A. Dechièvre HET WILDE MEISJE. Maatschappij Oud-Pompiers. I>e baanstroopers van Hazebrouck Aan de Duivenliethebbers der beide Vlaanderen. Welnu, dagelijks daalt het water eenige centimeters en, binnen weinige dagen, dreigt de scheepvaart gansch belemmerd te worden. Hopende dat gij de gewichtigheid en de hoogdringendheid van dit ver zoek zult gelieven in aanmerking te nemen, bidden de leden van den Koop- handelskring u, Mijnheer de Minister, de verzekering hunner hoogachting te willsn aanvaarden. Den Heere Minister van Openbare Werken, te Brussel. Zondag aanstaande, 16 September, geeft deze harmonie een Concertom 4 ure's avonds, in het park van Mijn heer Em. Iweins. Ziehier het programma iste DEEL. 1. En Qoguettes, marche militaire F. Daudenard. 2. Ouverture Triomphale, Ch. Bach. 3. Quand VAmour meurt valse. O. Ccémieux. 4. Samson et DalilaFan- taisie Sl Saëns 5. Confidencesgavotte E. Wesly. 3de DEEL 1. Introduction et Chceur d'Hamlet. A. Thomas. 2 La Lettre de Manon. E. Gillet. 3. Les Petiles BrebisFantai- sie Varney. 4. La Jolie Villageoise, danse originate. J. Martin. vöör de rechtbank van Yper, Iwej plichtigen vóór het gerecht. Eene reeks dief tenStrenge veroordeelingen Gelijk onze lezers het weten, was de bende Abel Pollet en Cie samengesteld uit lieden van belgische en fransche nationaliteit en de misdaden waarvan zij beschuldigd zijn zijn bedreven ge weest zoowel in België als in Fran krijk. Daarom is het dat het onderzoek voortgezet wordt door de gerechten der twee landen. De betichten van bel gische nationaliteit zullen door de bel gische rechtbanken gevonnisd worden en de andere door de fransche recht banken. Het onderzoek geëindigd zijnde over een tiental misdrijven ten laste van Ca- miel Guyard, gezegd Lapar, een der bijzonderste luiteuanten van Abel Pol let en over twee andere waarin Jeroom Decoker betrokken is, niet vatbaar zijnde voor het Assisenhof,is de recht bank van ln aanleg van Yper geroepen geweest om ze Donderdag 6" dezer te vonnissen. De rechtbank was samengesteld uit de heeren Biebuyck, voorzitter Veys en Butaye, rechters, de heer substitut van den procureur des konings. Van- dermoeren. bekleedde den zetel van openbaar ministerie en de toegevoegde griffier Wylleman, deed de functie van Griffier. De twee beschuldigden die in het gevang vau Yper opgesloten zijn, ver schijnen met gebonden handen en om ringd van gendarmen. Aan de bank van verdediging hebben plaats geno men Mer Laheyne voor Camiel Guyard en Mers Nolfen Courouble voor Jeroom Decoker. De beschuldiging rust grooten deels op de gezegden van het hoofd der ben de, Abel Pollet, die in zijne bekente nissen Guyard en Decoker aangeduid heeft als zijne medeplichtigen, zeer dikwijls in gezelschap van lieden van fransche nationaliteit. 1. I)e dief te van Moerbecque. Deze diefte is bedreven geweest bij Mej. Paulina Destuynder door Abel Pollet, Guyard en Decoker. Mej. De- stuynderen hare meid. als getuigen op geroepen, erkennen stellig onder de overtuigingstukken, eenen wekker en een mes bij haar gestolen en wederge- vonden tijdens eene huiszoeking in het huis van Decoker, te Poperinghe. De twee beschuldigden loochenen de fei ten De Rechtbank veroordeelt ze eik tot een jaar gevang. II. Bief te van zink. in het klooster der Heilige Vereeniging te Poperinghe Guyard en Decoker zijn veroordeeld elk tot drie maanden gevang. III. Poging tot aiefte in het sterfhuis der wed. Pype te Lan- gemarck, door Abel Pollet, Theofiel Deroo en Guyard. Guyard bekent het feitde rechtbank g6eft hem drie maanden gevang. IV. Poging tot diefte bij Camiel Giller, te Yper, Oude Hout marktstraat, door Abel Pollet, Guyard hield de wacht. Guyard bekent. Drie maanden gevang. V. Bief te met inbraak bij Gaston Dumortier te Yper, Veur- nesche steenweg, door Abel Pollet, Theofiel Deroo en Guyard. Guyard be kent. De rechtbank geeft hem twee jaren gevang. VI. Biefte met braak, van 450 franks en een uurwerk bij Emiel Maarten, te Merville (Frankrijk), door Abel Pollet met deelneming van Guyard. Guyard bekent. De rechtbank geeft hem twee jaren gevang. VII. Biefte met braak van 700 franks in goud bij de echtge- nooten Henri Derycke-Desmytter, te Crombeke, door Abel Pollet, met me dewerking van Guyard. Guyard loo chent. De vrouw Derycke zegt dat zij Guyard twee dagen voor de diefte in haar huis gezien heeft en hem eene aalmoes heeft gegeven, Guyard ant woordt dat hij nooit zoo dom geweest is zich in een huis te vertoonen voora leer er eenen slag te wagen. De vrouw Derycke, geroepen om Guyard te er kennen, is zeer bevestigende maar uit het onderzoek blijkt het dat zij niet het altijd geweest is. Bijgevolg spreekt de rechtbank Guyard vrij over dit feit. VIII. Poging tot diefte, in December 1904, bij Mej. Charlotte Verlende, te Elsendamme. Mej Char lotte Verlende was 8U jaar oud en had den naam 200.000 fr. in haar huis te hebben. Abel Pollet, Theofiel Deroo en Guyard drongen er binnen maar zij werden op de vlucht gedreven door de kreten der nicht van hun slachtoffer. De rechtbank geeft drie maanden ge vang aan Guyard. IX Poging tot diefte met geweld in December 1905, bij de zelfde juffer Verlende en door de drie zelfde mannen, die hun aangezicht zwart gemaakt hadden. De slag geluk te nog niet. De baanstroopers waren bezig met eene prop in Mej. Verlende's mond te steken, toen hare nicht de straat opliep en om hulp riep. Guyard is veroordeeld tot vijf jaren gevaug. Bij toepassing van het artikel 60 van het strafwetboek, vat de rechtbank de verschillende straffen samen teg6n Guyard uitgesproken in ééne straf vau tien jaren gevangzitting Guyard en Decoker zijn daarenbo ven veroordeeld tot 5 jaren waakzaam heid en 5 jaren berooving hunner bur gerlijke rechten bij het eindigen hun ner straf. Proeft Petit Beurre PAREIN Antwerpen. In de maand Juni 1907 zal er een GROOTE DUIVENVLUCHT plaats hebben te BRUGGE voor al de liefhebbers der beide Vlaanderen. De vlucht is op BORDEAUX en de mon sterpoule wint een HUIS ter waarde van 3600 frank. Indien de inschij vingen deze som over treffen zullen nog de volgende prijzen te winnen zijn 2e poule 350 fr. en het overige in prijzen van 100 fr. Van heden af tot 50 September 1906 is de inschrijving bepaald op 3 frank per duif. Deze inschrijvingen worden opgenomen in de bijzonderste plaatsen van West - en Oost- Vlaanderen waar duivenmaatschappijen be staan. Ook worden de inschrijvingen aanveerd in het hoofdlokaal van Be Postduif en de Fèdération du Nord, Roodestraat, 31te Brugge, bewoond door M. B Tuytten-De Backer. Het gedrag der inschrijvingen mag in timbers of postbon aan bovengenoemde lo kaalhouder gestuurd worden, die dan de bons van deelneming zal opsturen. Wij wakkeren de liefhebbers aan zich in te schrijven want hoe nader de prijskamp hoe hooger de inschrijvingsprijs zal beloo- pen. De inschrijvingen na 30 September wor den volgenderwij ze vastgesteld Van 1 October tot 31 December fr. 2.50 Van 1 Januari tot 31 Maart 3.00 Van 1 April tot 15 Juni 5 00. De prijskamp zal in de beste orde en grootste regelmatigheid geschieden volgens het reglement van den nationalen prijskamp van Dax in 1905 gehouden. Namens het bestuur .- De Eerevoorzitter, L. WILLEMS, Blankenberghe. De Voorzitter, M. DEVOS, Brugge. MSauque et itecouc reine ut. Achat et Vente tie Mdotuts publics Êfchauye tIe coupons. MJonversiou Nouseription a tons emprunts Beiges et étrangers. tPêficrance sur tous pays de lettres de crédit, traites et cheques. Avances de fonds. Dépot de fonds Comptes-couranlsde Depóts de fonds avec ca/met de cheques. oü 15, ruc dc Meniii, 15 S YPRGI 1873. *1 illaisoii fondée en •8* AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les listes qui me sont présentées doivent être dressées par ordre iiumé- rique. Le bureau est ouvert de 9 d 13 kve*matin. EERSTE DEEL. II. Dc Blinde. Hij leidde zijne moeder teederlijk in hare woning weder, terwijl Dolores, die men gedurende dit eerste oogenblik van uitstor ting vergeten had, de kleine hand van Josie vatte. Eene minuut later onstak de doofstomme de lamp, en Marianne, na Josie bevolen te hebben het avondmaal op te dienen, zette zich aan de tafel nevens haren zoon. Mijn God sprak de jongeling, ik heb u nog van Dolorès niet gesproken. Wat, Dolorès -- Het kind eener edele vrouw, dat zijne moeder mij toevertrouwde op het oogenblik dat het schip zonk. En gij hebt het gered Natuurlijk. Dat is schoon, dat is braafjuichte de blinde. Marianne reikte eene harer handen uit on zocht des kinds voorhoofd. Mevrouw, vroeg dit met zijn engelach tig stemmetje, zal ik welhaast moeder we derzien De wijze op welke Laurens Marianne's arm drukte deed de blinde verstaan wat zij moest antwoorden om het kind gerust te stellen. Ja, weldra, antwoordde zij. Na het avondmaal leidde Josie het kind naar haar eigen bed en legde het te slapen. Laurens en zijne moeder bevonden zich alleen. De spoken van den vorigen nacht waren verdwenen de schim van Satan vluchtte het heilig huis der weduwe eenvoudige en godvruchtige vrouw die eene soort van grootheid verschuldigd was aan de volbren ging van al hare plichten, bezat, gelijk al de edele zielen, eene rustsellende en zuive rende lucht. Indien er in den geest van Lau rens iets overgebleven was van Paul Avène's verderfelijke raadgevingen, die bekoring verdween als rook, om slechts plaats te la ten aan eerlijke ontwerpen, aan een warme liefde die hem omringde en, als het ware, hem herschiep. Marianna bracht eenen langen avond door met Lauren's verhalen te aanhooren. Zij poogde met de oogen van den geest de land schappen te zien die hij met eene soort van welsprekendheid beschreef. Zij huiverde wanneer hij van zijne gevaarlijke jachtpar tijen sprak, wanneer hij rekende op hoevele duizende voeten hij onder de aarde gedaald had, en welke massa water zich boven zijn hoofd bevond, toen hij te Guazaquil paarlen gevischt had. Dat alles is voorbij zeide de blinde, dat alles schijnt mij verre, zeer verre, maar uwe schipreuk dagteekent van gisteren, die schripbreuk die zoo weinig overlevenden telt. Wie heeft u de ramp der Geduchte medegedeeld De pastoor had dezen morgen eenen brief ontvangen van een zijner vrienden uit Parijs, oom van Gaspard Tavanec, en die brief verhaalde het verlies der Geduchte zoodanig dat ik, gedurende eene minuut, zoolang als eene eeuw, gevreesd heb u voor altijd verloren te hebben. Gij verwachtet mij nogtans op den dorpel uwer deur. Zeker, en nooit zal ik Paul Avène ge noeg kunnen voldoen. Paul Avène Hoe bevond hij zich hier Hebt gij hem in de herberg van Jani- cote niet ontmoet Ja, antwoorddeLaurensmeteenebijna doffe stem. Welnu, de goede jongen heeft gewild dat ik mij twee uren vroegerkon verblijden, en daarom, dwaars door de velden loopende in plaats van den rechten weg te volgen, is hij mij uwe terugkomst komen aankon digen op het oogenblik dat de pastoor mij aau uw beslaan deed twijfelen.... Ik had Avène dezen avor-d bij ons willen houden. Gij hebt wel gedaan hem niet uit te noodigen, moeder. Vandage, zekerlijk, het is beter dat wij alleen zijn. Morgen is het verschillig Hij heeft aanvaard voor morgen. Ah zuchtte Laurens, hij wil zijne poging vernieuwen. Wat wilt gij zeggen, kind Zie, moeder, Avène bezoemt mij noch liefde noch vertrouwen in Gij overdrijft zijne gebreken. Ik weet dat hij ondeugden heeft. Indien hij u mishaagt zultgij hem niet dikwijls zien. Laurens ik bid u slechts hem morgen wel te onthalen uit liefde voor mij. Gij eischt het Ik vraag het u, moeder. Eu nu, spreek mij van het lieve engel tje dat gij medebrengt. Zijne moeder is gedurende het ónwe- der gestorven, sprak Laurens, maar zijn vader bewoont Islas del Rey. Hij moest binnen kort het eiland verlaten het tijd stip zijner terugkomst hing af van eene po ging zijner vrouw, poging waarvan ik het doel onbewust ben, maar welke zich aan eene gewichtige familiezaak hecht. Dit kind zal dus rijk zijn Millioenen rijk, moederde jonge graviD, toen zij mij het toevertrouwde, heeft mij een kistje behandigd, zeggende Hier is de bruidschat van Dolorès. Hebt gij dat kistje geopend Ik heb gemeend dat ik er het recht niet toe had Goed, mijn zoon goed sprak de blinde. Wij hebben, voor wat Dolorès betreft, tusschen twee besluiten te kiezen haar hier behouden, terwijl ik van haren vader het bevel afwacht haar aan eenen kapitein toe te vertrouwen, die haar bij hem zal te rugbrengen ofwel, die bevelen afwachten de, dat kind aanstonds in een klooster te plaatsen. Aarzel niet, Laurens, zegde de blinde zeker zou Dolorès hier bemind worden, maar de armoede van ons huiselijk leven zou haar wellicht ontmoedigen.Debrief haars vaders kan zes maanden, een jaar vertoeven het behoorlijkste ware, volgens mijn gedacht, dit kind naar Mézières bij de Bamen der Bermartigheid te leiden. En het kistje Zult gij aan de overste bestellen wan neer gij haar Dolorès toevertrouwtDo lorès, een zonderlinge naam. Een spaansche naam die de smarten van Onze-Lieve-Vrouw herinnertGij hebt gelijk, moeder, ik zal alzoo handelen binnen twee dagen zal ik naar Mézières vertrekken. En dan Dan zal ik bij u het antwoord van den vader der lieve kleine afwachten. Oh zie, moeder, vraag mij niets meer ik weet niets van de toekomst, ik ben geheel aan het tegenwoordige overge geven... Ik bemin u en ik vind u weder, ik weet dat gij mijn geweten en mijn goede engel zijt, en dat ik, om weder goed en eerlijk te worden, mij nimmer van u zou moeten afscheiden. Blijf, sprak de blinde ja blijf altijd, Laurens. De jongeling kustte Marianne's handen én besproede ze met brandende tranen. Het was bij middernacht als Marianne aan de vermoedheid des reizigers dacht. Ga rusten, zegde zij slaap wel in dit Q> c: o :a CD Nd (25e VERVOLG

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3