Hoogeschool Uitbreiding Be wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 22n November 1906. 5 centiemen. Derde jaar. N' 2. L'Intelligence des Animaux, Vaccins et Sérums. Maxim Gorki. Frédéric Mistral. Verplichtend onderwijs. De liberale hetooging. JXieuw bedrog. De hulp <les Hemels Gemeenteraad van Yper. ier schijnende des Biouderdags, Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voob den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Vook stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij ovebeenkomst. Donderdagen 22,29 November 1906, om 18 u. 15 Cursus van M PELSENEER, toe gevoegde leeraar aan de Faculteit van Wetenschappen van Gent in 3 lessen met lichtbeelden. Zondag 30 December 1906, om 15 are. Voordracht van M. Piebee NOLF, cursusgelastigde bij de Universiteit van Luik. Ondebweep Zondag 13 Januari 1907, om 15 ure. Voordracht van M. G. DWELSHAU- WERS, professor bij de Faculteit van wijsbegeerte van de vrije Universiteit van Brussel. Ondebweep Zondag 3 Februari 1907, om 15 ure Voordracht van Mej after Nelly LEORENIER Ondebweep In de maand Maart 1907. Voordracht met lichtbeelden, van M. WAXWEILER, Bestuurder van het Maatschappelijk Instituut. Ondebweep Pourqtioi y a-l-il uiio question ouvrièrc en Eelgique PRUISEN. Het gouvernement is daar bijzonder ingenomen van beschermingspoli tiek, zoodanig dat b. v. geene varkens in Prui sen mogen komen. Daardoor zijn de zwijnen buiten prijs en een gemeentebestuur, Ctiarlot- tenburg, heeft besloten op de gemeentegron den varkens te kweeken. OOSTENRIJK Daar ook is het vleesch schrikkelijk duur, vooral sedert de sluiting der Serbisehe grens. Overal worden vergaderingen gehouden om vreemd vee binnen te laten. ENGELAND. In de Communes is nu in bespreking een wet op de landpacht. Als bij zondere punten zijn aan te slippen Scheids gerecht tot schatting der blijvende vruchten of vette. De vergoeding voor schade veroorzaakt door wild. VEREENIGDE STATEN, NOORD-AME- RIKA De beweging tegen de Japanneezen. Californië wint veld men wil ze behande len als parias der samenleving even gelijk de Ghineezen. 't schijnt dal er op de aanstaande zitting van het Congres een wetsvoorstel zal neergelegd worden om den toegang der Ja panners te beletten. FRANKRIJK. Eene nieuwe BELASTING OP PIANOS wordt daar vooruitgezet 10 fr. in 't jaar Wanneer de belasting op de klarinetten, de pistons en de bombardons Men schrijft in hij den Uitgever, bixmudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen v.an gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe' te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklameu 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. VREDE. Nieuwe kredieten zullen in liet kort gestemd worden om zes groote oorlog schepen te bouwen, elk van twintig miilioen. De zilveren munten van Napoleon UI wor den binnengevraagd. De stemming over het toepassen van de wet Briand gaf aan het ministerie eene overgroote meerderheid. De scheiding van Kerk en Staal is er een ge klonken zaak. JAPAN. Het onderwijs is in Japan ver plichtend van zes lot veertien jaar. De bijwo ning is er 95 p. h. In Relgië moeten wij nog altijd vragen en hervragen. En nochtans ziju er geen 60 p. h. der kinderen die regelmatig de school bezoeken. BELGIE. Dood van Leon Vanderkinde- re. De beroemde schrijver van liet vermaard werkDe eeuw der Arlevelden overleed de zer dagen te Ukkel, waar hij liberaal burge meester was. Geboren te Molenbeek in 1842. Professor aan de Hoogeschool van Brussel. Liberale volksvertegenwoordiger in 1894 Hij was in 1870 met minister Graux en M. Buis een der stichters van La Liberie or gaan van het jong liberalisme. KATOEN. De katoenoogst wordt geschat op 11,146,000 balen. De Zuider Katoenvereeniging heeft te At lanta besloten eene maatschappij te stichten met 50 miilioen frank kapitaal om het katoen te monopoliseeren. liet kapitaal der maatschappij zal kunnen tot 500 miilioen gebracht worden. 't Is nieuws uit Amerika. TURKIJE. De groote Sultan heeft de inkomende rechten verhoogd met 3 p. h. De man verknoeit het grootste deel der in komsten van zijn land en verkeert allijd in schulden. KAAP GOLONIE. De Boeren van Transvaal en Oranje hebben onder Ferreira een inval gedaan m 'i Noorden van Kaap Golonie Zij kwamen uit Duitsch-Da- ma raland. De beweging is klein maar bewijst een be denkelijke toestand onder de Boeren. HOLLAND zal eene militaire expeditie zenden tegen het eiland Bali. In Insuliade is het ook nooit rustig. Ons formaat te klein zijnde om een omstandig verslag te geven van deze indrukwekkende betooging, bepalen wij ons met te zeggen dat zij al onze hoop overtroffen heeft. Zij is op eene volmaakte wijze ingericht en zeer talrijk geweest, zij heeft de straten van Brussel doorloopen te midden eener overgroote menigte die haar zeer sympathiek was. Op de Groote Markt heeft de dé filé twee uren geduurd. Ziedaar wat een gedacht geeft van de lengte van den stoet, waar de schoolmaatschappijen verbroederd hebben met de maatschappijen van vermaak en de Turnersmaatschap pijen de maatschappijen van oud- militairen-, de jongelingen der hooge school, de liberale jeugd, de liberale sn socialistische maatschappijen. Nooit heeft men te Brussel een politieken stoet gezien samengesteld uit zulke verschillende elementen. Op de Anspachlaan, waar hij zich ontwikkelde, bekwam hij een kolos salen bijval. Dank aan duizenden standaarden, vaandels, banderollen, kartels en zinnebeeldige schilderijen, dank aan meer dan ioo muziekkorpsen, had de stoet een feestelijk uitzicht, niets was er eentoonig. Het was als eene nationale betoo- ^ging, die eenige zegepraal vierde, en werkelijk de toekomende zegepraal van het onderwijs op de onwetend heid en de landlooperij. Het overzicht der machten van den vooruitgang door de volksvertegen- woordigersen Senatoren op de Groo te Markt gedaan is waarlijk schoon en aandoenlijk geweest. Na zulke betooging, waaraan de Yperlingen insgelijks deelgenomen hebben, zal de Regeering weerstaan aan den wil der natie Het is mogelijk. Maar gelijk M. De Mot, antwoordende op de aan spraak van M. Buis, het voorzeid heeft«Wat men ook doe, de hervor ming zal plaats hebben Haar uur is geslagen, het heeft maar te lang naar zich laten wachten. Wij lezen in de Etoile Beige van ió November het volgende, waarop wij de aandacht vestigen der heeren Pro cureurs des Konings van Yper, van Kortrijk en van Veurne Om het dossier der kiezing van Kortrijk stevig te maken. Men bericht ons dat een katholieke on derwijzer tweemaal gestemd heeft, den 27 Mei 11. te Reckem en dan te Poperinghe. Het schijnt zelfs dat het een stelsel is en het ware goed dat opzoekingen en eene control zouden gedaan worden om te zien of talrijke dergelijke gevallen zich niet voorgedaan hebben. Het is alzoo dat men ons een tweede feit van dien aard meldt. Een kiezer, insgelijks katholieke onderwijzer, na te Meenen ge stemd te hebben, is in automobiel naar Nieuwpoort vertrokken, waar hij een twee de maal zou gestemd hebben. Welnu, na overzicht der lijsten van Nieuwpoort en het aanstippen der stemmers, schijnt het dat die kiezer er inderdaad gestemd heeft Klerikale zedelijkheid. Het feit zal aan de Kamer kenbaar gemaakt worden, tijdens de bespreking der kiezing van M. de Bunne. Het bedrog dat de Etoile aan klaagt is voorzien door het artikel 173 van het kieswetboek, en het art. 215 van hetzelfde wetboek schrijft de toe te passen straffen voor. Het zal den Heeren Magistraten voldoende zijn de naamafroepings lij sten te vragen om zich te overtui gen of de aangehaalde feiten waar zijn. Wij hopen dat het gerecht zijnen plicht zal kunnen doen. 1 Men weet dat de politiek in 't cle- ricale Spanje niet op wielkens loopt en de heeren bisschoppen die er lot heden de groote bazen waren, hunnen invloed danig zien afnemen, bij zoo verre dat er thans ernstig sprake is naar T voorbeeld van Frankrijk, eene wet op de kloosters te stemmen, het burgerlijk huwelijk op te dringen en de kolossale jaarwedden der hooge en lage geestelijkheid te besnoeien.- Men kan zich zoo halvelings voor stellen welk gehuil er bij '1 vernemen dezer laatste tijding voora! in 't Spaansche Jerusalem is opgegaan. En eendrachtig en eenstemmig ging de kreet op in 't clericale land dat zal niet waar zijn 1 Nuziende clericalen naar middelen uit om stokken in de wielen te krij gen. Eerst werd gezegd dat de nuntius van den paus te Madrid, Spanje zou verlaten den dag dat de wet op de kloosters ter Kamer zou worden aan geboden. 1 Daar die bedreiging niet veel effekt bleek te maken, heeft men nu wat anders gevonden De geestelijkheid van 'Saragossa heeft nu alles opgetrommeld wat loo- pen kan om de bedevaart naar Lour- des te ondernemen ten einde van O. L. V. van Lourdes te bekomen dat zij door een mirakel de antiklerikale po litiek van het kabinet Lopez Domin- quez doen schipbreuk lijden. Met de grootste spanning wordt nu de uitslag van die hemelsche tus- schenkomsl afgewacht. En zoo er nu eens niets gebeurt, wat dan Openbare zitting van Zaterdag 10 November 1906. De openbare zitting wordt ten 5 u. 15 m. geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-Voorzitter; Sfcruye, Vaudenboogaerde,Schepenen; Fraeys, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Van- denpeereboöm, Bouquet,Sobry,Iweins en Lemahieu, Raadsleden M. Gorris- sen, Secretaris. Afwezig M. Begerem Het proces-verbaal der zitting van 4 November 11. geene aanleiding ge geven hebbende tot eenige bemer king, wordt goedgekeurd. Er wordt lezing gegeven van den brief der familie Surmont, in antwoord op den brief van deelneming van den Gemeenteraad. De familie Surmont drukt al hare erkentenis uit voor het deel dat de stad genomen heeft in het droevig verlies dat zij ondergaan heeft door het- afsterven van den Baron Surmont de Volsberghe. M. D'Huvettere ondervraagt het Col lege nopens den toestand waarin de wegen der buitenwandeling zich be vinden, te rekenen van den Zwemkom tot. aan het Mmneplein. Er zijn daar grachten geopend voor het plaatsen der riggels der verlenging van den buurtspoorweg van Gheluwe naar Yper. Het achtbare Raadslid heeft bestatigd dat dit werk niet vor dert hij begeert dat er maatregelen genomen worden om de gaten te vul len en dat er 's avonds een licht ge plaatst worde voor de veiligheid der voorbijgangers. De, leer VoorzitterDeze kleine zaak rust op den aannemer der wer ken. De Maatschappij der buurtspoor wegen heeft de werken begonnen zon der het Stadsbestuur te verwittigen. Bij zonderen zijn beschadigd geweest in hunne belangen ;tmen heeft de tak ken onzer schoone noteboomen afge kapt op gevaar ze te doen vergaan men heeft gehandeld als in eeu over wonnen land ais iu den Congo, bij voorbeeld het is daarom dat Let Col lege de werken heeft doen staken. Do aannemer en de heer ingenieur Wate- let, die op dit oogenblik zeer lijdend BE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 1