i Zeer belangrijk bericht. Herziening der kiezerslijsten. KIEZERSLIJSTEN Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Tweedejaar. N1' 49. Korts vóór de kiezing van 27 Hei, hebben een aan tal personen zich begeven naar hel Secretariaat dei- liberale Associatie om te reklameeren tegen hunne niet inschrijving op de kiezerslijsten of de niet toe kenning der bijgevoegde stemmen waaraan zij recht hadden. Vele onder hen hebbenmisgrepen doen kennen ten voordeele van klerikalen. De liberale Associatie doel een dringenden oproep aan al deze burgers zich wel te willen, zonder vertoe ven, hunne reclamaties indienen naar het gemeente bestuur van hunne verblijfplaats. Om zeker te zijn dat er recht zal gedaan worden aan hunne reclamaties is hel noodig dat zij zich door den gemeente secretaris een bewijsschrift doen afleveren, bij hetwelk besla- tigd wordt dat hunne reclamaties gedaan zijn ge weest. De kiezerslijsten worden voorloopend gesloten den Juli. /ij moeten dienen namelijk voor de gemeen- tekiezingen van October 1907. Hel is dus van het grootste belang dal al onze politieke vrienden hunnen plicht doen. De liberale Associatie van Yper welker bureel, Se minariestraat, falle weekdagen open is van 8 1/2 tot 10 1/2 uren en va« 4 tot 6 ure, en 's Zondags en de feestdagen van 9 lot 11 1/2 ure, gelast zich kosteloos al de stappen te doen om aan hare vrienden recht te doen wedervaren. Men zegge het voort. HERZIENING Onrust. Katholieke Volksvertegenwoordigers en het fransch vrijmetselaarsgouver nement. Voor het verplichtend onderwijs. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Vooe DEN buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr3-SO. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudeslraat, nr 53, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. 1 Mei 4»OT tot 30 April 4908 Algemeens bemerkingen. üe lij «ten worden jaarlijks opgemaakt door het Ooilege van Burgemeester en Schepe nen, van den lu Juli tot den 31n Au- gusti. Zij worden van krachte den F Mei van het volgende jaar. Da voorwaarden van ouderdom moe ten vervuld zijn op ln Mei van het jaar dat volgt op hetgene der herziening der lijsteD de andere voorwaarden moeten vervuld zijn op ln Juli van het jaar der herziening van de lijsten. Üe lijsten, voorloopig gesloten den 31 Augusti, zijn, te rekenen van 3" Sep tember, ter beschikking gesteld van het publiek in het gemeente secreta riaat en in het commissariaat van po litie. De reclamatiën met de noodige be wijsstukken moeten gedaan worden vóór den 31 October, voor het Sche pencollege. De beslissende lijsten worden geslo ten den 20 November en ter beschik king van het publiek gesteld te reke nen van 5 December. De reclamatiën voor het Beroepshof Juoaten neergelegd worden met ai de bewijsstukken ten bureele van het arrondissement8 commissariaat, vóór den 31 December. Om kiezer te zijn, Moet men 1) Belg zijn van geboorte of de groote inburgering bekomen hebben. De kleine inburgering is voldoende voor het kiesrecht der gemeente. 2) Op ln Mei 1907, 25 jaren oud zijn voor de Kamer30 jaren voor den Se naat, de Provincie en de Gemeente. In dezelfde gemeente gehuisvest zijn sedert ten minBte een jaar op den da tum van l11 Juli 1906, voor de Kamer den Senaat en de Provincie, en sedert drie garen ten minste, op denzelfden datum, voor de Gemeente. Eeue bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaat en de Provincieaan den kiezer van 35 jaar oudgetrouwd of weduwe naar met wettelijk nakomelingschap, en in 1905 reeds ten minste 5 fr.betaald hebbende aan den Slaat voor person- neeie belastingen, ten ware hij er van ontslagen ware om reden van zijn be roep. Voor de Gemeente is die bijge voegde stem maar verteend wanneer men aan den Staat betaalden indien men reeds tn i905 ten minste 5 fr. be taald heeft in de gemeenten van 2000 inwoners, iO fr. in deze van 2000 tol 10,000 inwoners en 75 fr. in deze van 10,000 inwoners en daarboven Eene bijgevoegde stem wordt verleend voor de Kamerden Senaatde Provincie en de Gemeente, aan dJti eigenaar, sedert ten minste één jaar op 1" Juli 1906, van onroerende goede ren van een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr. of aan den bezitter sedert ten minste twee jaren op 1" Juli 1906. van eene rent van 100 fr. ingeschre ven op het grootboek der openbare fechuld of op de algemeene spaar- en lijfrente kas. De kiezer, te gelijk eigenaarvan on roerende goederen en van een rente boekje van 100 fr. heeft maar recht op eene bijgevoegde stem. Voor de Gemeente alleen, wanneer hel kadastraal inkomen der onroerende goe deren, betaald sedert ten minste een jaar op 1" Juli 1906, ten minste van 750fr., zijn twee bijgevoegde stemmen aan den kiezer toegekend. De kiezer kan de bijgevoegde stem van belastingbetaler ümsvader en van eigenaar vereenigen. Twee bijgevoegde stemmen zijn toegekend aan de dragers van di plomas vaudeboogeschool, der veeartse nijschool, van het middelbaar hooger onderwijs, der militaire school, der school van Gembloers, van het hooger institut van koophandel te Antwerpen, der provinciale school der mijnen van tienegouwen. De kiezersdie volgende bedieningen, beroepen of ambten vervullen of ver vuld hebben hebben recht aan twee bij gevoegde stemmenministers, volks vertegenwoordigers, magistraten, con suls, advokaten, notarissen, genees- heeren, apothekers, leeraars, gediplo meerde onderwijzers, die vijf jaren in bediening zijn, officieren van 't leger, bedienaars der eerediensten door den Staat vergeld, enz. De kiezer kan niet meer dan drie stemmen vereenigen voor de Kamer, den Senaat en de Provincie. Hij kan er vier hebben voor de Gemeente. Stillekens aan loopt de parlemen taire vacantie ten einde. Nog een maand, en de Kamers komen terug bijeen. tiet is niet zonder onrust dat de clericale leiders den tijd zien naderen waarop de regeering tegenover eene nieuwe Kamer zal staan. Zij gevoelen wel dat er iets veranderd is en dat zij pluimen uit hunne vleugels verloren hebben. In Mei laatstleden, voor de gapers, wilden zij doen gelooven dat de ver brokkeling hunner meerderheid van 20 op'12 stemmen van geen belang was. maar nu dat de partijen terug strijdvaardig tegenover het verzwak te ministerie gaan optreden, kunnen ze moeilijk hunne onrust verbergen Woeste komt voor de tweede maal terug in de Revue Générale op de verkiezingen van Mei laatstleden, alsook op het door hem ontwikkeld programma BEWAREN, VERBE TEREN, BELETTEN Met dit programma hoopt de slim me vos zijne partij nog een tijdje uit den warboel, uit den marasme te houden. Edoch, deze hoop is om ringd van allerlei bekommeringen en sombere vooruitzichten. Woeste be seft welde mogelijkheid dat het minis terie, hoe sluw en kronkelend betook weet te werk te gaan, het niet zou kunnen volhouden. Hij zou willen dat de ministers pootjes zouden geven aan de katholic- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. ke volksvertegenwoordigers die zich van hunnen kant zeer plooibaar en toegevend tegenover de regeering zouden moeten toonen. Ongelukkiglijk voor Woeste zijn er clericale groepen die met zijn nega tie! programma zeer weinig gediend zijn. De kliek van Arthur Verhaege, onder andere, heeft het formeel ver worpen. En Woeste zal ondervinden dat dit programma wezenlijk niet voldoende is om het land nog eenigen tijd te paaien Het land wil niet dat de katholieke partij alleen al de voordeelen en voor rechten beware welke zij sedert 22 jaren frauduleus verworven heeft. Het land wil niet dat de zaakwaar nemers de politieke geestelijkheid het nog beter maken met nog dieper in onze zakken te zitten. Hel land wil niet dat de clericale partij nog langer den triomf belette van de politieke gelijkheid, door zich te verzetten tegen verplichtend on derwijs, persoonlijken dienstplichten Z A. S. met algeheele toepassing der E. V. Jaar in jaar uil brieschen de kleri kalen tegen de Fransche Republiek. Zij verwijten president Fallières en zijne ministers voor kerkvervolgers. 't Is erger dan in de tijden van Ne- ron en Diodetianus. Zij vervolgen Pi us, de Kerk, de pastoors, de paters en de nonnen en willen het geloof om zeep. Sedert de scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk zijn er aan het Fransch beheer geene scheldwoorden meer gespaard. Wat zien wij nu gebeuren Leon Hubert, Borboux, Carton de Wiart, J Dallemagne, Henri Del- vaux, N. Levi, allen katholieke volks vertegenwoordigers, hebben na "lang smeeken en veel bidden van dat fra- massonsgouvernement het Eereligioen verkregen De clericale poesjenellen zullen nu met de decoratie paradeeren. Het eereteeken dragen der vervol gers van de Kerk van Rome. De wereld is een kluchttooneel. Elk hee't zijn rol en speelt zijn deel. Nooit is het meer bewaarheid dan door de katholieke comedie onzer dagen. Groote betooging- te Brussel op 4 4 Voveuiber. De manifestatie die de Bond van het Onderwijs B inricht ten voordeele van dan leerplicht, is bepaald vastge steld op den 11 November, te 10 1/2 uren voormiddag, te Brussel. De te doorloopen weg zal binnen kort geregeld worden samen met M. De Mot, burgemeester ?an Brussel, die reeds ïngrondbegin de betooging heeft DER VOOR HET TIJDVAK VAN 7

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1