Stadsnieuws. Wat water a. u. b. Van langsom beter. Gasontploffing Onder het Brugsche beheer. liet blinde maar boosaardig toeval. Weldadigheidsfeest. Examen. Baron Colaert? toelaten, Van heden af mogen wij aankondigen dat de Federatie van de Staatsonderwijzers van België bene vens talrijke liberale en socialistische vereenigingen de betooging bijtreden. Het verzoekschrift met 300,000 hand- teekens, zal overhandigd worden ten stadhuize van Brussel aan de volksver tegenwoordigers en senators, aanhan gers van de hervorming, die zich bij den heer De Mot zullen aansluiten Eenigen onder hen zullen zich gelas ten met het neer te l°ggen op de bu- reelen der Kamer en Senaat. Binnen kort zuilen de bijtredende groepen zeer omstandige onderrichtin gen ontvangen. Op het hart wordt gedrukt slechts banden en kartels te dragen, die op den leerplicht doelen. Wat meer is het comiteit zal de mani festanten aanzetten geene liederen te laten hooren of muziekstukken te spe len, die de gevoelens van deelnemers zouden kunnen kwetsen Wat de vlag gen betreft, alle politieke partijen mogen ze ontrollen. Onmiddelijk na de overhandiging van het vertoogschrift, zullen verschei dene meetings gehouden worden in de voornaamste zalen van Brussel Alles belooft dat de betooging van 11 November indrukwekkend, waardig en zeer grootsch zal wezen en zoo on partijdig als mogelijk. De oud-burgemeester Buis is een der voornaamste inrichters dier Bchoone en noodzakelijke betooging. Ons Bestuur schijnt zich niet te be kommeren met de groote hindernis sen die kunnen spruiten uit de onmo gelijkheid waarin onze bevolking zich bevindt water te hebben van 8 ure 's avonds tot 6 ure 's morgens. Wij begrijpen gemakkelijk dat onze meesters bezorgd zijn om den naam van voorziende en omzichtige be stuurders te behouden, welke de faam hun gegeven heeft en ter harte had om met hunne hoedanigheden te pronken in al de betoogingen voor hun gemeentebestuur. Maar in de wereld moet men eene handelbare deugd hebben en de kunst bezitten de eischen der onderhoorigen en de noodwendigheden van het tegen woordige geene overdrevene zuinig heid eischt, deze is eene bron van gevaren en ernstige verdrietelijkhe den wanneer zij bestaat in eene stad van 17.000 zielen gedurende 10 ach tereenvolgende uren van water te be- rooven zij brengt, bij voorbeeld, dezen die, in geval van brand, zouden pogen de eerste hulp te brengen, tot onmacht. Wij hopen dat de gemeenteover- heid zal gehoor geven aan onze ge zonde logika en dat zij niet zal aar zelen, in het belang harer lastgevers, hare princiepen van spaarzaamheid te verminderen, met een weinig de valdeuren dercanaliseering geduren de den nacht te openen. In mdio vir tus. Het is te zeggen men moet in al les de overdrijving schuwen. Men weet dat volgens het art. 7 van het lastenkohier, de concession- naris van het gas verplicht is een bestendig bureel te openen in den omtrek van vier honderd meters der Groote Markt. Dat bureel is open voor het publiek van 8 ure 's mor gens tot 8 ure 's avonds. Er moet daar een register openge houden worden om de opmerkingen of de klachten te ontvangen betref fende den gasdienst. Het register is alle maanden medegedeeld aan het lid van het College dat met dien dienst gelast is. Het bureel waarvan spraak is be staat. Wij veronderstellen dat het register van aanmerkingen zich daar bevindt. Is het nagezien dooreen lid van het College Wij weten er niets van er is daar niemand om het ons te zeggen. Buiten M. Vanderghote, bestaat er een enkel Raadslid die ge- waardigt zich bezig te houden met de gaskwestie Dit is een vraagtee- ken dat wij zonder antwoord zullen laten. Wat er van zij, wij hadden ons tot hiertoe ingebeeld dat de verplichting den concessionnaris opgelegd een bureel van reklamaties te openen voor het publiek, een maatregel was genomen in het belang der verbrui kers dat de dingen ten minste zouden gaan gelijk ten tijde van M. Valcke, die ook een bureel had om de aan merkingen zijner kalanten te ontvan gen. Het schijnt dat er niets van is. Ten gevolge van het volstrekt ge brek aan pressing, over acht dagen bestatigd, hebben zich talrijke recla maties voorgedaan. Niet weinig ver bruikers hebben het nuttig geoor deeld hunne klachten naar het bureel der Elverdinghestraatte dragen. Het bestuur van het gas heeft de werk lieden ten huize gezonden. Maar hoe groot is de verrassing der eischers niet geweest toen zij deze dagen reke ning te betalen ontvingen Geene zware, wij bekennen het, maar die t' einden het jaar een gewichtig last kunnen uitmaken, vooral indien de reklamaties zich vermenigvuldigen. Ten tijde dat M. Valcke conces sionnaris was, wanneer kalanten te klagen hadden, deed M. Valcke gra tis hunne klacht onderzoeken en nam gratis maatregelen om er aan te ver helpen. Heden zijn de tijden veranderd. Alles wordt betaald het is de vooruitgang gesticht op den ouden staat van zaken. Dat maakt ongetwijfeld de zaak van den concessionnaris maar dat doet de verbruikers zeggen dat M. Valcke, waarvan men zooveel kwaad gezeid heeft, anders vooruitziende was voor zijne kalanten Nog eene perel aan de kroon van den Bruggelingen zijdelings aan deze van M. Colaert, die bestuurder zoo bezorgd voor de belangen zijner last gevers. Eene nieuwe gasontploffing heeft verledene week plaats gehad. Dit maal was het in de woonst van den heer ingenieur Coomans, Statieplaats. Wij kennen de juiste bijzonderhe den niet van dat ongeval, maar men zegt ons dat Mevr. Coomans eenige brandwonden bekomen heeft, geluk- kiglijk zonder zwarigheid. Yper, sedert meer dan eene halve eeuw dat men er de verlichting met het gas bezit, heeft geleefd in eene zoete rust, in de volledigste on wetendheid van al de gasachtige ver schijnsels, noorderlichten, geheele en gedeeltelijke verduisteringen, ont ploffingen, enz., enz, die tegenwoor dig onze vreedzame stad bedroeven. Elet komt dat, ten allen tijde, de nijveraars die de verlichting uitge baat hebben, de noodige kalmte, voorzichtigheid en methode gebruikt hebben. Maar de Vader der stad, man met zeer moderne gedachten, dit zeker eentoonig en ouderwetsch vin dende, stak eens in zijn hoofd alles te vernieuwen. Na eene zeer netelige studie, der zaak, heeft hij ons gezegd, en een bezoek naar de modelfabriek van Brusselverschooning van Brugge, kwam hij gansch verzekerd terug. Hij bracht van de bisschoppe lijke stad de jonge spruitmede eener aristocratische familie, een uitmun tenden jongen, zegt men, volmaakte sportman, die van zijne teederste kindsheid gas heeft zien maken bij zijnen vader. De jongeling werd met opene ar men irt onze muren ontvangen, door de hooge geestelijkheid aan dewelke hij verwant was, en door de vermaar de gascommissie, samengesteld uit bloedverwanten, toekomende aan deelhouders en eenige figuranten Het is, met al deze titels beladen, dat de jonge Bruggeling voorgesteld werd, ter zelfde tijde als zijne mede dingers, aan onzen geleerden ge meenteraad. De Ypersche mededin gers, niettegenstaande hunne voor- deeliger tarieven, werden spoedig verwijderd door hunne stadsgenoo- ten, en deze, na eene vurige redevoe ring van den Burgemeester, die de deugden van vader De Brouwer be zong, riepen den zoon uit als bestuur der onzer exploitatie. En ziedaar hoe Yper onder een nieuw beheer leeft. Ziet men er te klaarder om, beste Yperlingen, spijts de overgroote uit gaaf die de Stad zich opgelegd heeft, met 400 nieuwe lanteerns te plaat sen Wat beteekenen, overigens, al die onderbrekingendie verduisteringen, die ontploffingen, verschijnselen waaraan de Yperlingen geenszins gewoon zijn Is er onbevoegdheid of onwetend heid bij, van wege het Bestuur Is de kanaliseering gelegd geweest met al de vereischte zorgen Zijn er niet van alle kanten doorzij gingen van water en lucht die de strooming van gas eene andere ge daante doen aannemen en dit verza digen Het is zeker aan ons niet de oorza ken op te zoeken, noch te verhelpen aan den beweenlijken toestand die ons gemaakt is maar het behaagt ons de armzalige feiling tebestatigen van al de heerlijke beloften van M. Colaert. Er blijft hem van zijn anti- ypersch werk niets over dan de spot ternij zijner medeburgers, misschien wel de dankbaarheid der Bruggelin gen en de wierook van M. Bouquet. Het is aardig t« bestatigen dat de slachtoffers, getroffen door de buiten sporigheden van het gas, sedert het nieuw bestuur heerscht, door een boosaardig toeval, juist personen zijn die het meest in het zicht waren van den gastocht De eerste getroffen was onze wonder lijke burgemeester zelf,die op den dag van Sl Leopold, eensklaps, tot groote verbazing zijner genoodigden, zijne salons in de duisternissen gedompeld zag De plaatselijke kroniek sprak er van en het Ypersch volk glimlachte schalks. S' Michielsdag kwam aan als sie raadstempel van hot feest, dompelde de Brugsche bestuurder de gansche stad in de volledigste duisternis, en, als om zijne macht te tooneu, deed al de plaatselijke bedrijvigheid stil staan De klachteu en de beschuldigingen moeten de ooren van den armen be stuurder Michiel gemarteld hebben, dien avond die nimmer zal vergeten worden Het derde slachtoffer was de dappere voorzitter der Groep Yperlingen, de' sympathieke heer Vandoorne die, men herinnert het zich, met fierheid zich aan het hoofd plaatste der beweging van opstand tegen de misbruiken van gezag onzer vreemde bestuurders. Hi-t ongeval waarvan hij bet slachtoffer komt te zijn, heeft zijnen iever aan gewakkerd, en wij vernemen dat hij ou langs geleden in eene vrienden maal tijd uitgeroepen beeft met overtuigde en dreigende stem Neen De groep Yperlingen is niet dood a Het vierde slachtoffer was de heer ingenieur der stad, gewezen lid der gascommissie, maar wij voegen er geerne bij dat hij er lid was door zijne bedieningen, en misschien ondanks hem Het is gelijk, het toeval is blind, maar tot hiertoe heeft het zijne slacht offers gekozen De plicht va»» alle liberaal is van zich te al>oi»i»cercn aan De Weergalm. Het weldadigheidsfeest, ingericht door de Maatschappijen De Vlaam- sche Ster, De Harmonie der Oud- Pompier e en De Onvermoeibaren, ten voordeele eener arme weduwe en kleine weesjes, is opperbest gelukt en heeft den grootsten bijval geno ten. De ruime en mooie zaal van het Huis der Oud-Pompiers was wel be zet en men kreeg er nette gezichtjes en mooie kleedij te zien. Het uitzicht der zaal was echt lief. De gansche menigte heeft er heel genoeglijke uren beleefd en tevens het verdien stelijkste der liefdadige werken ge steund. De Harmonie speelde er op eene meesterlijke wijze Lysistrataope ningstuk, en La Bohème, fantazij. Algemeen handgeklap begroette die lieve stukken, zoowel uitgevoerd. De Onvermoeibaren vergastten ons op Bewegingen voor het Boksen en Dans der Hoveniers, die op eene on berispelijke wijze en met een onover- trefbaren samenhang uitgevoerd werden. Het waren eene achtereen- volging van tafereelen en figuren, die het oog strelen en de moeilijksten meer dan bevredigden. De bijval ook was groot en oorverdoovende salvo's waren het aandeel dier kra nige turners. De Vlaamsche Ster vertolkte er Par Expres, blijspel in één bedrijf door A. Hendrickx, en Adda, 't Her derinnetje, zangspel in één bedrijf door A. Dandois. Beide stukken, hoewel heel verscheiden van opvatting, werden kundig weergegeven en heeft het eerste veel en hartelijk doen la chen, het tweede heeft ons van de liefste muziek en zang, die men te hooren krijgen kan, laten genieten. Ook krioelde het in beide stukjes van lieve, boertige en soms roerende tafereeltjes. De lieve speelster en de talentvolle spelers gaven hunne we- derzijdsche rollen weer op eene wijze, waarop niets af te dingen valt. Geen wonder dan dat aan het toejuichen om zoo te zeggen geen einde kwam. In eene korte tusschenpoos nam de heer Cordenier het woord om allen hartelijk te danken voor hunne milie giftenen in een roerenden oproeptot de medelijdende gevoelens van allen gericht, kondigde hij eene omhaling aan ten voordeele der ongelukkigen, voor wie het feest gegeven werd. Dat hij den goeden toon aangesla gen had en al de snaren der gevoeli ge harten wist te doen trillen bewees de rijke opbrengst van de omhaling, die op die gemoedelijke aanspraak volgde. Het was, in één woord, een der schoonste feesten, die wij ooit be leefd hebben en geen twijfel dat de geheele opbrengst tot eene mooie som beloopen zal. Te beter voorde arme weduwe en de ongelukkige weesjes Hulde en dank aan hen allen, die zoo mildelijk hunne ondersteuning schonken eere en dank ook aan de inrichters en aan allen, die zoo be reidwillig hunne medewerking ver leenden Natus. Mijnheer Léonce Reynaert* komt met voldoening, zijn examen ff te leggen, vöör de faculteit der Hoo- geschool van Brussel, van zijn l' doctoraat in de rechten. Mijnheer Amédée Dunion> komt zijn laatste examen af te leggeIj vóór de faculteit der Hoogeschool van Gent, van conducteur der brug' gen en wegen Al onze gelukwenschen. Men verzekert is het geen 0°^® len Yperschen zwans dat M- laert, klerikale volksvertegenw001 ger van Yper, baron zou genoemd g weest zijn door den koning, dj> vóór den 27 Mei. Ten welken h iimi urn C -OO-ïgXX x lCX" 'Jf >3 - u- -■s2

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2