Stadsnieuws. Buurtspoorweg van Yper naar Gheluwe. ia, zijn geroepen geweest om ons uit leggingen te geven. Wij hebbeD naar het bestuur geschreven en de heer in genieur Bonnevie heeft moeten beken nen dat onze grief gegrond was. Onze inzichten zijn gehekeld geweest zonder de oorzaken eyvan te kennen. Wij heb ben ons recht gebruikt. Het is de aan nemer die plichtig ia men zal het licht plaatsen. De werken zullen aan stonds hernomen worden. M. DHuvettere. Gij noemt dat als in een veroverd land. H. Colaert. Wij houden er aan dat onze rechten geëerbiedigd worden. M. Sobry ondervraagt het College no pens het gas. Hij begeert te weten of de bedingen van het contrakt geëer biedigd zijn. De heer Burgemeester (zichtbaar ge ërgerd). Zoohaast wij de zaak be- statigd hebben, hebben wij onmidde- lijk geschreven, met naar den bestuur der, maar naar de maatschappij zelf. Er zijn eenige klachten die gegrond zijn, de andere zijn het niet. Wij zul len met strengheid handelen, zelfs met zulkt strengheid die nooit gebruikt gsweeet is tegenover M. Valcke. (1) Het publiek is, in het algemeen, zeer haaBtig om te klagen, maar dat het klage daar waar het moet klagen en dat het zijne bemerkingen naar het bestuur zelve zende. Ziedaar mij n antwoord aan MSobry, ofschoon hij mij niet verwittigd heeft van zijne ondervraging. M. D'Huvettere. Die feiten zijn bestatigd door de ontleding van den heer doktor Teirlinck, van ln Novem ber. M. Colaert. Dat is niet juist. Wij zullen eene nieuwe ontleding doen ma ken door M. Teirlinck en wij zullen eene kopij vrag6n van de eerste. M. DHuvettere. Dat staat in het lange en in het breede in de weekbla den. M. Colaert. Gij moet op de week bladen niet voortgaan. (2) IWater ver deelingproces-verbaal van aanbesteding eener levering van kolen. Het ia M. Latour die aannemer ver klaard is geweest voor de levering van 12 wagons kolen, mits bekrachtiging van den Gemeenteraad. M. Dumont heeft gevraagd om aan hoord te worden. Daar het eene kwestie van personen geldt, zal deze zaak met gesloten deu ren behandeld worden. 2. Lagere scholen: begrooting 1907. Het zijn dezeifde cijfers als het voor gaande jaar. Op aanvraag van M. Sobry zal de zaak met gesloten deuren beslist wor den. 3. Bewaarscholen: begrooting 1907. De Raad keurt met eenparigheid deze begrooting goed. 4. School van huishoudkundebe grooting 1907. De begrooting beloopt in ontvang sten en uitgaven tot de som van 5,020 tr. Goedgekeurd. 5. Bureel van Weldadigheidvast stelling van het aandeel der tusschen- komst in de kosten van lager onder wijs voor 1907 De Raad brengt een gunstig advies uit over het besluit genomen door de Commissie van het Weldadigheidsbu reel, het getal kinderen vaststellende tot het kosteloos onderwijs toegelaten voor 1906 1907. Dat getal beloopt tot 162 meisjes en 495 knechtjes. Het aan deel van tusschenkomst zal van 8 fr fr. per hoofd zijn. Deze som zal ingeschreven worden op de begrooting om deze uitgave te voor zien. Krachtens het art. 3 der organi sche wet op het lager onderwijs. (1) Laat M. Valcke in vrede, M. de Burge meester Die achtbare nijveraar heeft niets te zien in al deze handelingen. Het is de kompa- gnie De Brouwer die plichtig is en zelfs ern- stiglijk. De ontleding is daar om het te be wijzen. (N. d. R.) (2) Hoort gij het, Journal d'Ypres, het is uw baas, M. Colaert, die deze bekenteuis gedaan heeft in volle zitting van den Raad. Wal ons betreft, wij zijn in staat te bewijzen hetgeen wij voorgehouden hebben. d. R.) 6 Kerkfabriekenherstelling der vensters van S' P telers kerk. Het aandeel der stad in de herstel ling der vensters van Sl Pieterskerk zal van 6,799 fr zijn. M. D'Huvettere. Het is een buiten gewoon crediet dat zal begrepen wor den in den dienst der leening M. Colaert. Ik ging het u voorstel len. De Raad stemt in dien zin. 7. Kerkfabrieken: begrooting 1907 der SPieterskerk. De Raad brengt een gunstig advies uit op deze begrooting. De ontvangsten beloopen tot de Bom van fr. 35,412-33 De uitgaven tot de'ze van 35,413-03 Te kort fr. 1-30 Er is dus een te kort van fr. 1-30 dat de liefdadigheid der parochianen zal aanvullen, zegt de heer Voorzitter. 8. Burgerlijke Godshuizen: over dracht van credieten De credieten zijn van fr. 10,052-12 overtrofien geweest op het gewone, in het bestuur der Godshuizen. Het is hetzelfde geweest voor de fun datie Godtschaick de credieten zijn van 5,634-40 te buiten gegaan geweest. De Commissie der Godshuizen vraagt dat de Raad een gunstig advies zou uit brengen over de overdracht dezer cre dieten van het gewone op het buiten gewone. M. Colaert zegt dat zulks elk jaar en in elk bestuur gedaan wordt. M. D'Huvettere heeft geene bemer kingen willen maken. Het is eene be stuurlijke miBgreep, zegt hij, over drachten te doen van het gewone op het buitengewone. Om te bewijzen haalt het achtbaar Raadslid een voor beeld aan. M. Colaert deelt die zienswijze met. Hij zal het bewijzen met de zaak in geheime zitting te onderzoeken. M D'Huvettere iB niet t'akkoord met M. Colaert. Eindelijk stelt de heer Voorzitter voor de kweBtie van princiep in geheime zitting na te zien en M. D Huvettere verklaart zich voldaan. 9. Stadsfinanciënleening met hel inzicht der verwezelijking van buiten gewone werkenherstelling der mo numenten.verbetering der waterver- deeling slichting eener schietbaan, het bouwen eener feestzaal, van een arsenaal voor de Pompiersvan een koetshuis voor de lijkkoetsen, van eene militiezaal, van eene zaal voor de mutualiteiten en andere genootschap pen. Verslag. De heer Voorzitter geeft lezing van het verslag over deontworpeneleening. Wij kondigen het af in zijn geheel Verscheidene belangrijke werken liggen ter studie sedert verscheidene jaren. De uitgaven voor de uit te voeren werken zullen tamelijk groot zijn. Meer dan 800,000 fr. voor de stad. Dat cijfer is verbazend groot. Sedert 1891 zijn de hulpmiddelen der stad vermeerderd van meer dan 280,000 fr., het zij 20,000 fr. per jaar. In 1905 is het overschot der gewone ontvangsten van fr. 46,109-11 geweest. Er is vermeerdering geweest van het gemeentefonds en van het bijzonder fondB van fr. 56,552. De stad denkt niet nieuwe taksen noch nieuwe belastingen te hellen. De gewone hulpmiddelen zijn aanzienlijk genoeg om de intresten en de jaar lij k- sche aflossingen te dekken, die zullen beloopen tot 28,000 fr. per jaar. (1) Indien de buitengewone hulpmid delen verminderen, ware er nog niets te vreezen, want de gewone hulpmid delen verbeteren van jaar tot jaar en zullen in de toekomst altijd aangroeien. De leening zou maar benuttigd wor den naarmate der noodwendigheden. Twintig jaren zullen voldoende zijn om de ontwerpen van het Schepencol lege te verwezenlijken. De werken zijn dringend, dezelve verdagen ware de monumenten aan verval blootstellen. (1) Het is vooral sedert dat. het klerikaal be stuur voor meer dan 230,000 fr. onroerende goederen verkocht heeft dat de stadsfinanciën bloeiend geworden zijn. (N. d. R.) Eerst heelt men de werken aan de Halle Dat monument is hersteld ge weest over vijftig of zestig jaren. Al wat gedaan is geweest is te herdoen. De uitgaven zullen beloopen tot 500,000 fr) De stad zou er tusschenko- men voor 200,000 Ir. De Halle zou moeten vrijgemaakt worden. Het Nieuwwerk zou geheel afgezon derd moeten worden, omdat de archie ven er plaats zouden nemen. De Commissie der monumenten heeft de plans aangenomen, die het werk zijn van den heer ingenieur Coomam, bouwkundige der stad. S' Maartenskerk zou insgelijks moe ten hersteld worden, de werken zijn even dringend als deze die aan de Halle te verrichten zijn. De uitgaven zullen beloopen tot de som van 656,000 fr. Het deel der stad zou van 115,000 tr. zijn te nemen van de leening. De Janseniuswijk, verdeeld in twee onderscheiden deelen, heeft zeker eene groote oudheidkundige waarde. Het eerste gedeelte zou hersteld worden in zijn oorspronkelijke!! bouwtrant, het is da kruisboogvormige bouwtrant der XIII* eeuw. Het andere gedeelte zou in den huidigen bouwtrant zijn. Het 8tad8muzeum zou er zijne plaats vinden. Daar deze eigendom aan de kerkfa briek van Sl Maarten toebehoort, zou men eene pacht maken van langen ter mijn. De kost der herstelling zal 120,000 fr. zijn. De stad zou er tusschenkomen voor 40,000 fr. te nemen op de leening. De kerk van S' Pieter, de kerk van S' Jacob, het torentje der Sl Jansabdij, het vleeschhuis zullen insgelijks moe ten hersteld worden. Die werken zijn zeer noodzakelijk. De stad zou 50,000 fr. besteden aan de herstelling dezer monumenten. De waterverdeeling heeft in deze 25 laatste jaren de somme van 632,805 franks gekost. Men heeft den ouden filter moeten afbreken. De klaringa- kommen laten te wenschen de wer ken die tegenwoordig te doen zijn, zijn maar de voortzetting der werken 'vooizien en gedeeltelijk uitgevoerd sedert eenige jaren. De hoedanigheid van het water zou beter zijn en de voorraad ervan zou vermeerderd wor den. De heer ingenieur Froidure, aan welken de heer Voorzitter een openbare hulde brengt, heeft deze kwestie lang bestudeerd. Het is zeker dat de uitbaggering van Dickebusch vijver de hoeveelheid wa ter vermeerderen en zijne hoedanig heid verbetereu zal, maar het is ook zeker dat aftrek in stad er niet door I zou vermeerderd worden en de uit gave ware bovenmatig. De heer ingenieur Froidure, wier denkwijze aangenomen is door het be stuur, stelt de indijking voor van den Dickebuschvij ver tot het merkcijfer 28. Men zou dezelfde voordeelen heb ben als met de verwijding, de hoeda nigheid ware beter, de hoeveelheid verdubbeld, de aftrek voor de stad merkelijk vermeerderd en al de wij ken zouden geapijd zijn. Er zijn iDegelijks voorstellen voor de indijking van Zillebeekvi]ver en het vereenigen mat de stad de wer ken zouden uitgevoerd worden om het water te leveren dat de nijverheid zou noodig hebben. Maatregelen zouden genomen worden om er toe te komen den aftrek in de stad te vermeerde ren. Men zou alle middelen gebruiken om te vermijden dat de waters van den Dickebuschvijver bezoedeld worden, maar zij zouden niet zuiver zijn. Ver schillende ontledingen zijn gedaan geweest, maar nooit heeft men er ziekte microben en namelijk bacilen van den tiphus in gevonden. Het is dus bewezen dat die waters geschikt zijn voor de voeding. Men kan er niet aan denken een bronwater te hebben, want de draineeringen zouden geenen uitslag geven. Wat er van zij, sedert ja ren gebruikt men te Yper water van die twee vyvers en het is bewezen (het is M. Colaert dia hot zegt), dat de sterfte minder is dan overal elders. De kost dezer inrichtingen zal aan zienlijk zijn. Het College is nochtans niet van zin belastingen te doen stem- i men, afschoon Yper eene der eenige steden van het land is waar het water kosteloos uitgedeeld wordt. Gelijk ze kere personen een bovenmatig gebruik maken van het water, diende er onder zocht te worden of zi) niet eene zekere taks zouden moeten betalen. De tusschenkomst der stad in die uitgaven ware van 130.000 franken. Er zal dienen overgaan t.e worden tot het stichten van eenen Stand voor de Burgerwacht, de Pompiers en het Leger. De stad zou er tusschenkomen voor eene som van 20,000 fr., te nemen op de leening. Eindelijk, dringt zich een ander werk op. De bureelen van het secretariaat en van den burgerstand zijn te bekrom pen het arsenaal der pompiers is maar eene afgezonderde plaats het koetshuis der lijkkoetsen is niet groot genoeg de zalen van het gelijkvloers moeten, om zoo te zeggen dienen voor alle noodwendigheden de pacht der tooneelzaal eindigt dit jaar. Er was sprake de lokalen der Kassei- rij te benuttigen. Na rijp onderzoek heeft men besloten dien eigendom ta behouden omdat het 't eenige hotel ia die behoorlijk de vreemdelingen kan ontvangen die onze stad komen bezoe ken. De gronden der Sint-Janstraat, be waard zijnde met eene fundatie, zou den niet kunnen dienen voor het vesti gen dezer lokalen. Het Collegeis van gedacht den grond van den openbaren hof te benuttigen (1) om er eene tooneelzaal te maken op het verdiep, een arsenaal voor de pom piers, eene militiezaal, eene zaal voor de mutualiteiten en andere genoot schappen. Volgens de berekeningen, zouden deze werken 200,000 fr. kosten. Dié grond heeft 70 meters lengte op 65 m. diepte. Het overige van den grond zou kunnen verkocht worden om er bij zondere huizen op te bouwen op die wijze zouden de uitgaven waarschijn lijk verminderd zijn tot40,000 fr. Het is te verstaan dat op het cijfer van 200,000 tr. geene toelaag zou toege staan worden. In 't kort de te verwezenlijken in tresten zouden jaarlijks maar beloopen tot 27,000, aangezien de stad de pacht niet meer zou te betalen hebben der tooneelzaal. M. D'Huvettere. Spijts al de aan dacht die ik aan dat lijvig verslag ga leend heb, ik heb het niet stap voor stap kunnen volgen. Ik verzoek dus het schepencollege het te doen druk ken en uitdealen aan al de leden van den Raad opdat zij het kunnen onder zoeken en bestudeeren met al de zor gen die zulk werk behoeft. MColaert vraagt niets beter, maar het is verstaan dat de Raadsleden er al den uoodigen spoed z.ullen aanbrengen om het te onderzoeken opdat wij in 't kort dat verslag zouden kunnen be spreken. De openbare zitting wordt ten 7 ure geheven en de Raad vergadert in ge heime zitting. Het publiek, altijd onverduldig en nieuwsgierig, vraagt zich sedert eenige dagen af, welke de ware re denen wel zou kunnen zijn die de stad heeft doen besluiten de vol tooiing te doen staken der buurtlijn van Gheluwe naar Yper. Deze zaak wordt op verschillige manieren uitgelegd. De personen die beweeren goed ingelicht te zijn, zeg gen dat de Maatschappij het groot ongelijk gehad heeft den heer Burge meester niet te verwittigen van het oogenblik dat de werken gingen aanvangen. (1)1)6 openbare bof zal dus opgeofferd wor den. Het is M Colaert, de vriend der booinen die de verdwijning der eeuwenoude kastanje boomen beraamt Wij hebben nooit durven gelooven, M. de Burgemeester, dat gij voornemens zilt die wandalendaad te plegen. Mysterie en lichtzinnigheid 1 (N. d. R.)

De Weergalm (1904-1914) | 1906 | | pagina 2