Weldadigheidsfeest van Hofbouwkunde De leurders. Stof en microben. Gebrek aan water in de vaart. Weldadigheidsfeest. Zondag l4e" October, Tentoonstelling hofbouw voortbrengselen betreft, gij zijt zeer gelukkig burge meester en volksvertegenwoordiger te zijn dat verschaft u veel eer en weinig zorgen tracht u te verge noegen met die stille en bescheiden rol. Dus, M. de Minister, datcrediet van 400,000 fr. zal tot niets dienen Mijn beste René, gij hebt er nooit aan getwijfeld, niet waar Het getal vreemde leurders die hunne koopwaren op onze Markt uit stallen en aan onze medeburgers eene zoo groote, concurrentie doen, groeit wekelijks aan. Alle Zaterdagen groeit dat getal aan onder de welwillende bescher ming van ons stadsbestuur, dat geen enkel middel zoekt om ze te verwij deren. In andere plaatsen worden maatre gelen genomen om het meest moge lijk den lokalen handel te begunsti gen. Hier genieten de vreemdelingen al de voorrechten. Het is geheel omgekeerd Zullen onze kooplieden eindelijk de oogen openen Zullen zij bij de toekomende ge- meentekiezingen ons helpen een be stuur omverwerpen, dat zich om on ze belangen bekommert als een aap om eene okkernootschelp Het schijnt, naar de gevoelige ver koeling der luchtgesteldheid, dat wij aan den eersten tocht van den herfst komen. Ziet de boomen onzer lanen reeds nemen de uiteinden der blade ren eene okergele tint aan zonder te rekenen deze die vallen en een lichten doodendans dansen. Maar er blijft ons een aandenken over van den zomer die bijna voorbij is het stof. Als de rukwinden opkomen, dwa- relt het in onze straten in dikke ko lommen, valt neder in regen die menschen en beesten verblindt, doen onze sierlijke juffers morren, wier lichte zonneschermen onder dien ru wen aanval plooien. Zeker, men vaagt. Maar de beste bezem der wereld kan dat stof niet oprapen noch tegenhouden hij doet niets dan het uitstrooien en uitbrei den in eene ruizende dwaal dan is het kleine feest volledig. Men zou maar moeten vagen wij hebben er reeds over tijd van ge sproken dan na eene overvloedige besproeiing gedaan te hebben. En ziedaar juist wat ons ontbreekt. Wij zijn noch beroofd van die toestellen die, in andere steden, (de Raadsheer D'Huvettere heeft daarover verhan deld, over eenige jaren, in eene zit ting van den Gemeenteraad) het wa ter in overvloed te verdeelen. Eenige kleine gieters, die bijne gelijk zijn aan deze welke men aan de kinderen geeft voor hunnen Sint Maarten, zie daar wat wij bezitten. Het is niet om er mede te boffen. En welke verschooning hebben wij aan dezen staat van zaken Elet is zeker het water niet dat ontbreekt. Wij leven op eene spons. Men moet zich maar er op zetten om er in ge noegzame hoeveelheid uit doen sprui ten voor den dienst der straten. Wenschen wij dat de kwestie der werktuigelijke waterverdeeling spoe dig besproken worde in den Gemeen teraad, met het oog op den naasten zomer, welken men ons reeds aan kondigt als zeer warm te moeten zijn zullen wij ons nog moeten ver helpen met de gieters onzer groot moeders Allo heer Burgemeester, eene goede beweging Gij die op alle daken uitbazuint dat de financieele toestand der goede stad Yper zoo bloeiend is gij die een vurige feminist zijt, doe een cre- diet stemmen voor die werktuigelijke waterverdeeling waarvan er hooger kwestie is en de huishoudsters zu llen u tot in de wolken verheffen. Zulks doende, zult gij bewijzen dat gij, als voorzitter der openbare gezondheids commissie, de gezondheid uwer me deburgers ter harte trekt en de net heid der straten van het oude Yper In antwoord op het verzoekschrift door den koophandelskring gezon den, heeft de heer Minister van open bare werken laten weten dat van af den 5 dezer per telegram de toelating is gegeven geweest voor het pachten van eenen motor, om de pompen van het sluis van Boesinghe in beweging te stellen. Wij vernemen met genoegen dat het Weldadigheidsfeest, ingericht ten voordeele eener weduwe en twee onbejarige weezen, door de Maat schappijen Oud Pompiers, Onvermoei- baren en Vlaamsche Sterzal plaats hebben den Zondag 14 October naast. Er zijn nog kaarten te bekomen aan 5, 2 en 1 fr. ten huize van den heer K.Deweerdt. Ziehier het programma van dat feest GROOT in de zaal der Oud Pompiers. Programma i° Lysistrata, openingstuk door de harmonie der Oud-Pompiers. 20 Bewegingen voor het boksen in afdeelingen door de Maatschappij der Onvermoeibarcn 3° Par expres blijspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster 4° La Bohème fantazij door de harmonie der Oud-Pompiers. 50 Dans der hoveniers door de Maatschappij der Onvermoeibaren 6° Adda 't herderinnetje zangspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. =-=.>0^-?== Da Tentoonstelling van hofbouw voortbrengselen der 9, 10 en 11 Sep tember, 11., gehouden in de Deibeke- zaal, heeft den grootsten bijval ver worven. Wij verhaasten ons de mededeeling over te drukken, welke men ons heeft willen toesturen Een waar succes voor onze dappere hofbouw maatschappij is dat welgeluk- ken harer tentoonstelling, ook ver haasten wij ons het inrichtingscomiteit geluk te wenschen voor al de schikkin gen die het genomen heeft om dat la chend en behaaglijk geheel voort te brengen De bezoeker die met moeite den eeuwenouden trap onzer Halle beklom men heeft, was verrukt voor de spoe dige veranderingen die van de zaal Delbeke een waren bloemhof gemaakt heeft. Inderdaad, uit de koude vloer- steenen van ons plaatselijk monument zijn in eenige uren een tal tropische planten gerezen met somber loofwerk, dat tegen elkanderoneindig afstak met de klare en vroolijke gebloemde kolf jes om een geheel uit te maken dat be wonderenswaardig was. Het ware ons onmogelijk en boven onze bevoegdheid al de schoonheden aan te halen die de oogen verukten. Zeggen wij slechts dat de heeren Ameeuw, hovenier van den heer Rid der Hynderick van Eessen Moenjens, hovenier bij M. F. Mergheiynck J. Meels, hovenier bij den heer Ridder t-h. Hynderick, Van Winsen, hofbouw kundige te Yper; Victooi Daeninck, hovenier bij M. Van Wtberghe van Iseghem, V. Bouckenooghe, bestuurder der naamlooze Ypersche Hofbouw- maatschappijgowedyverd hebben om de schoonste, de zeldzaamste en de kostbaarste planten aan te bieden en de gelukwenschingen van al de bezoekers verdiend hebben. Al onze gelukwenschen aan het in- richtings (Jomiteit de heeren De- vos, Mommens, Pauwels en Bh Van Winsen. Om te eindigen, eene laatste bemer king Zou de stad dat schoon bloem feest niet kunnen opluisteren door een con cert van twaalf tot een ure. Iedereen bekent er de noodzakelijkheid van voor het grootste welzijn voor de maatschappij van Hofbouw en den welstand van het Ypersche publiek. Palmares der Tenloonslellitig der 9, 10 en 11 September 1906. i* SECTION. PLANTES ORNEMENTALES. C. 1. Plantes ornementales (Amateurs), lr prix médaille d'or, M. Jules Neels, jardinier chez M. Ie Chevalier Ch. Hynde rick, Vlamertinghe. 2e prix médaille de vermeil, grand mo dule, M. Victor Daeninck, jardinier chez M. J. Vannotberghe, a Iseghem. C. 1. Plantes ornementales (Horticulteurs) ir prix médaille d'or, M. V. Bouckenoo ghe, directeur de la soeiété anonyme Horti- cole Yproise. 2C prix médaille de vermeil, grand modu le, M. N. Van Winsen, horticulteur, Ypres. 3° prix médaille d'argent, grand modu le, M. J. Daeninck, horticulteur aEverghem. C. 2. Plantes de serrefroide. Prix Médaille de vermeil, M. J. Dae ninck précité. C. 3. Plantes panaché es et striées. Prix M. j. Daeninck précité. C, 4. ij Palmiers. ir prix M. J. Daeninck précité. 2° M. N. Van Winsen précité. C. 6. Fougères. I' prix médaille d'or, avec félicitations, M. N. Van Winsen, précité. 2e prix M. V. Daeninck, précité. C. 7. Begonia Rex. ir prix médaille d'argent, M. Maurice Staelens, jardinier chez M. de Thibault de Boesinghe. 2e prix M. V. Daeninck, précité. C. 8. Coleus. i'prix médaille d'argent, M. M. Stae lens, précité. 2" prix médaille de bronze, J. Noyelle, jardinier a l'Institut du Sacré-Coeur, Ypres. 3° prix médaille de bronze, M. V. Bouc kenooghe, précité. C. 11Lauriers. r prix médaille d'argent, M. H. Stae lens, jardinier chez M. E. Iweins, Ypres. 2e prixmédaille de bronze, M. J. Dae ninck, précité. C. 13. Araucarca, lr prix médaille de vermeil avec félicita tions, M. V. Bouckenooghe. C. 14. Dracaena. Ir prix médaille d'argent, M. J. Dae ninck, précité. 2e prix médaille de bronze, M. V. Bouc kenooghe, précité. C. 15. Aspedistra. ir prix médaille d'argent, M. N. Van Winsen, précité. 2° prix médaille de bronze, M. V. Bouc kenooghe, précité. C. 16. Ficus. Prix médaille d'argent, M. V. Boucke nooghe, précité. C. 18. Plante de culture. Prix médaille d'argent, M. V. Boucke nooghe, précité. 2°. SECTION PLANTES FLEURIES. C. 19. Collection générale. Prix médaille de vermeil, avec félicita tions, M. V. Bouckenooghe, précité. C. 23. Begonia doubles. Prix: médailledevermeil, M.I.Moentjens, jardinier, chez M. F. Merghelynck, Ypres. C. 26. Geraniums Prix médaille d'argent, M. V. Boucke nooghe précité. C. 2-8. Fuchsia. Prixmédaille de bronze, M. V. Daeninck précité. C. 29. Heliotrope. Prix médaille d'argent, M. N. Van Winsen, précité. C. 34. Dahlia en pots. Prix médaille de bronze, Daeninck V précité. v SECTION. FLEURS COUPÉES. C. 38. Collection générale. V prix médaille d'argent, M. Vanrove horticulteur, Courtrai. 2e prix médaille de bronze, M. Moe tjens, précité. C. 39. Dahlias. Ie prix médaille d'argent, M V. Dae ninck, précité. 2" prixmédaille de bronze, M. Vanroye précité. C. 40. Roses. Ir prix médaille d'argent, M. Legein pépiniériste, Becelaere. 2e prix médaille de bronze, M. N. Van Winsen précité. 41. (Eillets Prix médaille d'argent, M. V. Boucke- nooghe, précité. 42 Glaieuls. Prix médaille de bronze, M. J. Daeninck précité. 43. Gerbe. Prix médaille d'argent, M. Van Winsen précité. C. 44 Garniture de table. Prixmédaille d'argent, M. Van Winsen, précité. 4'SECTION. FRUITS. C. 46 Collection de Fruits. Prix médaille d'argent grand module, M. Neels, jardinier, Elverdinghe. j 47. jo variétés de poires. ir prix médaille de vermeil, M. P, Donche, Brielen. 2e prix médaille d'argent, soeiété horti- cole, Vlamertinghe. 3e prix médaille de bronze, M. Neels, précité. C. 48. 2J variétés de poires. Prix médaille d'argent, M. V. Daeninck, précité. C. 49. 10 variétés poires de verger. Prix médaille de bronze, soeiété horti- cole, Vlamertinghe. C. 50. variétés poires de table. Prix médaille de bronze, M. Moentjens, précité. C. 51. 2J variétés de pommes. V prix médaille de vermeil, M. Neels, précité. 2e prix médaille d'argent, M. Donche, précité. C. 52. 12 variétés pommes de table. Prix médaille de bronze, section horti- cole, Vlamertinghe. C, 53.10 variétés pommes de verger. Mention honorable, section horticole Vla mertinghe. C. 55. Raisin cultivé sous verre. Prix: médaille de vermeil, M. P. Donche, précité. C. 56. j plus belles grappes de Franken- thaler. Mention honorable, M. V. Bouckenhoo- ghe, précité. C. 57. Raisin cultivé en plein air. Prix médaille de bronze, M. Vléd. Pinte- Ion, Ypres. C. 58. La plus bellegrappe de raisin. Mention honorable, M. V. Bouckenooghe, précité. C. 59. Fruits a Noyau. Prix médaille d'argent, M. Neels, préci té. C. 60. Melons. 1r prix médaille d'argent, section horti cole, Vlamertinghe. 2e prix médaille de bronze, M. Neels, précité. r SECTION. LÉGUMES. C. 65. Collection de Legumes maraichen Prix médaille de vermeil, grand module, M. Van Winsen, précité. Amateurs. Prix médaille de vermeil, grand mod®' le, M. Moentjens, précité. C. 67. Legumes racines. Prix médaille dc bronze, M. Moentjens, précité. C. 68. Collections lègumineuses. Prix médaille de bronze, M. MoentjenS' précité. C. 71. Tomates. Prix, médaille de bronze, M. V. Boucke nooghe, précité. C. 73. Pommes-de terre. Prix, médaille d'argent avec acclamatW du jury, M. Vander Vecke-Fortuné, xelles. 6" SECTION. DIVERS. C. 75. Corbeilles. Prix, médaille de vermeil et félicitati°0 M. Van Winsen, précité. C. 76. Vases artistiques gar nies de f les. «II iriKliya^yjQ^JiaQffOTBmiwrr. OM 7 URE STIPT, VAN

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2