ïeuws. B E T O GIN G van Brussel BERICHT HET WILDE MEISJE. Het VERPLICHTEND ONDERWIJS. Het wachtwoord is ronken De buurtspoorweg van Gheluwe naar Yper. Nationale Schietiog. Hel schoon weder. De Sland. De voorloopige kiezers lijsten voor de stad Yper liggen ter inzage onzer politieke vrienden in het secretariaat der liberale Associatie, Seminarie straat. op het door hen afgekeurde beginsel berusten. Zoo is het ook met de Fransche katholieken Wij hebben ons voldoen de verzet. Het beginsel is gered. Wij moeten ons nu voegen naar de wet en onder de wet leven. Het zal verstandi ger en per slot christelijker zijn. Zoo is mijn bescheiden maar krach tige overtuiging, dat de Kerk zich zonder omwegen en zonder voorbehoud feitelijk moet voegen naar de wet van 9 December 1905 en zoo spoedig moge lijk vereenigiDgen voor den eeredienst vormen. Dit is de duidelijk aan den dag ge komen meening van vele priesters en geloovigen maar vooral, dit is de stilzwijgende, als 't ware de schuil blijvende meening, van een nog zoo veel grooteren kring, misschien zelfs van het heele katholieke Frankrijk. Wat willen de Fransche katholieken als geheel genomen. Zij willen vrede. Welnu, de weigering om ons feitelijk te onderwerpen aan de wet van 9 De cember moet noodlottig leiden tot den burgeroorlog. X. wijst op de boedelbeschrijvingen om deze meening te staven. Wij zouden dien oorlog niet hebben aangestoken, zegt hij, maar zouden wij ons ook kunnen verdedigen tegen het verwijt, dat wij er de aanleiding voor zijn geweest Wat staat ons dan te doen vraagt abbé X. ten slotte. En zijn antwoord is Ons wenden tot den Heiligen Vader zelf, de eeuige die in staat is de katholieke Kerk van Frankrijk te redden van den onder gang die haar bedreigt, als haar weige ring de aanleiding wordt van den bur geroorlog. Hij machtige ons, in zijn vaderlijke goedheid, ons feitelijk te onderwerpen aan de Fransche wet van 9 December 1905. Deze smeekbede richten alle katholieke Franschen tot hem. Zij rijst op uit alle deelen des lands, door den mond der priesters, tot de Fransche bisschoppen, opdat gij haar zelf zult neerleggen aan de voe ten van den zeer Heiligen Vader. Geve Jezus, wiens rijk niet van de ze wereld is, dat zij worde aangehoord, overwogen en verhoord. De brief van den abt Xkomt dus neer op verzoek aan de Fransche bisschop pen, den paus te bewegen terug te ko men op de encycliek Gravissimo. ten voordeele van Het bestuur der Liberale Jon ge Wacht heeft besloten van aan de betooging van 13 November deel te nemen en het wakkert de le den aan zich talrijk te laten inschrij ven op de lijst in het lokaal berusten de. De prijs der rijskaart zal van 4.60 fr. zijn en men zal met den eersten trein vertrekken. De inschrijvingslijst zal op Woens dag 14" November gesloten worden. Zondag ne November, te 6 ure 's avonds, Algemeene vergadering der Liberale Jonge Wacht. Ouf, het is er Onze vadsige con frater van het Journal heeft zich op nieuw in de armen van den slaapgod geworpen Zijne ontwaking heeft niet lang geduurd den tijd om eeni- ge boosaardige woorden te werpen aan een der sympatiekste personen der stad, en daar is hij weder ver moeid, gebroken, gedompeld in zijne slaperige rust. De persoonlijke aanrandingen ma ken dus het beste deel uit der pole miek van onzen confrater en het is bepaald ondervonden dat, op al de kwestiën die de gemeentebelangen aangaan, het wachtwoord is te ron ken Hij slaapt, maar mistrouwen wij ons, het is de bedriegelijke slaap der kat die hare prooi beloert Men werkte druk, sedert een tien tal dagen, aan de verlenging der lijn van Gheluwe naar Yper, te reke nen van de Bascuul tot aan de Statie, toen Diijsdag in den namid dag onze Burgemeester, vergezeld van zijnen politie commissaris, de werken heeft doen staken. Het schijnt dat er strijd is tus- schen de nationale Maatschappij der buurtspoorwegen en de stad. Wij kennen de oorzaak niet van dien strijd. Wat er van zij, onze Gemeente raad had in de zitting van 28 Maart 1904, met 9 stemmen tegen 6, de verlenging gestemd dezer lijn langs de buitenwandeling. Hadden er voor gestemd de heeren Struye, Vanclenboogaerde, Fraeys, Fiers, Vanderghote, Vanden- peereboom, Bouquet, Canepeel en Lemahieu. Hadden er tegen gestemdde heeren Colaert, Begerem, D'Huvet- tere, Vandevoorde, Sobry en Iweins. Indien onze Burgemeester geene stokken in de wielen had gesteken, zouden de werken opgedaan zijn ged weest omtrent den 15 November aanstaande. Ten gevolge dezer werken is de buitenwandeling van den Kalfvaart naar het Minneplein onbegaanbaar geworden en God weet voor hoevele maanden. Sedert twee jaren zijn de straten der stad het onderste boven gekeerd geweest, nu is het de beurt onzer buiten wandeling. De lijst der prijswinnaren van den groeten prijskamp van 1906 komt te verschijnen. Wij trekken er met ge noegen de schoone uitslagen uit be komen door eenige onzer medebur gers. Prijskamp voor Burgerwachten. 2oOj 300 en 400 meters. 222e prijs M. Robert Froidure, met 60 punten. 42 ie prijs M. Arthur Vandevy- ver, met 56 punten. Naar het midden. 2Óe prijs M. Gustaaf Candeel. Prijskamp 200 en 300 meters. Wil naar het midden. 24e prijs M. Henri Vantholl. Internationale Prijskamp. 500 en 600 meters. 8öe prijs M. Robert Froidure, met 32 punten. 222e prijs M. Medard Pinteion Daarenboven, de heeren Vantholl, Salomé en Candeel, die wederzijdsch het schoone punt van 55, 55 en 53 behaald hebben in den prijskamp Burgerwachten, zijn er in de prijzen niet geklasseerd. Dit buitengewoon feit getuigt van den vooruitgang door de belgische schutters in deze laatste jaren gedaan. Al onze gebukwenschen aan de prijswinnaren. Wij zijn waarlijk ge lukkig dat het succes de pogingen bekroond hebbe van het meerendeel onzer moedige schutters, die, on danks het gebrek van africhting, een ongelijkan strijd hebben durven aangaan. Beteekenisvolle bemerking Geen een Ypersche Wacht, in de laatste tien jaren ingelijfd, het is te zeggen sedert de sluiting- der schietbaan, heeft zich aan den prijkamp aange boden. Betreuren wij nog de onthouding van den majoor-overste der wacht, voortreffelijke schutter, wiens bijval te Brussel en te Bergen'een schoonen uitslag voorspelde in den nationalen prijskamp. Hij heeft zich onthouden, zegt men, bij wijze van protestatie tegen de afwezigheid vaneenen Stand te Yper. Zeker de daad is zeer schoon, maar zij schijnt ons wat platonisch, want zij zal den verantwoordelijken dader van dezen toestand, onzen, sympathieken Burgemeester niet be wegen, die overigens er zich weinig- aangelegen laat. Het weder blij ft prachtig, de zomer wordt op eene uitzonderlinge wijze verlengd. Wanneer men in het zuiden reeds geklaagd heeft van de koude, geniet men hier eene zachte en aan gename luchtgesteldheid, die de ge- neesheeren en de apothekers doet wanhopen. Geene zieken meer, zelfs de per sonen die aangetast zijn van eene slepende ziekte, bevonden zich veel beter en volgen eenen geheel ande ren leefregel dan dezen die hun voor geschreven is geweest door de ge- neesheeren zij verkiezen een malsch biefstick overgoten met eene halve flesch ouden wijn, aan al de recepten der geneesheeren met al hunne ken nissen. De pillen, de medecijnen worden verlaten en de aankondigingen van zekere geneesheeren, diebeweeren al de kwalen met succes te genezen en met zekerheid al de geneesbare en ongeneesbare ziekten te heelen, die nen nog slechts om te gebruiken waar de koning te voet gaat. De stad trekt voordeel uit dat schoon weder om al de werken te verhaasten die besloten zijn geweest en waarvan de credietenzijn gestemd geweest. Het is alzoo dat de nieuwe weg van de Statie naar den steenweg van Vlamertinghezal opgemaakt worden voor het jaar 1908 en dat de voorlan den van de Bascuul naar de Meenen- poort, waarvan er menigmaal, verle den jaar en dit jaar, spraak is ge weest in den gemeenteraad, uit den staat van ontwerp zullen treden en waarschijnlijk het toekomende jaar zullen voleind worden. De wederbestrating van zekere straten, onder andere de S' Jacobs- straat, zal voleind zijn zoodra de meesters der steengroeven de straat- steenen zullen geleverd hebben die besteld geweest zijn op hetoogen- blik dat de straatmakers zich aan het werk stelden kortom alles gaat overheerlijk, een goede nota voor onzen Schepen van openbare werken. De stralende zon geeft moed en doet in het hoofd onzer stadhuisman nen duizend ontwerpen ontkiemen die zoo kekoorlijk als grootsch zijn. Wij zullen eene leening hebben van een millioen, verzekert men ons, waarmede ons stadsbestuur overtui gd dat het onmogelijk is van Yper eene nijverheidsstad te maken, zal trach ten ze te veranderen in eene stad van vermaken. Er is spraak van een Casino, dat zou staan vóór het prachtig gezicht dat men geniet op de Esplanade en uitgeeft op den Majoorgracht, omlijst van onze buiten en binnen wandelin gen. Wij lezen in het Staatsblad, in de voorafgaande notas der Begrooting van het ministerie van oorlog, voor het dienstjaar 1907 «HOOFDSTUK XI.ART. 34(nieuw). Deelneming in de kosten van zekere gemeentestands. Gevraagd crediet -5 ,i»00 franken. Belangrijke garnizoen steden zijn be- roofd van allen stand of bezitten maar schietbanen ongebruikfoaar voor het leger. Ten einde de stichting van gemeent stands te begunstigen waarvan het W kan gebruik maken voor zijn onderricht in garnizoen, dient het Departement v oorlog in zekere uitgezonderde gevalle311 ter hulp te komen van de steden gezant n' lijk met het Departement van 't inwend" ge en van openbaar Onderwijs. Gezien den toevalligen aard der tu »jschenkomst van het Departement van Oorlogs, denkt men het nieuw crediet t moeten inschrijven in de afdeelingder uit- zonderlijke uitgaven. Het ware zeer belangrijk het deel te kennen datde Burgemeester-Volks- vertegen woordiger Colaert gevraagd heeft voor den Stand van Yper, van dat bijzonder crediet aangeboden door den Minister van Oorlog. Vuile tongen zeggen dat alles reeds opgekocht is door den liberalen Burgemeester van Oostende, die, be zorgd voor de belangen der stad welke hij bestuurt, heeft weten voor deel te trekken uit die gouvernemen- teele manna, die mischien niet meer vallen zal Ook ziet men te Oostende een prachtigen Stand als bij betoovering uit den grond rijzen. Men verzekert ons dat te Meenen waar de burgerwacht onlangs komt ingericht en tot de werkzaamheid komt geroepen te worden een stand van 125 meters, ingericht in uitmun tende voorwaarden reeds ter beschik king der schutters is gesteld. Te Yper wachten wij altijd maar beklagen wij ons niet, gelukkige Yperlingen, hebben wij sedert jaren de belofte niet van M. Colaert, die. zooveel waard goud ip staven. waard zijn zegt men, als Koninklijke Maatschappij der Vrije Kruisboogschutters van Yper Maandag 29 October 1906. Gewoon Blazoen. Hoog getal Pinteion, J. 5 5 6 6 22 Laag getal Potevyn, A. 2 112 1/26 1/2. Proeft Petit Beurre PAREIN Antwerpen. (32e vervolg.) TWEEDE DEEL. I. De burggraaf Antoninus* Zonder één woord te spreken. legde An toninus zijne hand op Stefana's arm, en haar een der groote boomen van het pad aanwijzende Ziet gij vroeg hij haar. Waar in 't gebladerte Ja in 't gebladerte, ziet gij niet ee"e menscheüjke gedaante zich bewezen Wacht zegde mevrouw d'Epin°f inderdaad Zij is 't 't Is het wü^e Meisje. Wachten wij ons wel het te verschik ken, zegde Antoninus. L>e broeder en de zuster wendden hunDe oogen van den grooten lindeboom niet ai waarin het fantatisch wezen zich verscholen had. Het zij uit gril, het zij naïever om ®8 de violen te kampen die in de boscbjes speelden, wierp het zonderlinge in de takken verborgen, schielijk gep 'er en verrukkende noten uit. Hare zil,ve stem bootste het welluidend gezang ('el, gelen na. Het voerde de trillers des nac gaals uit met eene wonderbare zeker En wanneer men het hoorde zou men ëezej;n hebben dat vlasvinken. grasmu»sche" bloed vin keil, beurtelings eikander gebladerde antwoordende, een concer de sterren gaven.

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2