Stadsnieuws. Weldadigheidsfeest BERICHT Schrikkelijke misdaad. Het gas en Sint Michielsdag. Maatschappij de Onvermoeibare» PROGRAMMA Zondag I4en October, Eerelegioen. Burgerlijke eereleekens. Burgemeester. Leger. Bevorderingen. De bende Pollet. De voorloopige kiezers lijsten voor de slad Yper liggen ter inzage onzer politieke vrienden in bet secretariaat der liberale Associatie, Seminarie straat. Nieuwe bijzonderheden. Het was daags voor S' Michiels dag, op het uur der duisternissen, op hetwelk waarschijnlijk de oom de ken, de kozijn Fraeys, de groote Colaerten zijne dienstbare raadsleden verheugd en met bloemen geladen, zegepralend naar de nieuwe Fabriek gingen om den voortreffelijken klei nen gasfabrikant Michiel te vieren, voor zijn patroonfeest en eens temeer de hulde hunner bewondering en hun ner onwankelbare verknochtheid vöor zijne voeten neêr te leggen. Toen eensklaps de Hemel, veront waardigd over zoovele laagheden, een noorderlicht aan den gezichtein der deed opdagen, nog veel schrik- kelijker dan dat welk ons den 15 November verontrustte en welks rampspoedige uitwerksels zich deden gevoelen in de salons van onzen sympathieken Burgemeester. De hemelsche bliksems gingen zonder twijfel los barsten. 'En, inder daad, voorteeken der geheele om keering der bestaande orde van za ken, Yper, gelijk het oude Sodoma, werd eensklaps in de diepste duister nissen gedompeld. De schemering bedekte haar gelaat en al de brug- sche Auers, als gekastijd door eene tooverroede, weigerden op denzelf den stond hunne lichtstralen. Een onbeschrijfelijk verward ge schreeuw ontstond schoten, vallen, ontploffingen gevolgd van angstkre ten en schrik. Men wachtte verschrikt den vuur regen af die alles moest verteren De plichtigsten, de armen ten he mel heffende, smeekten de goddelij ke goedertierenheid af en deden den oppersten eed tot zich zelf terug te keeren Heeft de Hemel begrepen dat het niet billijk ware eene geheele bevol king te straffen voor de misdaden van eenigen Wij willen het wel gelooven, want de hemelsche gramschap bedaarde allengskens en de stad kwam tot het licht en de hoop terug. Maar de belanghebbende lieden, beschaamd door de schrikkelijke ge beurtenissen, die geregeld onze vreedzame stad stoorden, deden bo- venmenschelijke pogingen om de verschrikte bevolking gerust te stel len met haar om den tuin te leiden. Zij verspreidden het gerucht dat het noorderlicht en de hemelsche straf eene uitvinding der geuzen zijn en dat het treurig geval hier op neer komt Dat Michiel eene valdeur averechts gedraaid had. Programma van het Concert ge volgd van Dansfeest, dat zal plaats hebben Zondag 7 Oktober 1906, om 7 ure 's avonds, in het lokaal (Zaal der Oud-Pompiers,) met de welwil lende medewerking van MejZulma Devers en MM. Maas en A. Marcx. Programma 1' DEEL. 1. Ouverture pour Symphonic. 2. ISove en sections (Pupilles). 3. Romance chantée par MUe Zulma Devers. 4. Men vraagt bedienden, Pantomime en 1 acte. 2e DEEL. 1. Ouverture pour Symphonic. 2. Canne Royale par les adultes. 3. Romance chantée par M. Maas. 4. Assaut au lleuret par MM. M. et B. 5. Rallct des Jardiniers. 3e DEEL. DAASFEEST. VAN het gegeven teil voortleele eener weduwe en twee oiibejurig-e weezen in de zaal der Oud Pompiers i° Lysistrata, openingstuk door de harmonie der Oud-Pompiers. 20 La Bohème fantazij door de harmonie der Oud-Pompiers. 3° Bewegingen voor het boksen in afdeelingen door de Maatschappij der Onvermocibaren 4° Par expres blijspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. 5° Dans der hoveniers door de Maatschappij der Onvermoeibaren 6° Adda 't herderinnetje zangspel in één bedrijf door de Vlaamsche Ster. De personen die wenschen dit schoon feest bij te wonen zullen zich moeten haasten om eeneingangkaart te koopen, er zijn er maar weinig meer voorhanden. Heifineriiigsmedallie der regeering van 1 ill. Leopold II De herrineringsmedallie der regeering van Z. M. Leopold II is toegestaan aan M. Ferryn sekretaris van het Bureel van Weldadigheid en M. G. Santy, knaap van hetzelfde Bureel. Onder onze medeburgers, vereerd door de fransche Regeering ter gele genheid der Tentoonstelling van Luik, stippen wij met genoegen don naam aan van Mijnheer Émiel Delannoy, van Waasten. Senator van Brussel, die offi cier van het Eerelegioen benoemd is. Wij bieden onzen vriend onze harte lijkste geiukwenschen aan. Bij koninklijk besluit van 26 Sep tember 1906, is de Medalie van 3® klas toegestaan aan Braem Charles, kantonnier te Renin- ghelst en Yan Isacker A., ld te Elver- dinghe. Het ontslag aangeboden door den heer Heughebaert van zijn ambt van burgemeester der gemeente Wulver- ghem, arrondissement van Yper, is aanvaard. Bij het voetvolk. Majoors De kapiteinen bevelheb bers Lebacq, het bevel voerende over de school van het 3® linieregiment, en Servais van het 3® linie. Onder Luitenanten De adjudant on der-officier Speybrouck van het 1® linie. Het onderzoek der talrijke misdaden der geduchte bende van Hazebrouck, komt. op het oogenblik dat men het geëindigd meende, eene nieuwe gedaan te aan te nemen. Inderdaad, M. Oou- piliaud, onderzoeksrechter te Haze brouck, heeft verscheidene brieven ontvangen waarin van nu af blijkt dat andere misdaden, die men een weinig uit, het zicht verloren had, moeten toe geschreven worden aan de bende. Nieuwe opzoekingen zullen gedaan worden, gerechtelijke huiszoekingen zullen aanstonds plaats hebben en nieuwe getuigen zullen onderhoord worden door den rechter die alsdan zal doen overgaan tot een nieuw inter nationaal getuigenverhoor, op de fransch-belgische grens. De geneesheer DE ROO, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat te beginnen met 13 OKTOBER toekomende, hij zijne raadplegingen zal geven in zijn nieuw huis, Statieplaats, hoek der Maloulaan. Eene geheimzinnige misdaad is be dreven geweest te Ooman. Op het gehucht Ten-Brielen, woont Victor Braem, 37 jaar oud, mat zijne vrouw en zijn kind, een meisje van 3 jaar. De moeder van den pachter, de weduwe Henri Braem, 77 jaren oud, bewoont een klein buisje dat gelegen is juist rechtover de woning van haren zoon. Die vrouw is de eigenares der hofstede. Omtrent 8 ure 's avonds, toen Victor Braem, met eene lantaarn in de hand, rond de hofstede bezig was met zijn vee te bezorgen, hoorde de vrouw Braem eensklaps een schot weergal men, dan het dof gerucht van een li chaam dat op den grond viel en het geinkei van eene gebroken lantaarn. De vrouw, verschrikt, liep naar de deur en op eenige stappen van het huis vond zij haren man op zijnen rug uitge strekt langs het voorland, terwijl in de duisternis op den weg iemand vluchtte langs den anderen kant eener haag die de hofstede omgeeft. Niette genstaande haren schrik, gaf de vrouw Braem, geholpen door eenige geburen die toegeloopen waren op het gerucht der losbranding en het geschreeuw der vrouw, de eerste zorgen aan het slachtoffer, die niet vertoefde den laat- sten adem uit te blazen. DeÓngelukki- ge was getroffen geweest door eene ge heele lading lood, op kleinen afstand geschoten, en die in de linkere zijde gedrongen, eene schrikkelijke wonde gemaakt had uit welke veel bloed stroomde. De politie, met de zaak bekend ge maakt, opende een onderzoek dat niet vertoefde bij de moeder van den pach ter, in een donker hok, een jachtge weer te ontdekken - van kaliber 16 die de sporen droeg van een onlangs ge lost schot. In tegenwoordigheid dezer ontdekking, werd de oude vrouw on dervraagd door de onderzoekers die, gezien de verwarde antwoorden die zij gaf, in 't zicht gehouden werd tot de aankomst van het parket dat onmid- delijk verwittigd werd. Het parket is Zaterdag ter plaats gi-weeat en na de oude vrouw ondervraagd te hebben heeft een bevel van aanhouding gege ven. Zij isin het gevang van Yper op gesloten geweest. Deze zaak veroor zaakt groot gerucht in geheel de streek. De oorzaak der misdaad schijnt de haat eene afschuwelijke en wreede haat te zijn, die in verscheidene gele genheden gebleken heef door schrik kelijke bedreigingen der oude jegens den zoon en de schoondochter die zij verfoeide. Na vruchteloos gepoogd te hebben Victor Braem uit de hofstede te drijven die zij hem verpacht had, had zijne moeder hem dezer laatste dagen beloofd hem te beschieten ge lijk eene musch. Zooals men gemeen lijk zegt. Heeft de oude woord gehouden Wat er van zij, het parket zoekt een medeplichtige op, want het schijnt dat de oude vrouw niet alleen de af schuwelijke misdaad zou kunnen be dreven hebben, waarvan men haar k schuldigt. be- Het onderzoek der schrikkelijke mi8 dat het geweer bij de moeder daad van Ten Brielen wordt op e zeldzame wijze ingewikkeld. Het P°B derzoek heeft toegelaten vast te step"' gevonden gekocht is geweest te \y6r vick door de vrouw van het slachtoffer Deze, na hardnekkig dezen aankoo geloochend te hebben heeft geëinriicH met te bekennen maar de bekent dezer vrouw heldert den geheimzin,,,8 gen kant niet op van die schrikkelijk moord Ten gevolge der ontdekking gedaan te Wervick, heeft het parket een bevel van aanhouding gegeven tegen Maria Descamps, weduwe Victor Braem, aj9 opgesloten is geweest te Yper, waar z,j onmiddelijk verschenen is voor den onderzoeksrechter met de zaak gelast Uit de eerste verklaringen van Maria Braem, schijnt te blij ken dat het slacht- offer, twijfelende aan hare getrouwheid haar ruw behandelde en dat de vredè niet heerschte in dat huishouden dat algemeen aanzien was als een model. Is het daar dat men den sleutel moet zoeken van het geheim Het gevolg van het onderzoek zal hetmisschien bewijzen Ziehier in welke omstandigheden het gerecht er toe gebracht is geweest de vrouw van het slachtoffer aan te hou den. De politiecommissaris Deraeve eo de bevelhebber d jr gendarmerie had- den zich Zaterdag naar Wervick begs, ven om er de winkels van wapenma kers te bezoeken. Het was 6 ure 's avonds toen zij bij Vanderstyn toekwamen, in de Nieuwe- straat. Hebt gij laatsmaal geen geweer verkocht aan eene vrouw van Ten Brielen Jawel, werd er geantwoord, het ie Mad. Braem di6 het gekocht heeft. Ah gij kent ze die oude vrouw Maar neen. het is de weduwe Braem niet, het is de vrouw van den pachter Victor Braem Zij is niet meer dan 30 jaren oud Hoe, het is de jonge vrouw - Ja, zij is hier den 14 September gekomen, ten 9 ure 'b morgens en heeft een geweer gekocht dat gelijk i» aan deze waarvan de wildstrooperszicl gemeenlijk bedienen een geweer nist één loop, van kaliber 16, gefabrikeerd te Luik. Zij heeft ter zelfdertijd 10 cartoechen genomen. Dit alles heeft haar 27 fr. 50 gekoRt. Men begrijpt de verwondering van den magistraat en van zijne gezellen, bij het vernemen dezer tijding die alle veronderstellingen omverwierp. Zij moesten zich nochtans aan de klaar blijkelijkheid overgeven, voor de stel lige bevestigingen van Mej. Vander styn, dochter van den wapensmid, die de vrouw bediend had en van de dienstmeid, die op dien dag in den winkel tegenwoordig was. Die twee personen werden dan uit- genoodigd zich zonder vertoeven naar Ten Brielen te begeven om er mei Marie Descamps geconfronteerd te worden In de hofstede gekomen werden zij in de tegenwoordigheid gebracht van hunne cliënte en erkenden ze zonder de minste aarzeling Deze ondervraagd, verklaarde dat zij niets gekocht had. Neen, zeide zij, het is ik niet, gij bedriegt u zeker. De getuigen volherdden in hu# bevestigingen, niets kon baten. B> jonge vrouw hield nog staan dat et eene mi-greep was. Gedurende den nacht, echter, werf zij onder de bewaking gesteld der gen- darmeiie. Zondag morgend, ten 4 ure, kwam zij terug bij de gendarmen die in de keuken gebleven waren, en be* kende eindelijk dat zij inderdaad het geweer gekocht had wat de doebtet van deu wapensmid zei was waar D0 pachteres weigerde nochtans te zegg0D waartoe dat wapen bestemd was. De aanhouding der vrouw vaD Braem is een waar tooneelkunstj®i maar zij heldert het geheim niet op dat het droevig einde van het slacbt offer omringt. In tegendeel, het schijnt dat nie"^0 moeielijkheden, duistere raadsels20 len oprijzen vóór de onderzoeksnaam1 traten. Met welk doel heeft Maria DescadP8 OM 7 URE STIPT. Qe ►li-

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2