Wandel-Concert bericht. Die Heei en Het gas en hel Journal d'Ypres Hel gas van Yper Ten propooste der begraving- van M. Surmont de Volsberghe. De Sland van Yper. Vlaamsch Tooneel. Maatschappij Oud-Pompiers. Het drama van den nacht van 11 lot 12 Juni 1906 te Dickebusch. Zedenzaak, volgens de ontleding van den heer Doctor Teirlynck Geèwavelde w aterstof 3 gr. 26, hetzij bij benadering 25 1. per k. m. Ammoniak o gr.27. te naasten bij O 1. 3, per k. m. koolzuur 2. 5 °/o 9. te naasten bij 25 1. per k. m. Vrij Oxy geen 5 °/0, te naasten bij 23 1. per k. m. Stikstof 2. 3 °/o, 23 1. perk. m. Zware gassen. Gekend'maar niet afgemeten. Dat overtreft alle palen Geen een dezer grondstoffen mag zich in het verlichtingsgas bevinden. Deze ontleding bewijst dat de fabriek Co- laert ons het gas opdient zooals het uit de destileerkolfen komt. Welnu dit is nog geen verlichtingsgas, het is vuiligheid, en wat erger is, een schrikkelijk vergift. Gezwavelde wa terstof, a?ntnoniak, koolzuur, stikstof, zwaar gas, alles is er. Ons gas bevat ten minste io per cent stoffen vreemd aan het gas en schadelijk aan de gezondheid der verbruikers. Indien onze Burgemeester de me destander en de gevangene niet ware van Debrouwer, hij zou aanstonds de fabriek sluiten ter oorzaak van open bare gezondheid, tot dat de zuive- rings toestellen werken. Wij zeggen het stout weg. In niet eene andere stad zou het stadsbestuur zulken toestand dulden. Het is een waar schandaal. De openbaringen van le Progrès hebben onze gasuitbaters in eene on beschrijfelijke ontroering gebracht. Men zou zeggen eenen steen die in een puitengracht gevallen is. Ah die schoone Heeren leefden in zulke zoete rust De Raadsheer Vanderghote fabri- keerde gas aan 4 centiemen den ku- biekmeter M. De Brouwer onderwees de delf- stofkunde in het instituut van Gem- bloers, terwijl hij zijne jaarwedde van bestuurder trok te Yper De Deken ging voort met de wel denkende aanstekers op te dringen aan de gezegende fabriek van zijnen duurbaren neef De Heeren aandeelhouders der gascommissie ontvingen schoone di videnden uit de beurs der goede Yperlingèn M. Colaert en zijn Raad, vol ver trouwen in de aangeboren weten schap van hunnen collega Vander ghote leefden met gerust hart en ge weten, het publiek latende schreeu wen Het Journal d'Ypres, eindelijk sliep altijd den slaap des rechtvaar digen Maar, helaas Ie Progrès waakte en, het schrikkelijkste bedrog ont dekkende in de uitvoering van het verlichtingscontrakt, maakte het zich eenen plicht aan zijne medebur gers te openbaren hoe, met de mede plichtigheid onzer stadhuismannen, de vreemde concessionnaris, die aan de stad opgedrongen werd, de vijf frankstukken draineert. Het bedrog is ontdekt en de gehee- le gasstam is in doodsnood. M. Vanderghote, eene mogelijke ondervraging vreezende in den Ge meenteraad, waar de heeren D'Hu- vettere en Sobry zetelen, loopt van huis tot huis om een bewijs van vol doening te vragen poging opwelke hij in geheel de statistieken zal reke nen. Dat zal niet beletten dat het gas vrij slecht is en de vereischte voor waarden niet zal vervullen. Zal de Burgemeester in het geval de boeten niet toepassen, ofwel zou hij tegenover de concessionnarissen in zulken toestand van afhankelijk heid zijn dat het hem niet mogelijk is het lastenkohier toe te passen Hewel, in dat geval, dat hij heen ga P. S. Het schijnt dat men dezer dagen de beroemde gascommissie zal vergaderen, die de maatregelen zul len moeten onderzoeken welke in de ze schrikkèlijke omstandigheden zul- len moeten genomen worden. Wij zullen in het toekomend num mer het verslag geven der zitting dezer geleerde vergadering. Het Journal d' Ypres van Zaterdag 11. is zeer wel ingegeven. De kwestie van het gas komt on verwacht voor den dag het geldt eene der ernstigste dingen die van 's menschen geheugen in Yper ge beurd zijn, misschien. En het Journald' Ypres heeft geen woord te zeggen M. Colaert doet niets en het wacht woord is zwijgen De belangen en de gezondheid der Yperlingen, bekommert dit het Journal d'Ypres niet Dat bekommert nochtans zijne le zers, indien het zijne meesters niet bekommert Maar zie De katholieke hoofd mannen hebben zoodanig poeier in de oogen geworpen, zoodanig de po litieke kwestie met de gaskwestie gemengd, dat, de gasfabriek aanran den gelijk staat met den Godsdienst en onze Moeder de H. Kerk aan te vallen.... Dan, gelijk in één woord Colaert en zijn gas niet verdedigbaar zijn, het Journal heeft liever niets te we ten. Even als Pontius Pilatus, wascht het er zijne handen uit. (Yïinn(yxffK)fin)oonfXf)nfX)f)0(xx)(X)po(M)ogp(xx)()f)fXXf(Xxy)()onpipj(t De plicht van alle liberaal is van zich te abonneeren aan De Weergalm. en zijne abonnenten. Van verscheidene kanten is er de ze week gevraagd geweest aan le Progrès of de abonnenten van het gas machteloos zijn tegenover de Maat schappij De Brouwer. Wij denken van neen. De ontleding, in dit nummer ken baar gemaakt, stelt vast dat ons gas verscheidene grondstoffen bevat wel ke aan een gasfabrikant niet toegela ten is er in te laten Het koolzuur en de stikstof zijn schadelijk aan het licht en de ge zwavelde waterstof, de ammoniak en de zware gassen zijn ter zelfde tijde schadelijk zij vergiftigen de perso nen, tasten de schilderijen en de be hangsels aan, en bevuilen en vernie tigen de bekken en de kousen. Ons gas bevat met zijne zware gassen ten minste ioper honderd dezer verbodene stoffen. Welnu, dit alles teekent op zijn gas meter en wordt dus aan IJ centiemen den kubiekmeter betaald! Wij betalen uitdien hoofde reeds 10 per cent te veel. Maar er is meer. Die zelfde stof fen, de gaswetenschap leert het ons, verminderen de verlichtingskracht van omtrent 55 per cent, hetzij meer dan de heft. Gelijk wij het verledene week zeiden die vermindering van verlichtingskracht is vergoed door eene vreeselijke pressing die de hoeveelheid verbruikte kubiekmeters buitengewoon verheft. Daardoor ver bruiken wij schrikkelijk veel gas te veel. Om veel beneden het ware cij fer te blijven, zeggen wij dat wij er alzoo 25 ten honderd meer gebruiken dan indien het gas gezuiverd ware. De Yperlingen hebben dus recht te reklameeren. Dat is onbetwistbaar. De fabriek is inderdaad verplicht het gas te zuiver en. Zij isplichtig indien zij het niet doet, het is niet aanneme lijk dat zij zich verrijke door de schendingen. Het is volstrekt alsof een koopman in guano voor 35 ten honderd aarde in zijne koopwaar mengde. De Stad heeft den rouw aangeno men ter gelegenheid der begraving van Mijnheer Surmontde Volsberghe. Zij heeft wel gedaan en wij denken er geenszins aan haar te hekelen. Op geheel den doorgang van den stoet waren de lanteerns met rouw bekleed geweest. Ware het niet welvoegelijk ge weest en logiek dien dag, gedurende de rouwplechtigheid, het carillon niet te doen spelen. Het is, wij begrijpen het, bij on achtzaamheid maar het heeft niet temin een zonderlingen indruk ge maakt. Uittreksel uit de redevoering, Zon dag 4 November uitgesproken door den heer Minister van binnenlandsche zaken in de prijsdeeling van den schietwedstrijd van 1906. M. de Trooz herinnert de schitte rende uitslagen van den wedstrijd van het verjaringsfeest der Onafhan kelijkheid. Dezen van 1906 zijn ins gelijks overtreffend. 1180 schutters meer dan in 1904 hebben zich aange boden tot de proeven die er 4585 ver- eenigd hebben. De minister eindigt met te zeggen Verscheidene gemeentebesturen heb ben het nut begrepen der Stands. He* is alzoo dat Aalst eene volmaakte schiet baan heeft, Oostende, Namen en Spa, volgen dat voorbeeld. Hoe uit te leggen dat de Minister verwaarloosd heeft Yper te melden? Zou onze Burgemeester nog zijne uitstekende inzichten niet medege deeld hebben aan M. de Trooz, dan wanneer hij sedertzes jarende Yper lingen fopt. Ofwel hecht de Minister niet meer geloof dan wij aan de beloften van M. Colaert Geheim Het woord is Journal d'Ypres. aan het Maandag 11. gaf de Touneelkiing Br ey delsZonen, van Brugge, op onzen schouwburg eene prachtige vertooning bestaande uit De hoogte in, drama in drie bedrijven, door Miel Frantzen, en Een valsch bericht, vermakelijke zeden schets door Lievevrouw-Coopman. Het drama bevat zeer schoone zede- lessen en bewijst dat de hoogmoed, die bij zekere 'parvenus ontstaat, alle men* schenlief'de uitdooft en dat men van een ootmoedigenwroeter, dieeensklaps rijk geworden is, een trotschen en har- teloozen vader en echtgenoot kan wor den. Die verschillende toestanden werden zeer getrouw weêrgegeven en wij moe ten de BreydeW Zonen geluk wenschen over hunne puike opvoering. Het blijspel, Een valsch Bericht heeft getoond hoe vrijgevig de menschen dei- werkende klas worden, wanneer zij in het bezit komen van een ongehoopt for tuin. Beide stukken hebben wal behaagd en de toehoorders hebben zich goed vermaakt in deze vertooning. Jammer dat zij niet talrijker opgetreden zijn. Men kondigt ons voor Maandag 19 dezer eene vertooning aan gegevendoor de Koninklijke Maatschappij de Kruis broeders, van Kortrijk, en bestaande uit het drama Liefdedrift in 4 bedrijven door Nestor De Tière, een onzer guns- tigst gekende tooneelschrij vers. De Kruisbroeders zijn voor ons geene vreemdelingen meer, wij hebben ze reeds aan het werk gezien met Zwarte Grieteen stuk dat veel ophef gemaakt heeft. Hopen wij datditmaal de tooneeizaal proppens vol zal zijn en dat het stuk van Nestor De Tiére zooveel bijval zal verwerven als dat in de eerste vertoo ning der Kruisbroeders verkregen. Met genoegen bestatigen wij dat on ze dappere Vlaamsche Ster niet behoeft te wijken voor de vreemde maatschap pijen en ofschoon het spreekwoord zegt Niemand is een Sant in eigen land dat onze medeburgers haar nog altijd de voorkeur geven. J. Martin. Zondag 18 dezer, om 7 ure stipt 's avonds, Concert gevolgd van Redoute, met de medewerking van MeJ. De Wil de (chanteuse légere) M.J.De Wilde, (baryton) lyrische artiaten van Antwer pen en van Mej. E. Dedullen, pianiste. PROGRAMMA l8 Deel. 1. Tlie Soldiers of the queen, march, mil. I. Ord. Hume. 2 Concert de Tziganes. X. 3. Silhouettes hongroises, X. d'après des motifs hongrois, transcrits par M. H, Moerman. 4. La jol ie villageoise danse originate, 2e Deel. f. a) Jocelyn, Berceuse, Godard. b) L'Eclat de rite de Manon Massenet, par Mme J. Be Wilde 2. Le Barbier de Seville air du Figaro, par M. J. Be Wilde, Rossini. 8* Deel. Les Noces de Jeannette. Opéra comique en 1 acte de V. Masse. Personnages. Jean M. J. De Wilde Thomas M. D. V. Jeannette MeJ. Be Wilde. Petit Pierre M. C. R. 4« Deel. REDOUTE. Zondag 25 toekomende, ter gelegen heid van S' Cecilia, om 11 ure, aubade bij M H. Moerman, bestuurder der harmonie. Van 12 tot 1 uur in het lokaal, (VRIJEN INGANG) Het jaarhjksch banket, gegeven ter gelegenheid van Ste Barbarafeest, zal plaats hebben iu het lokaal, Zondag 9" Decembeiten 1 1/2 ure. De inschrijvingsprijs is 5 fr. de wijn medebegrepen. De leden der Maat schappij die begeeren deel te nemen aan dat banket, zijn verzocht zich te laten inschrijven bij Emile Degroote. Deze zaak is den 8 dezer, vóór de boetstraffelijke rechtbank van Yper opgeroepen geweest. Iedereen herinnert zich nog het dra ma dat afliep in den nacht van 11 tot 12 Juni rond één uur 's morgends op den weg van Yper naar Dickebusch, in de nabijheid van le C'afè Francais Een zekere Fr. Ghysel loste zonder eenige reden twee revolverschoten op drie jongelingen die per velo van Dicke busch naar Yper terugkeerden. De beenhouwer, L^on verstraete, een der drie jongelingen, ontving een kogel in volle borst. De ongelukkige, na gedu rende verscheidene dagen io doodsge vaar geweest te zijn, herstelde noch tans, maar hij had eene onbekwaam heid tot wei ken van meer dan acht we ken en tot nu toe is de kogel niet kun nen uitgehaald worden. Fr. Ghysel is veroordeeld geweest tot twee jaren gevang en eene boete van 200 fr. of twee maanden ge vang, en 500 fr. schade en intresten. Voor het dragen van verboden wapens tot eene gevangzitting van eene maand en eene boete van 26 fr. of acht dagen. De rechtbank heeft de onmiddelijkfl aanhouding bevolen van Ghysel. -De genaamde Popelier van Moorsle- de, opgesloten onder aanhoudings- Y-yClP.^ i

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2