Stadsnieuws. BËRICHT Een mirakel. IVog over de kloosters. De Bevoordeel igden. Te Sl Truiden. verachtelijke Eereplaats. Onze stedelijke regeeriug De voorloopige kiezers lijsten voor de stad Yper liggen ter inzage onzer politieke vrienden in het secretariaat der liberale Associatie, Seminarie straat. Eene werkstaking te Yper W erk rechlersraad Ziimeloozeiigesticht. Van tijd tot tijd hoort men den lof maken der kloosters, door menschen die het wel meenen, maar die niet verder zien dan hunne neus lang is. Volgens die soort van menschen zijn het de kloosters die den rijkdom van het land uitmaken sedert de fransche kloosterlingen naar hier verhuisd zijn. doen zij in onze provin ciën, den handel en de nijverheid bloeien hoe meer nonnen en paters bedelen, hoe meer de armoede ver mindert I Ziet eens, zeggen zij, hoe men in godsdienstige gestichten de weeskin deren verzoigt, hoede kloosterlingen zich opofferen voor de opvoeding van onze kinderen, hoe zij de arme en ge- brekelijke menschen opnemen en ver zorgen. Maar vraag dan eens aan die men schen, die zoo goed op de hoogte zijn van al de weldaden diedoor de kloos ters gedaan worden, waar die kloos ters bestaan, hoe men daar leeft, wat zij vooral voortbrengen, hoe zij al de millioenen verzamelen om kasteelen en paleizen te koopen en te bewonen en zij zullen, den rug u keerende, al- fijd hetzelfde liedje zingen: Ja, ja. ik weet het wel, gij zijt ook een van die geuzen of framassons die de klooster lingen in het hart niet draagt maar op uwe vragen antwoorden, neen, dat zullen zij niet doen. Negen kloosters op tien doen onze kleine neringdoeners eene onmoge lijke mededinging aan, ze beoefenen alle nijverheden, alle stielen, alle be drijven, buiten de jeugd uit, en be derven de loonen. Ër zijn nonnen-bedelaarsters, cor set maaksters, handschoenen-naai sters, kleermaaksters, enz enz., er zijn paters-schooiers, politiekers, brouwers, jeneverstokers, botermar- chands, schoenlappers enz. Maar ieder klooster is een kolk waarin millioenen worden verzwolgen waarvan niets terug komt te baten van 't algemeen. De Vlaamsche boer zegt het in weinige woorden Ërgaat niets uit dan den rook Alle Belgen zijn gelijk voor de wet, zegt de Grondwet. Bittere spotternij, of men zou door die gelijkheid de on gelijkheid moeten verstaan. Iedereen moet zijn vaderland dienen en het desnoods ten opoffering van zijn leven tegen vreemde overmacht ver dedigen. Zulks is redelijk, zulks is rechtvaardig, zulks is plicht, maar en kel voor hen, die het ongeluk hebben in armoede geboren te zijn. Zij, die door de fortuin mildelijk zijn begunstigd, die bijgevolgallestof- feiijke voordeelen genieten, mogen zich mits eene geldvergneding van den heiligen plicht van 's landsverdedi ging ontlasten, en moeten hun leven niet opofferen voor hunnen geboorte grond. Zij die, om zich aan den soldaten dienst misschien te onttrekken, den priesterrok aantrekken, mogen zonder vergoeding, terwijl hunne arme broe dersonder de kogels der vijanden val len, vreedzaam gebeden prevelen om van den God der heirscharen de over winning van het nationaal leger af te smeeken zij zijn ontslagen van den vaderlandschen plicht, dit zijn de op recht bevoordeeiigden. Zoo redeneerde een familievader, die over eenigen tijd bevel had ontvangen zich gereed te houden om zijne klas te vervoegen, en die reeds 7 jaren was gehuwd, hij had 4 kleine kinderen. En omdat die man een slecht num mer had getrokken, aan de zedelijke en natuurwetten had voldaan, maar niet rijk was geboren, zou hij 13 jaren lang onder de wapens worden geroe pen, terwijl anderen, die de zedelijke en natuurwetten ter zijde stellen, het jongelings pastoorsleven verkiezen, waar zij voor niemand te zorgen heb ben, ja, soms een niet al te voorbeeldig leven leiden, maar het voordeel genie ten geen soldaat te moeten worden. Laat het kanon maar donderen, de langgerokte zal in volle zekerheid voor zijne broeders bidden, terwijl deze voor hem en voor de rijken, land en weide, eigendommen en weelde zullen verdedigen, en hun leven te pande stellen, alhoewel zij zelf geene eigen dommen te verdedigen hebben En zulke wetten noemt de goede pers de goede wetten, W8ike niet mogen veranderd worden de onge lijkheid is immers de macht van het klerikalismus. Wij willen heden den droevigen toe stand leeren kennen van deze plaats, die sedert een groot getal jaren door de klerikalen wordt bestuurd. Wij willen eerst spreken over het onderwijs De stad bezit in het Cen trum eene gemengde gemeenteschool met eenen onderwijzer, eene aangeno men broerkensschool voor jongens, met eenen bestuurder en 10 hulp onderwijzers, eene aangenomen school van de Ursu linen voor meisjes met eene bestuurster en 5 hulponderwijzeres sen, eeDe vrije gesubsidieerde broer- kens school voor jongens, met eenen directeur en 4 hulponderwijzers, eene vrije gesubsidieerde meisjesschool, met 2 nonnen. De onderwijzer van het Centrum is een oud bediende der broerkens, door den midden jury gediplomeerd. Zijne school is in zijne woning ingericht, waar men daartoe twee slaapkamers heeft benuttigd. Een veertigtal leerlin gen ten hoogste kunnen er plaats vin den. Elk jaar moeten er leerlingen ge weigerd worden. Geen enkele ambte naar van het lager onderwijs van S1 Truiden is door een staatsnormaal school gediplomeerd. De twee gemeentescholen tellen te zamen een honderdtal leerlingen. Maar er zijn 9 vrije en aangenomen scholen, met een personeel van 36 ledentus- schen welke men 15 broerkens2 wereld- lij ken en 19 nonnen aantreft. Op den datum van 27 September 1884 dus voor dat de schoolwet in voege was - schafte de gemeente raad at de kostelooze meisjesschool met 2 ouderwijzere!sen en vele leerlin gen de betalende meisjesschool met 2 onderwijzeressen de bewaarschool voor meisjes met2 onderwijzeressen en 40 leerlingen; de school voor volwasse nen, de plaats van hulponderwijzer aan de jongensschool, die eene gemengde school werd. Darenboven nam hij aan de vrije jongensschool der broerkens, do vrije meisjesschool der nonnen, de vrije gemengde school van het gehucht Schuerhoven. S' Truiden bezit te meer eene aange nomen Normaalschool, een bischoppe- lijk Collegie, een klein Seminarie, eene vrije school van broerkens van Malon- ne, en verloren iu deze zee van clerica- li8mus, eene Staatsmiddelbare school, die reeds half verkwezeld is, en 208 leerlingen telt. De Ursulinen hebben eene beroeps- school met 55 leerlingen die in 1903, 2269 franken toelagen van den staat en 600 fr. toelagen van de provincie en de stad ontving. Eindelijk, en zulks is de bouquet, er bestaan te Sl Truiden twaalf overgroote kloostersvijftien kerkenen op eene bevolking van 13,000 inwoners, worden er zes duizend door het Bureel van Weldadigheid ondersteund De handel is er onbeduidend, en in dit kapucienenoord ziet men zelden andere feesten dan deze welken inge richt worden door de kerken, de kloos ters en de genootBchappen. En te mid den aan d> ze gffanatiseerde bevolking, komt een groep verknochte liberalen, onder de leiding van krachtdadige opperhoofden, als de heeren Keyen- bergh, Vandersmissen, enz., enz eene maatschappij te stichten die belooft machtig te worden - zij telt reeds 300 leden, en die dit verhopen wijeenmaal de stad S' Truiden van het klerikale juk zal weten te verlossen. ünze oprechte gelukwenschen en onze beste hoop van slagen aan deze dapperen. Ruim twee en twintig jaren wordt ons landeken bestuurd door de zuiver ste klerikalen, onder de wijze maar schrandere leiding der bisschop pen, en de vruchten dezer ultra katho lieke regeeriug zullen onze landgeno ten doen nadenken. Met zulk goedgewijd bestuur moest ons land zeker den rechten weg der deugd volgen. En 't is juist het tegeno vergestelde. De XXe Siècle komt die be wering logenstraffen met een uittrek sel uit een boek van den heer Joly, lid van het lnstitut de France over de mis daden in België, brengt het onze kleri kale meesters eenen verpletterenden slag toe Eerst, zegt gemeld schrijven, dient er opgemerkt te worden dat het woord misdaad hier in den breedsten n zin opgenomen wordt en dat het de studie bevat van alle overtredingen, n verbregen en vergrijpen zoowel als de eigenlijke misdaden. In zijn ge- heel genomen bekleedt België eene n weinig benijdenswaardige plaats Ons land staat aan liet lioofd van de Europeesche n natiën. Van 1880 tot 1900 zijn de vervol- n gingen voor laster.en beleedigingen n met 63 ten honderd verhoogd, de ver- volgingen voor slagen en wonden met 77 t honderd. In Frankrijk telt men gernid- n deld op 10,000 inwoners l^O be- i) schuldigden, in Italië 128, in Enge- land 237. in Holland 231 en in Ilel- gië 34T. De heer Joly doet nog uitschijnen dat de brutaliteit een kenteeken der misdaad is in België. De oorzaak van dezen aangroei van misdrijven mag terecht geweten wor den aan den achteruitgang van het on derwijs. Een land, dat zijn eigen onder wijs afbreekt, en de opvoeding ver waarloost, moet in de misdaad ver smachten. Het is ons onmogelijk te zeggen dat de mannen die op het stadhuis zetelen de gekozenen zijn van het kiezerskorps. Iedereen weet dat de omkooperij en de drukking, gelief koosde wapens der klerikale partij, eene eerlijke en rechtzinnige raadple ging van het kiezerskorps onmogelijk maken. Ook zien wij, met oneindigen spijt, hoe slecht de goede stad Yper be stuurd is de verkwisting van het geld der lastenbetalers leidt ons ze ker tot het maken van nieuwe lasten. Nauwelijks is eene straat goed ge- kalseid of men delft grachten, 't zij voor het leggen van rioolen, 't zij om er de waterleiding of de nieuwe kana liseering van het gas te plaatsen. De kleingeestige politiek der klei ne steden is de eenige vooringeno menheid onzer magistraten het mu ziek der Oud-Pompiers beletten zich op de Groote markt te laten hooren zich verzetten tegen het schooluit stapje der bekroonde leerlingen on zer stadsschooleen hulpgeld weige ren aan de Tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster, ziedaar hun werk, het is wel dit van lieden die aan de toekomst en aan den bloei onzer stad niet denken het is ten hoogte waar dig van dweepers en van sektarissen. De vaart, spijts de 600,000 fr. ter beschikking gesteld van de Regeering voor hare voltooiing, blijft altijd in waarnemingde spoorweg met groo te doorsnede van Yper naar Dik- smuide, afschoon beloofd en ter stu die sedert twintig jaren, even als het leggen van den buurtspoorweg van Yper naar Belle, zijn opnieuw begra ven tot de naaste kiezingen. Wat den Stand betreft, waarvan het crediet van 30,000 fr. sedert drij jaren op de begrooting voorkomt, zijne bouwing wordt verschoven tot het jaar blok. De onvoorziene werken, verschul digd aan de onvoorzichtigheid en aan de onbekwaamheid onzer meesters, beletten de noodige werken uitge voerd te worden omdat de kas ij del is. Niettegenstaande den schitteren den toestand onzer financien, zoo zeer opgehemeld door onzen Burgemees ter, zal onze stedelijke Regeering eene leening moeten doemen meuwe lasten leggen. Zullende Yperlingenzich no? ]a„ laten foppen De mestrapers zijn in werkstaking gegaan ten gevolge van moeielijkhe- den die ontstaan zijn tusschen hen en den sympathieken en volkslievenden Burgemeester. Die menschen genoten tot hiertoe de gunst de opbrengst van hunnen handel te mogen verkoopen, welke zij buiten de Meenenpoort legden. Onze burgemeester, zonder vooraf gaande waarschuwing, naar het schijnt, heeft het vuur doen steken aan de messingen der Meenenpoort. Van daar de woede der mestrapers die erg beschadigd waren in hunne belangen. Gezien den schitterenden toestand der financien, weigert onze Stadsva- der recht te doen aan hunne billijle eischen. Wij vernemen dat de werkstaking geëindigd is. Na rijpe overweging en om de stemmen dezer kiezers niet te verlie zen, heeft onze Burgemeester eene schadeloosstelling beloofd. Alles is wel dat wel eindigt Sedert gn September 1906, is er een werkman te Yper, die zich Sahina-Amelia De Hollan der noemt. Die werkman Sï' bina-Amelia is meerderjarig dochter van Carolus-Josephus- Maria De Hollander en Maria-Justina Payez. Gaat zien onder het Nieuwwerk Dat stuk is daar aangeplakt en ge- teekend door Schepen Eugène Struye, Eene nieuwe decoratie voor Sche pen Struye en zijne bedienden die dit stuk geteekend en opgemaakt hebben. Wonderbaar Zeer wonderbaar Bij koninklijk besluit van 28 Aug® ti 11. is M. H. Donck griffier benoemd van den werkrechtersraad van Yper. M. Vanraes, ODder-bestuurder der weezenschool voor knechtjes, is bfl' machtigd hetzianeloozen gesticht vooi mannen te besturen, gelegen in de# stad. De Koophandelskrmg komt het gende verzoekschrift te sturen aa» den heer Minister van Openbare vet ken Mijnheer de Minister, De Koophandelskring van Yper, reden bewogen over den ongelukk>gel) toestand der schippers, ten geV0^ van het dalen der wateren in de b°°£ vaart van Yper naar den Yzer, ?er zoekt eerbiediglijk den heer Miu^ wel te willen bij hoogdringendheid noodige toelatingen geven om de VE ding te verhaasten, gelijkvormig ontwerp dat reeds een begin van u voering gehad heeft. Inderdaad, eene pomp en de geG menlijke buizen zijn ingericht aari Sas van Boesiughe sedert tal vau den maar de beweegkracht en derrichtingen ontbreken om het te beginnen. -00(3^000

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2