BERICHT A. Dechièvre HET WILDE MEISJE. État-Civil d'Ypres. I Vlaamsche Schouwburg. Examens. De voorloopige kiezers lijsten voor de stad Yper liggen ter inzage onzer politieke vrienden in het secretariaat der liberale Associatie, Seminarie- straat. f0or de stichting van het nieuwe ge bouw, onzen openbaren hof op te offeren, de schoone boomen te vel len, die ons te midden der stad de gezondheid aanbrengen ter zelfder tijde dat zij eene aangenaamheid uitmaken voor vele arme gezinnen die in hun huis beroofd zijn van lucht en groen en in onzen openbaren hof de gezondheid hunner kinderen zoe ken. Dat men dus onzen openbaren hof piet aanrake liever ons te vreden houden met onzen huidigen Schouw burg dan zulke gekheid te zien be drijven. Wij vernemen met genoegen dat on ze moedige tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster zich bereidt om den 4 November aanstaande hare eerste ver tooning te geven van het winterseizoen. De herhalingen zijn volop aan den gang en, volgens men ons verzekert, zal deze vertooning niet moeten wij ken voor deze die de Vlaamsche Ster vroe ger gegeven heeft. De stukken die bij de heropening van het tooneeljaar zullen gegeven worden, zijn De ware schuldigeco- medie in 5 bedrijven, door Lieve- vrouw-Coopman en Een boerenmeisje blijspel in één bedrijf, door Jan Roe land. De aboanementslijsten zijn reeds in omloop, en iedereen kan inteekenen voor eene reeks van 4 vertooningen aan den prijs van 10 franken voor eene familiekaart van drie personen onder hetzelfde dak wonende en van 5 frank voor eene persoonlijke kaart. Plaatsen van één frank en van vijftig centiemen zijn ter beschikking van het publiek. Nota. Deabonnenten hebben eene voorbehoudene plaats op genummerde stoelen. "Wie de schoonste plaats wil hebben verhaaste zich in te teekenen. NI. Robrecht Glorie, van Westnieuwkerke, komt met StlC- Ces zijn examen te ondergaan van doctoor in rechten (2e proef) voor de jurij der faculteitvan deHoogeschool van Gent. Wij bieden hem onze rechtzinnig ste gelukwenschen en wenschen hem goeden bijval in zijn avokaatschap. SM. Nlax Glorie, van West nieuwkerke, komt met succes den graad van kandidaat in wijsbe geerte en letteren te bekomen, voor de jurij der faculteit van Gent. Ónze vurigste gelukwenschen. Koninklijke Maatschappij der Vrije Kruisboogschutters van Yper. Maandag 22 Oktober 1906. Schieting aangeboden door den Koning. le prij8Hoog getalPinteion Félix. 2e prijsLaag getal Paeme Charles. 3. le Middelbaar getalBrunfaut Aug. 4. 2e Middelbaar getal Lion J.-B. 5. 3e Middelbaar getal Nolf Ernest. Prijs voor de Vogel. Vandevyver Arthur. Proeft Petit Beurre PAREIN Antwerpen. TWEEDE DEEL. I. De burggraaf Antoninus. Voor God, mijne kinderen, zegde hij alsdan, voor God en voor den koning Ed, zich te midden van het gevaar wer pende, vocht hij gelijk een leeuw, en ver baasde zelfs de dappersten dan, wanneer de slag gedaan was, vooraleer aan zich zei ven te denken, vooraleer zelfs te dulden dat ■Uen hem verwond, trad hij in de kamers van het schip waar men de gekwetsten ge kregen had, hij hielp den heelmeester, hij beurde den moed op van die ar«te lieden, daarvan eenige de afzetting moesten onder gaan Hij beloofde belooniügen deelde zijn geld uit, en wanneer de matrozen aan niets meer ontbraken stemde hij toe dat men zich biet hem bezighield. Zekerlijk had Stefana het recht fier te zijn over haren broeder. Zij beminde hem tee- derlijk maar gedurende de afwezigheid was een verschil, zeer klein in 't eerste, in haar karakter onst- an. De jonge vrouw, om zich naar de neigingen van M. d'Epiuoy te schikken, moest op een breeden vi-et leven De feesten te Parys, des winters, te Songy, gedurende den zomer, waren alledaagsch. M. d'Epinoy beminde de pracht, en Stefana, om hem te behagen, liet zich medeslepen in die wereldsche beweging waarvan zij som tijds de vermoeidheid gevoelde. Maar dien dag, ganschaan de blijdschap van haren broeder weder te zien, ook wen- schte eere aan zij ne ge-schenken te doen, bel de zij Ursula, hare eersta kamenier en begon een eenvoudig en tevens kundig toilet. In heur haar stak zij spelden door de juweliers van Java vervaardigd, wierp over haar oostindisch zijden kleed eene dofwitte krip van China, waarop, met eene onavolgbare verbeeldingskracht vogelen en bloemen in eengestrengeld waren, als waren zij ontlo ken in den droom eens schilders, die onder den invloed van den opium gewrocht had. Eeae uur later vergaderde de klok van 't kasteel de genoodigden rond een grooten eD welvoorzienen disch. De hofmeester, zoo bewogen als een gene raal op den dag van den strijd, had zich zoodanig onderscheiden dat hij de algemee- ne loftuigingen verwierf. Op de maaltijd volgde het bal. De genoo digden van Mev. d'Epinoy hadden Stefana's raad gevolgd, en het uitzicht dat de groote zaal opleverde was waarlijk bewonderens waardig. De violen gaven het sein en de dansers begonnen den ernstigen tred en de plechtige buigingen van het menuet. Dan vermeng den zich de gepastheid en de bevalligheid, het menuet deed in verschillende figuren de waardigheid der houding en de zedige sier lijkheid uitkomen, het wetboek der bevalli ge manieren was er geheel samengevat. De lange en breede rokken der vrouwen, de verlengde vorm der lijven, het haarpoeier, alles vereenigde zich om aan den dans te geven wat hij hedendaags verloren heeft. De violen van Mev. d'Epinoy speelden het verrukkelijk menuet van Exauder, toen eensklaps een lange es zonderlinge kreet zich op kleinen afstand liethooren. De muzikanten bleven stil in het midden der zaal, en Antoninus, zijnen schoonbroe der naderende, vroeg hem met belangstel ling Wat gebeurt er, Gaëtan weet gij het Ja en neen, antwoordde M. d'Epinoy die kreet kan van niemand anders komen dan van het wilde Meisje. Het wilde Meisje herhaalden twijfe lachtige stemmen. Mijn God ja, mevrouwen, dat Anto ninus het mij niet kwalijk neme, ik zie hem glimlachen mot eene slecht verborgene onge- loovigheid. Maar mijn vriend, zegde Antoninus, hoe zouden hier wilde vrouwen zijn Ik gelast mij niet met het uit teleggen, ik bestatig het Hebt gij ze gezien vroeg de mark gravin de Charmilles. Neen, ik niet, maar Aulic, mijn bosch wachter. Oh zeide Antoninus, dat word ern stig. Aulic kent wonderwel zijnen stiel, en ik heb vee! vertrouwen in hem. Heeft hij het spoor gevonden Het spoor, lieve Antoninus Alles wordt wonderlijk en buitengewoon zoohaast er kwestie is van dat zonderling schepsel dat hier sedert veertien dagen voor de eorste maal verschenen is. De gevoelens die ik op gezameld heb zijn verschillend, maar niet tegenstrijdig.... Alzoo heeft mij een koop man in vee, dien ik ook ondervroeg, beves tigt dat het wilde Meisje in de maand Juni is te zien geweest.... Een houtkapper en twee kolenbranders getuigen in het bosch een zonderling wezen gezien te hebben dat met eene verbazende vlugheid van den eenen boom op den anderen sprong.... En over drie Weken, Firmin, de hovenier, woedend omdat zijne perziken door de bergrat- ten verslonden waren en omdat de dassen in den boomgaard kwamen, heeft 's nachts zijne vruchten bewaakten zeke ren morgen, gansch verschrikt, wani Fir- min heeft den moed niet van eenen matroos, is hij bij mij gekomen, verzekerende dat een zeldzaam schepsel, vlug als eene hinde en dat hem tamelijk groot scheen, de eerste oorzaak moest zijn der nachtelijke verwoes tingen die in den boomgaard bedreven wer den Hij had het bij het maanlicht zeer wel gezien.... Eerst was ik geneigd zijne bewering aan de benauwdheid toe te schrij ven, maar nauwelijks had Firmin gesproken of men bracht mij van alle kanten bijzon derheden over het wilde Meisje.... De mo- i lenier van Songy heeft het zien zwemmen in den waterloop die zijnen molen deetdraaien, en, met eene behendigheid die van eene lan ge gewoonte getuigt, met de hand de paling en de forellen zien vangen, waarvan de waterloop veorzien is Eindelijk, mijnheer, vroeg de mark gravin do Charmilles, gij gelooft aan het wilde Meisje Ik begin ten minste niet meer te loo chenen dat het bestaat. Voor den drommel zeide Antoninus, ik zal weten wat er van de zaak is. Wat zult gij doen vroeg M. d'Epinoy. - Ik zal het najagen, mijn liefste Cajeta- nus. Zult gij dat arme - schepsel najagen vroeg Stefana. Ah stel u gerust, zuster, er zal haar geen kwaad geschieden. Neen neen ik wil niet, riep Stefa na uit indien dat arme meisje ten gevolge van zonderlinge droevige omstandigheden, in dat wild leven gevallen is, wie weet of het er niet aan gewend, en of wij het niet zouden dooden met te pogen het aan onze beschaving te gewennen Zuster, zegde de burggraaf Antoninus, misschien is er in den grond van al die ver halen niets dan eene foppery. De vertelling van eenieder maken eenen samenhang uit, dit is alles, maar de feiten kunnen uitgedacht zijn. De vrees vergroot de voorwerpen en de bijgeloovigheid voleindt het werk der vrees. Een kind dat op roof uit was moet den armen Firmin verschrikt hebben. Wie zegt ons dat een aap, uit de barak van een en koordendanser ontsnapt, in het bosch van Songy niet wandelt, denkende dat hij zij nen geboortegrond wedergevonden heeft Maar indien alles wat men verhaalt waar heid is, indien een menschelijk schepsel in eene onvrijwillige verlaging gevallen is, is onze plicht het op te zoeken en het te van gen, niet uit nieuwsgierigheid, maar uit liefdadigheid. Het is eene ziel die van den hemel komt, en die wij verplicht zijn den hemel weder te geven Indien gij het alzoo verstaat.zegde Stefana. Zult gij mij toelaten te handelen Op voorwaarde dat ik vooraf bericht ben van al wat er gebeuren zal. -- Nog beter, gij zult er tegenwoordig zijn. Wat zult gij doen Ik zal eerst den ouden Aulic zien. die mij mijn eerste karabijnschot leerde lossen, en aan wien ik het te danken heb nooit eenen vijand zijner Majesteit gemist te heb ben. Ik zal hem juste inlichtingen vragen, en ik zal hem gelasten gedurende twee da gen het bosch af te loopen dan, wanneer wij zeker zullen zijn de verblijfplaats van het wilde Meisje te kennen, zullen wij trachten ons ervan meester te maken. Alleenlijk, aangezien die jacht zal zonderling zijn zon der wreed te wezen, zult gij ze te peerd volgen met dezen der damen wien eene tocht in het bosch niet vermoeitde andere zul len in rijtuig volgen 't Is besloten, antwoordde Stefana. Wij zullen allen medegaan, riepen twintig stemmen. En nu, mevrouw, zegde Antoninus, mo gen de violen het mennet van Exaudet her nemen, dat op zoo eene onverwachte wijze onderbroken is geweest. Neen antwoordde mevrouw d'Epinoy, niemand denkt aan den dans meer, en het gedacht der jacht houdt ons alleu bezig het park is verlicht, de kramen zijn gereed, wij zullen tot de trekking der lotterij over gaan. Eenige woorden waren voldoende om den genoodigden de bekoorlijke verrassing uit te leggen die Stefana, dank aan de talrijke ge schenken haars broeders, bereid had, en een oogenblik nadien daalden de verschilli- ge groepen de groote stoep van het kasteel af, en begaven zich naar het cirkelrond plein van het park, welk zoodanig verlicht was dat men zou gemeend hebben in een be- tooverden hof er Duizende en één Nacht te zijn- Verscheidene kramen, met kostbare voor werpen voorzien, waren op eene sierlijke wijze geschikt geweest. Mev. d'Epinoy ver- tróuwde ieder van hen aan beminnelijke vrouwen, aan jonge meisjes, en weldra ging zij over tot de trekking dier loterij, welker nummers aan iedereen uitgedeeld, recht gaven aan een lot, gekozen met eenen smaak die er den prijs van verdubbelde. De bedrijvigheid was groot rond die kramen de vrouwen tooiden zich met de ontvangen juweelen, de mannen klapten vroolijk, en van verre voerde het orkest de arias uit van Lulli, die met den afstand ver minderden. Wordt voortgezet. De geneesheer DE ROO, heeft de eer het publiek kenbaar te maken, dat sedert den 13 OK TOBER, hij zijne raadplegingen geeft in zijn nieuw huis, Sta tieplaats, hoek der Maloulaan. ttanque et Etecouerenient Achat et lente de Fonds publics. Ëchanye de coupons, Conversion etHousceiption a tous emprunts Beiges et étrangers. Délivrance sue tous pays de lettres de crédit, traites et chèques. Avances de fonds. Dèpöt de fonds. Comptes-couranls de Depóts de fonds avec carnet de chèques. 15, liir <8c Mcnin, 15 YPREI it Unison foiadéc en i 18*3. De pliclit van alle liberaal is van zicli te abonneeren aan De Weergalm. AVIS IMPORTANT. Vérification des tirages de titres remboursables. Les Ii8te8 qui me sont présentées doivent être dressées par ordre numé- rique. Le bureau est ouvert de 9 d 12 hresmalin Déclarations du '12 au 19 Octobre 1906. Naissances Dupont, Marguerite, rue du Vieux Lapin. -- Dehaene, Joseph, rue des Chiens. Mulle, Arthur, rue de Ter- re. Dauchy, Léonie, Zaalhof. Pauwels, Lucien, Nouveau Marché au Bois. Mariages Knockaert, Auguste. journalier, a Comines. et Rambour, Eméreuce, sans profession, veuve de Brulein, Honoré, aYpres. Libois, Raymond, attaché a i'Observatoire Royal, a Ixelles, et Froidure, Marguerite, sans profession, a Ypres. Dècès Demeyer, Marguerite, 4 mois, rue des Boudeurs. Dewilde, Francois, 81 ans, portier, époux de Monsy, Clémence, chaussée de Dickebusch. Bollaert, Joseph, 80 ans, sans profes sion, veuf de Bertier, Mélanie, rue de Lille. O O O a a a; s s s Verkochte kwantiteit. enz. - Granei Tarwe Kogge Haver Erwten Boonen Aardappel Boter Eiers. On se charge au bureau du journal de l'impression des cartes de visite et de tous genres de travaux d'impression tant 1 en lithographic qu'en typographie. (31e VEEVOLG.) «5 "U - A C >8 O - CU C C3 -4 - S3 -u S co =- At 20000000-3* •noaoooooco O O fc. O cd -SC O. O CO O O O co O co nr<nOC CO CO CO O G-o OOOOOOOQO O VvO o O O ao o co co t— bjs CT3 Q- cs CiSOCDOOJOOoj «T"l TH T- O O O G-l O O O O O O 5s! O O O O O O O co ao^ O co* G* TH co

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 3