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. 1 Mel 190? tot 30 April 1908 Algemeene bemerkingen. De lijsten worden jaarlijks opgemaakt door het College van Burgemeester en Schepe nen, van den 1" Juli tot den '31n Au- gusti. Zij worden van krachte den 1° Mei van het volgende jaar. Da voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op la fylei van het jaar dat volgt op hetgene der herziening der lijsten de andere voorwaarden Kloeten vervuld zijn op l11 Juli van het jaar der herziening van de lijsten. De lijsten, voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van het publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden vóór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 November en ter beschik king van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. De reclamatiën voor het Beroepshof moeten neergelegd worden met al de bewijsstukken ten bureele van het arrondissements commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezei* te zijn, Moet men 1) Belg zijn van geboorte of de groole inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht der gemeente. 2) Op ln Mei 1907, 25 jaren oud zijn voor de Kamer30 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. Indezelfde gemeente gehuisvest Zijn sedert ten minste een jaar op den da tum van ln Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincieen sedert drie jaren ten minste, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer- van 55 jaar oudgetrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 5 fr. betaald hebbende aan den Staat voor person- neele belastingen, ten ware hij er van ontslagen ware omreden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verleend wanneer men aan den Staat betaalden indien men reeds in 1905 ten minste 5 fr. be taald heeft in de gemeenten van 2000 inwoners10 fr. in deze van 2000 tot 10,000 inwoners en 15 fr. in deze van 10,000 inwoners en daarboven. Eeue bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat, de Provincie en de Gemeenteaan den eigenaar, sedert ten minste één jaar op I" Juli 1906, van onroerende goede1 ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jaren op 1" Juli 1906. van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het grootboek der openbare schuld of op de algemeene spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaarvan on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. beeft maar recht op eene bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleenwanneer het kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 150fr., zijn twee bijgevoegde stemmen aan den kiezer toegekend. De kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler üuisvader en van eigenaar vereenigen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas van de hoogeschool ,der veeartse- nijschool, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Gembloers, van het hooger institut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van Henegouwen. De kiezers die volgeude bedieningen, beroepen of ambten vervullen of ver vuld hebben, hebben recht aan twee bijgevoegdestemmen: ministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, con suls, advokaten, notarissen, genees- heeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onderwijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat vergeld, enz. De kiezer kan niet meer 'dan drie stemmen vereenigen voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. Wij kregen, eenige dagen geleden, eene zeer uitgebreide en met bewijs schriften gevulde verhandeling te le zen over de schoolmeesters in den ou den tijd, Ge tijd waarin de klerikale partij de vol le meesterschap uitoefende op het on derwijs. Dien goeden ouden tijd, waar ze nu nog van droomt en waarnaar zij ons zou willen zien terugkeeren. Dien goeden ouden tijd waarinde heer van t kasteel en de pastoor, en zeer dikwijls deze laatste alleen kon den lezen en schrijven. Dien goeden ouden tijd waarin de tiende schoof, het tiende pond boter, hettiendeschaapdetiende zak aardap pelen, het tiende van alles wat op het veld, in den stal ofwaar ook in 't zweet desaanschijnsgewonnenwasgeworden van rechtswegeaan het klooster en de geestelijkheid toebehoorde, met recht van keus, dus met recht het schoonste, het beste, het gaafste, te nemen. Dien goeden ouden tijd waarin de kasteelheer het recht had de dochter of de vrouw van een inwoner te bezitten. weet wel dien goeden ouden Diengoeden ouden tijd waarin hon derdenen duizenden buitenmenschen niet wisten wat er een uur huiten hun dorp gebeurde. Dien goeden ouden tijd waarin slechts eene stem gehoord werd deze des pastoors. Dien goeden ouden tijd waarin nooit eene gazet onder de oogen der arme dorpelingen kwam.' Diengoeden ouden tijd waarinde schoolmeester koster, doodgraver of putmaker was. Hij deelde keersen uit bij de begravingen, stelde de akten van geboorte, doopsel en huwelijk, ontving het missegeld. Was er een groote dienst, hij moest het serpent blazen of op het koor zingen. Klok kenluider bij doopsel en huwelijk, hadhij recht opzijnetelloorbij't feest maal. Op Sint Vincentius mocht hij rondgaan. Eiken wijnboer moest hem een stoop wijn geven. Hij had ook recht op eenige maaltijdenten huize van iederen scholier, hij mocht her berg houden, vioolspelen op de ker mis, wassomtijdsook barbier,en daar hij een kapstok in de kerk had wierd hij meer aanzien als kerkrat dan als onderwijzer, en nog meerals pastoors knecht dan als schoolmeester. Die toestanden van den goeden ou den tijd doen onze klerikalen water tanden. Maar zij verklaren waarom zij legen het verplichtend kosteloos on derwijs zijn. Immers, kwam het verplichtend on derwijs tot stand, de menschen wier den te slim, en uit ware het met alle flauwe zeever. Wat kan men al niet wijs maken aan ongeleerde menschen Alles. Wat verschil is er tusschen een on geleerd mensch en een neger uit den Congo Geen, ze zijn alle twee tot de sla vernij gedoemd. Wie zijn onze meesters Wel, vriend lief, dat zijn de geeste lijken die geestelijken die hewee- ren van alles afgezien te hebben wat het leven aangenaam kan maken de rijkdommen van de aarde, de liefde en nog meer aangename dingen. Vasten en penitentie doen, ziedaar hun droevig lot Wat zijn onze herders diep te beklagen Armoede is hun leus, zoo zeggen ze voor Kristus lijden is hun vurige wensch. zoo zeggen ze, zoo gelooven de suk kelaars, de geloovige kwezeltjes en andere snullen van dien kaliber. Betaald door Staat en Gemeente, gratis voor niet gelogeerd, hebben onze goddelijke leiders een echt ren teniersleven. Voeg daarbij de profij— ten van alle kanten, cadeaukens van bovengemelde snullen, doopen, hu welijken, begravenissen, missen om de zielen uit het vagevuur te trekken, dineèkens en soupeêkens in de pasto rijen, 'nen hoop heiligen van Bor deaux of andere streken in den kel der, Samt-Julien, Saint-Emilion, Saint-Marceaux. enz. En die renteniers zijn onze mees ters zijn de meesters in ons land. En zou het anders kunnen zijn? Zij zijn de steunpilaren van het kleri- kalism zij zijn de groot kiesbewer- kerszonder hen ligt het klerikaal gouvernement in de patatten. Hel he mel, vagevuur, heilige sacramenten, bichtstoel, préèkstoel, alle middelen zijn goed om den klerikalen winkel in hel leven te houden en het klerika- 1 lism te doen zegepralen. DER VOOR HET TIJDVAK VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1