Stadsnieuws, Een onderscheid. Pastoor en Pastoor. Twee maten en twee gewichten. De Zondagrust. Eerbied voor de Wet. Een christene redenaar. Rasphuispaleizen. Liberale zegepraal in Portugaal. De heropening der Kamers Ouderdomspensioen. Van langs om sterker. Zij hebben de zetels van de Minis ters, klerikale volksvertegenwoordi gers en burgemeesters, in hunne handen buigen of barsten gehoor zamen als slaven, of gebroken als glas. Zij zijn de huidige bazen in het Ministerie, in de klerikale gemeente besturen en overal waar zij maar baas kunnen spelen. Wij willen daar een einde aan wij eerbiedigen de geestelijkheid, op voorwaarde dat zij ons eerbiedige en dal zn de scboone leering van Christus volge. Wij willen den burgemeester baas op het gemeentehuis, den onderwijzer meester in zijne school en den pastoor in zijne kerk. Maar wal zien wij Is op den bui ten en zelfs in vele steden de pastoor de echte burgemeester niet Zijn burgemeesters en onderwijzers met zijne nederige onderdanen Zij zijn de macht en laten het wel voelen. En zij hebben het weer laten zien in den pas afgeloopen kiesstrijd, toen zij zich hals over kop in de politiek dompelden en de prediekstoelen in meetingtribunen veranderd waren. Wat zou Christus zijne zweep ge bruiken indien hij weêr eens op de wereld kwam 't Is al politiek en winkel dat de kle rikale klokke slaat 1 Onze klerikale tegenstrevers ver warren immer en opzettelijk de poli tiek met den godsdienst. Onze strijd is nochtans duidelijk wij bestrijden geenechristenen. Een ware christen bemint zijnen evenmensch zonder zich te bekreunen om dezes godsdienstige overtuiging hij steunt, geeft almoezen en helpt waar nood is, zonder zich afte vragen of die behoeftigen tot zijne denkwijze behooren en nooit zal hij den gege ven onderstand inroepen om iemands politieke overtuiging geweld aan te doen. Veel min zal hij tot laster of broodroof zijnen toevlucht nemen om andersdenkenden te schaden. Hij ziet graag zijne overtuiging eerbiedigen, maar eerbiedigt ook deze van ande ren, hij is verdraagzaam in alles en doet het goede. Die mensch volgt de verhevene beginselen der algemeene zedenleer, in elks hart gegrift, en handelt naar de stem van zijn gewe ten. Voor zulken voelen wij de grootste achting. Nevens deze eerlijke lieden komt een soort huichelaars, uiterlijk godsdientig, doch die de voorschrif ten van Christus leer onder de voeten trappen In de kerk staan zij op den eeisten rang, leggen in de schaal, dragen soms een flambeeuw in eene processie, ko men in de diensten, wanneer deze reeds begonnen zijn. of verlaten ze voor ze geëindigd zijn, enkel om ge zien te worden en de bescherming te bekomen van hen, die thans de mees ters in België zijn. Geen spier overtui ging bezitten ze. Zulken zijn op weg om klerikaal te worden of zijn het: christen zijn ze niet Ook genieten ze slechts de achting van lieden hunner .soort. Een klerikaal is een vijand van vrijheid en verdraagzaamheid zijn eenigdoel isle heerschen om aldus aide gunsten en voordeelen op zich te laden. Zijne tegenstrevers bekampt hij met alle oneerlijke middelen broodrooven is zijn geliefkoosd werk. Godsdienstig schijnt hij soms chris ten is hij nooit, ook wordt hij niet geacht, doch steeds gevreesd. Huichelaars en klerikalen misbrui ken den godsdienst enkel hen be strijden WIJ. Wij eerbiedigen den pastoor die gewetensvol zijne evangelische zen ding begrijpt en vervult, die bij de lijdenden troosten verzachti ng brengt, die steeds het woord van verzoening op de lippen heeft, die voor allen, jong en oud, een vriend, een raadge ver, een leidsman is. Die pastoor is van groot maatschap pelijk nut. Voor zulken pastoor zal ieder wel- meenend mensch eerbiedig zijnen hoed af doen. Maarden pastoor die, plichtverge- tend, zijne edele zending miskent die haat en tweedracht zaait die steeds vermaledijdingenen bedreigin gen, woorden van haat en nijd in den mond heeft die verdeeldheid ver wekt in families de ouders tegen hunne kinders, de vrouwen tegen hunne echtgenooten, de zusters tegen hunne broeders opstookt die de helft hunner medeburgers hoont en belas tert en aan het misprijzen der andere helft overlevert, die overal twist en tweedracht zaait. Dien pastoor aanzien wij als een rustsloorder, als een kwaadstichter, als een maatschap pelijk gevaar,en dien zullen wij steeds hardnekkig en onverpoosd blijven bevechten, want hij is geen navolgeling van Christus, die de ver draagzaamheid zelf was. Ten gevolge der willekeurige hou ding welke de minister van 't inwendi ge aangenomen had jegens M. Merghe- lynck, arrondissements Kommissaris van Yper, omdat hij zijne pachters aangeraden had tegen de Regeering te stemmen, heeft men kunnen bestatigen dat de klerikale arrondissements Kom- missarissen aan dezelfde terughouding niet gehouden waren. Wij zien er een nieuw bewijs van ter gelegenheid van het klerikale feest dat plaats gehad heeft te Wondelghem. Na eene overhandiging van een vaan del, eene mis en eenen stoet, werd eene vergadering gehouden in den koer van den katholieken Werkmanskring. De heeren Cooreman, oud-minister, Maen- hout, volksvertegenwoordiger, waren er tegenwoordig, even als geestelijken en klerikale dagbladschrijvers en de overheden der gemeente M. Cooreman heeft eerst plechtig aan M. Teerck de Kersbeek, schepen, het eereteeken der mutualiteit overhandigd, en M. Sol- vyns, arrondissements Kommissaris, was gelast geweest namens de Regee ring het burgerkruis van eerste klas te overhandigen aan M. Vau Vynkt, bur gemeester. Het is onmogelijk met meer onge dwongenheid te handelen, eo indien het blijkbaar is dat de gedecoreerden hunne eereteekens verdienden, zal men bekennen dat zij veel van bun karak ter verliezen als zij alzoo in eene poli tieke plechtigheid besteld worden. Wat de twee ambtenaren betreft, in dien de strijd der partijen hun verbo den is, de Regeering vaart hen echter af als figuranten in de klerikale plech tigheden, opdat hunne tegenwoordig heid aan de buitenlieden toone dat al de macht en de middelen der openbare machten ten dienste zijn der kerk. Er worden allerlei middelen uitge dacht om de wet te ontduiken. Zoo blij ven te Luik vele magazijnen open 's Zondags, omdat de eigenaar bijzon dere winkeljufiers aanwerft die slechts des Zondags werken. Wanneer men tot dit middel zijne toevlucht niet neemt, wordt de wet op eene andere wijze ontdoken. De heer en de dame des huizes, geholpen door eenige familieleden, doen dan het werk in de magazijnen. Te Parij 8 voorziet men dat de toe passing der wet tot evenveel moeilijk heden zal aanleiding geven. Men heeft reeds doen uitschijnen dat de restaura ties en koffiehuizen wel zouden kun nen gesloten blijven op Zondag. üok in de schouwburgen is men zeer ongerust; Zoo men de artisten op ze- ker'ö dagen moet vervangen, stelt men voor liever een dag in de week te slui ten, b. v. den Maandag of Vrijdag, waarop dan aan het gansche personeel verlof zal worden verleend, Op het Eucaristisch congres van Doornik, heeft de primaat van België eenen brief voorgelezen gericht tot de Fransche bisschoppen, hen aanwakke rende tot den strijd welken zij tegen de Republiek gaan voeren, en hen ver zekerende van de verkleefdheid der Belgische geestelijkheid. Verscheidene onzer ambtsbroeders laken de onbetamelijkheid van derge lijke betooging. Onze t bewonderens waardige geestelijkheid heeft ons aan zulke manifestatiën gewend. Na den schooloorlog door haar aan gestoken, na de schandige feestviering ter eere van de onderwijzers overloo- pers, waaraan onze heeren priesters met geestdrift deel nemen, moet eene onbetamelijkheid tegenover de Fran- sche Republiek ons geenzins verwon deren. En daarenboven, voor het belang dat Frankrijk aan de waarschuwing van Ces Messieurs d hecht Wij geven hier, tot stichting onzer lezers, de woorden weer, uitgesproken door den Eerw. heer Janvier, op het Eucaristich congres van Doornik Zeg niet dat Frankrijk op sterven ligt. Het is Frankrijk niet dat heden zegeviert en dat de kerk vervolgt, het is slechts eene handvol ellendelingen, het schuim, het gespuis en de vuilig heid van Frankrijk. En deze woorden werden door de vergadering toegejuicht met den kreet van Leve Jesus-Christus Men heeft ons nochtans altoos voorgehou den dat Jesus-Christus de zoetaardig heid en de goedheid zelve is, zou deze zich op zulke gemeene wijze hebben uitgedrukt De klerikalen konden 't niet lijden dat de liberale regeering voor de werk manskinderen behoorlijke schoolloka len deed oprichten. Integendeel toonen zij des te meer liefde en bezorgdheid voor den rasp huiskost. Weeral wordt er een nieuw gevan- genpaieis opgericht, nu tot Oudenaar de. Den 18 Augustus had de aanbeste ding plaats voor het tweede deel van het grof werk. Het bestek bedraagt 315 000 frank. Dit rasphuispaleis zal niet voltooid geraken zonder ten minste een miljoen frank te koBten aan de belastingschul digen. Hoe minder officieele scholen hoe meer gevangenhuizen. 't Is de karakteristiek vau onze kalo- tenregeeriug. Verleden week hebben er wetgeven de kiezingen plaats gehad in Portugaal. De liberalen vereenigd met de vooruit- strevers hebben de meerderheid beko men in bijna al de omschrijvingen. De bewaarders hebben groote verliezen gedaan, zij zullen nog'slechts een vijf tigtal afgevaardigden behouden in de nieuwe Kamer. Ziedaar nog een land waar het klerikalisme met reuzenstap pen achteruit gaat. Er is in Europa maar ons duurbaar Belgie meer dat helaas eene klerikale regeenng hebbe maar gekwetst aan de vleugels. heeft, plaats den tweeden DinBdag van November, een 13 van de maand. Voorspelt dit cijfer niets onaange naams aan onz9 meesters? Men ver- gete niet dat de regeering slechts op 12 stemmen meerderheid mag staat ma ken. Tot heden zijn nog maar twee op spraken tegen den uitslag van de ver kiezingen van Mei ingediend. Eene in zake der kiezing van eenen socialist te Kortrijk en eene andere omtrent den uitslag van de verkiezing te Brussel ingediend door de Independenten. Zal hierdoor verandering komen in de sa menstelling der Kamer? Wij het met. en Hoeveel de Keizers en Koningen aan hiiunc onderdanen kosten. De tsar van Rusland trekt jaarlijks 50,000,000 fr De turkschen sultan 37,500,000 De persiësche shah 33,175,000 De oostenrijksche keizer 23,500,000 De duitsche keizer 19,265,000 De engelschen koning 13,275,000 De japaansche keizer 7,500,000 De spaansche koning 7,200,000 De beiërensche koning 6,754,000 De belgische koning 3,750,000 De egyptiaanschen khe- dief 2,500,000 De portugeesche koning 2,275,000 De zweedsche koning 1,800,000 De denemarcksche koning 1,400,000 De nederlandsche konin gin 1,350,000 De grieksche koning 1,300,000 De romaniesche koning 1,175,000 De bulgaarsche prins 1,000,000 De noorweegsche koning 1,000,000 De prinB van Montenegro 192,000 De Voorzitters der Republieken wor den veel kariger betaald President Loubat van Frankrijk krijgt 1,200,000 fr. President Roosevelt van Amerika maar 250,000 De Voorzitter van Zwit serland heeft maar 13,000 Welk is nu het gelukkigste en rijk ste land De aanvragen voor het bekomen van het ouderdomspensioen van 65 fr. moeten voor 31 December ingezonden worden. De reclamaties der oeverbewoners van de Maloulaan tegen den verpe? tenden geur worden zoodanig drin gend dat het Schepencollege na eene zeer woelige bespreking, beslist heeft de grootste hoeveelheid water mogelijk in de riool te doen loopen bij middel eener gracht. Zou het wel daar het beste mid del zijn om dien grooten stank te doen verdwijnen die van aard is be smettelijke ziekten te veroorzaken Wij twijfelen er sterk aan. Wij houden er aan te doen opmer ken dat de riool hooger zijnde dar de grond van den put, men dezei nooit geheel zal kunnen ontruimen. Zal het slijk, reeds omroerd door de gestorte aarde, in aanraking met de vuilnissen in gisting, niet een wa re pest veroorzaken nog sterker dar deze reeds doorstaan door de bewo ners der Maloulaan, deze zich in de onmogelijkheid bevindende een ven ster te openen om hun huis te ver luchten. Wij laten dit den specialisten ov« daarover te beslissen Daar de zaak dringend is en'^ iedereen er belang bij heeft, de p" verkwisting der lastenbetalers18 zien ophouden, raden wij onze ma ters aan zich te begeven bij eene" drogist, hij zal hun een krachtig middel geven om den waterput te ontsmetten. Indien een bijzondere, op de eefle of de andere wijze de onvoorzichtig' heid hadde gehad het water eetje' gracht der stad te bezoedelen, hjj zou zich blootgesteld hebben aan ee proces en het is zeer waarschijn 'J dat hij de kosten zou moeten betae veroorzaakt voor de ontsmetting- Daar het, in 't geval dat ons ~T-- s -• van hel zighoudt, een groote slimme Schepencollege is die de dwaas begaan heeft, 't is de stadskas ai door zal moeten lijden, 't is Z1J zal moeten al de kosten afdrageI1> zeker zeer groot zullen zijn. die er di« die

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2