Hoogeschool BETOOGING van Brussel Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Veree;iiging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 8n November 1906. 5 ceitiemen. Tweedejaar. Nr 52, LTnteiligenee des Aiiiniaux, Vaccins el Scrums. Maxim Gorki. Frédéric Mistral. Het VERPLICHTEND ONDER WIJS. Gemeenteraad van Yper. Wal deden de klerikalen De aanstaande Kamerzittijd. Wal heeft de politiek daarin te zien Alles voor de vriendjes. Eendracht maakt Macht. 'erSchijnende des SionderililfjS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixfnudestraat, n<33, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale [n Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men Wdt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk legen Dijnsdag middag vrij |n onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Donderdagen 15, 22, 29 November 1906, om 18 u. 15. Cursus van M PELSEN EER, toe gevoegde leeraar aan de Faculteit van Wetenschappen van Gent in 3 lessen met lichtbeelden. Zondag 30 December 1906, om 15 are. Voordracht van M. Pierre NOLF, cursusgelastigde bij de Universiteit van Luik. Onderwerp Zondag 13 Januari 1907, om 15 ure. Voordracht van M. G. DWELSHAU- WERS, professor bij de Faculteit van wijsbegeerte van de vrije Universiteit van Brussel. Onderwerp Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure Voordracht van M^j offer Nelly LECRENIKR Onderwerp In de maand Maart 1907. Voordracht met lichtbeelden, van M. WAXWEILER, Bestuurder van het Maatschappelijk Instituut. Onderwerp Pouiquoi v a-l-il mie question ouvricre en Beigiquc te li voordeele v;in Het bestuur der Liberale Jon ge Wacht heeft besloten aan de betooging van 18 November deel te nemen en het wakkert de le den aan zich talrijk te laten inschrij ven op de lijst in het lokaal berusten de. De prijs der reiskaart zal van 4.60 fr. zijn en men zal met den eersten trein vertrekken. De inschrijvingslijst zal op Woens dag 14" November gesloten worden. Zondag ne November, te 6 ure s avonds, Algemeene vergadering der Liberale Jonge Wacht. De Gemeenteraad moest Zaterdag 3 November vergaderen om het ontwerp her leening te bespreken. Ter gelegenheid van het overlijden van den gewezen Burgemeester, M de Baron 8 irmont de Volsberghe, heeft Colaert na de lofspraak van den overleden uitgesproken te hebben voorgesteld de openbare zitting te hef f.en ten teekeD van rouw. De Raad heeft eenpanglijk dat voor stel goedgekeurd. Onze achtbaren zullen dus Zaterdag 10 November aanstaande vergaderen om de voorwerpen te bespreken die op de dagorde kwamen der zitting van 3 November 11. Zij gaven drie en vier stemmen aan de rijken, één aan den arme. Alle andersdenkenden worden bui tengesloten aan alle ambten, of ach teruitgestoken in hunne bevordering In alle openbare besturen bebben zij den spioendienst ingericht. Zij willen alle politiek leven doo- den, want 1° Zij brachten den ouderdom om te kiezen vqji 21 op 30 jaar 2" Zij weigerden de Evenredige Vei tegenwoordigmg voor den buiten, uit schrik om het politiek leven al daar te doen ontwaken. 3° Zij deden plaatsvervangers be noemen voor de gemeenteraadsleden om zooveel mogelijk nieuwe kiezin gen te vermijden 4° Zij verlengden de mandaten der provinciale raadsleden, om zoo wei nig kiezingen mogelijk te hebben. Zij schrikken dus voor politiek le ven, zij willen het dooden, de stem der bevolking smachten, regceren zonder conlrool En wat is de uitslag Aan den boom kent men de vruch ten, de uitslagen bekomen na 22 jaar klerikaal bewind schetsen deze regeer ing De uitslagen zijn 1° Meer ontevredenheid onder de werklieden 2° Meer ontevredenheid op den buiten 3° Ontevredenheid in alle openbare administratiën, onder alle s'aatsbe dienden, in de magistratuur, in het leger, onder de leden van het open baar onderwijs, enz. 4° Ontevredenheid onder de kleine burgerij, omdat de regeermg niets doei om dezes toestand te verzachten 5° Ontevredenheid in hunne eigen partij, bewijs de scheuring der chn ten democraten, en de oneenigheid tusschen de juniors en de seniors. Dus ontevredenheid overal En waarom Omdat al de beloften der klerikalen valsch waren. De lasten klommen in plaats van te verminderen. Hel militarism sloktemeer opdan vroeger. De volkskinderen genieten geen voldoende onderwijs of hebben geene schoolopvoeding. De werklieden hebben geen orden tel 1 jk pensioen het minimum van dagloon voor de werken van openbaar nut werd verworpen.... voor dewerk- hedendat der pastoors werd integen deel verhoogd. Kregen de werklieden niets, zij be hielden toch Da bloedwet De correctie De discipline Hoogslraeten, enz. werklieden Kleine burgers 1 VYi.lt gij dit veranderen Wilt gij den vrede <n plaits van den oorlog Helpt ons dan eerst het kiesrecht veranderen, ijvert met ons voor Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging 11 Aan een confrater die M. Schollaert leef der af ondervraagd, legde de voorzitter bamer de volgende verklaringen Ds parlementaire werkstaking zou iet einde van het parlementaire regiem zijn. Hij is overtuigd dat de gematigde iberalen niet gereed staan om dit te wagen. Zij zijn niet tegen het algemeen stemrecht Wat de interpellatie over den Congo betreft, M. Schollaert denkt dat eene uitlegging over den jongsten brief des Konings zal plaats hebben. De voorzitter der Kamer verwacht niets van den leerplicht omdat de wet- De persoonlijke werking zal meer voortbrengen dan de wet. M. Schollaert zon liever eene wet stemmen die den arbeid verbiedt aan de kinderen beneden de 14 jaar. Als dan zouden de ouders verplicht zijn hunne kinderen naar school te staren (of op straat te laten loopen. Red.) Het schoolprogramma zou zoo overlast niet mogen zijn, doch wel practischer. Over de Lock-out zegde M. Schollaert dat het eene ongelukkigezaak is, doch de werklieden willen te Verviers de nijverheid besturen. Wat nu de dagorde betreft Eerst zouden de begrooting n besproken worden, die de Senaat voor 1 Januari moet stemmen. Dau moeten de mijn- kwestie, Goreman's wetsontwerp, het wetsvoorstel op de handelsmaatschap pijen, op de zeehij potheek, al dringen de zaken, gestemd worden. De groote politieke debatten zouden kunnen uit- festeld worden tot 1908 ..jaar van ver- iezingen. De Independenten van Brussel, die men voor goed dood 6n begraven waan de, komen teeken van leven te geven. Zij hebben aan bet bureel der Kamer een verzoekschrift gericht, vragend dat een nauwkeurig nazicht zou bevo len worden van al de kiesbu 1 letij us der omschrijving Brussel. De onafhankelijken beweren dat vele en zware misrekeningen aan te stippen zijn te hunne nadeele en dat als eene nieuwe optelling of keuring van kiesbneven zal gedaan worden, hun kandidaat M. Theodoor zal moeten gekozen uitgeroepen worden, in plaats van den socialist, M. Meysmaus. Wachten wij de heropening der Ka mer af om te zien wat daarvan terech te komt Een debat over Gongo wordt aange kondigd voor de eerste dagen der her opening van de Kamers, debat dat zal worden uitgelokt door don u brief des Konings n Deze brief n heeft reeds veel ge schrijf uitgelokt, zoo wel alhier als in den vreemde. Leopold II stelt zich, inderdaad, in dit zonderling aan. Aan de vreemde mogendheden laat hij duidelijk ver staan en begrijpen dat hij zich zei ven beschouwt als de vorst en ook de eige naar van den Congo-Vrijstaat, het woord eigenaar genomen in den breed- sten zin. Aan dé Belgische regeering laat hij vernemen dat Belgenland op de Congo- colonie slechts rechten kan doen gelden krachtens het testament van Vorst Leopold II. Daar hangt de zaak niet meer in de rechte plooien Nooit heeft men die zienswijze in België gedeeld en 't was wel de mee ning van al de regeerifigshoofden die M. de Smet de Naeyer voorafgingen in de Wetstraat, dat de Gongostaat een overvreemdbaar erfgoed voor België is, welk eigendomsrecht niet afhangt van een koninklijk testament maar verzekerd wordt doorden natuurlijken loop dor gebeurtenissen. De zaak is van zulkdanig gewicht dat algemeen wordt verwacht, dat de regeering de aanknooping van 't debat niet afwachten zal om te verklaren in welke omstandigheden zij den brief des Konings heeft aanvaard en in wel ken zin op dezes inhoud is geantwoord geworden M. Leo Augustijns, de nieuwe volks verte, <?enwoordiger voor Antwernen. verklaarde dat hij in de Kamer uitslui tend Vlaamsch zou spreken, zonder veel ffamingantiscb beslag te verkoo- pen, doch eenvoudig gebruik makend van zijn onbetwistbaar recht. Geen andere conducteurs werden tot hiertoe benaamd in den dienst van bruggen en wegen dan gediplomeerde leerlingen der Hoogeschool van Gent. Daar deze meermaals verdacht wor den van liberalisme, begint de heer mi nister vanopenbare werken kandidaten op te rakelen tusschen de Almapater- kens van Leuven, en zelfs onderge schikte beambten aan testellen, teene- maal onbevoegd voor het vak. Wij vragen ons af wat de politiek te zieu heeft in 't aanleggen der openbare wegen en 't onderhoud dor bruggen De jongste benoemingen door M. de Trooz in het onderwijs gedaan, hebben eens te meer de om wraak huilende partijdigheid van den minister bewe zen De jonge regenten, dit jaar als lee raars in de middelbare scholen be noemd, komen allen uit Malonne. Zij werden aangeworven in de ran gen van het clericalisme, zoowel als de nieuw benoemde leeraars in de at henea M.de Trooz benoemde als prefekt van een groot onderwijsgesticht den broeder van een anderen jongen pre fekt, wiens benoeming destijds nogal gerucht verwekte. Deze jongeling werd dus, zonder daatoe bijzondere ti- tils te kunnen doen gelden, de overste van ondervindingrijke leeraars, wier leerling hij vroeger geweest was. Deze benoeming werd dan ook ter dege gecritikeerd. Men is op zoek gegaan naar de oor zaken van die ministerieele genegen heid voor die twee jonge broeders en men heeft bevonden dat een gezagheb- DE WEERGALM r ffiRÜCfi belrraefttiamur r.mi oothmlron

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1